Відігравала вирішальну роль: Білий дім відреагував на рішення РФ вийти із "зернової угоди"
У Білому домі засудили вихід РФ із "зернової угоди", яка відігравала вирішальну роль у зниженні цін на продовольство у світі
Про це повідомляє CNN.
За словами речника Ради національної безпеки США Адама Ходжа, рішення Росії призупинити участь в "зерновій угоді" негативно вплине на продовольчу безпеку в усьому світі. "Рішення Росії призупинити участь у Чорноморській зерновій ініціативі погіршить продовольчу безпеку та завдасть шкоди мільйонам уразливих людей у всьому світі. "Зернова угода" відіграла вирішальну роль у зниженні цін на продовольство в усьому світі, які різко зросли в результаті дій Росії та її брутального та неспровокованого вторгнення в Україну", – сказав Ходж.
Він закликав Росію негайно скасувати своє рішення.
"Перешкоджання потраплянню цього зерна на ринки завдасть шкоди людям у всьому світі. Ми вже бачимо стрибок світових цін на пшеницю в результаті призупинення Росією своєї участі в Ініціативі. Ми закликаємо уряд Росії негайно скасувати своє рішення", – наголосив Ходж.
Що відомо про зернову угоду
Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена окремо між Росією та ООН й Україною та ООН за посередництва Туреччини в липні 2022 року у Стамбулі. Потім її кілька разів продовжували.
У січні Мінінфраструктури заявило, що внаслідок дій росіян у Босфорі світ щомісяця недоотримує мільйони тонн українського продовольства. Окупанти гальмують інспекцію суден, які вивозять зерно до країн третього світу.
У березні 2023 року РФ повідомила учасникам угоди про продовження угоди лише на 60 днів замість 120. Термін цих домовленостей спливав 18 травня.
Для її продовження окупанти вимагали:
-
перепідключення Россільгоспбанку до SWIFT
-
поновлення постачання сільгосптехніки, запчастин і сервісного обслуговування
-
скасування обмежень на страхування та перестрахування плюс зняття заборони на доступ до портів
-
відновлення роботи аміакопроводу "Тольятті – Одеса"
-
розблокування закордонних активів і рахунків російських компаній, пов'язаних із виробництвом і транспортуванням продовольства та добрив.
17 травня дію зернової угоди було продовжено на 60 днів. Вимоги росіян не задовольнили.
5 червня у РФ заявили, що не бачать перспектив продовження угоди в липні, а 22 червня у МЗС України зазначили, що не бачать готовності росіян продовжувати зернову ініціативу. Сумніви в продовженні зернової угоди 4 липня озвучили й у Великій Британії.
5 липня в ООН заявили про готовність відрядити свого представника до Москви, щоб "урятувати зернову угоду".
Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган заявив 8 липня, що його країна веде роботу над продовженням зернової угоди на два роки.
12 липня Ердоган заявив, що отримав від Путіна пропозиції щодо продовження зернової угоди.
Цього ж дня генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш запропонував Путіну продовжити зернову угоду в обмін на перепідключення Россільгоспбанку до SWIFT. Кремль вимагав цього раніше.
16 липня одеський порт залишило останнє судно, завантажене українською агропромисловою продукцією в рамках зернової ініціативи.
17 липня Росія оголосила про припинення дії "зернової угоди". У відповідь на це Володимир Зеленський заявив, що необхідно продовжувати використовувати зерновий коридор навіть попри вихід РФ з угоди.
- Актуальне
- Важливе