Аналітика

"Денарцифікація" від Офісу президента: чому телеканал "Еспресо" вимкнули з цифрового ефіру

Тетяна Шустрова
20 червня, 2022 понедiлок
08:00

Понад два місяці без майже половини глядачів. 4-го квітня державний оператор телерадіомовлення - Концерн РРТ - безпідставно вимкнув Еспресо з мережі Т2. Чим загрожує Україні наступ на свободу слова і як телеканал відстоює право на мовлення - в розслідуванні журналістів програми ШУСТРОВА LIVE

Зміст

Впродовж 2-х місяців ми намагалися достукатись до усіх можливих уповноважених органів, а свою підтримку на адресу каналу висловили правозахисна та культурна спільноти, медіа-діячі, науковці, вітчизняні та європейські політики. Та все - безрезультатно. В цифровій мережі Еспресо досі немає, а українські чиновники й надалі відхрещуються від протиправного рішення, що загрожує втратою роботи майже сотні патріотично налаштованих журналістів. І це справжній тиск на вільні медіа, - стверджує голова правління "Інтерньюз-Україна" Костянтин Квурт:

"Для мене є основний маркер. В колабораціонізмі вищезгадані телеканали не були помічені, це важливо розуміти. Якщо вимкнення каналів імені Медведчука ми підтримуємо, тому що це колаборанти. То з трьома каналами, які сьогодні вимкнули - ми не підтримуємо, тому що в них яскрава проукраїнська позиція, для чого це було робити?"

Відповідь на питання "навіщо?" неочікувано прийшла з Офісу президента. В інтерв’ю виданню Лівий берег радник голови Офісу Михайло Подоляк заявив, що Еспресо вимкнули нібито з поважних причин. Незважаючи на те, що канал на 50% транслював телемарафон "Єдині новини": "А частково транслювали людину, яка дуже закохана (в себе, - ред). У нас багато нарцисів, я розумію, у нас політика побудована на нарцисизмі як такому, ми продаємо часто нарцисів. Це питання знову ж таки професійної якості інформаційного простору України, якщо ти продаєш нарциса, який пустий всередині".

Таким чином радник голови президентської канцелярії підтвердив політичний характер вимкнення Еспресо, Прямого і 5-го з мережі Т2. Телеканали піддали жорсткій денарцифікації, бо там нібито показували 5-го президента Порошенка:

"Так ось ця людина, закохана в себе, опосередкований власник каналів, я не дуже розумію, навіщо під час війни цю самозакоханість, свої наративи продавати в такому вигляді в рамках єдиного інформаційного пакету?"

Насправді заява Михайла Подоляка не має нічого спільного з реальністю. Журналісти Еспресо наголошують: телеканал є окремим незалежним медіа. А Петро Порошенко ніколи не був і не є ані власником каналу, ані особою, пов’язаною з Еспресо. В Офісі президента не могли цього не знати, адже структура власності каналу - прозора, а редакційна політика - позбавлена будь-яких впливів. В своїх ефірах ми надаємо слово всім політичним силам: що провладним, то й опозиційним. Окрім ОПЗЖ, яких ніколи не запрошували. Тож заява Михайла Подоляка лише підтверджує безпідставність тиску на вільні ЗМІ, - каже медіа-експертка, дослідниця Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова: "Нарцисизм Петра Порошенка не може бути загрозою національній безпеці України і основою для того, щоб вводити якусь цензуру. Я не знаю, чому саме Подоляк це коментує, яке він відношення має до контролю свободи слова в Україні під час війни. Має цим займатися Нацрада і РНБО, а коментарі Подоляка - це якийсь черговий прояв ініціативи приватної".

Медіа-експертка переконана: пояснювати вимкнення телеканалів чиїмось нарцисизмом - це, щонайменше, непрофесійно. Натомість суспільство має знати, що відбулося насправді:

"Якщо ви застосовуєте цензуру під час воєнного стану, хочете зробити краще країні, то поясніть, будь ласка, суспільству, журналістам, чому саме ви це робите, на яких підставах, на яких нормах базується ваше рішення?"

Відомо, що 18-го березня Рада національної безпеки та оборони прийняла рішення щодо реалізації єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану. Документ одразу ж підписав президент Володимир Зеленський. Втім, про те, яким чином забезпечувати таку інформаційну політику і чи слід для цього вимикати якісь канали - ані глава держави, ані РНБО, ані Нацрада не роз’яснили. Як результат - Концерн РРТ просто вимкнув Еспресо з цифрового ефіру та позбавив майже половини глядачів. Хто саме ухвалив рішення припинити ефір - досі не відомо. Ще 11-го травня це намагався встановити парламентський комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики. Відтоді пройшло більше місяця. Телефонуємо голові комітету Микиті Потураєву:

- Микито Руслановичу, місяць тому у вас було засідання комітету, на якому мали встановити відповідальних за вимкнення телеканалів. Скажіть, будь ласка, чи вдалося щось з’ясувати за цей час?

- Дивіться, ми там отримали відповіді, які нас не дуже задовольнили. Буде Комітет - піднімемо це питання знову.

Виходить, за місяць парламентський комітет відповідальних так і не встановив. Голова правління ГО "Інтерньюз-Україна" Костянтин Квурт переконаний, що це симптоматичне явище:

"Ніхто з серйозних людей на себе відповідальність за це рішення  взяти не хоче. А це значить, що перший суд в першій інстанції ухвалить рішення, яке буде правильним і справедливим".

Між тим, вимкнення телеканалів з цифрового мовлення має всі ознаки державної зради, - наполягають юристи. Адже несанкціоноване втручання в роботу телемережі - це пряма шкода державній та інформаційній безпеці, що в умовах війни є неприпустимим. Адже таким чином телеканали втрачають можливість фіксувати і показувати глядачам справжні злочини рашистів в Україні, - каже адвокатка Людмила Лебідь, представниця інтересів телеканалу Еспресо: "Це є кримінальне правопорушення, це має ознаки державної зради. Блокується український телеканал, вчиняються якісь умисні дії без законних підстав. Якщо немає законних підстав - вважаю, що під час воєнного стану саме СБУ повинна негайно перевірити, що відбулося".


    
Адвокатка розповідає: встановлені факти з ознаками злочину було передано до СБУ, однак всупереч законодавству уповноважені особи не зареєстрували кримінальне провадження. Відтак довелося звертатися до суду: "Адвокат має право оскаржити таку бездіяльність у слідчого судді, що було зроблено, і слідчий суддя задовольнив скаргу та зобов’язав уповноважену особу належно розглянути заяву відповідно до ст. 214 КПК.  В подальшому впродовж 24-х годин починається досудове розслідування вказаних фактів".

Чи виконується це рішення суду - поки невідомо. Хоча від часу його ухвалення також минуло вже більше місяця, - каже Людмила Лебідь:

"Така бездіяльність повинна бути перевірена уповноваженим органом. В даному випадку це Державне бюро розслідувань. Але надали мені відповідь, що вони не вбачають ознак, що вчинені якісь протиправні дії, а саме невиконання рішення суду. Хоча без перевірки фактів, з самої заяви - це неможливо встановити. Як мінімум - треба було зробити запит в СБУ в Львівській області і спитати, рішення виконане чи ні".
 


Тож і цю бездіяльність ДБР юристи вже оскаржили у слідчого судді. Дуже схоже на те, що силові органи просто саботують розслідування справи про вимкнення телеканалів. Натомість ті, хто ухвалював протизаконне рішення, не приховують, що воно було політичним і, цілком імовірно, обмежують в інформації не лише телеглядачів, але й самого главу держави. Адже на брифінгу до Дня журналіста Володимир Зеленський заявив, що всі українські телеканали працюють, як і раніше:

"Наскільки мені відомо, жоден канал не закривали. Канали, на яких є марафон інформаційний - об’єднана інформаційна зброя. Людей не позбавляли жодних каналів, це є неправда. До речі, всі ці канали, про які ви сказали, їх можна навіть знайти. Незважаючи на те, що ми мали чітку домовленість ще до рішення РНБО щодо об’єднаної трансляції".

Якщо, за словами Зеленського, канали не вимикались - схоже, що в воюючій країні одна рука не знає, що робить інша. І це небезпечне явище, навіть якщо воно стосується свободи слова. Голова правління "Інтерньюз Україна" Костянтин Квурт стверджує, що цим можуть скористатися наші вороги. І використати проти нас напередодні ухвалення рішення про надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС:

"Нашим ворогам це дає можливість впроваджувати дискусію, що в Україні порушується свобода слова, все дуже просто. Це означає, що Україна не відповідає критеріям навіть кандидатства в члени ЄС. Або буде бовтатися потім у кандидатах десятиліттями, залишатися в сірій зоні. А країну треба відбудовувати. А для того, щоб відбудовувати - треба ставати членом ЄС. Бо не дадуть таких грошей великих, які нам зараз потрібні, не члену Євросоюзу".

Загрози інформаційній безпеці, імовірна державна зрада, вигадки про нарцисів та бездіяльність силовиків - усе це чомусь ігнорується владою країни в умовах війни. Між тим, утиски свободи слова загрожують Україні катастрофічними наслідками. Попри обмеження мовлення, воєнну агресію Росії та низку інших викликів, наші журналісти продовжують якісно та професійно виконувати свою роботу. Поверніть в ефір телеканал Еспресо.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.53
  Купівля 40.53
  Продаж 41.08
 • EUR
  Купівля 43.4
  Продаж 44.22
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
18 червня
04:24
YouTube тестує нову функцію, яка дозволяє додавати до відео інформацію з контекстом
03:43
Білий дім
"Занепокоєні поглибленням відносин": у Білому домі відреагували на візит Путіна до КНДР
03:12
Rheinmetall
Німецький концерн Rheinmetall передасть Україні установку ППО Frankenstein
02:45
генератор, блекаут
Чи штрафуватимуть власників генераторів за перевищення рівня допустимого шуму: пояснення МОЗ
02:17
Кіліан Мбаппе (в центрі), Австрія - Франція, Євро-2024
Євро-2024: лідера збірної Франції Мбаппе можуть прооперувати після матчу з Австрією
01:55
ЗАЕС
Галущенко заявив, що після деокупації для перезапуску ЗАЕС знадобляться роки
01:30
Оновлено
Від російського обстрілу у Нікополі постраждали троє жінок
01:15
Путін та Кім Чен Ин
Путін перед візитом до Пхеньяну подякував КНДР за підтримку війни проти України
00:53
Альянц Арена, Євро-2024
Румунські вболівальники не скандували "Путін" під час матчу з Україною: SPRAVDI спростувало фейк
00:33
Нагадування про терор РФ: в Уельсі показали українську стрічку "20 днів у Маріуполі"
00:11
Оновлено
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
Євро-2024: розклад і результати усіх матчів чемпіонату Європи з футболу
2024, понедiлок
17 червня
23:57
Кіліан Мбаппе (в центрі), Австрія - Франція, Євро-2024
Євро-2024: Франція у матчі з автоголом та травмою Мбаппе переграла Австрію
23:34
НАБУ
Завдали збитків державі на 16,6 млн грн на закупівлі комп'ютерів: НАБУ викрило експосадовця МВС та підприємство
23:05
Оновлено
ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 119 боєзіткнень, росіяни ведуть безперервні штурми на Покровському напрямку, - Генштаб
23:01
Оновлено
Херсон
Росіяни вбили чоловіка у Херсоні: після обстрілу його знайшли в одному з парків
22:55
Резерв+
У Резерв+ дані оновили 1,5 млн українців
22:41
На Київщині чоловік кинув гранату на вулиці й поранив себе та перехожу
22:35
діти, злочини росії
Окупанти вимагають відбитки пальців дітей старших за 6 років на ТОТ Запорізької області, - "Жовта стрічка"
22:11
Сергій Ребров, Євро-2024
Ребров прокоментував поразку збірної України від Румунії на Євро-2024
22:07
морський дрон Magura V5
На одну з модифікацій дрона Magura встановили ракети класу "повітря-повітря"
21:52
Ексклюзив
Саміт миру
Є ризик, що БРІКС, Китай та РФ спробують перехопили ініціативу: експерт Горбач про Саміт миру
21:43
Георгій Судаков та Денніс Ман (праворуч), Румунія - Україна, Євро-2024
Євро-2024: Який вигляд має турнірна таблиця в групі збірної України після 1-го туру
21:40
Оновлено
Ракетний удар Росії по Полтаві 17 червня 2024 року
Росіяни вдарили ракетою по цивільній інфраструктурі Полтави: постраждали 22 людини, серед них діти
21:37
Саміт миру. Володимир Зеленський
"Саміт став піар-майданчиком для Зеленського/Єрмака": фейки та маніпуляції російських пропагандистів за 17 червня
21:22
Путін з Алішером Усмановим
Російський олігарх Усманов подав до суду на найбільший банк Швейцарії через "колосальну шкоду" спричинену санкціями
21:20
Ексклюзив
Саміт миру
Під тиском РФ дві країни відкликали підписи під комюніке Саміту миру, - кореспондентка Еспресо Висоцька
21:00
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Близько 200 тис. осіб можуть підпадати під економічне бронювання, - керуючий партнер Бюро інвестпрограм Бондаренко
20:57
Іван Шранц, Бельгія - Словаччина
Словаччина перемогла Бельгію в матчі суперників збірної України на Євро-2024
20:55
Гігант виробництва будівельної техніки Caterpillar передав усі свої активи в РФ вірменському інвестиційному фонду
20:38
Патріарх Варфоломій
Вселенський патріархат приєднався до комюніке за підсумками Саміту миру
20:25
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Противник еволюціонує, ситуація напружена: хід бойових дій на Харківщині. Колонка Сергія Згурця
20:10
Пресреліз
Конкурс для вчителів інформатики: переможці отримають безкоштовне навчання і комп'ютери для шкіл
20:04
"Напрям успішно розвивається": Зеленський на Ставці заслухав доповідь командувача Сил безпілотних систем
20:03
арешт
У Польщі засуджені за шпигунство для РФ двоє українців та білоруска втекли перед ув'язненням
20:03
OPINION
Галина Пагутяк
Війна і криза  освіти
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 845-го дня війни: у дронів Magura, що нищать російський флот, з’явились нові можливості, ЗСУ вперше захопили "танк-черепаху" з екіпажем
19:57
Львів- місто шпигунів!
Влада Словенії підозрює, що РФ масово відправляє до країни шпигунів під виглядом студентів, - WSJ
19:25
Єнс Столтенберг
Понад 20 країн НАТО витратять щонайменше 2% ВВП на оборону цьогоріч, - Столтенберг
19:25
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
У Кропивницькому відкрили рекрутинговий центр: Міноборони розповіло подробиці
19:22
світло
"Маємо серйозний дефіцит": в Yasno попередили про відключення 18 червня протягом усієї доби
Більше новин