Як через жадібність Путіна Росія втрачає мільярди

13 лютого, 2015 п'ятниця
12:35

Через жадібну і недалекоглядну економічну політику, Росія втрачає чергові газові мільярди

Зміст

Російське Мінекономрозвитку спрогнозувало, що середня ціна поставок газу в так звані "країни далекого зарубіжжя" в 2015 році складе $222 за тисячу кубів. А для європейських споживачів за прогнозами міністерства вартість палива впаде на 35% порівняно з 2014 роком.

Чому це так симптоматично для Росії і вигідно для України

Ринок газу на відміну від ринку нафти функціонує за двома принципами – спотовий ринок та контрактний з прив’язкою до нафти.

На спотовому майданчику розрахунки за товар (в нашому випадку газ) проводяться за ринковою ціною на момент укладання угоди, а не за ринковою ціною на момент поставки. Інакше кажучи покупець миттєво отримує запитаний товар (фактично, бо фізичні поставки можуть здійснюватися пізніше), а продавець миттєво отримує платіж.

Тобто спотовий ринок – це ринок попиту-пропозиції. Саме за такою схемою працює ринок продажу нафти. Тому ми можемо спостерігати суттєве падіння і коливання цін на нафту. Є надлишок пропозиції (збільшення видобутку Саудівської Аравії і данні з США) і падіння попиту (сповільнення зростання економіки Китаю), це все і тягне чорне золото на пониження.

А, умовно кажучи, контрактний ринок фіксує ціну на газ на певний проміжок часу (на декілька років і більше), яка трохи корелюється в залежності від зміни цін на нафту. Тобто відносно чітко законтрактована ціна.

І саме в теперішні часи ми можемо спостерігати, який підхід до формування ціни на ресурси переможе – ринковий чи жадібний.

Наприклад, найбільший після "Газпрому" постачальник газу в Європу – норвезький Statoil три четверті свого товару (75%) в 2014 році продав саме за спотовою ціною, а іншу частину з прив’язкою до нафти. Хоча декілька років ситуація була пропорційно протилежною.

А от найбільший продавець газу в Європі – російський "Газпром" здебільшого завжди впроваджував політику укладання контрактів зі своїми покупцями з прив’язкою до нафтової ціни.

Російський президент не раз заявляв, що вважає прив'язку ціни газу до нафти "найбільш справедливою і  найринковішою".  Путін постійно відбивався від наполегливих країн-покупців, які схиляли його до переходу на спотові ціни.

Звичайно пояснення цьому досить банальні – бажання більше заробити і ухопити куш в короткотривалій перспективі, взагалі не турбуючись про побудову міцних відносин з країнами-партнерами.  

Починаючи з 2009 року котирування на нафту тільки зростали і останні 5,5 років коливалися в межах $105-115 доларів за барель (Brent). Щоправда це зростання перекреслили останні півроку, за які ціни впали майже в два рази ($50-60 за барель Brent), додавши сивих волосин на голові російського президента.

І тут в додаток до санкційних і нафтових проблем (які потягнули російську економіку вниз), Росії додається ще одна – втрата газових прибутків. Якщо перші дві проблеми російська пропаганда ще може пояснити протистоянням "ненажерливому Заходу" та нафтовою змовою, то нову буде пояснити вже набагато важче. Через жадібність Путін сам вибрав короткотермінову схему збагачення, а тепер вона розвалилась, та ще й в такий незручний для економіки момент.

В 2014 році 70% виручки російського "Газпрому" від продажу газу припало саме на Європу. За даними монополіста в минулому році Європа імпортувала 146,6 млрд кубів газу на $49,8 млрд.  В цьому році "Газпром" чомусь підрахував, що збільшить поставки до Європи до 160 млрд кубів.

Хоча такий прогноз виглядає досить дивно, враховуючи, що ЄС досить серйозно націлився на позбуття енергетичної залежності від Росії. Проте є інша сторона, Європа може скористатися ринковою кон’юнктурою і буде по максимуму наповнювати газосховища. До того ж, Україна, яка активно імпортує європейський реверсний газ, з тієї ж причини може його ще збільшити.

Виручка "Газпрому" в 2015 році впаде на $14,3 млрд

Але навіть якщо врахувати прогнози по об’ємам "Газпрому" та ціни Мінекономрозвитку, то за підрахунками російської газети "Ведомости" виручка все-одно впаде до $35,5 млрд, тобто на $14,3 млрд.

В 2014 році середня ціна російського газу в Європі, без урахування країн Балтії та СНД, впала на 11,4% - до $341 за тисячу кубів проти $385 в 2013 році. Російське керівництво вже навіть саме визнає, що ціни обвалюються через "несприятливий вплив падіння цін на нафту".

І тут слід розуміти, що ефект від зміни нафтової ціни відчувається приблизно через 6-9 місяців.

Тобто в другій половині цього року (влітку) буде пік падіння цін на російський газ з прив’язкою до нафти. Бачачи кон’юнктуру нафтового ринку і наміри його головних гравців, Росія може різко змінити свою позицію, поступово переходячи до продажу на спотовому ринку.

Але і тут її чекають сюрпризи. Спотові ціни на газ останнім часом теж демонструють падіння. Також на європейський ринок все активніше пробивається зріджений газ з Азії і чим більше будуть рости його об’єми, тим менше буде ціна на ресурс. Адже це ринок попиту і пропозиції, а пропозиція зростає як і тренд енергоефективності і раціонального споживання в Європі.

І тоді Росії доведеться змінити свою піжонську та самовпевнену поведінку з партнерами і навпаки вмовляти їх купувати свій товар. Хоча, дивлячись на ситуацію з "Турецьким потоком", схоже російський уряд не звик так далеко продумувати свої дії.

Нафта, газ і Україна

Україна вже трохи відчула позитив від падіння нафтових цін. Ціна на російський газ в першому кварталі 2015 року для нас вже становить $329 за тисячу кубів. Щоправда Росія рахує її зі своєю знижкою в $100 і в межах "зимового пакету" (який діє до кінця березня).

Тобто, вже скоро потрібно починати нові тристоронні газові переговори і Єврокомісія вже заговорила про це. Україну не задовольняють умови газового контракту від 2009 року, тому справедливість формулювання ціни у ньому зараз розглядається в Стокгольмському арбітражі. І для підтримки енергетичного балансу нашої країни доводиться йти на тимчасові домовленості з Росією з імпорту газу.

Звісно, Україна і влітку отримає переваги від падіння цін на нафту. Адже в формулі прорахунку ціни на газ для нас враховується коефіцієнт зміни ціни на чорне золото за останні 9 місяців. Але, щоб його придбати у Росії, потрібно спершу про це домовитись.

А от більшу вигоду Україна отримає від газового реверсу з Європи. Як бачимо, ціни на блакитне паливо для ЄС суттєво впадуть.

Ще на початку лютого прем’єр Арсеній Яценюк дав доручення в літній період по максимуму закачувати в підземні газосховища європейський реверсний газ по $250-300 за тисячу кубів. "Падіння цін на нафту дає можливість нам скористатися позитивною ринковою кон’юктурою і не переплачувати Росії, як ми не переплачуємо вже останні й рік. Дотації для Росії завершені", - зазначив він.

Але і в цій казці є погані моменти. Ніхто не застрахований від того, що Росія як завжди використає політичні механізми, які дуже шкодять її економіці. Наприклад, максимально обмежить постачання газу в Європу, як вона це робила раніше, що ускладнить реверс.

Отже, як бачимо жадібна недалекоглядність і самовпевненість російського керівництва призвела до втрати доходів від чергової важливої для економіки сировини. А враховуючи, що економіка нашого сусіда здебільшого побудована на вуглеводнях (50% доходів бюджету в 2013 році), то бачимо злий жарт, який ринкові умови зіграли проти путінського політичного втручання в економічні процеси.

В цій ситуації переможні бонуси отримає Європа та частково Україна. Але, знаючи приклади агресивності Росії, яка починає вести себе неадекватно коли її заганяють в економічну пастку, європейський континент ще очікує чимало газових сюрпризів.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.49
    Купівля 41.49
    Продаж 41.97
  • EUR
    Купівля 42.96
    Продаж 43.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
16:53
Starlink
Через блокування Starlink російські війська залишаються без звʼязку, - "Атеш"
16:47
Тополі, Харківщина
РФ утворила новий плацдарм на правому березі річки Оскіл, неподалік держкордону, - DeepState
16:42
Рамштайн
Наступний "Рамштайн" відбудеться 12 лютого під головуванням Великої Британії, - Радіо Свобода
16:33
Ексклюзив
"Ворог копає багатоповерхові нори, звідки його непросто викурити": "Хартія" про оборону на північ від Харкова
16:27
Іван Вигівський
За підривами біля приміщень ТЦК стоять російські спецслужби, - голова Нацполіції Вигівський
16:27
на фото мобільна аптека
На прифронтовій Сумщині розпочав роботу мобільний аптечний пункт
16:24
Ігор Пластун
Ексфутболіст збірної України знайшов команду у нижчій лізі Бельгії
16:22
ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 50 боєзіткнень: на Покровському напрямку окупанти здійснили 12 атак
16:18
Оновлено
Сибіга обговорив з очільником МЗС Британії Леммі підготовку військових і розширення далекобійних спроможностей України
16:07
винищувач F-35
Норвезькі F-35 перехопили групу російських бомбардувальників на Крайній Півночі
16:03
Оновлено
Україна повернула з російського полону 150 захисників
16:02
Андрій Сибіга
Україна пропонує зберігати американський газ у своїх сховищах
16:02
OPINION
"ТЦК тут не місце". Чим небезпечна ненависть тилу до власної армії?
15:52
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закони про продовження воєнного стану й мобілізації
15:45
Ексклюзив
На місці вибуху біля ТЦК у Павлограді (2 лютого 2025 року)
"Вбивство військовослужбовця ТЦК - це результат багатьох ігрищ": голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Тимочко
15:43
Вбивство підлітка на станції фунікулера в Києві: Шевченківський райсуд почав засідання у справі
15:28
Новини компаній
"Аврора" та ГО "Землячки" зібрали 10 млн грн на зимову форму для захисниць у межах кампанії "Даруй тепло, даруючи свято"
15:19
Оновлено
Ізюм
Удар РФ 4 лютого по Ізюму на Харківщині: кількість загиблих збільшилася до 6
15:15
В Ірландії показали українські документалки про Голодомор та сучасну війну
15:07
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:03
Андрій Сибіга
Взаємовигідна співпраця України та США не обмежується лише природними ресурсами, - Сибіга
14:44
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко
Перевірка Білоруссю боєготовності армії: в ДПСУ оцінили рівень загрози
14:40
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 лютого: скільки коштують долар та євро
14:38
OPINION
Про хибність тези "Все ж було добре, якби не цей клятий Путін"
14:22
Гренландія призначила дострокові вибори на тлі претензій Трампа на острів
14:17
грузія
"Парламент" Грузії позбавив мандатів 49 депутатів із трьох опозиційних коаліцій
14:06
OPINION
Трамп і рідкісноземельні метали України
13:46
Максим Ємець і Оксана Рубаняк
Воював з 19 років: на Покровському напрямку загинув військовий і поет Максим Ємець
13:37
Кіт Келлог
"Чекаю нагоди розповісти про мету Трампа завершити війну в Україні": Келлог візьме участь у Мюнхенській безпековій конференції
13:26
військовий квиток, мобілізація
На Рівненщині водія вперше позбавили прав за порушення правил військового обліку
13:15
ожеледиця
Ожеледиця, мокрий сніг і вітер: прогноз погоди від Наталки Діденко на 6 лютого
13:02
Ексклюзив
Кристали та мінерали в шахті Стебника
В Україні немає рідкісноземельних елементів, Трамп говорив про інші копалини, - екскерівник Обʼєднаної гірничо-хімічної компанії Перелигін
12:51
Дмитро Пєсков
Пєсков: РФ готова до перемовин із Зеленським, хоча не визнає його легітимності
12:45
На фото: Степан Гіга
Степан Гіга випустив студійну версію пісні "Смереки осені не знають", що стала хітом у TikTok
12:36
Оновлено
Херсонська область
Окупанти зранку атакували Херсон та область: є загиблий, серед постраждалих - поліціянти
12:33
Російські полонені
Морпіхи та десантники: на Курщині відразу 21 окупант здався в полон українським військовим
12:30
міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан
Туреччина до кінця червня очікує на початок мирних ініціатив щодо України, - глава МЗС Фідан
12:26
"Дюна:Частина друга"
Дені Вільнев розповів, чому вирішив зробити третю частину "Дюни" раніше запланованого
12:02
Оновлено
нафтопереробне підприємство у Краснодарському
Сили оборони уразили нафтозавод у Краснодарському краї РФ: там виникла пожежа
12:00
OPINION
Вибори Україні потрібні, але під час війни — неможливі
Більше новин