Огляд

Що за "вишки Бойка", які повернула Україна, і чому вони мають стратегічне значення в Чорному морі. Пояснюємо

11 вересня, 2023 понедiлок
21:39
Зміст

Після восьми років окупації Україна повернула вишки під свій контроль. У чому особливості їхнього місцезнаходження і як це може вплинути на подальший хід війни?

Еспресо пояснить, що таке вишки "Бойка", їхнє значення та як саме вони повернулися під контроль України.

Про що у тексті:

  • Що таке вишки "Бойка"  та їхнє значення для України
  • Скандальна історія появи станцій та звідки отримали назву "вишки Бойка"
  • Рейдерство на морі: як країна-агресор захопила багатомільйонні вишки
  • Платформи "Петро Годованець" та "Україна": ситуація під час повномасштабного вторгнення
  • Повернення "вишок Бойка" під український контроль

Що таке вишки "Бойка" та їхнє значення для України

"Вишки Бойка" – це нафтовидобувні та газові бурові платформи, що розташовані у Чорному морі.

Бурові платформи, що розташовані в Чорному морі, володіють важливим стратегічним, економічним та безпековим значенням як для України, так і для російських окупантів. Вони надають можливість здійснювати контроль за морською та частково повітряною обстановкою на півдні регіону.

Установки до окупації знаходились на відстані близько ста кілометрів до материкової частини України та більш ніж ста п’ятдесяти кілометрах до Криму. Являють собою дві платформи: В312 – "Петро Годованець" та В319 – "Україна" ("Незалежність"), побудовані в 2010 та 2012 роках відповідно. Після розробки нових родовищ в шельфовій частині Чорного моря, вони мали в рази збільшити видобуток природного газу та нафти. 

"Вишки Бойка" – це не лише станції для видобування цінних вуглеводнів, вони мають важливе стратегічне значення, адже вражають універсальністю свого використання як: розвідувальна база, дозаправна станція, майданчик для вертольотів, склад для боєприпасів, та навіть місце для розміщення реактивних систем дальнього радіусу дії. За допомогою цих вишок відбувався контроль за островом Зміїний, Кримом і загальний моніторинг акваторії Чорного моря.

Вишки Бойка

Фото: Espreso.tv

Скандальна історія появи станцій та звідки отримали назву "вишки Бойка"

Історія придбання морських бурильних установок на той час викликала серед суспільства великий резонанс і неабияке обурення, адже йшлося про розкрадання державних коштів на мільйони доларів. З того часу інцидент отримав свою назву у засобах масової інформації як "вишки Бойка". 

За час роботи Юрія Бойка на посаді керівника Міністерства енергетики України, а саме – у 2011 році, підконтрольний міністерству "Чорноморнафтогаз", що є дочірнім підприємством НАК "Нафтогаз України", придбало морську платформу, виготовлену в Сінгапурі, не у безпосереднього виробника, а через посередника - британську компанію "Highway Investments Processing", на що було витрачено 400 мільйонів доларів. Ця сума виявилась дорожчою на 150 млн доларів, ніж у заводу-виробника. Другу бурову установку аналогічним чином було куплено через посередника "Ризька судноверф" з приблизною такою ж переплатою. 

Згодом, вже в 2014 році Генпрокуратура України відкрила Кримінальне провадження по справі про зловживання невідомими особами, які діяли від імені посадових осіб ДАТ "Чорноморнафтогаз", державними коштами на суму більш ніж 300 млн дол. Правопорушення було кваліфіковане як порушення ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України, яке стосується незаконного заволодіння майном внаслідок зловживання службовим становищем у великих розмірах або організованою групою. Тоді, всі підозри звелись до Януковича, Бакуліна, Арбузова групі людей з "Нафтогазу", "ЧНФ" та ін.

Згідно з матеріалами справи, при закупівлі було допущено грубі порушення тендерних процедур. Сам Юрій Бойко у 2015 році проходив свідком, того ж року було відкрито ще одну справу - розкрадання 60 млн доларів на закупівлю буксирів для транспортування вишок. Але якогось логічного фіналу немає, оскільки більшість фігурантів давно залишили Україну.

Рейдерство на морі: як країна агресор захопила багатомільйонні вишки

Після анексії Криму росія почала активно здійснювати рейдерські операції в Чорному морі. Тодішній міністр енергетики України Юрій Продан 19 березня 2014 року оголосив про те, що група озброєних осіб незаконно захопила бурові споруди відомої української компанії "Чорноморнафтогаз" включаючи "вишки Бойка". 

Міжнародна спільнота "InformNapalm" провела ряд розслідувань щодо незаконного захоплення двох самопідйомних плавучих бурових установок і виявила, що в цьому захопленні брали участь військовослужбовці 104-го десантно-штурмового полку 76-ї дивізії ПДВ РФ.

Державна прикордонна служба України у 2015 році провела перевірку інформації про переміщення платформ "Петро Годованець" та "Україна", у ході якої виявили, що установки відвели подалі від материкової частини України в супроводі конвою в напрямку Каркінітської затоки Кримського півострова на Голіцинське родовище.

Згодом, стало відомо, що росіяни вимкнули на платформах транспондери, що передають дані про судна в радіоефірі. З того часу захоплені українські нафтогазові вежі на Чорноморському шельфі стали військовими об'єктами. На них були встановлені засоби радіотехнічної розвідки, які повністю контролювали рух через українські морські порти.

Фото: Крим.Реалії

Платформи "Петро Годованець" та "Україна": ситуація під час повномасштабного вторгнення

20 червня 2022 року ЗСУ ймовірно нанесли ракетний удар по "вишках Бойка". Таку інформацію оприлюднив у своєму Telegram-каналі український депутат Олексій Гончаренко. Підтвердження пожежі на бурових установках можна було побачити зі знімків NASA. 

Хоча плавучі бурові установки перебували у виключній (морській) економічній зоні України, але ця ділянка вважається дуже небезпечною через самі родовища. Саме таку інформацію озвучила керівниця прес центру Сил оборони "Південь" Наталія Гуменюк під час ефіру телемарафону: "Газоконденсатні родовища – це небезпечний район, де застосування зброї може мати дуже потужні наслідки. Тому більше там відбувалися перемовини, погрози, провокації загальним маневруванням тощо. Але вогневих протистоянь не відбувалося саме через небезпеку району".

Повернення "вишок Бойка" під український контроль

Головне управління розвідки МОУ 11 вересня 2023 року відзвітувало, що Україна повернула під свій контроль платформи "Петро Годованець", "Україна", а також "Таврида" та "Сиваш" після 8 років окупації. 

Про деталі секретної спецоперації та унікальні кадри бою повідомила прес-служба ГУР. Незважаючи на несприятливі штормові умови в морі, бійці все ж досягли цілі: зачистили територію, демонтували все розвідувальне обладнання на вишках , зокрема радіолокаційну станцію "Нива". Дана установка відслідковувала всі події у Чорному морі. Бонусом виявилось захоплення запасів некерованих авіаційних ракет, які бійці знайшли в машинному відділі.

Україна повернула під контроль "вишки Бойка"

Фото: Головне управляння розвідки

Розвідники проводи операцію в декілька етапів, пересуваючись до станції на швидкісних гумових катерах. Нажаль, під час одного з бойових виходів, спецпризначенні все ж таки стикнулися з ворожим бойовим винищувачем Су-30. Під час бою наші воїни вели вогневе ураження противника з всього наявного озброєння і з ПЗРК їм таки вдалося підбити літак ворога, тож йому довелось відступити.

Фото: Головне управління розвідки

Один із спецпризначенців на позивний "Конон" під час бою на воді опинився за бортом. Лише через дві годин його вдалось знайти за допомогою безпілотника. Але через постійні маневрування російських військових, дістати з води захисника вдалось не одразу. Загалом, він пробув у відкритому морі понад 14 годин, виявивши неабияку міць та витривалість.

Речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук розповів, що берегові ракетно-артилерійські війська ВМС вже понад рік повністю контролюють частину Чорного моря, де встановлені так звані вишки Бойка. Тому російські військові кораблі припинили туди заходити після того, як у червні 2022 року вдалося потопити корабель "Василь Бех".

Як стверджує ГУР, Росія таким чином ще більше втрачає контроль над зерновим коридором, а Україна невеликими, але дуже суттєвими кроками наближає повернення Криму та нашу перемогу!

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.47
    Купівля 39.47
    Продаж 39.98
  • EUR
    Купівля 42.36
    Продаж 43.09
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
12 травня
01:50
Оновлено
Nemo, Євробачення-2024
Швейцарія стала переможцем Євробачення-2024. Україна - третя
00:26
Ілля Забарний, "Борнмут", АПЛ
Фанати визнали українця найкращим футболістом клубу АПЛ
2024, субота
11 травня
23:24
Ґрета Тунберг
У Швеції затримали Грету Тунберг, вона вийшла на пропалестинський мітинг
23:01
на фото: Кирило Тимошенко
Міноборони оприлюднило ролик, який є копією американського. Журналісти стверджують, що до цього причетна дружина Тимошенка, він заперечує
22:41
Нацгвардія
На півночі Харківщини бойові дії охопили вже восьме село: звідти вихід на Трав'янське водосховище
22:25
Коул Палмер і Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ
Гол Мудрика допоміг "Челсі" перемогти "Ноттінгем" в АПЛ
22:08
Михайло Панков (Попасна)
Займався евакуацією людей, побував в полоні: на Харківщині віддав життя за Україну вчитель історії з Попасної Михайло Панков
22:07
алкоголь
"Покращує здоров'я": влада Сан-Франциско щороку виділяє $5 млн на алкоголь для безхатьків
21:49
Андрій Шелухін
Хто керує ворожим наступом на півночі Харківщини: розслідувачі оприлюднили дані російського генерала Шелухіна та членів його родини
21:46
Україна Польща
Тисячі українських чоловіків у Польщі готові їхати далі, а не вертатися до України, - Forbes
21:35
Оновлено
Білгород
У Білгороді лунали вибухи й почалися пожежі: влада РФ каже про збиті ракети "Вампір"
21:26
граната
У Броварах чоловік підірвав гранату, коли тікав від поліцейського
21:23
Ексклюзив
легкоатлет-агент ФСБ
В Україні діє прихована мережа агентів РФ, яка буде активізована після війни, - Портников
21:17
Starlink
Супутники Starlink через магнітну бурю вийшли з ладу
21:15
Ексклюзив
Володимир Путін
Застосування Путіним ядерної зброї створить для нього більше проблем, ніж для української сторони, - полковник Грант
20:43
Оновлено
Joost Klein
"Важке і непропорційне покарання": суспільне мовлення Нідерландів відреагувало на дискваліфікацію з фіналу Євробачення-2024
20:42
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 11 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
20:20
ЗСУ
На Донеччині ворог найбільше атакує у напрямку Часового Яру та Покровська, - Генштаб
20:09
Георгій Судаков, Микола Шапаренко, УПЛ, Шахтар - Динамо
"Шахтар" переміг "Динамо" і достроково став чемпіоном України
20:00
OPINION
Володимир Єрмоленко
Про тоталітарний погляд на історію
19:58
Чернігівські рятувальники врятували лося
У Чернігові врятували лося, який не міг вилізти з каналу ТЕЦ
19:55
Оновлено
Шахтар, Кевін і Георгій Судаков, УПЛ
"Шахтар" переміг "Динамо": розклад і результати матчів 28 туру УПЛ
19:42
Ексклюзив
окупанти
Спроба прориву росіян на Харківщині провалилась, - ветеран Служби зовнішньої розвідки Богдан
19:41
Володимир Зеленський
Зеленський: у 7 прикордонних селах Харківщини тривають оборонні операції, вкрай складно у напрямку Покровська на Донеччині
19:27
На Київщині Kia врізався у самоскид: загинув 9-річний хлопчик
На Київщині Kia врізався у самоскид: загинув 9-річний хлопчик
19:14
Президент Чехії Петр Павел
"Хочуть відновити імперську велич Радянського Союзу": президент Чехії Петр Павел попередив, що Росія не зупиниться на Україні
19:00
Ексклюзив
ядерна зброя росії
Якщо ядерну зброю буде розміщено на території Румунії чи Польщі, Москва натисне на гальма, - Фейгін 
18:58
сіль
Австрійські вчені з'ясували, що пересолювання їжі може викликати рак шлунка
18:55
Ексклюзив
На фото: Мішель Обама
Неможливо, щоб Байден зняв свою кандидатуру на користь Мішель Обами, - професор Айзенберг
18:52
Оновлено
На Херсонщині на російській міні підірвався 11-річний хлопчик та його дідусь
18:37
Вінниччина, ДТП, 11.05.24
У ДТП на об'їзній дорозі навколо Вінниці загинули троє поліцейських з Білої Церкви
18:12
Ексклюзив
Глен Грант
Для проведення ефективного контрнаступу має бути надлишок ресурсів, - полковник Грант
18:11
Оновлено
Ілюстративне фото
Ситуація у Вовчанську: за сьогодні вже є понад 20 прильотів КАБів та 2 загиблих, евакуйовано ще 441 людину
18:06
Україна Британія
Понад 1600 ракет, боєприпаси та транспортні засоби: Велика Британія оголосила про новий пакет допомоги Україні на $626 млн
18:00
Огляд
Загострення ситуації на Слобожанщині: чи є загроза наступу росіян на Харків й Суми? Пояснюємо
18:00
OPINION
Сергій Громенко
Для чого ТЦК друковані фото?
17:51
Тайвань підтримує Україну
Foreign Affairs: Захищаючи Україну, захищаємо Тайвань. Взаємопов'язані долі світових демократій
17:46
Окупанти наказали провести приховану мобілізацію в Маріуполі
На Білгородщині РФ використовує солдатів строкової служби як масовку для наступу на Харківську область, - Атеш
17:40
Сили оборони збили російський штурмовик Су-25
17:35
Оновлено
Вибух
Росіяни вдарили ракетою по передмістю Сум: загинула жінка
Більше новин