Як Китай дурить Путіна

24 вересня, 2014 середа
15:15

Через ізольованість Росії, в яку її загнала агресія Путіна, Китай поставив для себе ціль — витиснути максимум з ослаблої економіки РФ

Зміст

Вчора стало відомо, що питання авансу “Газпрому” за контрактом з китайською газовою компанією CNPC загальмувало. Китайці повинні були виділити $25 млрд. на будівництво газового проекту “Сила Сибіру”.

Заступник голови правління російського монополіста Олександр Медведєв одразу заявив, що необхідності в авансі немає. “Аванс міг би стати інструментом Китаю для зниження ціни на газ, зважаючи на чинний режим митного збору. Аванс може бути вигідний обом сторонам, але нічого критичного в застосування або незастосування авансу немає, тому "Газпром" вже приступив до будівництва газопроводу”, - повідомив він.

Здавалося б, звичайна дрібниця на шляху “мегапроекту”, але за всіма ніби-то суто формальними речами вже чітко простежується певна позиція. Китай користуючись ізоляцією Росії, буде витискати максимум для себе і дуже не вигідний результат для Росії.

За словами російського експерта з енергетичних питань Михайла Крутихіна, відмова Китаю від фінансування - це серйозний удар по фінансових можливостях "Газпрому". “Проект офіційно оцінюється в $55 млрд, якутські чиновники нещодавно проговорилися про кошторис в $70 млрд, а по обгрунтуванню інвестицій самого "Газпрому" він повинен коштувати більше $100 млрд”, - розповів він Еспресо.TV.

З самого початку російсько-китайський “мегапроект” “Сила Сибіру” виглядав досить сумнівно, особливо для Росії. Десятирічна передісторія невдалих переговорів тому доказ. Навіть безпосередньо за декілька днів до офіційного візиту Путіна до Китаю щодо цього питання, більшість джерел поінформованих ЗМІ повідомляли, що контракт підписаний не буде.

Але трапилось диво, чому саме пізніше буде зрозуміло з цифр. “Газпром” і китайська CNPC підписали 30-річний контракт з постачання російського газу за східним маршрутом. Звичайно, після цього Росія своїми заявами посилала іронічну посмішку вже готовому до санкцій Заходу з натяком, що “не Європою єдиною”... Але склавши всі данні по проекту було чітко видно, що тріумфальна радість росіян по факту не більше ніж фарс.

Контракт на 30 років заключав поставку 38 млрд кубів газу по газопроводу "Сила Сибіру" з Чаяндінского і Ковиктінського родовищ починаючи з 2019 року.

Перше і головне питання, яке тоді виникло — ціна. Росіяни її приховували, самовпевнено розповідаючи, що вона "ну, дуже вигідна". Пізніше вигідність розвінчали дуже швидко. Китай купуватиме російський газ приблизно по $360. Європа, один з головних газових покупців Росії, отримувала газ в 2013 році в середньому по $380.

“Китай погодиться отримувати газ з Росії тільки за цінами, які він продиктує, і в обсягах, які йому потрібні в північно-східних провінціях (не більше 30-38 млрд кубометрів на рік)”, - вважає Михайло Крутихін

Тобто колосальної вигоди не видно, а враховуючи те, що ще потрібно будувати всю інфраструктуру для його реалізації - взагалі про економічну доцільність говорити не слід.

Інше питання — логістика. Для поставок газу в Китай "Газпрому" необхідно додатково $ 55 млрд (за данними компанії). Це не тільки будівництво трубопроводу "Сила Сибіру" протяжністю 4800 км, а й освоєння Ковиктинського і Чаяндінского родовищ.

Будівництво газопроводу почалося 1 вересня, воно оцінюється в $25 млрд. В “Газпромі” офіційно всіх запевняли, що Китай пообіцяв надати Росії цю суму авансом. Але пізніше джерела в компанії уточнювали газеті “Ведомості”, що замість авансу з Китаєм обговорюється вже кредит на будівництво труби.

Аванс дозволяє Китаю просити про зниження ціни на газ, а з кредитом можна уникнути знижок, але він збільшить боргове навантаження на “Газпром”.

Тобто будь-яка із запропонованих стратегій фінансування “мегапроекту” для Росії має тільки негативні наслідки. 

Звичайно Путін не захоче зганьбитися з “Силої Сибіру” і вже запропонував як альтернативу китайським грошам докапіталізувати «Газпром» на суму будівництва газопроводу.

За словами Крутихіна, в російському бюджеті на 2015 рік гарантується державне фінансування “Сили Сибіру” як першочергового проекту, тому цей економічно недоцільний проект будуть утримувати російські платники податків.

Також чимало експертів зазначало, що Китай використає свою звичну стратегію і дасть кредит тільки якщо він буде витрачений на закупівлю матеріалів для будівництва в Китаї та і будувати його будуть китайці.

Газовий експерт Михайло Крутихін погоджується, що ізоляція Росії на руку китайцям, але це тільки додатковий фактор до їхніх намірів диктувати "Газпрому" умови газової угоди.

Отримати аванс, який, як бачимо, Китай не дуже поспішає давати, і продавати 30 років задешево газ. Або отримати кредит, який взагалі має дві негативні сторони.

По-перше, заганяє падаючу, постсанкційну економіку Росію в борги. По-друге, ці борги будуть просто фінансувати економіку Китаю за рахунок китайського обладнання та будівельників.

Зараз ми вже побачили, що Росія може залишитись один на один зі своїм “мегапроектом”. Скоріш за все домовленості щодо авансу або кредиту залишились поза контрактом, на усних домовленостях, що не змушує Китай юридично відповідати за свої слова. Тим паче ізольованість Росії, в яку її загнала агресія Путіна дає чіткі сигнали китайцям - витиснути максимум з ослаблої економіки Росії.

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
20:37
Володимир Зеленський
"Працюємо з партнерами для встановлення деталей": Зеленський про удар РФ новою ракетою по Дніпру
20:23
Генератори та зброя: Литва передала Україні новий пакет допомоги
20:15
Оновлено
ППО
РФ запустила нові групи БПЛА по Україні: ситуація ввечері 24 листопада
20:06
OPINION
Це війна, яка пропонує Цивілізації вибір
20:01
Ексклюзив
ППО THAAD
Чи можна протидіяти ракеті "Орешнік" та наскільки це ефективно: пояснив авіаексперт Криволап
19:43
Дмитро Медведєв
Медведєв: потенційно ми можемо передати свої ядерні технології ворогам США
19:18
Лондонське Сіті
На Вестмінстерському мосту в Лондоні четверо чоловіків влаштували бійку: один з них - у лікарні з ножовим пораненням
18:53
Андрій Сибіга
Сибіга: партнери України повинні надати нам ППО, здатне перехоплювати нові ракети Росії
18:49
Інтерв’ю
путін
Захід має чітко дати зрозуміти Путіну: якщо він збирається вести глобальну війну, то вона буде, - російський опозиційний експерт Морозов
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
18:04
OPINION
Соціальна ненависть як зброя проти України
17:57
Ярмак на вулиці Вокзальній у Бучі (весна 2022 року)
"Всіх чекає присяга або прапору, або ординській ганчірці". Yarmak випустив пісню "Замкнутий контур" про те, як Україні перемогти у війні
17:40
Андрій Мельник
Посол Мельник: наступні вісім тижнів будуть найбільш відповідальними і складними в історії України після 1991 року
17:37
Інтерв’ю
НАТО, Трамп
Трамп прагнутиме угоди, яка не дозволить Україні залишатися вразливою до тиску Росії, - дипломат Брайза
17:10
скрішот
Удар "Орешником" по Дніпру: СБУ показала уламки ракети
16:54
В Одесі через відключення світла діти застрягли на атракціоні
16:45
ТЭС в Курахово
Курахівської ТЕС більше нема. Після ударів Росії не лишилося навіть труб
16:41
Ексклюзив
вибори в румунії
"Стане, якщо не президентом, то принаймні опозиційним політиком №1": журналістка Присяжнюк про перебіг першого туру виборів у Румунії
16:40
Інтерв’ю
Іван Уривський
Гейт "Конотопської відьми", українська класика та обличчя вітчизняного театру, - розмова із режисером-постановником театру ім. Франка Уривським
16:28
Оновлено
Вбивство у готелі Києва: де це сталося і хто стріляв
16:16
Оновлено
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору: яка реакція України
16:04
OPINION
Ескалація: як вийти з цього пекельного кола — невідомо
15:45
окупанти
Увійшли до квартири й відкрили вогонь: у Торецьку росіяни розстріляли двох і поранили одного цивільного
15:41
ізраїльський авіаудар по Бейруту
ЦАХАЛ вдарив по командному пункту ліванської армії в Аль-Амірії: в Ізраїлі заявили, що "шкодують про інцидент"
15:37
Ексклюзив
Фото ВПО, який евакуювали на Львівщину
Майже 99% біженців повертаються на окуповані території, бо не змогли облаштувати нормальне життя на підконтрольній частині України, - ексзаступник міністра з питань ТОТ Тука
15:23
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
14:45
Росіяни розмістили системи ППО С-300 на мисі Фіолент в окупованому Криму, - "Атеш"
14:41
Огляд
Перші удари Storm Shadow, уражений ATACMS арсенал на Брянщині та удар по Капустиному Яру в Астраханській області: де в росіян вибухало та палало цього тижня
14:36
нафта роснефть
Під час атаки 22 листопада українські безпілотники вразили нафтобазу "Роснафти" в Калузі, - ЗМІ
14:28
Аналітика
ЗСУ
Чітка структура, відповідальність генералів і ніякого ручного управління: чому в Україні хочуть повернути дивізії та армійські корпуси
14:19
Вперше в Україні: 17-річна спортсменка Глухова увійшла до основного раунду Кубка світу зі стрибків на лижах з трампліна
14:05
Нацполіція
У Києві сталося три випадки диверсій з підривами проти військових і поліцейських, - РБК-Україна
14:01
OPINION
Чого хоче нація: ганьбу чи славу — вирішувати нам усім
13:50
Безпілотники
У Британії над американськими військовими базами зафіксували невідомі дрони
13:40
Дональд Трамп
"Мир через силу" чи поступки з боку України: журналіст Пітер Померанцев про роль Трампа у завершенні війни
13:32
Оновлено
Росіяни вдарили артилерією по Херсону й області: поранено трьох літніх людей
13:17
хакер
У Білому домі зібралися на нараду після зламу провайдерів США китайськими хакерами для шпигування за високопосадовцями, - CNN
12:45
Босфор
Закриття Туреччиною проток Босфор і Дарданелли завадило РФ захопити Одесу й Миколаїв, - посол
12:29
Цай Інвень
Американська зброя Україні потрібніша: експрезидентка Тайваню закликала США зосередитись на допомозі Києву, а не Тайбею
Більше новин