
Нові подробиці удару ЗСУ по авіабазі "Енгельс" та чи запрацює угода про вільне судноплавство в Чорному морі. Колонка Сергія Згурця
Сьогодні у Генштабі ЗСУ повідомили, що ударом безпілотниками Сил оборони України по авіабазі "Енгельс-2" 20 березня було знищено понад 96 крилатих ракет, які ворог готував для обстрілів української території. Цей удар став не просто черговою ефективною й потужною роботою Сил оборони України, а й зменшив можливості ворога для терору України.
У Франції пройшла зустріч "Коаліції рішучих": підсумки
У Парижі сьогодні пройшла зустріч "Коаліції рішучих" за участі представників 31 держави. На цій зустрічі обговорювали подальшу підтримку України, посилення її оборонно-промислового комплексу й механізми припинення вогню. Зараз вже зʼявляються перші результати зустрічі. Зокрема, президент Франції Емманюель Макрон оголосив в Україну вирушить французько-британська місія, яка працюватиме над посиленням української армії. Вони мають напрацювати рекомендації на посилення українських оборонних спроможностей ЗСУ. Повноваження цієї місії нам не відомі, про склад також інформації немає. Також було заявлено про те, що європейські сили мають бути розгорнуті в Україні як фактор стримування Росії, але такий сценарій стане можливим у випадку укладання мирної угоди між Росією та Україною. За словами Макрона, ці війська могли б складатись із військових країн-членів ЄС і вони мають перебувати в певних стратегічних місцях України. До того ж цю коаліцію мають очолити президент Франції і премʼєр-міністр Великої Британії.
Ще один підсумок зустрічі "Коаліції рішучих" це те, що міністри закордонних справ європейських країн повинні протягом трьох тижнів запропонувати пропозиції щодо моніторингу режиму припинення вогню між Україною та Росією. Всі ці заяви вкрай важливі. Втім, не менш важливим залишається є те, як всі ці заяви будуть реалізовуватись на практичному рівні.
Знищено 96 крилатих ракет: у Генштабі повідомили нові деталі удару по російській авіабазі "Енгель-2"
Сьогодні у Генштабі ЗСУ повідомили, що внаслідок удару Сил оборони України по російській авіабазі "Енгельс-2" ворог втратив 96 крилатих ракет повітряного базування типу Х-101. Удар був здійснений українськими дронами й спричинив суттєве руйнування навколо стратегічного для РФ летовища. Там значна була кількість будівель та сховищ, які призначені для зберігання й спорядження ракет. Більшість цих споруд зруйнована. На супутникових знімках, які були зроблені після удару, чудово видно результати детонації. Власне, розуміємо, що удар Сил оборони був досить потужним. У Генштабі також заявили, що за висновками військових засоби ураження були розраховані для застосування трьох ракетних ударів по території України протягом березня-квітня цього року. Варто також зазначити, що темпи виготовлення тих же ракет Х-101 в Росії складають понад 50 ракет щомісяця.
Є ще одна цікава деталь удару по російській авіабазі "Енгельс-2". На цьому летовищі базуються бомбардувальники Ту-95 й Ту-160, які ворог використовує для ударів по території України. Це стратегічне летовище де також відбувається спорядження крилатих ракет ядерними бойовими частинами. Ракети типу Х-55 та Х-102 оснащуються ядерними частинами. Саме поблизу цього летовища знаходиться так званий обʼєкт "С", який призначений для зберігання ядерних частин до крилатих ракет. Нам невідомо чи дійсно там зберігаються ядерні частини до крилатих ракет, хоча цей обʼєкт дійсно пристосований для цього. В будь-якому разі це вказує на те, що авіабаза "Енгельс-2" точно мала б краще захищатись засобами протиповітряної оборони. Втім, варто також зауважити, що це не перший удар українських засобів ураження по цьому летовищу і вони досить ефективні. Навіть британська розвідка визнала удар по "Енгельс-2" одним із найбільш ефективних ударів українських безпілотників у 2025 році. Впевнений, що будуть й інші більш "цікаві" удари по російській території, які перевершать показники ударів по авіабазі “Енгельс-2”.
Умови відновлення вільного судноплавства в Чорному морі
Капітан 1 рангу запасу ВМС ЗСУ, стратегічний експерт компанії "Соната", заступник начальника штабу ВМС ЗСУ (2004-2020) Андрій Риженко пояснив, що Україні потрібно відновити свободу судноплавства в Чорному морі. Це стратегічна мета Києва. Для досягнення цієї мети Україна має використовувати будь-які інструменти. Якщо тимчасове перемирʼя дає можливість відновити свободу судноплавства в Чорному морі, як пояснив Риженко, то Київ має це використовувати. Риженко назвав три компоненти, які вказують на відновлення судноплавства в Чорному морі. Зокрема, Росія повинна зупинити ракетні обстріли українських портів, морської інфраструктури, в першу чергу, Одеси. Далі всі українські порти мають відкритись для вільного судноплавства. Зараз порти в Очакові, Миколаєві, Херсоні заблоковані для роботи. Також всім суднам, які проходять через західну частину Чорного моря, не мають загрожувати російські засоби ураження.
Тобто, Росія не має обстрілювати, блокувати й арештовувати такі судна. Всі ці компоненти відповідають вимогам Конвенції ООН про морське право. За словами Риженка, угоду, яку нібито було укладено, Україна, США та Росія розуміють під різним кутом. Відповідно кожна країна коментує ситуацію відповідно до своєї думки. Росія вимагає зняття санкцій в обмін на дотримання угоди про вільне судноплавство в Чорному морі. Зокрема, санкцій, які на Росію наклав Європейський Союз.
Росії мають заборонити застосовувати озброєння в Чорному морі
Андрій Риженко вважає, що поділ Чорного моря на частини контролю не дуже допоможе відновити вільне судноплавство. Оскільки росіяни можуть чинити шкоду кораблям та портам зі східної частини Чорного моря. Для цього в них є кораблі, підводні човни та авіація. Риженко наголосив, що обмежити частини контролю в Чорному морі можна певним меридіаном. Оскільки, до прикладу, місто Севастополь знаходиться в західній частині акваторії Чорного моря і там перебувають російські кораблі, які несуть загрозу для судноплавства. Ці кораблі не нові, втім, вони здатні застосовувати засоби ураження проти цивільних суден. Риженко пояснив, що важливим рішенням була б заборона для російських кораблів використовувати зброю проти суден. Адже перебування російських військових кораблів в будь-якій частині Чорного моря має незначне значення, бо за допомогою сучасних технологій можна з легкістю відстежити їхнє місцеперебування.
Нічого робити проти України - єдина умова дотримання режиму припинення вогню в Чорному морі для РФ
"Вишки Бойка" використовувались спочатку за прямим призначенням. Зараз, за словами Риженка, такої потреби немає. Пізніше ці платформи використовувались ворогом для розвідки. Після ураження по платформах вся розвідувальна апаратура була знищена. Риженко вважає, що росіянам не потрібні ці нафтовидобувні платформи для контролю та розвідки в Чорному морі. В них є свої засоби для контролю над судноплавством в Чорному морі. Зокрема, щоб швидко заблокувати судноплавство з боку України, вони можуть використати ракети наземного та повітряного базування, які знаходяться на території окупованого Криму.
До того ж росіяни зберігають певну кількість катерів та кораблів на території півострова. Риженко також додав, що коридор, яким сьогодні судна з Одеси прямують у порти Румунії та до протоки Босфор, для росіян дуже невигідний. Втім, і для України він теж не покриває всіх можливостей нашого судноплавства. Він зауважив, що для того, щоб дотримуватись угоди про вільне судноплавство в Чорному морі росіяни потрібно просто нічого не робити проти України. Для них дотримуватись угоди насправді дуже просто. Україні ж потрібно займатись пошуком мін, які знаходяться в шляхах суден та у портових зонах.
Андрій Риженко також вважає, що Болгарія, Румунія й Туреччина, після встановлення перемирʼя, можуть допомогти Україні в пошуку та знищенні морських мін у північно-західній частині Чорного моря. Ця частина моря мілководна і морських мін там може бути багато. Крім того, Україна отримала невеликі платформи, які були поставлені в рамках морської коаліції. Ці платформи можуть бути оснащені спеціальними приладами для пошуку морських мін.
- Актуальне
- Важливе









