Чи залишать терористи Україну без світла та тепла (ІНФОГРАФІКА)

Віктор Кіщак
29 серпня, 2014 п'ятниця
05:00

Цілеспрямоване знищення терористами вугільної промисловості України може призвести до серйозної енергетичної проблеми

“В планах Росії відключити Україну від усіх енергетичних ресурсів”. Такі слова прозвучали на засідання Кабміну від Арсенія Яценюка. Ніби-то Росія планує на зиму перекрити транзит природного газу територією Україну до країн ЄС. І саме для цього їх компаніям дано вказівки по максимуму закачувати газ в сховища в Європі.

Газову проблему України не можна назвати несподіваною. Про те, що потрібно позбутися від газової залежності Росії та почати реверс з Європи говориться вже давно. А отримувати російський газ для власних потреб ми перестали ще 16 червня. Тим паче люди вже встигли відчути проблему на собі: відсутність гарячої води та постійні повторення чиновниками, що тепло взимку не буде.

Експерти вже давно нарікають, що газу який зараз є в України (15 млрд кубів в ПГС) плюс європейського реверсу вистачить максимум до початку січня 2015 року.

Але паралельно вже всім відомої газової проблеми у енергетичній сфері України з'явилась нова — дефіцит вугілля.

Раніше Яценюк акцентував увагу на тому, що сепаратисти цілеспрямовано руйнують шахти, щоб позбавити Україну палива для електростанцій.

“Половина з 115 вугільних шахт на сході України призупинили видобуток вугілля через бої, які вже чотири місяці Київ веде з проросійськими сепаратистами. Деякі шахти, що залишилися без електрики, вже затоплені. Ні видобутку енергетичного вугілля - ні поставки на теплові електроцентралі (ТЕЦ). Ні поставки на ТЕЦ - проблеми з електроенергетикою і теплом в цілому. Це - цілеспрямований план”, - наголошував прем'єр.

Слова Яценюка підтверджують і в Міненерговугілля. Україна вперше за тривалий період почне імпортувати енергетичне вугілля. Сировину, якої в Україні до недавнього часу було з надлишком, будуть закуповуватися у Новій Зеландії, Австралії, і, можливо, навіть США, бо забезпечити ТЕС вугіллям власного видобутку сьогодні практично неможливо через бойові дії на Сході.

В міністерстві кажуть, що на українських ТЕС спостерігається гострий дефіцит вугілля марки "А" - палива, яке використовується на половині станцій країни. А запасів при оптимістичному розвитку подій вистачить на 50 днів, при песимістичному - на 11 днів.

Статистика теж вказує на вугільний дефіцит в країні. За данними держстату в липні (порівняно з аналогічним періодом 2013 року) Україна скоротила видобуток вугілля більш ніж на чверть — 26,1%, а порівняно з червнем майже на 15%. Найбільше видобуток просів на шахтах в Донецької та Луганської областей. А саме в цьому регіоні знаходиться 80% всіх вугільних шахт України, які забезпечують найбільші українські теплоелектростанції.

Як розповів Еспресо.TV голова Незалежної спілки гірників України Михайло Волинець, в країні 26% електроенергії та 60% теплової енергії виробляється за рахунок вугілля.

За данними держстату в структурі енергетичного балансу України вугілля в 2011 році займало 32,7%, а в 2012 році 34,6%. 

Близько 50% всієї електроенергії України виробляється на ТЕС, половина яких працює на вугіллі, половина на газу. Ще 43% виробляють на атомних електростанціях. Тобто втративши або просто заблокувавши вугільну галузь можна завдати серйозних збитків енергетиці, але не поставити її на коліна.

Майже всі АЕС знаходяться досить віддалено від бойових дій. Правда до найбільшої Запорізької АЕС (місто Енергодар) по прямій від Донецька близько 230 км, тому допустити до цього стартегічного об'єкту терористів не можна.

А от про віддаленість вугільної промисловості від зони АТО говорити не доводиться. За словами Волинця з близько 140 шахт в Україні, 45-47 працюють в нормальному режимі. Ще близько 15 шахт, які можуть видобувати вугілля, але не можуть його вивезти або до збагачувальної фабрики, або споживачу. Тобто приблизно 50-58 не працюють зовсім, а 23 шахти працюють з перебоями.

З державних 95 шахт, не працює 50. А працюючі 25 шахт знаходяться у Львівсько-Волинському басейні, тобто далеко від зони АТО.

Нещодавно в інтерв'ю виданню INSIDER директор з правового забезпечення ДТЕК (власник Рінат Ахметов) Дмитро Сахарук розповідав, що станом на 16 серпня жодна шахта або ТЕС компанії не знищена.

“У зоні бойових дій у нас знаходиться три електростанції: Зуївська ТЕС біля Донецька, яка знаходиться безпосередньо в зоні АТО, а також Курахівська і Луганська ТЕС, які примикають до зони. Поки всі три станції працюють”, - наголошував він.

Найкраща ситуація на Курахівській ТЕС на заході Донецької області, бо вона знаходиться недалеко від селища Мар'їнка, де в липні-серпні йшли важкі бої. З Луганською ТЕС, яка розташована в місті Щастя, проблеми через підірваний в червні міст. По ньому на станцію доставлялося вугілля з "Ровенькиантрацит" і "Свердловантрацит".

“На Луганській ТЕЦ запасів вугілля 103 тис тонн (станом на 15 серпня), споживає вона 7 тис на добу. Запасів там на два тиждня вугілля. Завезти туди не можливо, бо територія під обстрілом. Ця станція на 70% забезпечує абонентів області”, - розповідав Волинець у Кризовому медіа-центрі.

Проблема полягає в іншому, більшість шахт, які не заблоковані терористами, працюють на склад, бо не можуть доставити вугілля.

В 2013 році на українських шахтах видобули 83,7 млн тонн вугілля. Звичайно, найбільші з них знаходяться на Донбасі. 

Найбільше по видобутку Павлоградвугілля (ДТЕК) (18,2 млн тонн) знаходиться в Дніпропетровській області. Інші - Красноармійська-Західна №1 (8,6 млн тонн), Комсомолець Донбасу (4 млн тонн), Добропіллявугілля (2,8 млн тонн), Макіївугілля (2,2 млн тонн), Шахта ім.Засядько (1,2 млн тонн) в Донецькій області.

А Свердловантрацит (7 млн тонн), Ровенькиантрацит (6,7 млн тонн), Краснодонвугілля (5,4 млн тонн) в Луганській області.

Тобто в зоні АТО знаходяться шахти, які загалом видобувають більше половини всього вугілля України.

Які шахтоуправління та ТЕС знаходяться в зоні АТО (для збільшення зображення клікніть на нього)

Інша серйозна проблема - відповідність певних марок вугілля для теплових електростанцій. На Донбасі видобувається вугілля, яке потрібне для роботи ТЕС. Останні спроектовані так, що спалюють певну марку вугілля.

“Шахта Комсомолець Донбасу (Донецька область), яка видобувала на добу 13,5 тис тон поставляє вугілля на Криворізьку ТЕС (Дніпропетровська область). Технологічно ця теплова станція змонтована під марку вугілля “Т” цієї шахти. Вже стоїть питання, що зараз на складах цієї станції немає вугілля”, - розповів Волинець.

Сахарук розповів, що крім зупиненої шахти “Комсомолець Донбасу” також на "ДТЕК Зуївська ТЕС" під Донецьком не може доїхати вугілля марки "Г" з Павлограда.

Волинець розповідає, що зупинена і шахта “Червоний партизан” ДТЕКу Ахметова, яка видобувала 500 тис тонн вугілля.

Тобто шахти, які видобувать марки вугілля, антрацити, на яких технологічно працюють ТЕС опинилися або в зоні АТО під окупацією.

Звичайно в такій критичній ситуації Україні слід розглядати варіатни імпорту вугілля

За підрахунками Михайла Волинця в умовах відсутності газу, Україна може купити до 10 млн тонн вугілля, але завести його в Україну буде важко.

“Найбільш зручний спосіб — це завозити вугілля з Росії. Але це виглядає іраціонально, весь світ застосовує санкції, а ми будемо везти звідти вугілля”, - вважає Волинець.

Щодо озвучених Міненерговугілля можливих імпортерів — Нової зеландії, Австралії та США теж є деякі обмеження.

В України немає глибоководних майданчиків для прийняття вугілля з-за кордону в великих об'ємах, тому завозити можуть партії по 30-40 тонн.

“Для нормальних об'ємів потрібно завозити 100-200 тис тонн одночасно, але це велика глибина, а в Україні глибоководні майданчики в портах є тільки для експорту металу”, - розповів Еспресо.TV Волинець.

Крім того, для того щоб придбати ці 10 млн тонн за підрахунками Волинця потрібно 12 млрд грн.

Тактика контрольованих Кремлем терористів більш ніж очевидна - створити енергетичний колапс в Україні перед опалювальним сезоном. Хоч панічно говорити про проблему глобального відключення світла по Україні не слід (серйозні проблеми чекає Донбас), а от з опаленням інше питання. У зв'язці з дуже лімітованими об'ємами газу для виробутку тепла, вугільна криза дуже посилює проблему опалення будинків взимку.  

Читайте також: 5 правил, як не замерзнути в умовах російської газової блокади

 

Читайте також:
Майя Санду
26 липня, 2021 понедiлок
"Настав час справжньої революції": Санду виступила перед парламентом, в якому її партія здобула монобільшість
Ryanair
26 липня, 2021 понедiлок
Викрадення Протасевича: диспетчер, який вів перемовини з рейсом, покинув Білорусь, - Наша Ніва
Олександр Усик
26 липня, 2021 понедiлок
Спаринг-партнер Джошуа назвав найслабкіше місце Усика
Київ
+31
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.81
  Купівля 26.81
  Продаж 27.04
 • EUR
  Купівля 31.57
  Продаж 31.96
 • Актуальне
 • Важливе
2021, вiвторок
27 липня
18:27
Дар'я Білодід
Бронзова медалістка Токіо Білодід заявила про зміну вагової категорії
18:20
Руслан Хомчак
Хомчак йде з посади, - Никифоров
18:20
До Німеччини відправляють 15 українських військовослужбовців, які постраждали на Донбасі
18:13
Байден аль-Кадхімі
Байден та прем'єр Іраку підписали угоду про припинення бойової місії США у країні: війська не виведуть
18:11
Вбивство Шеремета: Антоненка не відпустили під особисті зобов'язання
17:58
харківський госпіталь
Отримали осколкові поранення: у харківський госпіталь гелікоптером доставили двох військовослужбовиць
17:46
Агне Білолайте
МВС Литви пропонує уряду ввести надзвичайний стан на білоруському кордоні
17:45
маршрутка
У Києві ввели нові правила роботи маршруток: тепер з кондиціонером та без музики
17:30
Талісман Олімпіади-2020
Олімпіада-2020: Який вигляд має медальний залік Ігор у Токіо
17:26
Рейс Київ-Батумі екстрено сів у Тбілісі через потужну зливу на узбережжі Чорного моря
17:11
Олексій Гуцуляк
"Дніпро-1" домовився про трансфер лідера "Десни" Гуцуляка
17:10
Белсат
Білоруський режим визнав екстремістським сайт телеканалу "Белсат", який мовить з Варшави
17:02
В’ячеслав Сівчик
З 2014 року в Білорусі немає жодного білоруського генерала в силових структурах, - лідер руху "Разам"
16:51
Литва відхилила позов Шарія щодо позбавлення його статусу біженця
16:50
Інвер Бекіров
Український політв’язень Бекіров, якого утримують у колонії в РФ, переніс мікроінсульт, - Денісова
16:46
долар
Україна залучила $500 млн завдяки дорозміщенню євробондів
16:39
Еліна Світоліна
Як я і очікувала, було складно, - Світоліна про вихід у чвертьфінал Олімпіади-2020
16:30
посольство Куби у Франції
В Парижі невідомі атакували посольство Куби запальною сумішшю
16:29
COVID-19
На лікування від COVID-19 восени потрібно 5-10 млрд грн, - НСЗУ
16:20
Три мечі
"Ми рухаємося до НАТО, і це безповоротний процес", – командир ЛитПолУкрБриг Дмитро Братішко
16:16
ПЛР-тест
У Києві з наступного місяця запрацює нова лабораторія з дослідження ПЛР-тестів
16:15
літак covid
Два арештовані в "Борисполі" літаки Boeing продадуть на аукціонах
16:05
СБУ проводить слідчі дії на найбільшому сміттєзвалищі Києва
15:57
Центренерго
Центренерго за півроку збільшив збиток на 20% - до понад 591 млн грн
15:53
Михайло Романчук
Український плавець Романчук встановив олімпійський рекорд на Іграх у Токіо
15:52
У Запоріжжі на Хортиці сталася пожежа
У Запоріжжі на Хортиці сталася пожежа: підозрюють підпал
15:49
Альгірдас Палецкіс
У Литві за шпигунство на РФ до 6 років засудили ексдепутата Сейму
15:48
Сергій Гармаш
Кремль може вдатись до ескалації конфлікту на Сході України напередодні виборів до Державної Думи РФ, - Гармаш
15:18
ДБР ліквідувало на Київській митниці канал контрабанди товарів на мільйони гривень
15:16
Три мечі
Навчання "Три мечі" – сигнал, що наші партнери готові надавати допомогу у боротьбі з агресором, – генерал-лейтенант Євген Мойсюк
15:02
Вибух на хімзаводі в Леверкузені
Вибух на хімзаводі в Леверкузені: одна людина загинула, 4 зникли безвісти
14:59
Гюндуз Мамедов
Заступник Венедіктової Мамедов написав заяву про відставку
14:54
Андрій Новак
Облікова ставка, курсова стабільність, надійність банківської системи: економіст звинуватив керівництво НБУ в невиконанні головних функцій регулятора
14:43
вакцинація
В Україні зафіксували менше 1% серйозних побічних ефектів після COVID-вакцинації, - МОЗ
14:35
гроза
У столиці очікуються грози та шквали: Укргідрометцендр попереджає про I рівень небезпечності
14:26
Японія
Японія не скасує Олімпіаду попри рекордну захворюваність на COVID-19 у Токіо, - прем'єр-міністр Суга
14:25
Green Grey
Гурт Green Grey заявив, що ОПУ запросив їх виступити на Дні Незалежності, а потім "передумав" нібито через російськомовність пісень
14:13
газ
Газпром відмовився бронювати додаткову переривчасту транзитну потужність України на серпень
14:02
вакцина Pfizer
У ЄС вакцинували 70% дорослого населення, - Єврокомісія
13:55
75% громадян вважають наступницею Київської Русі Україну, - дослідження
Більше новин