
Європа готується не до тієї війни
Старушка Європа, яка наче прокидається, повинна буде зробити ще одне надзусилля
А саме — почати готуватися до війни майбутнього, а не до війни минулого. А війна майбутнього вже набуває обрисів на російсько-українських фронтах.
Я згоден: потрібно вкласти гроші в переобладнання заводу Volkswagen на танковий завод. Або пересадити Європу з винищувачів F-35 на Rafale. Звісно, потрібно збільшити виробництво 155-мм снарядів А якщо США перестануть давати Patriot, то варто наробити якнайбільше SAMP/T, аби прикрити небо.
Все це правильно, проте вже зараз ми бачимо технологічний перехід, який можна порівняти переходом від мушкетерів до стрільців з нарізною зброєю, від стрільців з гвинтівками до кулеметників, від кавалерії до танків, від гвинтової авіації до реактивної тощо.
Читайте також: План Путіна працює. Чи готовий Захід діяти на випередження
Щоб зробити танк, треба збудувати танковий завод, купити відповідне устаткування, навчити робітників та залучити купу підрядників, адже не можна все зробити на одному підприємстві. Бо один танк - це електроніка, металургія, хімічна промисловість тощо.
Ця команда людей виготовить велику броньовану машину вартістю у 5-7 млн баксів, яку в бою протягом кількох хвилин спалить FPV-дрон вартістю у 1000 баксів, який склепала у міській квартирі одна людина з двома прямими руками.
Керувати цим дроном з безпечного місця буде геймер, який вчора ганяв у Counter Strike, а сьогодні спалив величезну купу заліза. Та дідько з ним з цим залізом, але ж у ньому згорів екіпаж. Командир, мехвод, навідник та заряджаючий. Окрім того, що живих людей вже не повернеш, так на їхню підготовку теж витрачалися гроші — і далеко не 1000 баксів.
Майбутня війна — це не про танки. Це про штучний інтелект, який керуватиме роями дронів. І кожен такий рій у сотні та тисячі апаратів буде значно дешевшим за один ЗРК Patriot чи SAMP/T вартістю в 1 мільярд доларів.
А цей ЗРК, на виготовлення якого було витрачено ще більше часу та роботи, перед тим як його розірвуть на шматки, не встигне випустити жодну зі своїх зенітних ракет, вартістю у 10 млн кожна. Бо цей рій дронів просто "зафлудить" канали наведення, не дозволить взяти жодну ціль на супроводження та й взагалі не можна збити сотню маленьких пташок однією великою ракетою.
Читайте також: Путін вважає, що ще цей рік може воювати
Ці дрони літатимуть над територією противника, атакуватимуть аеродроми та палитимуть винищувачі 5-го покоління вартістю у сотні мільйонів доларів кожний. Зрештою ці дрони зметуть системи ППО минулого сторіччя і доберуться до танкових заводів, до складів, до командних центрів, до стартових позицій ОТРК, до баз флотів і навіть до шахт з ядерною зброєю.
Поблизу лінії бойового зіткнення ці "пташки" випалюватимуть усе, що опиниться в зоні їхньої дії. На полях іржавітимуть остови розбитої техніки, а солдати день за днем ховатимуться у підземних укриттях та норах, потерпаючи від спраги, бо знатимуть, що на поверхні за кожною людиною полюватиме десяток дронів. А власних дронів, щоб збити ці дрони, очистити "мале небо" та допомогти людям, їхнє командування не запасло.
Перемагатиме не кількість танків та літаків, а кількість дронів, можливості ШІ, систем РЕБ, здатність швидко виготовляти їх, розширювати їхні можливості. Саме такою буде війна, саме такою вона вже фактично і є.
Ми це розуміємо, росіяни — теж. А європейці — поки що ні. Вони прокинулись і почали шукати гроші, щоб підготуватися до чергової війни у Перській затоці.
Про автора. Денис Попович, журналіст, військовий оглядач
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе













