OPINION

Під час війни культура не має бути приватною ініціативою

Андрій Кокотюха
28 жовтня, 2022 п'ятниця
14:09

Важливі не лише приватні ініціативи, а й всеосяжна державна підтримка всіх галузей, де виробляється культурний продукт

26 жовтня європейське культурне життя збагатилося на одну подію – британське видавництво "Bloomsbury" випустило в світ книжку дванадцятирічної українки Єви Скалецької. Твір не художній. Це щоденник дівчинки-харків`янки, який вона вела щодня від початку масштабного російського вторгнення в Україну до моменту, коли вибралася з міста й опинилася в Дубліні. Аудіоверсію книжки озвучила Кіра Найтлі — голлівудська зірка, найбільш відома головною жіночою роллю у "Піратах Карибського моря". Переклали щоденник із російської – саме нею в оригіналі писала Єва. Рукопис у червні виставили на аукціон, і ось тепер оперативно видали. А українське видавництво "Vivat!", яке купило права, перекладатиме на українську саме з англійського тексту.

Це не перший і навряд останній факт інтересу до України з боку західних діячів культури, мистецтва й шоубізнесу. Прикро, що до цьогорічних трагічних подій українцям та українському доводилося пробиватися до західних аудиторій лобами, і то без особливого успіху. Звісно, окремі спроби вдавалися. Але це швидше виняток, ніж правила. Тепер усе навпаки, хоча за такий підвищений інтерес до себе та свого наша країна, не бажаючи того, платить страшну ціну.

Підвищений інтерес до України, якого наша культурна спільнота так довго чекала, навіть у таких складних умовах проявився без участі держави Україна та поза підтримкою владних структур та інституцій

Раніше інша голлівудська зірка – австралійка Кейт Бланшетт, — озвучила документальну стрічку "Україна. Життя під вогнем". Британські документалісти з "Channel 4 News" знімали її так само в Харкові. Водночас над документальним фільмом про українські події працює відомий актор, режисер та продюсер, володар "Оскара" Шон Пенн. Україну з гуманітарною місією відвідала Анжеліна Джолі. Нас підтримали в цій війні культові французькі кінозірки П`єр Рішар та Ален Делон. На українському боці – найвідоміші у світі письменники Стівен Кінг та Джоан Роулінг. У київському метро виступив Боно, лідер групи U2. А "Pink Floyd" цій зробив спільно з Андрієм Хливнюком свою версію знаменитої повстанської пісні "Червона калина".

Ці та інші відомі факти нагадуються тут для того, аби наголосити: підвищений інтерес до України, якого наша культурна спільнота так довго чекала, навіть у таких складних умовах проявився без участі держави Україна та поза підтримкою владних структур та інституцій. Складається прикре враження, що до цього процесу справді активно долучилася Росія як держава-агресор. Логіка вимагає розбудувати культурний фронт поруч із військовим та економічним. Проте вся інтеграція, все проникнення діячів та здобутків української культури в західний світ – це, як і раніше, здебільшого приватні ініціативи та особисті контакти.

Книжка й музика з України дійшли туди, де ще зовсім недавно лише мріяли опинитися. Проте фільми, з яких формуються такі покази, були створені завдяки фінансуванню, отриманому у 2015-2019 роках. І влада нинішня до цих здобутків має опосередкований стосунок

Не менш прикро розуміти: Україною та українським у світі зараз цікавляться на всіх рівнях більше, ніж у середині воюючої країни. Це помітив і на цьому наголосив, зокрема, народний депутат Микола Княжицький: "Уряд припинив фінансування кіно. Зараз все це зупинено, попри те, що ремонтуються дороги навіть там, де їх не треба ремонтувати. Тобто закладають кошти, де є велика корупційна мережа. А на культурні проєкти держава коштів не дає, що, з моєї точки зору, в умовах війни очевидно є фактично злочином". Від себе додам: українське кіно від цієї весни й дотепер часто й активно репрезентоване на багатьох майданчиках багатьох країн. Його бачили й ще побачать фактично по всій земній кулі (окрім Росії та Білорусі з Іраном, звісно). За відносно короткий час кіно, а разом – книжка й музика з України дійшли туди, де ще зовсім недавно лише мріяли опинитися. Проте фільми, з яких формуються такі покази, були створені завдяки фінансуванню, отриманому у 2015-2019 роках. І влада нинішня до цих здобутків має опосередкований стосунок. Як, власне, і до ініціатив репрезентувати українські фільми по всьому світу.

Тим часом навіть під час ковіду – хай лиха від пандемії менше, ніж від щоденних ракетних атак і наглих смертей українців, — чинна влада спромоглася на точкові ініціативи, котрі виявилися корисними для культурної галузі.

Мова про закупівлі книжок для поповнення бібліотечних фондів державним коштом. Причому кілька останніх років процес відбувався більш-менш прозоро. Незадоволені все одно були. Проте результат важливіший: бібліотекарі могли самі формувати замовлення відповідно до читацького попиту в кожній окремій місцевості.

Осміяна на початках "ковідна тисяча" показала підвищений інтерес саме до книжок і кіно – на літературу і квитки в кінотеатри люди витратили мільярди бюджетних гривень

Український Культурний Фонд підтримував, серед іншого, девелопмент кінопроєктів і серіалів, що – якби не російське вторгнення, могло б уже наступного року дати якісніший масив україномовних сценаріїв.

Нарешті, осміяна на початках "ковідна тисяча" показала підвищений інтерес саме до книжок і кіно – на літературу і квитки в кінотеатри люди витратили мільярди бюджетних гривень. Що дозволило видавництвам і кінотеатрам доволі швидко оговтатися після російського нападу й потроху почати відновлюватися.

Через те радіти інтересу до нас із боку знакових західних культурно-мистецьких діячів та інституцій можна й треба. Але разом із тим не варто забувати: ніхто, крім нас самих, про нас не подбає. Важливі не лише приватні ініціативи, а й всеосяжна державна підтримка всіх галузей, де виробляється культурний продукт. Особливо з огляду на викликану цією фазою війни еміграцію та проблеми з можливостями здобувати якісну освіту. Кіно, книжки та музика тут не можуть стати, а стануть у пригоді й суттєво пригальмують, якщо не зупинять спричиненою війною гуманітарну катастрофу. Зупиняти катастрофи, погодьтеся, насамперед державна задача.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Андрій Кокотюха, письменник, сценарист.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.85
  • EUR
    Купівля 42.09
    Продаж 42.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
24 квітня
14:39
Хотіла продати дворічного сина за 1 млн грн: жительці Дніпра оголосили підозру
14:33
Міністерство оборони
Міноборони створило Офіс для управління військовою допомогою, яку надають країни-партнери
14:25
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:12
грузія
Європарламент пропонує не починати переговори з Грузією про вступ до ЄС через закон про "іноагентів", - Радіо Свобода
14:03
OPINION
Семен Єсилевський
Обмеження консульських послуг: навіщо воно в епоху електронних реєстрів?
13:51
Андрій Лунін та Бернарду Сілва (ліворуч)
"Реал" назвав суму, за яку готовий продати Луніна
13:49
погода
Наталка Діденко розповіла, коли припиняться дощі та прийде тепла погода
13:42
Україна Євросоюз
ЄС виділив Україні новий транш макрофінансової допомоги на €1,5 млрд
13:31
Верховна Рада
ВР схвалила у першому читанні законопроєкт про посилення контролю за гральним бізнесом й обмеження реклами азартних ігор
13:30
трактор, поле, фермер
"Зроблено в Україні": аграрії можуть компенсувати 25% вартості придбаної сільгосптехніки. Умова
13:18
Ентоні Блінкен
Блінкен прибув до Китаю: зустрінеться із Сі Цзіньпіном і лідерами бізнесу
13:15
Пил із Сахари
У атмосфері та опадах: до України дістався пил із Сахари
13:14
На фото: кадр з фільму "Путін"
Вийде в 35 країнах світу: оголошена дата премʼєри трилера "Путін" з дипфейком президента РФ у підгузку та в лікарні
12:45
застосунок Дія
Парламент прийняв за основу законопроєкт про розмитнення авто в Дії
12:41
На фото: Документальний фільм "Білий янгол – кінець Мар’їнки"
Фільм про евакуацію мирних мешканців з Марʼїнки отримав золоту нагороду та гран-прі New York Festival
12:30
грузія
Грузія продовжила термін безвізового перебування для українців
12:29
Еспресо лого
Відключення Еспресо з Т2 й напад митрополита Лебідя на кореспондентку телеканалу: держдеп США оприлюднив звіт про порушення прав людини в Україні
12:09
На фото: Олег Собчук з гурту "СКАЙ"
"Річ не в страху": лідер гурту "СКАЙ" Собчук пояснив, чому не воює
12:07
На Закарпатті прикордонники з пострілами затримали шістьох чоловіків, які планували втекти до Угорщини
ВР проголосувала за збільшення чисельності прикордонників
12:04
OPINION
Валерій Пекар
Чому ми втікаємо з поля битви за свідомість
11:52
Євген Балицький
ВАКС конфіскував у колаборанта Балицького 5 літаків, автомобілі, квартири та будинок
11:30
Оновлено
нафтобаза у Смоленській області
Безпілотники СБУ вночі атакували дві нафтобази у Смоленській області РФ
11:18
Джамала
Джамалу обрали речницею від України на Євробаченні-2024
11:15
Збір на амуніцію для 65 ОМБр
11:15
Огляд
міжнародний огляд
Як штучний інтелект допомагає ЗСУ та чому найбільша загроза для Європи не Путін, а ультраправі. Акценти світових ЗМІ 24 квітня
11:14
Електроенергія
Україна третю добу поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 24 квітня
11:13
Водопілля у Києві 2024 рік
У Києві рівень води у Дніпрі піднявся до рекордної цієї весни позначки
11:06
На фото: російські книжки
У Росії створили експертний центр, який визначатиме відповідність книг законодавству
11:04
Ексклюзив
окупанти
Кримська операція залежатиме від того, що будуть робити росіяни після 9 травня
10:54
Огляд
Карта. Авдіївка_2404
Карта бойових дій за період 17-24 квітня: Тактичні невдачі на фронті vs стратегічні перемоги у війні
10:48
Оновлено
обстріл одеса
Росіяни зранку вдарили ракетами по Одесі: є постраждала
10:45
окупанти в Криму
Британська розвідка назвала кількість дезертирів, яких РФ засудила з 2022 року
10:42
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 24 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
10:41
КНДР, Північна Корея
Міністр зовнішніх економічних зв'язків КНДР після візиту до Росії прилетів до Ірану
10:31
в Одесі затримали агента ФСБ
Наводив ракети на будівлі СБУ та прокуратури, щоб помститися за судимість: в Одесі затримали агента ФСБ
10:26
На фото: виставка "06:29 Момент зупинки музики"
У Нью-Йорку відкрили виставку, яка відтворює музичний фестиваль в Ізраїлі, на який 7 жовтня напав ХАМАС
10:11
Ексклюзив
Згурець назвав пріоритетні цілі для застосування ATACMS
10:08
OPINION
Віктор Трегубов
Декого переконати оплесками та лагідним поглядом неможливо
10:06
Оновлено
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
У РФ заарештували заступника Шойгу через хабарництво
09:51
Телемарафон внесли у звіт Держдепу США про порушення прав людини в Україні
Більше новин