Чому "Газпром" "скасовує" знижку на газ для України
Гучні заяви російського "Газпрому" про те що вони скасовують знижку на газ для України - це звичайний спосіб ніби налякати нас очевидними справами
Сьогодні глава російського газового монополіста "Газпром" Олексій Міллєр голослівно заявив, що з 1 квітня Україна позбудеться знижки на газ.
"Першого квітня цей період (дії знижки на газ) закінчується. Після цього, природно, зберігають свою силу всі положення існуючих контрактів і ціна повинна визначатися на підставі тих угод, які є базовими для газового співробітництва між РФ і Україною", - сказав він.
Звичайно, російські ЗМІ моментально розтиражували цю новину як "молния, сенсация, срочная новость". Але все б нічого, якби ця заява не була звичайною спекуляцією очевидними фактами, яка потрібна лише для підсилення тиску на Україну під час загострення війни на Донбасі.
Тому Еспресо.TV нагадує "забудькуватому" Олексію Міллєру, що ж він підписував з Україною.
Так, в ніч з 30 на 31 жовтня у Брюселлі була підписана угода про відновлення поставок російського газу в Україну. Ці домовленості були укладені на чіткий період і не скасовують судові суперечки між "Газпромом" та "Нафтогазом" щодо контракту 2009 року Юлії Тимошенко.
Росія погодилась продати Україні до 5 млрд кубів газу в проміжок до кінця березня 2015 року по ціні $365-378 за тисячу кубів (ціна газу прив'язана до ціни на нафту). Україна та ЄС гарантували погасити попередній борг в $3,1 млрд і здійснити передоплату за нові поставки.
І головне, передбачається, що "зимовий газовий пакет" буде діяти до кінця березня 2015 року. Тобто, якась слабка вишла сенсація у Міллера.
Також в межах цього пакету Україні довелось здати певні принципові позиції. Згідно домовленостей ціна на "зимовий пакет" буде утворена за рахунок знижки в $100 до ціни за тисячу кубів за чинним контрактом "Газпрому" і "Нафтогазу" від 2009 року.
Знижку Росія надасть за рахунок обнулення "Газпромом" експортного мита. А рішення про обнулення повинен прийняти російський уряд. Хоча Україна наполягала, щоб знижка була прописана в контракті.
Також Міллер заговорив про газові борги перед Росією. Ніби заборгованість України по газовим контрактам на сьогоднішній день становить $ 2,44 млрд.
"Сьогодні на адресу "Нафтогаз України" "Газпром" направив лист про те, що залишається неоплаченою заборгованість в обсязі 2 млрд 196 млн доларів, а також на суму прострочених платежів нараховуються пені строго у відповідності з умовами контракту, який був підписаний 21 січня 2009 року ", - сказав Міллер, уточнивши, що з пенею сума становить $2,44 млрд.
Відповідно зимового пакету Україна пообіцяла погасити $3,1 млрд, ЄС виступив гарантом.
Перший платіж в $1,45 млрд був перерахований 4 листопада, другий - в $1,65 млрд в кінці грудня 2014 року.
"Таким чином, згідно з досягнутими в Брюсселі домовленостями, "Нафтогаз" двома траншами виплатив 3,1 млрд. дол. США для розрахунку за 11,5 млрд. куб. м. газу, поставленого ВАТ "Газпром" у листопаді-грудні 2013 і квітні-червні 2014", - повідомляж прес-служба НАКу.
Проте, "Газпром" не вважає цю суму достатньою. Тому 16 червня 2014 року подав позов (тоді ж повністю перекрив газ Україні) до Стокгольмського арбітражного суду з позовною вимогою до НАК "Нафтгогаз" на $4,5 млрд.
Хоча публічно російська сторона і Міллер заявляли, що Україна винна за газ $5,3 млрд. Додатково до $4,5 мллрд "Газпром" нарахував ще $838 млн за постачання "Газпрому" з 1 по 16 червня.
Україна не погоджується з "нарахованою" Росією сумою і тому також подала позов до Стокгольмського арбітражу на контракт, який був укладений в 2009 році.
Тобто, як ми бачимо, Росія таки виконує свої зобов'язання щодо знижки, принаймні, зараз, а Україна виконує свої умови "зимового пакету". А питання боргів теж не нове і остаточно його може вирішити схоже тільки Стокгольмський арбітражний суд.
Тобто, всі умови контракту дотримуються і судячи з того, як роздули росіяни страшилку про скасування знижки і борги, за нею стоїть лише чергова спроба помахати газовим кийком задля залякування України, що не має нічого спільного з економікою.
- Актуальне
- Важливе