
Переговори після мит Трампа. Як використати недоговороздатність Путіна
Після запровадження і потім відкладення мит Трампом прискорився процес спроби створення двополярного світу. Головна відмінність від 1945 року, як би це парадоксально не звучало, - слабкість двох гегемонів
Власне, саме прискорення процесів потрібне і США, і Китаю (точніше, Китай прийняв виклик з прискорення), щоб спробувати подолати цю слабкість. А подолати її можна на сьогодні виключно одним способом: створивши більші економічні союзи навколо себе.
Концепція обох гегемонів кардинально протилежна: США пропонує дружбу через пільговий доступ до глобального супермаркету (свого ринку). Китай пропонує інвестиції в логістику та інфраструктуру для того, щоб розширити ринок збуту для своїх виробників.
В цілому обидві моделі робочі, бо вони дають такі важливі для еліт своїх союзників (і не тільки) преференції:
- Доступ до заробляння грошей. При цьому важливо, що обидва гегемони, приймаючи глобальні правила гри для відмивання коштів, чітко усвідомлюють: боротьба з корупцією - найкращий спосіб як внутрішнього, так і зовнішнього контролю еліт (підтримання поліцейських функцій, якщо хочете). Просто підходи до "звинувачень в корупції" різні.
- Обидві країни гарантують, в межах пристойності, недоторканність своїм ставленикам (в найгіршому випадку їм дадуть політичний притулок).
- Обидві країни пропонують образ майбутнього (еліта периферії розуміє, куди і як вона може рухатися). Правда Китай має один суттєвий недолік: відсутність свого Голлівуду, але це тема для довшого тексту.
- Водночас ця концепція має одну глобальну проблему: ні Китай, ні США не хочуть брати на себе воєнні зобовʼязання практично ніде у світі. Це головна больова точка цієї концепції, бо обидва гегемони як максимум говорять про підтримку зброєю.
Читайте також: Суми: подвійний шантаж Путіна
Отже, що ми маємо на виході зараз?
Перш за все, треба говорити про те, що нова модель світобуття лише створюється (і не факт, що буде створена у відносно короткий проміжок часу. Нагадаю, головна проблема цієї моделі — слабкість гегемонів.
По-друге, зараз іде "війна" не за третій світ, а за країни - регіональні лідери. Той, хто перетягне на свою сторону більшість із них, отримає часовий лаг для свого укріплення. Згадаймо, що найменші мита отримали, до прикладу, Туреччина та Єгипет. І логіка тут не лише в економічних питаннях, але й у питаннях безпеки, потужності армій та амбіцій самих країн.
По-третє, і я не стомлюся про це говорити, ключовою точкою напруги стала Європа, яка є головною в тому значенні, що той, хто отримає її в союзники, отримає вагомі економічні переваги. І саме тому переговори в трикутнику Україна — США — ЄС стають важливішими для нас, ніж переговори Україна — США — Росія (тим більше, що Росія де-факто вийшла з цих переговорів).
І по-четверте, вихід Росії з переговорів відкриває для нас вікно можливостей в тому плані, що чи не вперше за останні 80 років великі прошарки європейських та американських еліт починають (почнуть) усвідомлювати, що саме існування Росії в її нинішньому форматі є загрозою, особливо якщо вона є частиною "китайського світу".
Про автора: Вадим Денисенко, політолог.
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе









