Переможні новини 393-го дня війни: МіГи від Словаччини, в окупованому Криму продовжує боротьбу рух опору

Українці майже стовідсотково переконані у перемозі, РФ уже не може вести часті ракетні атаки, Словаччина передала перші 4 винищувачі

Еспресо зібрав підбірку новин дня, які наближають Україну до перемоги. 

Загарбники суттєво знизили частоту ракетних обстрілів

Російські війська нездатні вести масовані ракетні атаки по Україні частіше, аніж двічі на місяць. Про це розповів заступник начальника ГУР Міноборони України Вадим Скібіцький. На кінець року росіяни могли виробляти по 20-30 крилатих ракет "Калібр" та "Х-101" щомісяця, а з "іскандерами" в них значно гірша ситуація. Росія зменшує використання високоточних ракет під час ударів і також збільшується інтервал між завданням ударів.

"Адже спочатку, в жовтні минулого року, росіяни здійснювали масований обстріл раз на тиждень, потім - раз на 10-14 днів, а зараз вони не можуть організувати обстріл частіше ніж двічі на місяць, тому що необхідно мати певні запаси", - наводить приклад Скібіцький.

Також, додають у Генштабі, Авіація Сил оборони за добу завдала 11 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки окупантів. 

Словаччина дає Україні винищувачі, на черзі, ймовірно, Фінляндія

Україна подала запит до Фінляндії щодо можливості передачі винищувачів F/A-18 Hornet. Київ направив запит на тристороннє обговорення питання між Фінляндією, Україною та США. Передача бойових літаків стане можливою лише після схвалення процесу Білим домом, адже виробляє F/A-18 Hornet американська оборонна компанія. Прохання України про обговорення - це реакція на слова прем’єр-міністра Фінляндії Санни Марін. Під час свого візиту до Києва в березні вона зазначила, що Фінляндія спільно з іншими союзниками може розглянути надання Україні винищувачів F/A-18.

Додамо, що за словами директора компанії Defense Express Сергія Згурця в етері Еспресо, пілоти ЗСУ швидше здатні опанувати F-16 –  за три - шість місяців, тому треба активізувати дискусію про надання Україні саме цих літаків.

"Пілоти пройшли тестові навчання в Арізоні, США, де перевіряли можливість опанувати F-16. Визначили, що навіть пілоту середнього рівня підготовки, які й проходили навчання, достатньо до шести місяців, тобто вдвічі - втричі менше, ніж попередньо оцінювали США та НАТО. Тобто українські пілоти можуть опанувати F-16 за 3-6 місяців. Це важливий показник, щоб пришвидшити й активізувати дискусію про надання нам саме F-16", - наголосив Сергій Згурець.

Також стало відомо, що Словаччина передала Україні перші 4 винищувачі МіГ-29, повідомив міністр оборони Словаччини Ярослав Надь.

"Уряд продовжуватиме допомагати рятувати невинні людські життя", - запевнив Надь. Міністр пообіцяв, що решту літаків буде передано Україні найближчими тижнями.

Непохитна віра в перемогу 

Навіть попри безперервні атаки московитів, згідно з соціологічним опитуванням, 97% українців переконані в перемозі України, а 82% підтримують вступ країни до НАТО. Про це пишуть у Міжнародному  республіканському інституті (IRI).

"Владіміру Путіну не тільки не вдалося похитнути їхню рішучість, він зміцнив підтримку українців у прагненні перемогти у війні без будь-яких територіальних поступок", - пояснив  Стівен Нікс, старший директор IRI з питань Євразії.

Опитування також засвідчило, що підтримка вступу до НАТО зросла. 82% підтримали б вступ до НАТО, якби референдум відбувся сьогодні.

Зазначається, що це на десять відсоткових пунктів більше порівняно з опитуванням у червні 2022 року і на 23 відсоткових пункти більше порівняно з квітнем 2022 року.  

97% вірять, що переможуть у війні з Росією, а 74% вважають, що Україна збереже всі території в межах своїх міжнародно визнаних кордонів, визначених у 1991 році. 

Українське підпілля в Криму

У тимчасово окупованих містах Криму – Сімферополі та Севастополі, з'явилися проукраїнські листівки, графіті та стрічки. Активісти "Жовтої Стрічки" продовжують чинити рух опору і він стає з кожним днем все сильнішим, попри усі випробування. У містах тимчасово окупованого Криму з’являються листівки, графіті та стрічки, що черговий раз доводить окупантам, що їм тут не місце, - стверджують активісти.

Ісландці визнали Голодомор геноцидом

Ісландія визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. 23 березня відповідне рішення ухвалив парламент Ісландії.

"Дуже чекаємо Саміту Ради Європи в травні в Рейк‘явіку, на якому голови урядів 46 країн обговорять майбутній Спецтрибунал за злочин російської агресії та компенсаційний механізм за завдані збитки Росією", - написала нардепка Марія Мезенцева.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль наголосив, що мільйони жертв тоталітарного московського режиму не повинні бути забуті.

Голодомор 1932-1933 років геноцидом українців визнали Австралія, Бельгія, Німеччина, Польща, Грузія, Чехія, США, та багато інших країн.