live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Віра Стадник 15 листопада, 2017 середа

Чорний шоколад раптово став корисним. Як так вийшло і до чого тут виробник снікерсів

Компанія Mars фінансувала сотні наукових досліджень, які доводять користь шоколаду. Пояснюємо, чому такі висновки упереджені

Матеріал - адаптований переклад статті Джулії Беллуж Dark chocolate is now a health food. Here’s how that happened. на сайті VOX.

Останніх 30 років найбільші виробники шоколаду в світі: Nestlé, Mars, Barry Callebaut та Hershey’s вклали мільйони доларів в наукові дослідження про користь шоколаду.

Галузеве фінансування науки про харчування не є чимось незвичайним - виробники виноградних соків і волоських горіхів спонсорують дослідження, які показують, що ці продукти зменшують ризик діабету.

Але новаторство шоколадних корпорацій в схожих дослідженнях - це те, як галузь може керувати порядком денним науки і найкращими “мізками” в академічних колах. А дослідження в кінці приносять користь індустрії, а не суспільному здоров’ю.

Журналісти проаналізувати 100 наукових досліджень, спонсорами яких стала компанія Mars. Виявилось, що в більшості випадків вчені робили блискавичні висновки про какао і шоколад.

Зокрема, як шоколад покращує здоров’я серця та як какао може боротись з хворобами. Ці дослідження, які супроводжувались активною рекламою, змусили суспільство змінити своє сприйняття певних продуктів.  

На фоні епідемії ожиріння, ця нова ніша науки допогла побудувати міцну ауру здоров’я навколо шоколаду та збільшити на нього попит. Продажі шоколаду в США зросли від $14,1 більйони в 2007 році до $18,9 більйонів у 2017 році, йдеться у дослідження Євромонітору. І це в той час, коли загальний продаж інших солодощів зменшився.

Інвестиції шоколадних компаній в науку були маркетинговим шоком, який катапультував темний шоколад до суперфудів поряд з червоним вином, чорницею і авокадо. Тепер споживачі, що турбуються про своє здоров'я, все частіше шукають "преміальний", темний шоколад і шоколад для гурманів.

Попри всі зусилля корпорацій, какао ніколи не мало такого позитивного впливу на здоров’я людей. А коли він йде разом із великою кількістю жиру та цукру (а так і роблять усі шоколадки), будь-які потенційні переваги для здоров’я швидко компенсуються шкодою для фігури.

Як Mars перетворив шоколад на корисний перекус

В 1982 році Mars, який викупив компанії M&M's, Snickers та Twix, заснував Дослідницький центр  в Бразилії. Там вчені мали вивчати біологію какао та його (позитивний) вплив на здоров’я людини.

З того часу, в основному завдяки науковому керівництву компанії Mars Symbioscience, центр зафлудив наукові журнали рецензованими дослідженнями на понад 140 сторінок.

Дослідження Mars в основному сконцентрувались на вивченні корисних властивостей флаванолів. Це мікронутрієнти, які містяться в багатьох фруктах, овочах та в какао. Ці сполуки мають антиоксидантні властивості та підтримують здоров’я судин. Дослідники припускають, що флаваноїди можуть бути однією із причин, чому овочі та фрукти такі корисні.

В одному із останніх досліджень Mars, яке було опубліковане в журналі Lancet, йдеться: шоколад - чудове джерело флаванолів. Навіть порівняли його із чаєм, де таких сполук дуже багато.

Пізніше на офіційному сайті корпорації заявили, що вони розпочали дослідницьку програму виявлення та ізоляції флаванолів з какао. І використання цих мікронутрієнтів “у вивченні переваг для здоров'я людини".

Журналісти знайшли 100 оригінальних досліджень Марса за останніх 20 років. Серед них дослідження про те, що регулярне вживання флаванолів (тобто какао) може покращити настрій і пізнавальні здібності; темний шоколад покращує кровообіг; какао може бути корисним для лікування імунних розладів; какао-порошок, як і темний шоколад, можуть зменшити ризик виникнення серцево-судинних захворювань.

Підтримка Mars розповсюджується не лише на США, але і на університети Німеччини, Великої Британії, Агрентини та інших.

Практично кожне дослідження, яке доводить користь та позитивний вплив шоколаду, спонсороване корпорацією Mars. Такі результати можуть свідчити про те, що та область науки, яка фінансується промисловістю, може бути упередженою.

В огляді досліджень про шоколад на авторитеному науковому сайті Cochrane йдеться про те, що ті дослідження, які спонсорувались шоколадними компаніями, говорили про більшу користь шоколаду для серця. Якщо порівнювати із незалежними дослідженнями.

Упередженість може просочуватися в дослідження іншими способами. Наприклад, компанії можуть фінансувати дослідників, які позитивно ставляться до їх продукції. Тож дослідники можуть свідомо чи несвідомо інтерпретувати результати так, щоб отримати більш позитивні висновки.

Mars ніколи не розголошував скільки грошей вони вкладають у фінансування досліджень шоколаду. І навряд коли це зробить, адже це приватна компанія.

“Ми завжди чесні та не приховуємо, що шоколад - це задоволення, не перекус чи заміна їжі,  і відповідно з таким меседжом продаємо свої продукти. Ми не переводимо та не прив’язуємо наші дослідження про флаваноли в контексті користі шоколаду”, - говорять в корпорації.

Mars не єдина компанія, яка вкладає багато грошей в такі дослідження. Наприклад, швецький виробник Barry Callebaut разом із Hershey та Nestlé фінансували багато наукових праць, які довели що какао корисне.

Чи корисний шоколад для здоров’я?

Більшість досліджень, які говорять про користь флаванолів у какао, посилаються на те, що какао-боби зменшують кров’яний тиск. А зниження тиску пов’язують із меншим ризиком виникнення серцево-судинних хвороб.

Такі висновки досить привабливі, особливо в той час, коли серцево-судинні захворювання є головною причиною смертей у світі.

Згідно із висновками на сайті Cochrane, у здорової дорослої людини какао-продукти, в тому числі шоколад, викликають невелике зниження кров’яного тиску на дуже короткий час. Але поки не доведено, що шоколад дійсно зменшує ризик захворювань серця та судин.

Більше того, свіжі какао-боби дійсно містять багато флаванолів, але більшість цих нутрієнтів знищує процес виготовлення шоколаду. Тож більшість плиток шоколаду взагалі можуть не мати ніякого ефекту на кров’яний тиск і, відповідно, ніяк не впливають на здоров'я серця. 

Введіть слово, щоб почати