Огляд

Не для лобових атак: що таке танк M-55S і як Україна використовує модернізовані Т-55 у сучасній війні

28 березня, 2025 п'ятниця
07:30

У 2023 році Силам оборони України для захисту від російських загарбників почали надходити танки Leopard, згодом – американські Abrams. Однак у 2022-му році всім, на що могли претендувати захисники – радянські танки, здебільшого від країн колишнього Варшавського договору. Переважно йшлося про Т-72, але були також і M-55S – глибока модернізація Т-55

Зміст

Що таке Т-55

Т-55 інколи називають "перший танком Холодної війни". Це модернізована версія танка Т-54, запущеного у виробництво ще в 1946 році. Танк Т-55 взяли на озброєння в 1958 році.

Окрім СРСР, 55-ки виготовлялися також у Польщі, Румунії та Чехословаччині. Це один із наймасовіших танків в історії військової техніки. Досі армії 36-ти країн мають на озброєнні Т-55 або його модернізовані версії. Ще приблизно стільки ж країн колись мали, але вже зняли з озброєння ці танки.

Першим бойовим застосуванням Т-55 була Шестиденна війна 1967 року, а наймасовішим – Війна судного дня 1973-го. В обидвох конфліктах Ізраїль протистояв коаліції арабських країн. Під час війни в Афганістані був основним танком радянського контингенту.

Станом на 1995 рік в України було 680 танків Т-54/55, до 2010 року їх залишилося 112. 

Що таке M-55S 

танк M-55S

Танк M-55S. Фото: з відкритих джерел

 

Після розпаду Югославії Словенія отримала близько 50 танків Т-55. У середині 1990-х їх вирішили модернізувати, створивши танковий батальйон. Частину робіт словенці виконали власними силами – в країні діяли завод Fotona, що виготовляв оптику і спостережні прилади, а також та машинобудівний завод Stroji in Tehnoloska Oprema. Сучасними технологіями модернізований танк забезпечувала ізраїльська компанія Elbit. Таким чином, писав військовий історик, професор Андрій Харук, M-55S займає особливе місце поміж усіх танків Сил оборони України. Річ у тім, що він є не радянським і не західним танком, а своєрідним "метисом" – поєднанням радянської бази із західними технологіями.

Силову установку танка залишили, а ходову змінили мінімально. Основну увагу приділили покращенню захисту та підвищенню вогневої могутності.

Програма з модернізації тривала сім років. За цей час було покращено 30 танків, останні з яких словенська армія отримала в 2001 році. До слова, вже у 2006-му танки зняли з озброєння і виставили на продаж. Але зуміли продати лише один танк. Сталося це на аукціоні у 2016 році, де M-55S продали за стартовою ціною – 820 тис. доларів.

Що змінили у M-55S

Радянську 100-мм гармату у танку замінили на ізраїльську ліцензійну копію 105-мм нарізної гармати Royal Ordnance L7 з теплоізоляційним кожухом та електричним спуском. Її називають однією з найуспішніших танкових гармат усіх часів і використовують, скажімо, в танках Leopard. При корекції підрозділом аеророзвідки гармата має можливість вести доволі влучний вогонь із дистанції у кілька кілометрів.

Довжина відкоту зменшилась із 570 до 520 мм. Боєкомплект скоротився з 43–х до 39 снарядів. 105-мм снаряди Словенія також закупила ізраїльського виробництва. Всього тут передбачено три типи: бронебійно-фугасний M156, кумулятивний М152/3 і бронебійний оперений підкаліберний М246. Допоміжне озброєння – спарений з гарматою 7,62-мм кулемет ПКТ на 1200 набоїв і зенітний 12,7-мм кулемет ДШКТ на 360 набоїв.

Вогнева міць була посилена через інтеграцію балістичного комп’ютера, також були лазерні датчики LIRD-1A для активації димових гранатометів.

Повного оновлення зазнали прилади для прицілювання. Для навідника встановили стабілізований у двох площинах приціл Fotona SGS-55T з вбудованим лазерним віддалеміром. Також на машині з’явився приціл командира Fotona COMTOS-55. Він має незалежну стабілізацію поля зору і дозволяє командиру при потребі самостійно, незалежно від навідника, виявляти цілі та вести по них вогонь. Нічні канали прицілів не потребують підсвітки цілі в інфрачервоному діапазоні.

Модернізація дизельного двигуна V-12  збільшила його потужність із 520 кінських сил до 600. Також танк був оснащений новими ґумометалевими гусеницями. M-55S обладнаний автоматичною системою пожежогасіння. Механік-водій отримав гідравлічні приводи управління, нову цифрову інформаційну панель і комбінований денний/нічний прилад спостереження.

танк M-55S

танк M-55S, Фото: tankhistoria.com

 

Характеристики M-55S

  • Довжина – 9,9 м (з гарматою вперед),
  • Ширина – 3,5 м,
  • Висота – 2,39 м (по дахові башти),
  • Вага – 38 т,
  • Екіпаж – 4 особи,
  • Дорожній просвіт – 425 мм,
  • Головне озброєння – 105-мм гармата,
  • Додаткове озброєння – кулемети 7,62-мм і 12,7-мм,
  • Швидкість – 49 км/год, 
  • Дальність ходу – 580 км.

Захист танка M-55S

танк M-55S

танк M-55S, Фото: www.ukrmilitary.com

 

Під час модернізації броню класичного Т-55 було підсилено. На M-55S встановили ізраїльські елементи навісного динамічного захисту Super Blazer. Захист складається і з пасивних захисних елементів, комбінованих зі сталі, ґуми та кераміки, і з динамічних. Модулі Super Blazer,  загальною масою дві тонни, встановили на лобовій частині і бортах башти та корпусу.

Додатково захист посилено встановленням давачів лазерного опромінення Fotona LIRD-3A, пов'язаних із блоком керування димовими гранатометами. Гранати споряджені білим фосфором, за їх допомогою встановлюється завіса шириною 70 м і висотою 10 м, що тримається дві хвилини за слабкого вітру.

В Україні машини також отримали динамічний захист "Контакт-1" на передній частині бортів корпусу та протикумулятивні решітки в задній частині. Попри ці всі вдосконалення, захист танків M-55S часто називають заслабким для сучасної війни. Саме цим зумовлені перипетії, що сталися зі словенськими танками після їх передачі Силам оборони України.

Танки M-55S в Україні

У вересні 2022 року канцлер Німеччини Олаф Шольц і прем'єр-міністр Словенії Роберт Голоб погодили передачу Україні 28 танків M-55S. В обмін на танки Словенія отримала від Німеччини 40 німецьких військових транспортних засобів: 35 важких повнопривідних вантажівок і п'ять важких цистерн.

У жовтні танки вже відправили в Україну залізницею. Про це повідомляло словенське видання 24ur.

"Під чорним брезентом знаходиться 28 танків M-55S, які досі перебували у резерві словенської армії, але тепер вони посилять оборону України у війні", – йшлося у повідомленні.

Вже в грудні 2022-го аналітична команда Ukraine Weapons Tracker у своїх соцмережах оприлюднила перше відео з танками М-55S в Україні.

Наприкінці 2022-го фотографію з танками показали у 47-ій бригаді. Однак у контрнаступі 2023-го року бригада "Маґура" використовувала вже Leopard 2, а M-55S надійшли до 67-ї окремої механізованої бригади та взяли участь у боях під Кремінною.

"Навесні 2024 р. M-55S вже були в 5-й ОТБр, а в середині березня відео з цими танками оприлюднила 127-ма бригада тероборони. Ймовірно, ці M-55S були лише придані 127-й бригаді, лишаючись у складі 5-ї ОТБр", – писав портал "Мілітарний".

Крім того, словенські медіа повідомляли про те, що M-55S надійшли на озброєння новоствореної 159-ї бригади.

Як Україна використовує танки M-55S

Основною слабкою ланкою старих, хоча й модернізованих танків, виявилася їхня броня. Українські техніки додали на M-55S динамічну броню та клітки проти дронів, але товщина сталі під цими захисними шарами складає лише 20 см, а це доволі мало для сучасного поля бою. Тому підрозділи, як от 47-ма ОМБр, без жалю розстаються зі "словенцями" при першій-ліпшій нагоді підсилитися "леопардами" чи "абрамсами".

Видання Forbes назвало M-55S "найменш продуктивними західними танками" Сил оборони і наголосило, що українська армія досі не знайшла ефективного способу їхнього використання. Словенське видання Demokracija також писало, що танки M-55S з’являлися в кількох бойових бригадах, так і не взявши значної участі в бойових діях.

Портал "Мілітарний" писав, що через слабке бронювання українські військові намагаються не виводити ці машини на прямий контакт із супротивником. Завдяки поміркованому застосуванню наразі підтвердженою є втрата лише двох M-55S. Вони були уражені ворожою артилерією на значному віддаленні від передової. Сталося це під Кремінною. При цьому після одного з епізодів – прямого влучання 152-мм коригованого боєприпасу "Краснополь" – екіпаж залишився живий і зумів вивести танк.

"Результатом влучання також стали пошкоджені приводи наведення гармати та її місця кріплення, а також оптичні прилади спостереження. Останні, ймовірно, не можна буде замінити через відсутність запчастин, що пов’язано з унікальністю машини. Враховуючи відносно гарний стан машини, її можуть переробити у броньовану евакуаційну машину або під виконання інших задач", – зазначав "Мілітарний".

У російських пропагандистських медіа можна, звісно, натрапити на соліднішу статистику. Так Defense Express описував ситуацію, коли рашисти безпілотником "Ланцет" добили свій же Т-90М "Прорив", а потім у соцмережах спробували видати його за словенський M-55S.

У 127-ій бригаді танки M-55S застосовують як самохідну артилерію. На відео, розповсюджене цим підрозділом, можна побачити, як "емка" веде вогонь зі 105-мм гармати навісною траєкторією у бік посадки з російськими військовими. Для коригування такої стрільби використовують безпілотники. Це стандартна тактика із застосування цих танків в Україні.

У порівнянні із більш сучасними танками, які є на озброєнні в ЗСУ, M-55S програє за багатьма параметрами. Однак потрібно пам'ятати, що Словенія передала це озброєння в перший рік повномасштабного вторгнення РФ, коли Україна не мала ні "абрамсів", ні "леопардів". M-55S навряд чи підійде для передової, але може успішно боротися з украпліннями чи легкою бронетехнікою.

До слова, ворог досі активно використовує в боях старенькі Т-55.  

Теги:
Читайте також:
Київ
+2.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.35
    Купівля 41.35
    Продаж 41.93
  • EUR
    Купівля 47.04
    Продаж 47.77
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
28 квітня
05:38
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
"Повністю відповідає статуту ООН": КНДР уперше офіційно підтвердила участь своїх військ у війні РФ проти України
05:06
Оновлено
шахед
Армія РФ запустила БПЛА по Україні в ніч на 28 квітня
00:17
міни
На Харківщині підірвалася автівка: троє постраждалих
2025, неділя
27 квітня
23:36
Оновлено
Вибух в Ірані
Вибух у порту на півдні Ірану: кількість загиблих зросла до 40
22:55
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (праворуч)
Усик та Дюбуа офіційно оголосили про бій за титул абсолютного чемпіона світу
22:50
на фото очільник уряду Денис Шмигаль
Україна домовилася не враховувати в угоді про надра попередню допомогу від США, - Шмигаль
22:37
Спікер ВР Володимир Литвин головує на пленарному засіданні під час ратифікації Харківських угод
"Салфєткі давайте!" 27 квітня 2010 року більшість Януковича у Верховній Раді з бійками, яйцями і димовими шашками ратифікувала Харківські угоди
22:33
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 123 бої: РФ здійснила 42 наступальні дії на Покровському напрямку
22:26
Ексклюзив
Китай прапор
Китай може підтримати Пакистан у конфлікті з Індією, але не військовою допомогою, - експерт-міжнародник Данилов
22:17
Дональд Трамп і Кім Чен Ин
Адміністрація Трампа готується відновити діалог з КНДР, - Axios
22:06
Ексклюзив
Папа Римський, Папа Франциск
Історик Козицький назвав причину, що вплинула на рішення Папи Франциска не відвідати Україну під час війни
21:47
Зеленський
РФ намагається обдурити світ і надалі затягувати війну в Україні, - Зеленський
21:36
ЗСУ прапор
Зеленський заявив про особливо хороші результати Сил оборони на Покровському напрямку
21:12
НБУ
НБУ розробляє законопроєкт, що передбачає створення "чорного списку" клієнтів банків
20:56
Безсмертний полк
Влада Казахстану заборонила вуличний формат "Безсмертного полку"
20:47
Оновлено
Ігнат Кузін після затримання
Замах на російського генерала Москалика: українця Кузіна взяли під варту на місяць
20:43
Ірландія
"Make Ireland Great Again". У Дубліні противники мігрантів вийшли на масовий протест
20:25
Оновлено
Канада ДТП
У канадському Ванкувері автівка в'їхала в натовп на фестивалі: є жертви
20:18
Зеленський і Трамп
Трамп особисто наполягав на зустрічі із Зеленським у Ватикані, щоб поговорити про мирну угоду, - Волц
20:04
Оновлено
Артем Козак, "Інгулець" - "Олександрія"
УПЛ: поєдинок "Динамо" з "Шахтарем" завершився бойовою нічиєю, "Ворскла" впевнено перемогла "Верес". Результати і розклад 26-го туру
20:03
OPINION
Росію розчавить плита її власної підлості та свинства
19:57
Дональд Трамп
Рейтинг схвалення Трампа за перші 100 днів президентства нижчий серед усіх президентів США за останні 70 років, - CNN
19:50
Ексклюзив
Сходознавець Якубович назвав ще одну причину конфлікту між Індією та Пакистаном
19:50
Еммануель Макрон
На відео потрапило, як Макрон не став тиснути руку Трампу під час зустрічі у Ватикані
19:02
Лавров
Лавров: ми готові шукати баланс інтересів відносно України, але ЗАЕС та Крим не віддамо
18:30
Інтерв’ю
Путін і Віткофф
Цілі Росії очевидні: позбавити Україну доступу до Чорного моря, захопити Одесу й розширити свій вплив аж до Молдови, - дипломат Гербст
18:29
Гренландія
Данія та Гренландія підтвердили свій союз на тлі намірів Трампа приєднати острів до США
18:07
OPINION
Мирна угода на зворотному боці Будапештського меморандуму
18:00
Аналітика
Джип на гусеницях: які машини потрібні ЗСУ на другій лінії оборони
17:50
Підсанкційний російський олігарх Володимир Якунін у монастирі Бодбе біля Сігнагі (Грузія)
Екскерівник залізниць РФ, друг Путіна Якунін святкує день народження сина у Грузії
17:30
Інтерв’ю
путін трамп
Трамп і Путін хочуть послабити і розвалити ЄС, тоді вони зможуть робити свої брудні справи, - Фейгін
17:24
Марко Рубіо
Наступний тиждень стане вирішальним у переговорах щодо досягнення миру в Україні, - Рубіо
17:21
Ексклюзив
ЗАЕС
"Це просто фантазії адміністрації Трампа": експертка з питань ядерної енергетики Кошарна про плани США щодо контролю над ЗАЕС
16:35
Йода та Люк Скайвокер
"Він фактично був філософом цього фільму": творець "Зоряних війн" Джордж Лукас розповів, чому Йода так дивно розмовляє
16:35
Зеленський і Трамп
Що Трамп сказав Макрону в Римі: читець по губах розшифрував його слова
16:10
Ексклюзив
окупанти
Росія активно проводить асиміляцію населення на ТОТ: планують завести більш як 10 тис. представників малих народів РФ, - ексголова Луганської ОВА Гайдай
16:07
OPINION
Після Рима: маленькі приводи для оптимізму
15:35
Капітолій (Вашингтон)
У США відкривають клуб багатіїв-фанатів Трампа: скільки коштуватиме запрошення
15:33
Огляд
Fancon
Український фестиваль попкультури Fancon звинуватили в підтримці російської ідеології: Еспресо розібралося
15:26
Ексклюзив
Петро Андрющенко
Росіяни продовжують політику заміщення корінного населення на ТОТ, - керівник Центру вивчення окупації Андрющенко
Більше новин