Аналітика

"Денарцифікація" від Офісу президента: чому телеканал "Еспресо" вимкнули з цифрового ефіру

Тетяна Шустрова
20 червня, 2022 понедiлок
08:00

Понад два місяці без майже половини глядачів. 4-го квітня державний оператор телерадіомовлення - Концерн РРТ - безпідставно вимкнув Еспресо з мережі Т2. Чим загрожує Україні наступ на свободу слова і як телеканал відстоює право на мовлення - в розслідуванні журналістів програми ШУСТРОВА LIVE

Впродовж 2-х місяців ми намагалися достукатись до усіх можливих уповноважених органів, а свою підтримку на адресу каналу висловили правозахисна та культурна спільноти, медіа-діячі, науковці, вітчизняні та європейські політики. Та все - безрезультатно. В цифровій мережі Еспресо досі немає, а українські чиновники й надалі відхрещуються від протиправного рішення, що загрожує втратою роботи майже сотні патріотично налаштованих журналістів. І це справжній тиск на вільні медіа, - стверджує голова правління "Інтерньюз-Україна" Костянтин Квурт:

"Для мене є основний маркер. В колабораціонізмі вищезгадані телеканали не були помічені, це важливо розуміти. Якщо вимкнення каналів імені Медведчука ми підтримуємо, тому що це колаборанти. То з трьома каналами, які сьогодні вимкнули - ми не підтримуємо, тому що в них яскрава проукраїнська позиція, для чого це було робити?"

Відповідь на питання "навіщо?" неочікувано прийшла з Офісу президента. В інтерв’ю виданню Лівий берег радник голови Офісу Михайло Подоляк заявив, що Еспресо вимкнули нібито з поважних причин. Незважаючи на те, що канал на 50% транслював телемарафон "Єдині новини": "А частково транслювали людину, яка дуже закохана (в себе, - ред). У нас багато нарцисів, я розумію, у нас політика побудована на нарцисизмі як такому, ми продаємо часто нарцисів. Це питання знову ж таки професійної якості інформаційного простору України, якщо ти продаєш нарциса, який пустий всередині".

Таким чином радник голови президентської канцелярії підтвердив політичний характер вимкнення Еспресо, Прямого і 5-го з мережі Т2. Телеканали піддали жорсткій денарцифікації, бо там нібито показували 5-го президента Порошенка:

"Так ось ця людина, закохана в себе, опосередкований власник каналів, я не дуже розумію, навіщо під час війни цю самозакоханість, свої наративи продавати в такому вигляді в рамках єдиного інформаційного пакету?"

Насправді заява Михайла Подоляка не має нічого спільного з реальністю. Журналісти Еспресо наголошують: телеканал є окремим незалежним медіа. А Петро Порошенко ніколи не був і не є ані власником каналу, ані особою, пов’язаною з Еспресо. В Офісі президента не могли цього не знати, адже структура власності каналу - прозора, а редакційна політика - позбавлена будь-яких впливів. В своїх ефірах ми надаємо слово всім політичним силам: що провладним, то й опозиційним. Окрім ОПЗЖ, яких ніколи не запрошували. Тож заява Михайла Подоляка лише підтверджує безпідставність тиску на вільні ЗМІ, - каже медіа-експертка, дослідниця Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова: "Нарцисизм Петра Порошенка не може бути загрозою національній безпеці України і основою для того, щоб вводити якусь цензуру. Я не знаю, чому саме Подоляк це коментує, яке він відношення має до контролю свободи слова в Україні під час війни. Має цим займатися Нацрада і РНБО, а коментарі Подоляка - це якийсь черговий прояв ініціативи приватної".

Медіа-експертка переконана: пояснювати вимкнення телеканалів чиїмось нарцисизмом - це, щонайменше, непрофесійно. Натомість суспільство має знати, що відбулося насправді:

"Якщо ви застосовуєте цензуру під час воєнного стану, хочете зробити краще країні, то поясніть, будь ласка, суспільству, журналістам, чому саме ви це робите, на яких підставах, на яких нормах базується ваше рішення?"

Відомо, що 18-го березня Рада національної безпеки та оборони прийняла рішення щодо реалізації єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану. Документ одразу ж підписав президент Володимир Зеленський. Втім, про те, яким чином забезпечувати таку інформаційну політику і чи слід для цього вимикати якісь канали - ані глава держави, ані РНБО, ані Нацрада не роз’яснили. Як результат - Концерн РРТ просто вимкнув Еспресо з цифрового ефіру та позбавив майже половини глядачів. Хто саме ухвалив рішення припинити ефір - досі не відомо. Ще 11-го травня це намагався встановити парламентський комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики. Відтоді пройшло більше місяця. Телефонуємо голові комітету Микиті Потураєву:

- Микито Руслановичу, місяць тому у вас було засідання комітету, на якому мали встановити відповідальних за вимкнення телеканалів. Скажіть, будь ласка, чи вдалося щось з’ясувати за цей час?

- Дивіться, ми там отримали відповіді, які нас не дуже задовольнили. Буде Комітет - піднімемо це питання знову.

Виходить, за місяць парламентський комітет відповідальних так і не встановив. Голова правління ГО "Інтерньюз-Україна" Костянтин Квурт переконаний, що це симптоматичне явище:

"Ніхто з серйозних людей на себе відповідальність за це рішення  взяти не хоче. А це значить, що перший суд в першій інстанції ухвалить рішення, яке буде правильним і справедливим".

Між тим, вимкнення телеканалів з цифрового мовлення має всі ознаки державної зради, - наполягають юристи. Адже несанкціоноване втручання в роботу телемережі - це пряма шкода державній та інформаційній безпеці, що в умовах війни є неприпустимим. Адже таким чином телеканали втрачають можливість фіксувати і показувати глядачам справжні злочини рашистів в Україні, - каже адвокатка Людмила Лебідь, представниця інтересів телеканалу Еспресо: "Це є кримінальне правопорушення, це має ознаки державної зради. Блокується український телеканал, вчиняються якісь умисні дії без законних підстав. Якщо немає законних підстав - вважаю, що під час воєнного стану саме СБУ повинна негайно перевірити, що відбулося".


    
Адвокатка розповідає: встановлені факти з ознаками злочину було передано до СБУ, однак всупереч законодавству уповноважені особи не зареєстрували кримінальне провадження. Відтак довелося звертатися до суду: "Адвокат має право оскаржити таку бездіяльність у слідчого судді, що було зроблено, і слідчий суддя задовольнив скаргу та зобов’язав уповноважену особу належно розглянути заяву відповідно до ст. 214 КПК.  В подальшому впродовж 24-х годин починається досудове розслідування вказаних фактів".

Чи виконується це рішення суду - поки невідомо. Хоча від часу його ухвалення також минуло вже більше місяця, - каже Людмила Лебідь:

"Така бездіяльність повинна бути перевірена уповноваженим органом. В даному випадку це Державне бюро розслідувань. Але надали мені відповідь, що вони не вбачають ознак, що вчинені якісь протиправні дії, а саме невиконання рішення суду. Хоча без перевірки фактів, з самої заяви - це неможливо встановити. Як мінімум - треба було зробити запит в СБУ в Львівській області і спитати, рішення виконане чи ні".
 


Тож і цю бездіяльність ДБР юристи вже оскаржили у слідчого судді. Дуже схоже на те, що силові органи просто саботують розслідування справи про вимкнення телеканалів. Натомість ті, хто ухвалював протизаконне рішення, не приховують, що воно було політичним і, цілком імовірно, обмежують в інформації не лише телеглядачів, але й самого главу держави. Адже на брифінгу до Дня журналіста Володимир Зеленський заявив, що всі українські телеканали працюють, як і раніше:

"Наскільки мені відомо, жоден канал не закривали. Канали, на яких є марафон інформаційний - об’єднана інформаційна зброя. Людей не позбавляли жодних каналів, це є неправда. До речі, всі ці канали, про які ви сказали, їх можна навіть знайти. Незважаючи на те, що ми мали чітку домовленість ще до рішення РНБО щодо об’єднаної трансляції".

Якщо, за словами Зеленського, канали не вимикались - схоже, що в воюючій країні одна рука не знає, що робить інша. І це небезпечне явище, навіть якщо воно стосується свободи слова. Голова правління "Інтерньюз Україна" Костянтин Квурт стверджує, що цим можуть скористатися наші вороги. І використати проти нас напередодні ухвалення рішення про надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС:

"Нашим ворогам це дає можливість впроваджувати дискусію, що в Україні порушується свобода слова, все дуже просто. Це означає, що Україна не відповідає критеріям навіть кандидатства в члени ЄС. Або буде бовтатися потім у кандидатах десятиліттями, залишатися в сірій зоні. А країну треба відбудовувати. А для того, щоб відбудовувати - треба ставати членом ЄС. Бо не дадуть таких грошей великих, які нам зараз потрібні, не члену Євросоюзу".

Загрози інформаційній безпеці, імовірна державна зрада, вигадки про нарцисів та бездіяльність силовиків - усе це чомусь ігнорується владою країни в умовах війни. Між тим, утиски свободи слова загрожують Україні катастрофічними наслідками. Попри обмеження мовлення, воєнну агресію Росії та низку інших викликів, наші журналісти продовжують якісно та професійно виконувати свою роботу. Поверніть в ефір телеканал Еспресо.

Читайте також:
Київ
+1°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 36.73
  Купівля 36.73
  Продаж 37.39
 • EUR
  Купівля 39.9
  Продаж 40.87
 • Актуальне
 • Важливе
2023, неділя
3 грудня
11:57
гори
У Перу група озброєних людей напала на шахту з видобутку золота: 9 загинуло, 15 поранено
11:04
ЗРК Тор
Вирішальну роль у протидії українським БПЛА у РФ відіграє "Тор": розвідка Британії розповіла про недолік російського ЗРК
11:00
Лукашенко та Сі Цзіньпін
Лукашенко зустрінеться з Сі Цзіньпіном в Китаї
10:25
Китай та США
США планують розгорнути нові ракети наземного базування в Індо-Тихоокеанському регіоні у 2024 році
10:22
Оновлено
російські окупанти
У ЗСУ підтвердили розстріл росіянами українських військових під час здачі у полон. Омбудсмен пообіцяв звернутися до ООН
10:01
OPINION
Євген Дубогриз
Бізнесу заважає недовіра
09:51
Оленегорський горняк, корабель РФ
Росія утримує у Чорному морі 5 кораблів, ракетоносії відсутні
09:42
Молдова
ISW: РФ намагається посіяти розбрат у Молдові, щоб відвернути міжнародну увагу від України
09:17
окупанти Маріуполь
"Нестандартні зміни": окупанти перекидають підрозділи з Бердянська на Донеччину у супроводі військової поліції, - Андрющенко
09:04
резеденція святого миколая
Окупанти на Луганщині скасували День Святого Миколая: школярів відтепер вітатиме Киш Бабай з Татарстану, - ОВА
08:54
Філіппіни та Австралія почали спільне патрулювання
На Філіппінах під час католицької меси пролунав вибух: щонайменше 4 загиблих, понад 50 поранених
08:46
поліція Париж
У Парижі невідомий напав на перехожих біля Ейфелевої вежі: є загиблий і поранені
08:31
Газа, Ізраїль завдає авіаударів
ЦАХАЛ ліквідував ще одного командира ХАМАСу, який причетний до вбивств військових та цивільних
08:17
Інфографіка
Знищена техніка окупантів
Сили оборони за добу ліквідували 4 танки, 8 артсистем і 930 військових армії РФ, - Генштаб
08:03
Україна Японія
Уряд Японії запровадив нову програму для переселенців з України. Деталі
08:03
OPINION
Віктор Каспрук
Найефективніша формула миру — знищення путінізму
07:53
міністр оборони США Ллойд Остін
Результат війни в Україні визначить глобальну безпеку на десятиліття, - Остін
07:35
ЗСУ
Погані погодні умови сповільнили темпи бойових дій на фронті, але не зупинили їх, – ISW
07:22
Українська ППО ЗСУ
Сили ППО за ніч знищили 10 з 12 російських "шахедів"
07:15
Оновлено
сирена
Росіяни вночі запустили "шахеди" та ракету по Україні: БПЛА фіксували на Хмельниччині, ракета рухалася на північ
01:38
Андрій Лунін, Реал, Ліга чемпіонів
"У мене сьогодні відмерзли пальці", - Лунін вдруге поспіль провів "сухий" матч за "Реал"
01:15
"Військовозобовʼязаним, які не зʼявилися в ТЦК, блокують банківські картки": росіяни запустили черговий фейк
00:29
Прапор США
ВМС США перехопили іранський БПЛА над американським авіаносцем у Перській затоці
2023, субота
2 грудня
22:07
Ексклюзив
балет
Солістка балету Львівської опери розповіла, як РФ ширить пропаганду через Чайковського
21:49
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников пояснив, чому вихід України на кордони 1991 року і розвал РФ не пов'язані
21:30
Володимир Зеленський
"Особливо цими днями": Зеленський закликав українців реагувати на повітряну тривогу
20:57
знищені окупанти
За місяць окупанти втратили на Бахмутському напрямку 8700 осіб, - речник Сухопутних сил ЗСУ
20:35
Інфографіка
Олександр Зінченко та Ніколо Дзаньоло (в центрі), Україна - Італія
Євро-2024: результати жеребкування групового етапу
20:30
Інфографіка
блокада кордону
Блокада українсько-польського кордону: як розвивається ситуація, нові учасники та можливі наслідки
20:25
Ексклюзив
Роман Костенко
Позиційна війна триває на фронті ще з листопада 2022 року, - полковник СБУ Костенко
20:10
Збірна України, Артем Довбик та Віктор Циганков
Збірна України дізналась потенційних суперників на Євро-2024
20:05
Володимир Путін
"Той самий диявол": Зеленський про російську опозицію
20:03
OPINION
Сергій Громенко
Росія втрачає опорні стовпи своєї сили
20:00
Ексклюзив
Воєнні злочинці: Володимир Путін та Валерій Герасимов
"Кремль у відчаї": Піонтковський пояснив чому Путіну потрібні переговори
19:57
Біньямін Нетаньягу
Перемовини Моссаду з ХАМАСом у Катарі зайшли в глухий кут
19:44
Оновлено
"Дніпро-1" - "Ворскла" 1:2 (02.12.2023)
"Ворскла" розбила "Дніпро-1": розклад і результати 16-го туру УПЛ
19:44
Вантажівка, фура
Польща посилила контроль за українськими вантажівками на під’їзних шляхах до КПП
19:36
ЗСУ
Сьогодні найгарячіше поблизу Бахмута та навколо Авдіївки, - Генштаб
19:36
Ексклюзив
росія, Китай
Замість російської "Сили Сибіру - 2", Китай займеться газом з Казахстану, - експосол України в КНР Литвин
19:14
За два тижні ми оголосимо готовність України до перемовин про членство у ЄС, - віцепрезидентка Єврокомісії
Більше новин