Аналітика

Українські дрони розглядають у Пентагоні. Колонка Сергія Згурця

18 березня, 2025 вiвторок
20:47

Днями з'явилася цікава новина, пов'язана з тим, що дві українські компанії потрапили до короткого списку відділу оборонних інновацій Пентагону

Зміст

Ситуація на фронті - Запорізький напрямок

Почну з того, що російські війська наразі продовжують наступальні дії на кількох напрямках, але є активізація на півдні України, зокрема у Запорізькій області. Сьогодні, 18 березня, Генеральний штаб ЗСУ знову наголошував на цій ділянці, зазначивши, що ворог проводить наступальні дії в районі населених пунктів Степове, Малі Щербаки та Щербаки. Усі ці населені пункти позначені на карті жовтою зоною, де стрілочками показано, як ворог намагається до них прориватися.

Карта Оріхів березень 18.03.25

Активізація дій на цьому напрямку почалася на початку березня. 12 березня кількість атак противника була найбільшою - до 12. Ворог і далі використовує тактику малих груп, намагаючись прориватися та закріплюватися в Степовому, Малих Щербаках і Щербаках. Це ділянка від П'ятихаток до Щербаків, приблизно 11 кілометрів, через ці села проходить рокадна дорога до Оріхового. Рокадна дорога - це дорога, яка тягнеться вздовж фронту і забезпечує певну логістику для наших підрозділів.

На Запорізькому напрямку діє 128-ма окрема гірсько-штурмова бригада. Це відео від їхнього батальйону безпілотних систем. 

 

Також сьогодні було опубліковано відео від окремого 422-го батальйону безпілотних систем, на якому видно, як діє противник. Ворог використовує багі, легку автомобільну техніку, "буханки" та малі групи, які намагаються через посадки прориватися до цих населених пунктів і закріплюватися. Окрім використання дронів, з нашого боку активно застосовується артилерія, є надія, що активізація противника буде призупинена діями наших бригад.

 

Знаємо, що тривалий час активних бойових дій на Запорізькому напрямку не було. Частина російських підрозділів з цього району була перекинута на Курщину. Останні активні спроби наступу противника відбувалися десь у листопаді минулого року. Тоді говорилося, що ворог ось-ось накопичить сили й може розпочати наступ на Запоріжжя, до якого, здається, близько 30 кілометрів. 

Скоріше за все, загарбник намагається з одного боку тестувати нашу оборону, а з іншого - створювати ілюзію можливості такого наступу, аби ми перекидали свої ресурси та резерви на цю ділянку фронту. Сподіваюся, що нашими силами та засобами нам вдасться призупинити будь-які атакувальні дії противника. Розуміємо, що зараз на багатьох ділянках фронту ворог буде намагатися активізувати дії, намагаючись відкусити якусь частину нашої території.

Пентагон може закупити українські дрони 

Наразі безпілотні комплекси відіграють вирішальну роль на полі бою. Складається враження, що український досвід уже настільки великий, що навіть пробиває формалізовані процедури США. Ми знаємо, що американська армія може оснащуватися зброєю та технікою, виробленою на території США або виключно американськими компаніями. 

Днями з'явилася цікава новина, пов'язана з тим, що дві українські компанії потрапили до короткого списку відділу оборонних інновацій Пентагону. Цей відділ реалізує проєкт ARTEMIS, створений для забезпечення американського, європейського та індо-тихоокеанського командувань дешевими безпілотниками, здатними вражати цілі на відстанях 30-50 км та мати незначну вартість боєприпасу.

Наприкінці минулого року був тендер, на якому було представлено 164 зразки, а в березні з'явився короткий список, до якого потрапили дві американські компанії та дві українські компанії через партнерів зі США. Назви українських компаній не розголошуються з погляду безпеки. Щодо американської компанії, одна з них - AeroVironment, яка виготовляє безпілотники Switchblade, що свого часу постачалися до Збройних Сил України. Зараз ці безпілотники пропонуються і американській армії.

Якщо все буде добре, то вже за певний час ми дізнаємося, які саме українські компанії у партнерстві з американськими можуть постачати продукцію для Пентагону. Якщо це справді стане фактом, то буде підтвердженням того, що український досвід дозволяє американцям переглядати свої підходи щодо створення безпілотних комплексів.

Український ОПК

А далі поговоримо про те, як українські компанії зміцнюють безпілотний потенціал Збройних Сил України. На сьогодні близько 500 українських компаній виробляють безпілотники різного призначення. Причому, якщо ми виокремимо з цих 500 найбільш потужні компанії, що мають досвід понад 10 років, то таких виробників буде близько 10. До цієї десятки входить одна з провідних системних компаній-виробників дронів - НВП "Атлон Авіа", яка відома завдяки виготовленню комплексу артилерійської розвідки та коригування вогню "Фурія". "Фурія" має кілька версій і модифікацій, з урахуванням вимог поля бою, з часом була вдосконалена й зараз активно використовується Силами оборони України.

Артем Вʼюнник, директор компанії "Атлон Авіа", зазначив, що через конкуренцію серед значної кількості підприємств з'являються нові та цікаві зразки. А з іншого боку – якщо бюджет МОУ розділити на 500-600 компаній, то це буде досить незначний обсяг для кожного конкретного підприємства чи компанії-виробника, відповідно, не призведе сталого розвитку. Мабуть, немає перспективи, щоб було 500 чи 600 виробників однотипної продукції, тому що всі вироби треба підтримувати, обслуговувати. Крім того, відмінності в тих чи інших засобах створюють складнощі, наприклад, у сумісності екіпажів різних систем, військові розуміють таку проблему. Тому складеться об'єктивна ситуація, коли певні компанії, не отримавши замовлень, підуть з ринку, а залишаться виробники, які вийдуть на рівень якихось експортних постачань. Буде відбуватися природний процес балансування галузі.

Директор компанії "Атлон Авіа" вважає, що конкуренція має великий сенс, коли відбирається один або максимум три однотипних зразки для виконання певних задач. Коли виробник підтверджує свої спроможності, системність, тоді це має виглядати, як дострокова робота з підтримання життєвого циклу виробу для війська: підготовка, сервісне обслуговування, відпрацювання тактичних підходів до застосування, робота над удосконаленням продукту. Таким чином форми співпраці є зрозумілими, тому природним шляхом складеться так, що не буде великої кількості компаній, яка є сьогодні. Слід зазначити, що багато з цих 500 чи 600 компаній фактично сидять без замовлень, що створює певне непорозуміння в галузі.

Український виробник додав, що дуже погано, коли з'являються на полі бою зразки, які загрожують життю українських військовослужбовців. Відповідно, треба бути з одного боку прагматичними та зважувати на складність, небезпечність зразків, а з іншого боку – відповідати вимогам часу та швидкості. Тому компанії-виробники мали б йти в напрямку прийняття на озброєння їхніх виробів, проходити державні випробування та ставати більш системними, організованими та серйозними виробниками. Адже проходження всього комплексу випробувань призводить до надійності, ефективності та перетворює прототип чи серію прототипів у зразок військової техніки.

Вʼюнник зауважив, що потрібно дозволити компаніям вивозити за межі країни свої зразки для демонстрації, випробувань та перемовин з потенційними замовниками. Такий крок міг би дати розуміння багатьом компаніям, в якому напрямку їм працювати та як багато ще треба зробити. Скоріше за все, близько 90% компаній, стикнувшись з вимогами різного характеру, зрозуміють, що до експорту їм ще дуже далеко. Тому цей крок необхідно зараз зробити – відкрити можливість тимчасового вивозу працюючих зразків для попередніх переговорів та демонстрацій. Звісно, всі компанії-виробники прагнуть працювати на експорт, але потрібно розуміти, що укласти експортний контракт – не так просто, як здається. Не треба вводити себе в оману, що досвіду війни достатньо, аби продавати вироби для армій іноземних країн. 

 

 

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+15.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.97
    Купівля 40.97
    Продаж 41.58
  • EUR
    Купівля 46.59
    Продаж 47.35
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
20 квітня
00:07
Володимир Зеленський і Олександр Сирський
Сирський доповів Зеленському: на частині фронту "великоднє перемир'я" Путіна не діє, на частині - стало тихіше
00:07
Володимир Зеленський
За останні три роки 67 українських релігійних діячів було вбито чи закатовано росіянами
2025, субота
19 квітня
23:47
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 107 боєзіткнень: найгарячіше на Покровському напрямку
23:22
Юрій Тютюнник з дружиною Вірою та старшою донькою Ольгою
Як "совітам" вдалося виманити генерал-хорунжого Тютюнника до СРСР і що він писав перед розстрілом у Москві: українська розвідка оприлюднила нові подробиці
23:19
суспільство
Нічні та ранкові богослужіння на Великдень транслюватимуть онлайн: де їх можна буде побачити і почути
22:58
Ексклюзив
Віталій Портников
"Великоднє перемирʼя" - маневр Путіна: Портников припустив, які насправді цілі у РФ
22:55
Звільнені з полону Руслан та Маргарита Виноград (19.04.2025)
Мати та син з "Азову": сімʼя Виноград вперше за три роки полону зустрілася в автобусі під час обміну
22:23
росія агресор
Вʼєтнамські військові виступатимуть на параді в Москві 9 травня
21:54
Україна Британія
"Не лише одноденна пауза": Британія після заяви Путіна про великоднє перемир'я закликала РФ до повного припинення вогню
21:45
Ексклюзив
Є три центри реальної сили: Кульпа про систему безпеки Європи
21:40
Володимир Зеленський
Зеленський: дотримання РФ "великоднього перемир'я" поки що не помітне, якщо ж воно дійсно буде, ми підтримаємо
21:33
Німеччина
Внутрішній безпеці Німеччини найбільше загрожує ісламізм, - ЗМІ
21:30
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
"Росія не має нічого святого": на Херсонщині попри оголошення Путіним великоднє перемирʼя фіксують влучання дронів
21:20
Ексклюзив
Дональд Трамп
США намагаються вибудовувати двосторонні відносини з Росією, - політичний експерт Денисенко
21:15
Юрій Ліфшиць
Цей день в історії: киянин Юрій Лівшиць зупинив у Бельгії "потяг смерті" на Освенцим й врятував понад 100 євреїв
20:42
Оновлено
Путін на зустрічі з Герасимовим оголошує 30-годинне великоднє перемир'я (19.04.2025)
Путін оголосив 30-годинне великоднє перемир'я і наказав окупантам бути готовими до українських "провокацій"
20:37
Юрій Бутусов
Росіяни готують провокацію біля Покровська для зриву свого "перемирʼя", - Бутусов
20:23
Оновлено
Віталій Буяльський, Динамо, УПЛ
"Шахтаря" розтрощив "Колос" в УПЛ: Результати й розклад матчів 25-го туру
20:14
Іран
В Ірані заявили, що домовились зі США про розробку проєкту майбутньої ядерної угоди
20:05
OPINION
Путінське "перемир'я" - свідчення слабкості позиції Росії у війні
19:57
Ексклюзив
путін трамп
Зараз Трамп, як і Путін, робитимуть усе, щоб розірвати Європу, - Кульпа
19:33
Оновлено
Україна та Росія провели обмін полоненими: на Батьківщину повернулись 277 українських військових
19:26
Андрій Сибіга
"Його словам не можна довіряти": Сибіга висловив сумніви щодо дієвості оголошеного Путіним "великоднього перемир'я"
19:11
ППО
"Великоднє перемир'я": до 18:00 над Києвом ще збивали російські дрони-розвідники
19:05
Оновлено
Крим
США готові визнати Крим російським у межах мирної угоди, - джерела Bloomberg
18:56
ракетна атака, ракета
За пів години до "перемир'я" РФ вдарила ракетою по Ізюму
18:39
Володимир Зеленський
Зеленський назвав "грою з життями людей" заяву Путіна про "великоднє перемир'я"
18:07
OPINION
блог Ігор Семиволос
Політика Трампа: пам'ятаймо про Афганістан
17:57
Огляд
Дональд Трамп
Яку позицію висловлював Дональд Трамп щодо України впродовж політичної кар’єри: від бізнесу до другої каденції
17:53
ЗСУ
Сили оборони просунулись і збільшили зону контролю на Білгородщині, - Зеленський
17:50
Ексклюзив
Китай та США
Насправді триває повномасштабна торговельна війна, - Кульпа
17:49
Юрій Ушаков
Трампу заважає "антиросійське тло" у США та Європі: заява помічника Путіна Ушакова
17:31
ракети Taurus
"Передвиборна обіцянка має бути виконана": експосол України в Німеччині Мельник закликав Мерца терміново передати 150 ракет Taurus
17:01
Оновлено
Україна - США, конгрес
NYP: за словами Умєрова, Київ на 90% підтримує мирну програму Трампа. Міноборони не погоджується
16:52
Ексклюзив
Ірина Федорів
Це погана історія: голова ГІ "Голка" Федорів про ігнорування президентом петиції, яка набрала 25 тис. голосів, щодо незаконно привласнених лісів і узбереж
16:47
вугілля
Розвідка: експорт вугілля з РФ впав на третину
16:46
У Китаї вперше до тисяч бігунів на напівмарафоні долучилися гуманоїдні роботи
16:32
Ексклюзив
путін
Для Росії захоплення Одеси означатиме завершення війни й фактичну перемогу, це стратегічна мета Путіна, - генерал Кларк
16:09
OPINION
Трамп не честолюбний, а марнославний
16:01
єврейська громада україни
Ізраїль досі розглядає можливість ударів по ядерних об'єктах Ірану, - Reuters
Більше новин