live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Чому "Газпром" несподівано став другом України

"Злидні" нарешті змусять "Газпром" враховувати інтереси своїх клієнтів, як ЄС так і України

"Нафтогаз України" офіційно попросив російський "Газпром" продовжити дії знижки на газ в межах так званого "зимового пакету". На диво керівництво газового монополіста майже одразу відгукнулося і Олексій Міллер заявив, що вже сам звернувся до уряду Росії з проханням продовження знижки.

За словами голови "Газпрому", дії зимового газового пакету можуть продовжити з 1 квітня, ще на 3 місяці і Україна можливо отримає ціну на газ в $250 за тисячу кубів (в першому кварталі 2015 року Україна купувала по $329). Але для такої ціни потрібно, щоб російський уряд узгодив "знижку".

В Міненерго Росії також підтвердили, що у найкоротші терміни підготують доручення про газову знижку. А прес-секретар Дмитра Медведєва наголосила, що рішення буде прийнято урядом вчасно з урахуванням термінів закінчення дії "зимового пакету" (31 березня). Щоправда засідання російського уряду проходять щочетверга, тобто наступне буде тільки 2 квітня.

Незважаючи на формальну процедуру, якою "Газпром" просить уряд ніби з барського плеча дозволити продовжити газову знижку для України, остання, скоріше за все, буде погоджена. Очевидно, якщо російському газовому монополісту дозволили публічно погодитись на знижку, то рішення вже прийнято на вищому рівні.

Детальніше про "зимовий газовий пакет": Чому "Газпром" "скасовує" знижку на газ для України 

З таким же проханням продовжити "зимовий пакет" ще 27 березня до Росії зверталась Єврокомісія. Перед цим, 20 березня Росія, ЄС і Україна домовилися про загальні принципи продовження постачання газу для останньої.

Чіткі деталі переговорів пообіцяли озвучити в середині квітня, але за інформацією, яка потрапила в ЗМІ, "Газпром" буде і далі постачати Україні газ за передоплатою зі знижкою (як в межах "зимового пакету"), а Єврокомісія буде частково допомагати з його придбанням.

Одна зі спірних умов – на який період Росія продовжить дії зимового пакету. Україні вигідно, щоб цей термін складав 6 місяців, тоді вона зможе влітку заповнити свої сховища дешевим газом. Росія, звісно, хоче продовжувати знижку короткими проміжками (по 3 місяці). Щоб в будь-який момент мати змогу продовжити використання газу для політики.

Українські переваги над "Газпромом"

Незважаючи на те, що Росія ніяк не хоче відмовитись від використання газу як геополітичного важеля, певні зміни все ж таки спостерігаються. Слід тільки згадати пихаті обличчя російської енергетичної верхівки проти стурбованого, навіть переляканого тоді ще голови міненерго України Юрія Продана.

"Зимовий газовий пакет" пробивався через чимало брюссельських зустрічей і з відсутністю бажання російської сторони йти назустріч Україні. Тодішні зустрічі проходили в період опалювального сезону, і ще неусвідомлення Росією, що вона сама вступила в економічну кризу.

Зараз, в період закінчення опалювального сезону, у "Газпрому" менше аргументів, які змусили б швидко погодитись і Україну, і ЄС на їх умови.  

Як би дивно не звучало, але в літній період Україна чи не вперше навіть матиме свої переваги перед  "Газпромом".  

Падіння цін на нафту з часовим проміжком в 6-9 місяців вплине на ціну на газ (яка прив’язана до нафти) і саме на літній період вона суттєво знизиться. Україна зможе влітку заповнювати свої підземні газосховища газом, який придбає в Європі.

Прем’єр Яценюк вже доручив Міненерговугілля влітку максимально закачати підземні газосховища дешевим європейським газом. За його словами, в кінці другого-початку третього кварталу Україна зможе купувати газ по $250-300 за тисячу кубів.

А голова профільного міністерства Володимир Демчишин навіть набрався сміливості і заявив, що з 1 квітня Україні може не знадобитися російський газ – в Європі купувати вигідніше.

За словами Арсенія Яценюка, Україна вже купує в Росії всього 30% 

Продовження зимового газового пакету "Газпрому" на будь-який термін для України є позитивним моментом. Країна нічого не втрачає і навіть якщо "знижку" подовжуватимуть короткими лагами все-одно є можливість використати хоч один місяць для закачки дешевого газу. Якщо ні – Україна купуватиме його в Європі. Тобто російський газ поступово перетворюється в бонус, а не привілегію.

Чому "Газпром" став таким добрим

Тепер "Газпрому" доведеться бути поступливішим. За російським стандартами обліку в 2014 році чистий прибуток газового монополіста впав в 3,3 рази. Експорт газу в 2014 році порівняно з попереднім впав на 12%. Експорт в країни екс-СРСР впав на 20%. А Україна взагалі скоротила закупівлю російського газу майже в 2 рази – з 25,8 млрд кубів до 14,5 млрд.

Тобто бачимо суттєвий мінус. А приплюсував собі "Газпром" хіба що величезні витрати. Досить сумнівні "мегапроекти" "Сила Сибіру" в Китай та "Турецький потік" потребують величезних затрат і неясних переваг.

Читайте також: Як через жадібність Путіна Росія втрачає мільярди

Ми вже бачимо, як "Газпром" потроху стає більш м’якшим і податливим для України. Досить швидко погодився на те, що Україна не оплачуватиме газ терористам на Донбасі. Також швидко, порівняно з попередніми переговорами, погодився продовжити "зимовий пакет".

Схоже, що чи не вперше в режимі геополітика/бізнес тумблер "Газпрому" хоч і не переключився на останній, але вже став посередині.

І можливо в майбутньому ми побачимо, як зійде пихата посмішка з обличчя голови "Газпрому" Міллєра і з'явиться переляканий і стурбований топ-менеджер неефективної компанії.

І вже "Газпром" буде бігати за Європою і Україною, як своїми покупцями, а не пропонуватиме їм з барського плеча незручні інфраструктурно проекти накшталт "Турецького потоку". 

новини партнерів

22 січня, 2020 середа

22 січня, 2020 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати