ПАР намагається переконати Росію повернутися до "зернової угоди"

2 серпня, 2023 середа
09:32

Країни Південної Африки намагаються переконати Росію повернутися до переговорів щодо угоди про безпечний експорт зерна з портів Чорного моря, від якої вона відмовилася минулого місяця

Зміст

Про це пише Bloomberg.

"Ми також докладаємо всіх зусиль, щоб переконати російську сторону зайнятися Чорноморською угодою щодо зерна та взаємодіємо з усіма відповідними сторонами, щоб побачити, чи зможемо ми знайти рішення, щоб забезпечити відкриття Чорноморської ініціативи", - сказала міністрка закордонних справ ПАР Наледі Пандор під час переговорів зі своїм японським колегою Есімаса Хаясі у Преторії.

Водночас Хаясі заявив, що Японія "шкодує" про припинення Росією "зернової ініціативи" та сподівається працювати над її відновленням. Обидва міністри підтвердили необхідність для обох країн співпрацювати в питаннях продовольчої безпеки в Африці.

Пандор також пояснила результати російсько-африканського саміту. Хаясі перебуває в турі африканськими країнами, які він вважає відносно дружніми до Росії, на порядку денному стоять Уганда та Ефіопія.

Зазначається, що Південна Африка зайняла позаблокову позицію щодо війни в Україні. Це викликало критику з боку деяких з її найбільших торгових партнерів, включаючи США.

Очільниця МЗС ПАР заявила, що Південна Африка продовжуватиме домагатися припинення війни.

"Наша країна залишається такою, що не приєдналася в цьому конфлікті, оскільки ми розглядаємо всі війни як війни, в яких ми не повинні приймати чиюсь сторону", - сказала вона.

Що відомо про вихід РФ із "зернової угоди"

16 липня одеський порт залишило останнє судно, завантажене українською агропромисловою продукцією в рамках ініціативи. А вже 17 липня Росія оголосила про припинення дії "зернової угоди". У відповідь на це Володимир Зеленський заявив, що необхідно продовжувати використовувати зерновий коридор навіть попри вихід РФ з угоди. Водночас голова МЗС Дмитро Кулеба розпочав термінові консультації в ООН.

У Білому домі засудили вихід РФ із "зернової угоди", яка відігравала вирішальну роль у зниженні цін на продовольство у світі. 

18 липня речник президента Росії Дмитро Пєсков повідомив про "певні ризики" для сторін, які спробують відновити роботу Чорноморської зернової ініціативи без участі РФ.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що для забезпечення продовольством найуразливіших країн світу та збереження можливості експорту українських товарів, критично важливо відновити транспортні зв'язки Чорним морем.

19 липня стало відомо, що Україна розглядає можливість перевезення продовольства у рамках "зернової ініціативи" через територіальні води Болгарії та сусідньої Румунії. 

Водночас російське міноборони опублікувало заяву із погрозами суднам, які прямуватимуть до чорноморських портів України. 

21 липня Реджеп Тайїп Ердоган розповів хоче обговорити зі своїм російським колегою Володимиром Путіним продовження зернової угоди та висловив переконання, що вона знову запрацює. 

22 липня президент України Володимир Зеленський звернувся до генсека НАТО Єнса Столтенберга з пропозицією невідкладно скликати раду Україна - НАТО через безпекову кризу в Чорному морі. 

Про розмову зі Столтенбергом Володимир Зеленський написав у telegram. Зазначається, що Зеленський і Столтенберг обговорили реалізацію домовленостей, досягнутих під час Вільнюського саміту Альянсу, а також подальші дії щодо інтеграції України до НАТО.

25 липня Головне управління розвідки оприлюднило доповідь керівництву РФ, де вказані технології, які використовували росіяни для перешкоджання експорту українського зерна, що свідчить про цілеспрямований зрив "зернової угоди".

26 липня міністерство оборони Великої Британії повідомило, що Росія розмістила сучасний корвет "Сергій Котів" у південній частині Чорного моря для перехоплення торгових суден у морі. Він патрулює маршрут перевезення між Босфором та Одесою.

Пізніше стало відомо, що РФ готує авіацію та кораблі для блокування районів Чорного моря, виявлення та знищення кораблів. 

Президент Росії Володимир Путін повідомив, що РФ після одностороннього виходу із Чорноморської зернової ініціативи готова замінити українське зерно та розпочати безплатно постачати своє в країни Африки.

30 липня Папа Римський Франциск під час недільної молитви "Ангел Господній" у Ватикані звернувся із закликом до російської сторони відновити дію Чорноморської зернової угоди, яка дозволяла Україні безпечно транспортувати зерно. Згодом президент Володимир Зеленський сказав, що вважає важливим заклик Папи Римського до Росії.

У неділю, 30 липня, попри завершення "зернової угоди", три цивільних вантажних судна іноземного походження пройшли російську блокаду в Чорному морі та стали на якір в одному з українських зернових портів у дельті Дунаю.

Теги:
Читайте також:
Київ
+27.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, четвер
16 липня
18:01
Олімпіада-2024, церемонія відкриття
МОК відкинув вимогу 9 країн ЄС не повертати Росію у світовий спорт
17:59
Оновлено
У Росатомі заявили, що від удару БПЛА загинув головний інженер окупованої ЗАЕС. У МЗС України відповіли
17:42
Оновлено
Микита Потураєв
Нардеп Потураєв заявив про готовність піти в ЗСУ після складання мандату
17:41
Оновлено
РФ атакувала вночі Київ і продовжила обстрілювати Україну вдень: є загиблі та поранені
17:40
Оновлено
кандитати в міністри
Уряд Корецького поки що без міністра оборони і МЗС: що відомо про призначених міністрів
17:31
Верховна Рада, ВР
"Слуга народу" може сьогодні зібратися на нове засідання щодо міністра оборони, - ЗМІ
17:20
ЄвропейськийСоюз, ЄС, Европарламент
ЄС цього тижня ухвалить "антидронові" санкції у відповідь на повітряні атаки РФ на Україну
17:06
Пістолет ТТ
На Полтавщині знайшли мертвим колишнього керівника поліції Сумщини Сергія Чижа
17:01
OPINION
5 проблем уряду Корецького, або Невидима рука Єрмака
16:58
Знищення Су-24 у Криму
Бойові водолази знищили російський Су-24 в Криму
16:46
Урсула фон дер Ляєн у Єврокомісії (Брюссель, 17.08.2025)
Урсула фон дер Ляєн привітала нового прем'єра Корецького
16:43
Ігор Клименко
"Ніколи не буде соромно за свою роботу": Клименко підсумував понад три роки на посаді голови МВС
16:38
Кирило Буданов під час інтервʼю
На тлі кадрових змін Буданов закликав українців до єдності та довіри до держави
16:31
Ворожі дрони перехоплюватиме "Кібчик". На фронті - 54 бої, найгарячіше — під Покровськом та Слов'янськом
16:25
Кремль москва
У Кремлі відреагували на відставку Федорова і заявили, що Києву відомо, "які необхідно ухвалити рішення"
16:21
Кабмін
Верховна Рада призначила новий склад уряду
16:01
Ігор Клименко
Нардеп Железняк стверджує, що очільник МВС Клименко наразі відмовляється від посади міністра оборони
15:54
Матвій Пономаренко (на передньому плані), Динамо - Університатя Клуж, Ліга Європи
"Університатя Клуж" - "Динамо": де та коли дивитися матч кваліфікації Ліги Європи
15:48
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що Соболєву запропонують посаду заступника керівника ОП з економіки
15:44
Михайло Драпатий
"Армії потрібні зміни": Драпатий відреагував на відставку Федорова
15:37
Олександр Сирський
"Потрібно зосередитися на війні": Сирський прокоментував відставку Федорова
15:34
Морський порт Одеси
Через посилення атак РФ судновласники призупиняють заходи до портів України, – ЗМІ
15:19
До України повернули тіла 501 полеглого військового
До України повернули тіла 501 полеглого військового
15:19
Оновлено
Кір Стармер
Кір Стармер у Києві: Британія і Швеція передадуть Україні 15 сучасних літаків
15:10
СБУ затримала керівництво оборонного підприємства через вибухи на складах у Вишневому
15:08
путін путлер
Еліти Путіна рятують свої мільярди: Bloomberg розкрив нову хвилю втечі капіталу з РФ
15:04
погода, серпень, літо
Сонячно, подекуди дощі з грозами: Наталка Діденко розповіла про погоду на 17 липня та вихідні
14:59
Володлимир Зеленський
"Люди хотіли вийти – і правильно": Зеленський заявив, що Федоров залишиться в його команді
14:47
Азовська Чорнобаївка
Кремль перекидає центр БПЛА "Рубікон" для захисту нафтових танкерів в Азовському морі, - "Атеш"
14:38
Польща
У Польщі звинуватили українця в нарузі над меморіалом жертв Волинської трагедії. Його завербували в інтернеті, платили з Росії та Китаю
14:31
OPINION
Чому якийсь успішний міністр — це як номер у лотереї? Колонка Віталія Портникова
14:20
Оновлено
Морський дрон "Мамай"
СБС уразили 11 суден "тіньового флоту" РФ 16 липня. Також під ударами Сил оборони були мости й нафтобаза РФ
14:10
Олександр Лукашенко
Лукашенко наказав відновлювати та ремонтувати укриття по всій Білорусі
14:00
OPINION
Росія просто чекає, поки ми знову "зробимо" себе самі
13:54
Володимир Зеленський і Кір Стармер
Зеленський нагородив Стармера орденом Свободи
13:52
Михайло Федоров, віце-прем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації України
Український народ вийшов на мітинг не за конкретного міністра, а за власні цінності, – Федоров
13:35
Єрмолаєв після замаху в Монако висунув звинувачення на адресу української розвідки
13:34
Росіяни атакували Сумщину у квітні дронами з боєприпасами, що містили збіднений уран, - СБУ
13:22
на фото Михайло Федоров
"ТЦК підпорядковуються Сухопутним військам, а ті – головкому й Генштабу": Федоров вважає, що до проблеми з мобілізацією причетний Сирський
13:22
"Мир у Чорному морі потребує деокупації Криму", — Сибіга
Більше новин