live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Вчені знайшли істот, здатних переходити у "зомбі-режим"


фото: news2world
Опинившись у несприятливих умовах, а то і зовсім під загрозою загибелі через брак поживних речовин чи дію антибіотиків, бактерії здатні переходити в особливий "зомбі-стан", щоб вижити

Як ідеться в журналі Nature, клітини при цьому не впадають в анабіоз, але різко уповільнюють обмін речовин, немов зомбі.

Спочатку мікробіологи з групи професора Амстердамського університету Ліндерт Хемёна (Leendert Hamoen) займалися дослідженням Bacillus subtilis. Як і багато інших бактерій, при настанні несприятливих умов вони здатні утворювати всередині надзвичайно стійку сплячу спору і переходити в вегетативний стан. У клітці зупиняється метаболізм, і вона перечікує негаразди, при необхідності - багато тисяч років.

Однак вчені звернули увагу на мутантні форми бацил, які не могли формувати спори, однак в лабораторії переживали навіть досить серйозні періоди голодування. "У нормі бацили мають форму палички, - пояснює професор Хемен, - але такі голодуючі особини стискаються майже до сферичних.

Всі процеси, які в нормі у бактерій активні, у них змінюються. Однак вони не повністю зупиняються, як це відбувається при утворенні спор. Бактерії навіть продовжують ділитися. Тільки відбувається це вже не кожні 40 хвилин, а через чотири дні, більш ніж в сотню разів повільніше, ніж зазвичай".

Автори відзначають, що для підтримки життя в клітині, яка перейшла в такий уповільнений "режим зомбі", достатньо поживного розчину, розведеного в тисячі разів. Вони називають це "оліготрофним станом зростання" (oligotrophic growth state) і вважають його особливою, перш недослідженою стратегією виживання. Чи здатні перетворюватися в подібних "зомбі" інші бактерії або ж це унікальна особливість Bacillus subtilis науковці поки що не з'ясували.

новини партнерів

26 вересня, 2020 субота

25 вересня, 2020 п'ятниця

26 вересня, 2020 субота

25 вересня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати