Аналітика

"Денарцифікація" від Офісу президента: чому телеканал "Еспресо" вимкнули з цифрового ефіру

Тетяна Шустрова
20 червня, 2022 понедiлок
08:00

Понад два місяці без майже половини глядачів. 4-го квітня державний оператор телерадіомовлення - Концерн РРТ - безпідставно вимкнув Еспресо з мережі Т2. Чим загрожує Україні наступ на свободу слова і як телеканал відстоює право на мовлення - в розслідуванні журналістів програми ШУСТРОВА LIVE

Впродовж 2-х місяців ми намагалися достукатись до усіх можливих уповноважених органів, а свою підтримку на адресу каналу висловили правозахисна та культурна спільноти, медіа-діячі, науковці, вітчизняні та європейські політики. Та все - безрезультатно. В цифровій мережі Еспресо досі немає, а українські чиновники й надалі відхрещуються від протиправного рішення, що загрожує втратою роботи майже сотні патріотично налаштованих журналістів. І це справжній тиск на вільні медіа, - стверджує голова правління "Інтерньюз-Україна" Костянтин Квурт:

"Для мене є основний маркер. В колабораціонізмі вищезгадані телеканали не були помічені, це важливо розуміти. Якщо вимкнення каналів імені Медведчука ми підтримуємо, тому що це колаборанти. То з трьома каналами, які сьогодні вимкнули - ми не підтримуємо, тому що в них яскрава проукраїнська позиція, для чого це було робити?"

Відповідь на питання "навіщо?" неочікувано прийшла з Офісу президента. В інтерв’ю виданню Лівий берег радник голови Офісу Михайло Подоляк заявив, що Еспресо вимкнули нібито з поважних причин. Незважаючи на те, що канал на 50% транслював телемарафон "Єдині новини": "А частково транслювали людину, яка дуже закохана (в себе, - ред). У нас багато нарцисів, я розумію, у нас політика побудована на нарцисизмі як такому, ми продаємо часто нарцисів. Це питання знову ж таки професійної якості інформаційного простору України, якщо ти продаєш нарциса, який пустий всередині".

Таким чином радник голови президентської канцелярії підтвердив політичний характер вимкнення Еспресо, Прямого і 5-го з мережі Т2. Телеканали піддали жорсткій денарцифікації, бо там нібито показували 5-го президента Порошенка:

"Так ось ця людина, закохана в себе, опосередкований власник каналів, я не дуже розумію, навіщо під час війни цю самозакоханість, свої наративи продавати в такому вигляді в рамках єдиного інформаційного пакету?"

Насправді заява Михайла Подоляка не має нічого спільного з реальністю. Журналісти Еспресо наголошують: телеканал є окремим незалежним медіа. А Петро Порошенко ніколи не був і не є ані власником каналу, ані особою, пов’язаною з Еспресо. В Офісі президента не могли цього не знати, адже структура власності каналу - прозора, а редакційна політика - позбавлена будь-яких впливів. В своїх ефірах ми надаємо слово всім політичним силам: що провладним, то й опозиційним. Окрім ОПЗЖ, яких ніколи не запрошували. Тож заява Михайла Подоляка лише підтверджує безпідставність тиску на вільні ЗМІ, - каже медіа-експертка, дослідниця Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова: "Нарцисизм Петра Порошенка не може бути загрозою національній безпеці України і основою для того, щоб вводити якусь цензуру. Я не знаю, чому саме Подоляк це коментує, яке він відношення має до контролю свободи слова в Україні під час війни. Має цим займатися Нацрада і РНБО, а коментарі Подоляка - це якийсь черговий прояв ініціативи приватної".

Медіа-експертка переконана: пояснювати вимкнення телеканалів чиїмось нарцисизмом - це, щонайменше, непрофесійно. Натомість суспільство має знати, що відбулося насправді:

"Якщо ви застосовуєте цензуру під час воєнного стану, хочете зробити краще країні, то поясніть, будь ласка, суспільству, журналістам, чому саме ви це робите, на яких підставах, на яких нормах базується ваше рішення?"

Відомо, що 18-го березня Рада національної безпеки та оборони прийняла рішення щодо реалізації єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану. Документ одразу ж підписав президент Володимир Зеленський. Втім, про те, яким чином забезпечувати таку інформаційну політику і чи слід для цього вимикати якісь канали - ані глава держави, ані РНБО, ані Нацрада не роз’яснили. Як результат - Концерн РРТ просто вимкнув Еспресо з цифрового ефіру та позбавив майже половини глядачів. Хто саме ухвалив рішення припинити ефір - досі не відомо. Ще 11-го травня це намагався встановити парламентський комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики. Відтоді пройшло більше місяця. Телефонуємо голові комітету Микиті Потураєву:

- Микито Руслановичу, місяць тому у вас було засідання комітету, на якому мали встановити відповідальних за вимкнення телеканалів. Скажіть, будь ласка, чи вдалося щось з’ясувати за цей час?

- Дивіться, ми там отримали відповіді, які нас не дуже задовольнили. Буде Комітет - піднімемо це питання знову.

Виходить, за місяць парламентський комітет відповідальних так і не встановив. Голова правління ГО "Інтерньюз-Україна" Костянтин Квурт переконаний, що це симптоматичне явище:

"Ніхто з серйозних людей на себе відповідальність за це рішення  взяти не хоче. А це значить, що перший суд в першій інстанції ухвалить рішення, яке буде правильним і справедливим".

Між тим, вимкнення телеканалів з цифрового мовлення має всі ознаки державної зради, - наполягають юристи. Адже несанкціоноване втручання в роботу телемережі - це пряма шкода державній та інформаційній безпеці, що в умовах війни є неприпустимим. Адже таким чином телеканали втрачають можливість фіксувати і показувати глядачам справжні злочини рашистів в Україні, - каже адвокатка Людмила Лебідь, представниця інтересів телеканалу Еспресо: "Це є кримінальне правопорушення, це має ознаки державної зради. Блокується український телеканал, вчиняються якісь умисні дії без законних підстав. Якщо немає законних підстав - вважаю, що під час воєнного стану саме СБУ повинна негайно перевірити, що відбулося".


    
Адвокатка розповідає: встановлені факти з ознаками злочину було передано до СБУ, однак всупереч законодавству уповноважені особи не зареєстрували кримінальне провадження. Відтак довелося звертатися до суду: "Адвокат має право оскаржити таку бездіяльність у слідчого судді, що було зроблено, і слідчий суддя задовольнив скаргу та зобов’язав уповноважену особу належно розглянути заяву відповідно до ст. 214 КПК.  В подальшому впродовж 24-х годин починається досудове розслідування вказаних фактів".

Чи виконується це рішення суду - поки невідомо. Хоча від часу його ухвалення також минуло вже більше місяця, - каже Людмила Лебідь:

"Така бездіяльність повинна бути перевірена уповноваженим органом. В даному випадку це Державне бюро розслідувань. Але надали мені відповідь, що вони не вбачають ознак, що вчинені якісь протиправні дії, а саме невиконання рішення суду. Хоча без перевірки фактів, з самої заяви - це неможливо встановити. Як мінімум - треба було зробити запит в СБУ в Львівській області і спитати, рішення виконане чи ні".
 


Тож і цю бездіяльність ДБР юристи вже оскаржили у слідчого судді. Дуже схоже на те, що силові органи просто саботують розслідування справи про вимкнення телеканалів. Натомість ті, хто ухвалював протизаконне рішення, не приховують, що воно було політичним і, цілком імовірно, обмежують в інформації не лише телеглядачів, але й самого главу держави. Адже на брифінгу до Дня журналіста Володимир Зеленський заявив, що всі українські телеканали працюють, як і раніше:

"Наскільки мені відомо, жоден канал не закривали. Канали, на яких є марафон інформаційний - об’єднана інформаційна зброя. Людей не позбавляли жодних каналів, це є неправда. До речі, всі ці канали, про які ви сказали, їх можна навіть знайти. Незважаючи на те, що ми мали чітку домовленість ще до рішення РНБО щодо об’єднаної трансляції".

Якщо, за словами Зеленського, канали не вимикались - схоже, що в воюючій країні одна рука не знає, що робить інша. І це небезпечне явище, навіть якщо воно стосується свободи слова. Голова правління "Інтерньюз Україна" Костянтин Квурт стверджує, що цим можуть скористатися наші вороги. І використати проти нас напередодні ухвалення рішення про надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС:

"Нашим ворогам це дає можливість впроваджувати дискусію, що в Україні порушується свобода слова, все дуже просто. Це означає, що Україна не відповідає критеріям навіть кандидатства в члени ЄС. Або буде бовтатися потім у кандидатах десятиліттями, залишатися в сірій зоні. А країну треба відбудовувати. А для того, щоб відбудовувати - треба ставати членом ЄС. Бо не дадуть таких грошей великих, які нам зараз потрібні, не члену Євросоюзу".

Загрози інформаційній безпеці, імовірна державна зрада, вигадки про нарцисів та бездіяльність силовиків - усе це чомусь ігнорується владою країни в умовах війни. Між тим, утиски свободи слова загрожують Україні катастрофічними наслідками. Попри обмеження мовлення, воєнну агресію Росії та низку інших викликів, наші журналісти продовжують якісно та професійно виконувати свою роботу. Поверніть в ефір телеканал Еспресо.

Читайте також:
Київ
+26°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 34.37
  Купівля 34.37
  Продаж 35.16
 • EUR
  Купівля 35.74
  Продаж 36.94
 • Актуальне
 • Важливе
2022, четвер
30 червня
12:33
Ексклюзив
НАТО
НАТО змінило концепцію щодо захисту східного флангу, все буде готово, щоб одразу розпочати бій, - журналіст
12:32
премія Genesis Prize
Ксенія Свєтлова: Я не буду відвідувати церемонію вручення премії Genesis Prize, ніхто не повинен
12:28
В'ячеслав Володін
Рано радіє. У держдумі Росії по-хамськи прокоментували генсека НАТО
12:28
біженці
Майже 60% вважають за необхідне суттєво обмежувати себе у розвагах і покупках: опитування
12:26
черга автомобілів
Із Запоріжжя 30 червня відкриють виїзд на окуповані території
12:22
безробіття
У Німечині зріс рівень безробіття через реєстрацію українських біженців у центрах зайнятості
12:21
незадекларовані гроші
Бюро економічної безпеки ініціювало з початку повномасштабної війни арешт майна громадян РФ на 31 млрд грн
12:01
Швеція Україна
Швеція готується надати Україні нову партію протитанкової зброї та кулеметів
12:00
ЗСУ знищили базу
ЗСУ знищили базу зосередження й обслуговування російської техніки
11:58
Газпром
Акції Газпрому обвалилися майже на третину
11:50
Служба безпеки України СБУ
СБУ затримала російського інформатора, який шукав дані для ракетних ударів та диверсій
11:50
Оновлено
Окупанти ймовірно покинули Зміїний, на острові пожежа
Окупанти покинули Зміїний, на острові пожежа
11:46
Німеччина уряд
У Німеччині вільні демократи наполягають на поставці Україні 50 бронемашин Marder
11:43
Рашисти почали вивозити вкрадене українське зерно з Бердянська
Рашисти почали вивозити вкрадене українське зерно з Бердянська
11:41
обстріл
Уранці росіяни обстріляли Сумщину з артилерїі
11:35
Білорусь військо
У Білорусі масово вручають повістки до військкоматів, — ЗМІ
11:22
Харківщина
На Харківщині росіяни за добу вбили одну людину, поранили ще 6, зокрема дитину
11:05
Олівія Кортас
Це вже недемократично. На німецькому телебаченні обговорюють конфлікт Зеленського з опозиційними ЗМІ
11:04
авто
Зеленський підписав закон про скасування пільг на імпорт товарів та авто
11:01
Володимир Путін
НАТО має ігнорувати погрози Путіна щодо військової інфраструктури в Швеції і Фінляндії, - глава МЗС Британії
10:57
Ексклюзив
ООС, Авдіївка
Ворог намагається безуспішно штурмувати села на Авдіївському напрямку, - боєцьТрО Фірсов
10:55
Маріуполь драмтеатр
Ворог свідомо завдав авіаудар по драмтеатру у Маріуполі, де переховувались мирні мешканці – розслідування Amnesty International
10:50
Starlink
Starlink до кінця року ​роздаватиме інтернет у поїздах УЗ
10:48
Ексклюзив
Наталія Піпа
У російській культурі герой може бути або вбивцею, або жертвою, це не є близьким ні Україні, ні світу, - нардепка Піпа
10:47
Ексклюзив
Олег Рибачук
Путіна не можна порівнювати навіть із Гітлером: росіяни чинять геноцид щодо українців, - політик Олег Рибачук
10:45
Ексклюзив
Єнс Столтенберг
НАТО збільшить присутність військ на території країн Балтії та зміцнить оборону союзників, - Столтенберг
10:40
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Білорусь - стартовий майданчик, з якого Путін почне атаку на Європу, - Роман Безсмертний
10:40
У Польщі зібрали перший мільйон злотих на "байрактар" для України, - ЗМІ
10:39
діти війна
Повномасштабне вторгнення РФ в Україну: кількість поранених дітей зросла до понад 631
10:32
Валерій Залужний
Польські «Краби» вже успішно працюють на передовій – Залужний
10:30
Лондонське Сіті
Попри санкції та війну, брудні російські гроші потрапляють у Британію, - ЗМІ
10:29
фейк фейкові новини
Добірка нових фейків від Путіна щодо війни в Україні: "жодного теракту у Кременчуці" та "Україна як плацдарм для розхитування Росії"
10:25
Інфографіка
санкції проти Росії
Досі фінансують війну в Україні. 4 російські підсанкційні банки не відключили від SWIFT
10:07
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Байден та Шольц, Джонсон і Макрон консолідувалися проти Путіна, - дипломат Безсмертний
10:06
обстріл ТРЦ у Кременчуці
Російський обстріл ТЦ у Кременчуці: СБУ встановила обставини запуску ракет
09:44
Ексклюзив
Сергій Згурець
Ворог на Півдні посилює протиповітряну оборону, - військовий експерт Згурець
09:41
Інфографіка
РФ втратила
Повномасштабна війна проти України: РФ втратила близько 35,6 тис. окупантів, 1573 танки й 143 крилаті ракети
09:34
Інфографіка
долар
Курс валют 30 червня: готівковий та чорний ринки
09:18
Ексклюзив
Лисичанськ карта
Росія кидає всі сили на захоплення Лисичанська, - офіцер ТрО Луганщини Шакун
09:11
Росіяни знищили відділ поліції у Лисичанську, пошкодили будинки й територію заводу. Є загибла
Більше новин