Найбільші православні святині України, які захопив Московський патріархат

Дмитро Добрий
26 липня, 2018 четвер
12:00

Десятиліттями користуючись необмеженою підтримкою з боку світської влади, УПЦ МП займала панівне становище у переважній більшості обласних і районних центрів

Не кажучи вже про лаври і монастирі, де також моляться за здоров 'я одного з провідних ідеологів війни з Україною, патріарха Кирила (Гундяєва), й де відбувається ще чимало обурливих і незаконних речей, про які написано не одну статтю і відзнято не одну годину журналістських розслідувань.

Безумовно, так було не завжди. Створені нашими пращурами архітектурні шедеври, частина яких належить до спадщини ЮНЕСКО, є загальнонаціональним надбанням українського народу, а не якоїсь чужої, тим більше ворожої нам держави, або ж церкви. Там поховані цілі династії правителів України, а поряд з ними сотні святих отців і захисників своєї землі.

Ми пропонуємо Вам подорож цими неперевершеними пам 'ятками культури і мистецтва.

Києво-Печерська Лавра

З висоти пташиного лету (YouTube)

Історія цієї неймовірної за своєю красою та значенням мистецької й духовної перлини починається з часів князя Ярослава Мудрого, коли на місці столиці Російської Федерації існували непролазні чигирі й болота. Більше того, саме тут поховано засновника міста Москва, київського князя Юрія Довгорукого, що якнайкраще засвідчує першість Києва як духовної столиці усієї Східної Європи. Окрім того, у всесвітньо відомому підземному некрополі Лаври спочиває прах Нестора Літописця, билинного богатиря Іллі Муромця (якого росіяни теж зробили "русским"), засновника давньоукраїнської медицини, лікаря Агапіта та інших державних, церковних і громадських діячів українського Середньовіччя.

Одначе, нині Лавра є головною штаб-квартирою Російської православної церкви (РПЦ) в Україні. Настоятель тамтешнього чоловічого монастиря Павло (Лебідь) не приховує своїх доволі своєрідних поглядів щодо війни з Росією, Донбасу і приналежності Криму. Своєю чергою очільник УПЦ МП, митрополит Онуфрій (Березовський) виступає з проросійськими проповідями у центральному храмі лаврського архітектурного комплексу - в Успенському соборі, на долі якого хотілося б спинитися окремо. Прикметний, але якоюсь мірою вже традиційний для цієї церкви скандал стався нещодавно, коли виявилося, що у Києво-Печерській лаврі на виставці до Дня хрещення Київської Русі вивісили фото із президентом РФ Володимиром Путіним.

Читайте такожЯк Києво-Печерська лавра виховувала бойовиків для Гіркіна

Бароковий Собор Успіння Пресвятої Богородиці, як і інші добре відомі київські, й не лише київські, святині кінця XVII-XVIII ст. споруджувався коштом Івана Мазепи, штучно демонізованого РПЦ й досі "відлученого від церкви". "Анафему" з гетьмана не знято, однак залишеною ним спадщиною московські церковники вправно користуються. Й, зокрема, з метою неабиякого власного збагачення.

Світлина Київської Малої академії наук

Вже за Незалежності підірваний НКВСівцями у Другу світові війну Успенський собор відновлювали за участю благодійників та українських платників податків. Однак з тієї причини, що пам'ятка розташована на "закріпленій" за УПЦ МП-РПЦ території, вона теж дісталася цій організації.

Окрім Мазепи, з Успенським собором пов 'язано життєпис ще одного видатного українського політика, який теж воював з Московією, і теж опікувався Лаврою. Йдеться про великого князя Костянтина Острозького, чий неймовірної краси надгробок так і лишається не реставрованим.

Макет надгробку князя Острозького (газета "Факти")

Не зайвим буде нагадати, що у Дальніх печерах Лаври покояться рештки його діда, преподобного Федора Острозького. Династія Острозьких вважалася нащадками Рюриковичів й тому під час її правління побутувала думка, що Київська Русь-Україна продовжує існувати попри внутрішні усобиці і ворожі навали. Кам'яний пам'ятник Костянтину Острозького, що був зображенням його фігури у лицарських обладунках натуральної величини, простояв 360 років.

До речі, після проголошення УНР споруди Києво-Печерської Лаври належали Українській церкві. Деякі націонал-патріотичні сили намагалися самотужки повернути Лавру у 90-их рр. й під час Революції гідності. Проте невдало. Без широкої юридичної і політичної підтримки ширшого загалу вірян подібні заходи щораз вважали провокаціями.

Документальний фільм Валерія Бебика "Таємниці Києво-Печерської Лаври". 2015 р.

Почаїв

Фото з форуму skyscrapercity.com 

Православний чоловічий монастир у Почаєві Тернопільська область зі статусом лаври. Найбільша православна святиня Волині, друга, після Києво-Печерської лаври, України.

За легендою, у XIII ст. Почаївську лавру заснували ченці, котрі переховувалися від монгольського вторгнення. Більше ста років, з 1713 до 1832 року, Почаївський монастир належав до греко-католицької церкви, до василіянського ордену. Варто зауважити що саме василіяни найбільше розбудували монастир і прикрасили його. Під час національно-визвольного повстання поляків і литовців проти Російської імперії, так званного листопадового повстання 1830—1831 років, ченці Почаївської лаври прихильно поставилися до антимосковських повстанців: допомогли провіантом, кіньми, фуражем та грішми. Відтак після придушення цього заколоту 25 жовтня 1831 року російська імперська влада віддала монастир у відання Волинської єпархії російської православної церкви.

Разом з тим, то все ж таки православна святиня. Прочани з усього світу регулярно відвідують її з метою фізичного і душевного зцілення від ікони Почаївської Богородиці… І одночасно чують розповіді про те, що "Бог украинского языка не понимает", та купують відверто політичну літературу "от батюшек" з Росії.

Тернопільська обласна рада постійно піднімала питання юрисдикції святині. Але законодавча гілка місцевої влади з цього питання не мала підтримки гілки виконавчої.

Читайте також: У пошуках втраченої єдності. Навіщо потрібна українська помісна церква

До діяльності Почаїва причетний вже згаданий Костянтин Острозький. Він опікувався монастирем разом з просвітителем, майбутнім святим Йовом Почаївським з Коломиї. Вони ж прийняли у себе втікача від РПЦ, друкаря Івана Федоровича (Федорова). Що зайвий раз підтверджує різницю у підходах до віри й поширення знань, таких відмінних в Україні і в Московії.

Вже утрьох - князь Костянтин, Йов та Федорович - видали славнозвісну Острозьку Біблію. Перше повне зібрання книг Старого та Нового Заповіту церковнослов'янською мовою.

Джерело Святої Праведної Анни Кременької біля Почаївської лаври. Ним також опікується МП

Святогірська лавра

З офіційного сайту обителі

6 травня 2014 року один з телеканалів повідомив: бойовики перетворили підконтрольну УПЦ МП Святогірську лавру на власний шпиталь і військову базу, прочан переводять у сусідній жіночий монастир. Цьому сприяло вдале географічне розташування монастиря, розміщеному на скелястому узбережжі Сіверського Донця (Донеччина). Заявлялося, що лаврські дзвіниці сепаратисти нібито планували використовувати в якості снайперських позицій.

Українські війська невдовзі звільнили святиню і північну частину Донецької області загалом. При цьому роль настоятеля монастиря і його помічників у подіях початка війни до кінця так і лишається нез'ясованою. Випускник Московської духовної семінарії, митрополит Святогірський Арсеній (Яковенко), заперечує сам факт перебування терористів у лаврі, натомість розповідає про врятованих ним біженців, зокрема дітей.

Мгарський монастир

Споруджений на гроші матері Яреми Вишнивецького, великої меценатки Раїни Могилянки, цей осередок православ'я біля Лубен на Полтавщині, справді, є надзвичайним та особливим. Під час відвідин цієї пам 'ятки, увінчаної собором мазепинських часів, можна потрапити до унікального монастиря відставних запорозьких козаків, що вцілів до нашого часу. Межігірський та Трахтемирівський не збереглися, а Мгарський є. І приймає гостей, щоправда, знову ж таки, з благословення російської церкви.

За даними екс-голови Спілки письменників України, народного депутата кількох скликань Володимира Яворівського, видатна духовна твердиня, де переховувався Юрко Хмельницький, де знаходив розраду Тарас Шевченко, нині друкує і розповсюджує отруту у вигляді путінських і гундяєвських прокламацій. "Бридкішого, жахливішого я нічого в своєму житті не читав. Я зробив із цього приводу свою авторську програму на радіо. Цитував. Це страшне: що завдяки Сталіну є Україна і тому подібне", - наголосив він наприкінці червня цього року на колегії Держкомтелерадіо.

Як зазначає Яворівський, таким чином РПЦ відразу досягає подвійну мету: економить на доставці літератури подібного гатунку й додає ій "авторитності", випускаючи книжки подібного типу по цей бік кордону. "Не все до нас перевозять потягами, літаками, фурами. Набагато легше і простіше перекинути сюди гроші - а в нас є такі видавництва, які це елементарно зроблять, і це буде набагато дешевше. І легше буде завезти в магазини", - зауважив політик.

Присвячений Мгарському монастирю випуск програми "Путівник прочанина" на UA: Перший. 2015 р.

Собор Різдва Богородиці у Козельці

Мало примітне в наш час містечко Козелець на півшляху від Києва до Чернігова за власну візитівку має таке архітектурне й історичне диво, якому могли би позаздрити топові туристичні центри Європи. Мова про православний собор середини XVIII ст. - величне творіння визначних архітекторів українського бароко Андрія Квасова та Івана Григоровича-Барського, що постало як родинний храм-усипальниця Розумовських.

Головною оздобою собору слугує кількаярусний, різблений з липи іконостас, до створення якого, як вважають, долучився італійський майстер  Растреллі. Не усі з його 80 ікон лишилися не ушкодженими, більшість з них пройшли реставрацію. І виглядають так, немов написані учора, що ще більше посилює враження вірян і відвідувачів.

Відеоекскурсія собором від місцевого священика. 2016 р.

Читайте також:
Путин
Автор Віталій Портников
9 квітня, 2021 п'ятниця
Віталій Портников: Путін зневажає “дітей із сірниками”
сепар
Автор Марина Данилюк-Ярмолаєва
9 квітня, 2021 п'ятниця
Якщо завтра війна. Чи вдасться Росії захопити всю Україну
Ренат Кузьмін
9 квітня, 2021 п'ятниця
"ОГП і спецназ МВС за підримки авіації": нардеп від ОПЗЖ Кузьмін заявив про "штурм" бази охоронної фірми, яку пов'язують з Медведчуком
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.78
  Купівля 27.78
  Продаж 28.02
 • EUR
  Купівля 32.89
  Продаж 33.32
 • Актуальне
 • Важливе
2021, неділя
11 квітня
09:51
Оксана Марченко
Оксана Марченко на службі Володимира Путіна
09:32
На Дніпропетровщині зареєстровано першу смерть дитини від коронавірусу
09:21
Трепак
"Без органів Молдови суддю Чауса не вдалося б викрасти", – Трепак
09:10
Через пожежу на базі окупантів у Донецьку не ходять тролейбуси
09:01
Ексклюзив
Росія отруює литовців за допомогою Білорусі та України – розслідування Тетяни Чорновол
08:50
Юлія Мендель
"Англійська українська". Мендель потрапила у новий мовний скандал
08:46
Ексклюзив
Любомир Медвідь
"Нам блазнів множити не варто, і в мистецтві особливо", - Любомир Медвідь
08:29
Княжицький
"Влада створила абсурдну ситуацію, внаслідок децентралізації залишивши райони без функцій", – Микола Княжицький
08:26
Ексклюзив
Під час сварки на Позняках у Києві чоловік вихопив пістолет. Є травмовані
08:08
Тоттенгем МЮ
"Тоттенгем" - "Манчестер Юнайтед": де та коли дивитись центральний матч туру АПЛ
08:00
Туреччина побудує в Україні 500 квартир для кримських татар
07:34
Ексклюзив
На столичній Дарниці пожежники загасили будинок
07:15
Йоргос Караіваз
В Греції застрелили журналіста. З тіла витягли 10 куль
06:50
Ексклюзив
Бен Ходжес
Росія братиме Херсонщину і Кримський канал. Решта то для відволікання, - генерал Бен Ходжес
2021, субота
10 квітня
23:52
Реал - Барселона, матч чемпіонату Іспанії
"Реал" переміг "Барселону" та вийшов у лідери чемпіонату Іспанії
22:54
Malta
Мальта платитиме іноземним туристам за відвідування країни
22:38
Саркофаг
На Тернопільщині тракторист "виорав" древній саркофаг віком 5 тис. років
22:37
"Добровільно утворені громади нині в кращому фінансовому стані, ніж ті, що створені торік насильно", – Володимир Квурт
22:20
Ексклюзив
Любомир Медвідь
Навіть в умовах тоталітарного режиму митець може зробити дуже й дуже багато, - Медвідь
22:19
Володимир Макей (праворуч) та глава МЗС РФ Сергій Лавров
Ха-ха-ха три рази: Глава МЗС Білорусі висміяв заяву Кравчука про відмову вести переговори щодо Донбасу в Мінську
22:16
Віктор Трепак
Трепак: "Справою Стерненка Венедіктова відплачує комусь за свою посаду"
21:50
Ексклюзив
Сергій Стерненко
"Мого ув'язнення хотіли люди, яких об'єднує ідея того, що України не має існувати як такої", – Сергій Стерненко
21:44
Володимир Зеленський та Реджеп Таїп Ердоган
Україна домовляється із Туреччиною про зону вільної торгівлі, - Зеленський
21:22
Десна
"Десна" розтрощила "Олександрію" та вийшла на третє місце в УПЛ
20:57
Зустріч Зеленського та Ердогана
Ердоган на спільному брифінгу із Зеленським зробив заяву про ситуацію на Донбасі
20:49
Придністров'я
У невизнаному Придністров'ї на навчаннях лякали "противника" танками, бронемашинами та зенітками
20:25
Укрзалізниця
Укрзалізниця відновлює пасажирське сполучення із Закарпаттям
20:10
Дмитро Чумак
Український важковаговик став у Москві абсолютним чемпіоном Європи
19:49
В окупованому Сімферополі з'явився псковський десант, - соцмережі
19:32
Британці вшановують пам'ять принца Філіпа
У Букінгемському палаці назвали дату та місце похорону принца Філіпа
19:19
ООС
10 квітня на фронті: окупанти здійснили 6 обстрілів, поранено українського військового
18:57
возняк
Американські кораблі зайдуть в Одесу, аби "притримати за морду" російське підпілля 2 травня
18:53
Динамо - Дніпро-1, матч чемпіонату України
"Динамо" перемогло "Дніпро-1" в чемпіонаті України
18:36
Меркель, Путін, Макрон
Впродовж тижня відбудуться переговори у Нормандському форматі без Путіна, - Арестович
18:15
ОБСЄ
ОБСЄ проводить спеціальне засідання через скупчення російських військ на кордоні з Україною
17:56
Український ударний безпілотний літальний апарат Bayraktar TB2
Український ударний безпілотник здійснив перший виліт у зону ООС
17:31
Володимир Зеленський (ліворуч) та Реджеп Таїп Ердоган
Зеленський та Ердоган за зачиненими дверима обговорили загострення на Донбасі
17:15
Віктор Ляшко
В Україні 13 квітня стартує щеплення вакциною CoronaVac, - Ляшко
17:01
Катерина Тіхонова
Фонд молодшої доньки Путіна заробив 6 млрд
16:45
Манчестер Сіті - Лідс, матч чемпіонату Англії
"Манчестер Сіті" у більшості програв "Лідсу" в чемпіонаті Англії
Більше новин