Via Carpatia - головна подія карпатського літа
Фестивалі, концерти, виставки, майстер-класи, професійні дискусії та справжня гуцульська атмосфера: щорічний міжнародний форум Центральної та Східної Європи Via Carpatia стартував! Це масштабна подія, участь у якій беруть лідери думок, представники влади та українські й закордонні виконавці
Про головну подію карпатського літа йдеться в сюжеті спеціально для програми “Вечір з Миколою Княжицьким” на Еспресо.TV.
Вперше форум провели у 2018-му в мальовничих гірських селах Криворівня та Верхній Ясенів, що на Івано-Франківщині. Саме у Криворівні Сергій Параджанов знімав свій всесвітньовідомий фільм «Тіні забутих предків», і саме тут у літній оселі мешкав перший президент в історії незалежної Української держави Михайло Грушевський.
Тоді на конференції "Коло Вінценза", названої на честь польського письменника, автора єдиного епосу про Гуцульщину "На високій полонині" Станіслава Вінценза, спікери обговорили перспективи розвитку Карпатського регіону. Тоді ж вперше вручили і премію імені Вінценза, за гуманітарне служіння. Її лауреатом став Український дисидент та віце-ректор Українського католицького університету Мирослав Маринович.
“Я задоволений передовсім, що ця дискусія відбувається, відбувається в цьому регіоні, я вітаю ініціативу активізувати, дати новий імпульс цьому регіону, тому що це абсолютно відповідає моїй давній мрії розвивати Україну не лише в центрі, не лише в Києві, а й у регіонах”, - розповів Мирослав Маринович.
Найбільше форум запам`ятався фестивалем "Полонинське літо" - народним гуцульським гулянням, яке відвідало понад 15 тисяч гостей. Богатирські ігри, традиційні смаколики та встановлення національного рекорду одночасної гри на дримбі - саме так гуляли всі Карпати.
Також традиційно на фестивалі відбувались кінопокази. Гості заходу мали змогу переглянути 25 стрічок українського та іноземного виробництва. А вечорами усі охочі насолоджувалися концертами за участі сучасних українських та іноземних зірок. Серед яких зокрема : Христина Соловій, Олег Скрипка, "Плач Єремії" та "Kozak System".
Лідер рок-гурту “Kozak System” Іван Леньо розповідає: “Ми завжди радо підтримуємо цей фестиваль з “Kozak System”, бо він дає українцям зрозуміти Карпатський регіон дещо ширше, не тільки, як місце, де течуть гірські річки, і є красиві гори. Це ще й скарбниця історичної спадщини, це місце, де народилися серйозні літературні ідоли, такі, як Франко.”
Другий форум також минув в горах, у гуцульській столиці Верховині. Уже традиційно, відбулися конференція, на якій окрім карпатського питання обговорили і розвиток України у нових політичних реаліях. Вдруге вручили і премію Вінценза. Цього разу її лауреатом став поет та видавець Іван Малкович. А “Україна в нових політичних реаліях” стала однією із головних тем 2-го форуму.
“Для мене велика честь отримати цю нагороду і вступити в світле сонячне Коло Вінценза, цього чоловіка, який створив поетичний гуцульський епос, який нагородив гуцульщину культурою” - заявив Іван Малкович
Мистецьку частину форуму поділили на три частини. У день театру гості заходу могли відвідати виставку картин гуцульських живописців, концерт народної творчості та виставу-мюзикл "Гуцулка Ксеня".
День поезії окрім літературних читань запам'ятався модерними концертами - відомий український поет та прозаїк Юрій Андрухович виконав пісні на свої вірші під акомпанемент польського експериментально гурту KARBIDO, а поет Сергій Жадан виступив зі своєю ска-панк-групою «Жадан і Собаки», відомою не лише в Україні, але й далеко за її межами. У день музики відбувся вже традиційний гуцульський фестиваль «Полонинське літо». А на завершення усі охочі могли послухати концерт-прем`єру симфонічної сюїти «Бог предвічний» у виконанні академічного оркестру «INSO-Львів», де диригував Мирослав Скорик.
А ось минулого року Форум Via Carpatia перемістився до Львова. Карантин кардинально його змінив: замість карпатських краєвидів – львівська студія Еспресо, замість велелюдних заходів просто неба – телевізійний формат. Але незмінною залишилась його місія – розвиток Карпатського регіону і об’єднання навколо цієї ідеї митців, експертів та інтелектуалів. Упродовж двох днів у дискусіях серед іншого вони шукали місця української сили – саме такою була головна тема торішньої Віа Карпатії. Не зраджуючи традиції, організатори форуму провели церемонію вручення премії Вінценза, її лауреатом став видавець Леонід Фінберг.
“Найперше, звичайно було несподіванкою. А з іншого боку приємно - приємно отримувати таку премію. Тим більше тому, що її статус в країні дуже високий. Я вже не кажу про ім’я Станіслава Вінценза, чиїм іменем вона названа.” - розповів Леонід Фінберг
Цьогоріч фестиваль знову повернувся у саме серце Карпат - Верховину та Криворівню. Епідемічні умови дозволили повернутися і до звичних масштабів фестивалю. Цьогорічна Віа Карпатія присвячена 30-ттю незалежності України, і тема форуму, і мистецької, і інтелектуальної частини - капітал свободи, 30 років культурної незалежності.
“Ми почули попередніх лауреатів цієї премії, їх знають в Україні широко, і долучитися до такої когорти, безперечно, велика честь.” - заявив Петро Рихло
Попереду на фестивалі дискусії українських інтелектуалів, виставки картин, вистави, та виступи відомих українських гуртів, серед яких і тріумфатори цьогорічного Євробачення - гурт Go-A.
- Актуальне
- Важливе