Аналітика

"Денарцифікація" від Офісу президента: чому телеканал "Еспресо" вимкнули з цифрового ефіру

Тетяна Шустрова
20 червня, 2022 понедiлок
08:00

Понад два місяці без майже половини глядачів. 4-го квітня державний оператор телерадіомовлення - Концерн РРТ - безпідставно вимкнув Еспресо з мережі Т2. Чим загрожує Україні наступ на свободу слова і як телеканал відстоює право на мовлення - в розслідуванні журналістів програми ШУСТРОВА LIVE

Впродовж 2-х місяців ми намагалися достукатись до усіх можливих уповноважених органів, а свою підтримку на адресу каналу висловили правозахисна та культурна спільноти, медіа-діячі, науковці, вітчизняні та європейські політики. Та все - безрезультатно. В цифровій мережі Еспресо досі немає, а українські чиновники й надалі відхрещуються від протиправного рішення, що загрожує втратою роботи майже сотні патріотично налаштованих журналістів. І це справжній тиск на вільні медіа, - стверджує голова правління "Інтерньюз-Україна" Костянтин Квурт:

"Для мене є основний маркер. В колабораціонізмі вищезгадані телеканали не були помічені, це важливо розуміти. Якщо вимкнення каналів імені Медведчука ми підтримуємо, тому що це колаборанти. То з трьома каналами, які сьогодні вимкнули - ми не підтримуємо, тому що в них яскрава проукраїнська позиція, для чого це було робити?"

Відповідь на питання "навіщо?" неочікувано прийшла з Офісу президента. В інтерв’ю виданню Лівий берег радник голови Офісу Михайло Подоляк заявив, що Еспресо вимкнули нібито з поважних причин. Незважаючи на те, що канал на 50% транслював телемарафон "Єдині новини": "А частково транслювали людину, яка дуже закохана (в себе, - ред). У нас багато нарцисів, я розумію, у нас політика побудована на нарцисизмі як такому, ми продаємо часто нарцисів. Це питання знову ж таки професійної якості інформаційного простору України, якщо ти продаєш нарциса, який пустий всередині".

Таким чином радник голови президентської канцелярії підтвердив політичний характер вимкнення Еспресо, Прямого і 5-го з мережі Т2. Телеканали піддали жорсткій денарцифікації, бо там нібито показували 5-го президента Порошенка:

"Так ось ця людина, закохана в себе, опосередкований власник каналів, я не дуже розумію, навіщо під час війни цю самозакоханість, свої наративи продавати в такому вигляді в рамках єдиного інформаційного пакету?"

Насправді заява Михайла Подоляка не має нічого спільного з реальністю. Журналісти Еспресо наголошують: телеканал є окремим незалежним медіа. А Петро Порошенко ніколи не був і не є ані власником каналу, ані особою, пов’язаною з Еспресо. В Офісі президента не могли цього не знати, адже структура власності каналу - прозора, а редакційна політика - позбавлена будь-яких впливів. В своїх ефірах ми надаємо слово всім політичним силам: що провладним, то й опозиційним. Окрім ОПЗЖ, яких ніколи не запрошували. Тож заява Михайла Подоляка лише підтверджує безпідставність тиску на вільні ЗМІ, - каже медіа-експертка, дослідниця Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова: "Нарцисизм Петра Порошенка не може бути загрозою національній безпеці України і основою для того, щоб вводити якусь цензуру. Я не знаю, чому саме Подоляк це коментує, яке він відношення має до контролю свободи слова в Україні під час війни. Має цим займатися Нацрада і РНБО, а коментарі Подоляка - це якийсь черговий прояв ініціативи приватної".

Медіа-експертка переконана: пояснювати вимкнення телеканалів чиїмось нарцисизмом - це, щонайменше, непрофесійно. Натомість суспільство має знати, що відбулося насправді:

"Якщо ви застосовуєте цензуру під час воєнного стану, хочете зробити краще країні, то поясніть, будь ласка, суспільству, журналістам, чому саме ви це робите, на яких підставах, на яких нормах базується ваше рішення?"

Відомо, що 18-го березня Рада національної безпеки та оборони прийняла рішення щодо реалізації єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану. Документ одразу ж підписав президент Володимир Зеленський. Втім, про те, яким чином забезпечувати таку інформаційну політику і чи слід для цього вимикати якісь канали - ані глава держави, ані РНБО, ані Нацрада не роз’яснили. Як результат - Концерн РРТ просто вимкнув Еспресо з цифрового ефіру та позбавив майже половини глядачів. Хто саме ухвалив рішення припинити ефір - досі не відомо. Ще 11-го травня це намагався встановити парламентський комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики. Відтоді пройшло більше місяця. Телефонуємо голові комітету Микиті Потураєву:

- Микито Руслановичу, місяць тому у вас було засідання комітету, на якому мали встановити відповідальних за вимкнення телеканалів. Скажіть, будь ласка, чи вдалося щось з’ясувати за цей час?

- Дивіться, ми там отримали відповіді, які нас не дуже задовольнили. Буде Комітет - піднімемо це питання знову.

Виходить, за місяць парламентський комітет відповідальних так і не встановив. Голова правління ГО "Інтерньюз-Україна" Костянтин Квурт переконаний, що це симптоматичне явище:

"Ніхто з серйозних людей на себе відповідальність за це рішення  взяти не хоче. А це значить, що перший суд в першій інстанції ухвалить рішення, яке буде правильним і справедливим".

Між тим, вимкнення телеканалів з цифрового мовлення має всі ознаки державної зради, - наполягають юристи. Адже несанкціоноване втручання в роботу телемережі - це пряма шкода державній та інформаційній безпеці, що в умовах війни є неприпустимим. Адже таким чином телеканали втрачають можливість фіксувати і показувати глядачам справжні злочини рашистів в Україні, - каже адвокатка Людмила Лебідь, представниця інтересів телеканалу Еспресо: "Це є кримінальне правопорушення, це має ознаки державної зради. Блокується український телеканал, вчиняються якісь умисні дії без законних підстав. Якщо немає законних підстав - вважаю, що під час воєнного стану саме СБУ повинна негайно перевірити, що відбулося".


    
Адвокатка розповідає: встановлені факти з ознаками злочину було передано до СБУ, однак всупереч законодавству уповноважені особи не зареєстрували кримінальне провадження. Відтак довелося звертатися до суду: "Адвокат має право оскаржити таку бездіяльність у слідчого судді, що було зроблено, і слідчий суддя задовольнив скаргу та зобов’язав уповноважену особу належно розглянути заяву відповідно до ст. 214 КПК.  В подальшому впродовж 24-х годин починається досудове розслідування вказаних фактів".

Чи виконується це рішення суду - поки невідомо. Хоча від часу його ухвалення також минуло вже більше місяця, - каже Людмила Лебідь:

"Така бездіяльність повинна бути перевірена уповноваженим органом. В даному випадку це Державне бюро розслідувань. Але надали мені відповідь, що вони не вбачають ознак, що вчинені якісь протиправні дії, а саме невиконання рішення суду. Хоча без перевірки фактів, з самої заяви - це неможливо встановити. Як мінімум - треба було зробити запит в СБУ в Львівській області і спитати, рішення виконане чи ні".
 


Тож і цю бездіяльність ДБР юристи вже оскаржили у слідчого судді. Дуже схоже на те, що силові органи просто саботують розслідування справи про вимкнення телеканалів. Натомість ті, хто ухвалював протизаконне рішення, не приховують, що воно було політичним і, цілком імовірно, обмежують в інформації не лише телеглядачів, але й самого главу держави. Адже на брифінгу до Дня журналіста Володимир Зеленський заявив, що всі українські телеканали працюють, як і раніше:

"Наскільки мені відомо, жоден канал не закривали. Канали, на яких є марафон інформаційний - об’єднана інформаційна зброя. Людей не позбавляли жодних каналів, це є неправда. До речі, всі ці канали, про які ви сказали, їх можна навіть знайти. Незважаючи на те, що ми мали чітку домовленість ще до рішення РНБО щодо об’єднаної трансляції".

Якщо, за словами Зеленського, канали не вимикались - схоже, що в воюючій країні одна рука не знає, що робить інша. І це небезпечне явище, навіть якщо воно стосується свободи слова. Голова правління "Інтерньюз Україна" Костянтин Квурт стверджує, що цим можуть скористатися наші вороги. І використати проти нас напередодні ухвалення рішення про надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС:

"Нашим ворогам це дає можливість впроваджувати дискусію, що в Україні порушується свобода слова, все дуже просто. Це означає, що Україна не відповідає критеріям навіть кандидатства в члени ЄС. Або буде бовтатися потім у кандидатах десятиліттями, залишатися в сірій зоні. А країну треба відбудовувати. А для того, щоб відбудовувати - треба ставати членом ЄС. Бо не дадуть таких грошей великих, які нам зараз потрібні, не члену Євросоюзу".

Загрози інформаційній безпеці, імовірна державна зрада, вигадки про нарцисів та бездіяльність силовиків - усе це чомусь ігнорується владою країни в умовах війни. Між тим, утиски свободи слова загрожують Україні катастрофічними наслідками. Попри обмеження мовлення, воєнну агресію Росії та низку інших викликів, наші журналісти продовжують якісно та професійно виконувати свою роботу. Поверніть в ефір телеканал Еспресо.

Читайте також:
Київ
+17°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 36.93
  Купівля 36.93
  Продаж 37.5
 • EUR
  Купівля 39.81
  Продаж 40.63
 • Актуальне
 • Важливе
2023, субота
3 червня
20:00
Ексклюзив
Глен Грант
Найнебезпечніше для України - давати Росії час, - британський полковник Ґрант
20:00
Ексклюзив
Звернення Пригожина до росіян наче списані із більшовицьких листівок Леніна і Троцького солдатам на фронті 1916-1917 років, - Піонтковський
19:49
Євген Пригожин
Пригожин висунув ультиматум щодо Бєлгородської області РФ
19:10
Дмитро Кулеба
Україна має стати членом НАТО без ПДЧ, - Кулеба
19:02
Ексклюзив
ракета ATACMS
Отримання Україною ATACMS дасть Росії розуміти, що гру закінчено, - британський експерт Грант
18:31
атака безпілотників на Москву
Польоти дронів над Москвою посилять бажання РФ перемогти, - британський полковник Ґрант
18:30
Ексклюзив
Путін Гаага
В оточенні Путіна вже сформувалась група людей, яка зрозуміла, що війна програна, - Піонтковський
18:23
Олександр Лукашенко
Опозиція каже про патологію крові у Лукашенка. Його невістка написала пісню "Цінуйте справжнього чоловіка"
18:15
книги
Міністерство культури закликало українців долучитись до акції "Книга на фронт"
18:07
Угорщина
Угорщина має припинити провокації: МЗС відреагувало на відео з картою України без Криму
18:01
система протиповітряної оборони Patriot
Зеленський сказав, що для захисту України потрібно 50 батарей Patriot
17:51
Бахмут
Вагнерівці з Бахмута остаточно не вийшли, навчають новоприбулих, - Маляр
17:36
нафтова пляма
У морі поблизу Одеси з'явилася нафтова пляма
17:31
Ексклюзив
Глен Грант
Якщо РФ оголосить війну, Захід має визначитися з подальшою реакцією, - британський полковник Ґрант
17:10
Ексклюзив
Польща
У Варшаві 4 червня відбудеться найбільший мітинг опозиції за останні 30 років, - віцемаршалок Сенату Республіки Польща
17:00
Ексклюзив
Збройні Сили України
Наступ ЗСУ може збігтися з виведенням вагнерівців із Бахмута, - Піонтковський
16:38
Президент України Володимир Зеленський
"Треба поговорити": Зеленський готовий зустрітися з президентом Бразилії
16:20
Ексклюзив
Ракета Storm Shadow
Storm Shadow кардинально змінює ситуацію: росіянам доведеться зробити багато додаткових оборонних зусиль, - британський експерт Грант
16:04
Іран
Іран планує створити військово-морський альянс із країнами Перської затоки
15:35
Ердоган
Ердоган склав присягу на новий термін
15:21
Дмитро Медведєв
Медведєв розповів про "келих червоного" та "втрачену вітчизну"
15:13
МЗС України
Демілітаризована зона і референдуми: Індонезія запропонувала Україні свій "мирний план", у МЗС вже відреагували
15:12
Український митець Майк Ренард представив нову роботу на виставці у Словенії
15:00
Оновлено
Київ, обстріл поліклініки
Зачинене укриття у Києві: директору поліклініки Шугалевичу й заступниці райадміністрації Алєксєєнко присудили домашній арешт, охоронця затримано на 2 місяці
14:53
Ексклюзив
Андрій Піонтковський
Пригожин заявив, що Шойгу й Герасимов повинні застрелитись або їх стратять на Красній площі, - Піонтковський
14:27
крилата ракта "Калібр"
У Чорному морі армія РФ тримає два ракетоносії із 16 "калібрами"
13:41
Ексклюзив
атака Москви дронами
Атака Москви дронами, цілком можливо, організована Росією, - британський експерт Грант
13:28
Колаборанти
Закликали співпрацювати з окупантами: на Дніпропетровщині та Миколаївщині оголосили підозру 4 громадянам
12:22
Зеленський
Деякі країни НАТО так бояться Росію, що не готові бачити Україну в союзі, - Зеленський
12:07
електроенергія, світло ЛЕП
Унаслідок російських обстрілів шість областей України частково залишилися без електропостачання, - Міненерго
11:47
Легіон “Свобода России”
Легіон "Свобода Росії" запропонував жителям Бєлгородської області евакуацію в Україну
11:26
Укриття у школах
В Україні перевірили понад 4800 укриттів, 252 були зачинені
11:07
Робота з відновлення електропостачання Херсон
На Київщині триває ліквідація наслідків негоди, - ДТЕК
10:46
СБУ оголосила підозру посадовцю Херсонської ОВА, який працював на РФ
СБУ повідомила про підозру чинному посадовцю Херсонської ОВА, який під час окупації міста працював на РФ
10:26
Ексклюзив
Дана Ярова
Не заважайте працювати волонтерам, - громадська діячка Ярова
10:24
Володимир Зеленський
Україна готова розпочати контрнаступ, - Зеленський
10:03
ліки
"Фуфломіцини" для українців: які ліки не варті вашої уваги та грошей
09:58
Ллойд Остін
Глава Пентагону попереджає про загрозу війни на Тайвані: конфлікт буде руйнівним
09:49
Ексклюзив
Оксана Корчинська
Держава не в змозі самостійно подбати про своє військо і ще хоче стягнути податок на волонтерство, - волонтерка Корчинська
09:39
Вагнер, Євген Пригожин
ПВК Вагнер завершує виведення своїх військ з Бахмута. Там зростає роль російських десантників, - британська розвідка
Більше новин