Запобіжний захід генералу Галушкіну у справі за новою підозрою: суддя ухвалила рішення про закрите засідання
У п'ятницю 24 січня, Печерський районний суд Києва зібрався на засідання щодо обрання запобіжного заходу бригадному генералові й колишньому командувачу ОТУ "Харків" Юрію Галушкіну. Адвокати комбата вважають слідчі дії умисними
Пряму трансляцію з зали суду вело Еспресо, в суді працювала Кореспондентка Еспресо Наталія Стареправо.
Печерський райсуд зібрався на засідання, щоб обрати запобіжний захід за новою підозрою, яку генералові вручили 22 січня – після того, як за Галушкіна внесли заставу й він вийшов із СІЗО.
Доповнено о 17:37. Суддя ухвалила рішення щодо проведення закритого засідання.
Доповнено о 17:30. Суд не задовольнив клопотання адвокатів Галушкіна про відвід прокурорів, відтак засідання суду продовжилося. Прокуратура подала клопотання про закрите засідання, натомість адвокати подали зустрічне клопотання - про відкрите засідання.
Як тривало засідання
Адвокати Галушкіна заявили, що вважають слідчі дії правоохоронців і прокурорів умисними, адже ті зловживали службовими обовʼязками. Тому вони просять про відвід прокурора. Водночас захисники генерала звернули увагу, що після оголошення про внесення застави за Галушкіна і підготовки відповідної довідки - прокурори нібито знайшли нові докази щодо військового.
Натомість прокурори зазначили, що вважають ці слова необґрунтованими.
Під час засідання Галушкін оголосив про готовність захищати Україну.
"Готовий виконувати свої обовʼязки в званні бригадного генерала, однак на посаді рядового, буду сумлінно це робити, виконувати завдання підпорядкування керівника будь-якого рангу, сержанта чи старшого солдата. Якщо за цей період часу, поки я буду воювати, незважаючи на стан свого здоровʼя, зможу вбити хоч одного орка, а я зможу, досвід такий є, то це буде корисніше, ніж генерала засадити в тюрму", - висловився він.
Що відбувалося перед початком засідання суду
Перед початком засідання біля приміщення суду зібралися люди, які прийшли підтримати генерала. Вони тримають у руках плакати "Руки геть від ЗСУ" й вигукують, що цивільний суд не має права судити військових.
Також тут присутній товариш Галушкіна, полковник у відставці Володимир Надкирничний. Каже, що підозра генералу в недбалому виконанні своїх службових обов'язків "не вкладається в голові".
"Те, що відбувається зараз, - це дуже тривожний сигнал. Рішення, яке може ухвалити суд, визнавши його винуватим, закладе підвалини для подальших рішень щодо засудження решти командирів. Це дуже сильно підірве моральний дух тих військових, які нас захищають", – зазначив Надкирничний.
Він назвав генерала Галушкіна порядною, розсудливою, адекватною та розумною людиною. Розповів, що на початку 2022 року, коли створювали ТрО, "він сидів з нами в одному бункері, їв в одній їдальні. У нього немає "зіркової хвороби"...
Одна з жінок, яка прийшла підтримати генерала Галушкіна, зазначила, що вважає процес політизованим.
"У час гарячої фази війни неможливо таке робити. Яка мотивація? Хто стане на місце цих командирів? Кожен подумає: сьогодні я воюю і ризикую життям, а завтра мене потягнуть на суд? Як так можна?" – зауважила жінка.
За кілька хвилин до 15:00 генерала Галушкіна доправили в суд.
Депутати "Євросолідарності" повідомили, що готові взяти генерала Галушкіна на поруки
Народні депутати з фракції "Європейська Солідарність" заявили, що готові взяти на поруки бригадного генерала Юрія Галушкіна й інших офіцерів ЗСУ. Про це під час перерви засідання суду повідомив Михайло Бондар.
"Я вже написав клопотання взяти пана генерала на поруки. І Микола Величкович. Я тут бачив декілька громадян, які також підписували поруки. І генерали підписували, і наші політичні бранці, які повернулися з полону, також підписували, – сказав Бондар. – У влади вже почалися вибори, вони прибирають тих людей, які мають інше бачення, які розуміють, що не таким мав бути президент під час війни в цій державі. Так, помилилася велика кількість громадян України, довіривши Зеленському бути президентом. Він дуже хоче втриматися і на другий термін зі своїми 5-6 "ефективними менеджерами". Для цього йому треба номер один – дискредитувати військових, тих, хто захищає.
Депутат Микола Величкович зауважив: його дивує те, що мовчить "людина, яка повинна захищати військових, військовий омбудсмен".
"Немає жодної реакції. І це дуже дивно. Тому що це саме її робота – бути на суді, слухати, висловлювати свої зауваження, свої клопотання, тому що саме це її робота захищати військових незалежно від їх звання і посади", – сказав нардеп.
"Я вважаю, що це просто ганебне судилище, хлопці дзвонять з "передка", з "нуля" і питають, що відбувається. Я тільки що буквально приїхав з Чернігівщини, зустрічався з військовими, і вони висловлюють своє обурення тому, що зараз відбувається тут, в Печерському судилищі й узагалі по тих офіцерах, які у 2022 році та ще до 2022 року, в 2014-2015 роках брали активну участь в зупиненні російської агресії", – додав він.
Величкович наголосив, що дискредитація військових – це "удар під дих будь-якому військовому, який служить, це удар в спину будь-якому офіцеру, який приймає рішення". Адже офіцери, які приймають рішення, не сидять у кабінетах, вони розуміють, що їхні рішення – це життя і здоров’я не лише військових, а й тих, хто в тилу. Тому, він переконаний, що дуже важливо, аби суспільство захистило військових і те, що вони приймають рішення "в умовах жорсткого протистояння, життя і смерті".
"Наше завдання – допомогти вистояти їм, щоб будь-який офіцер знав, що його рішення це є захист суспільства. А ми як політики, як суспільство, як журналісти, як будь-які звичайні громадяни повинні їм дати цю впевненість", – додав депутат.
Раніше фракція "Європейська Солідарність" закликала провести позачергове засідання комітету з нацбезпеки і оборони та закрите засідання ВР через арешти військових командирів.
Підозра генералові Галушкіну: про що йдеться
- У вівторок, 21 січня, у Києві відбувся суд над екскомандиром 415-го окремого стрілецького батальйону Іллею Лапіним та комбатом Юрієм Галушкіним, яких підозрюють у недбалості, що призвела до захоплення окупантами частини Харківщини у травні 2024 року. Фігурантів взяли під варту.
- Наступного дня Петро Порошенко заявив, що готовий внести заставу за бригадного генерала Юрія Галушкіна. Згодом повідомили, що за генерала внесли заставу.
- Утім, при виході з СІЗО 22 січня генералу Галушкіну вручили нову підозру. У ДБР заявили, що Бюро разом із СБУ виявили нові факти у справі про прорив кордону на Харківщині та затримали комбата. ДБР заявило, що Галушкіну оголосили підозру за статтею Кримінального кодексу про сприяння у самовільному залишенні поля бою або відмову діяти зброєю.
- Актуальне
- Важливе