OPINION

Перемогти не можна примиритися

28 травня, 2025 середа
10:00

Одна з ключових наших проблем зараз — це те, що на міжнародному рівні відбувається становлення консенсусу про необхідність досягнення миру з Росією

Зміст

Початок війни та перших півтора року домінував дискурс про те, як допомогти Україні перемогти Росію. Зараз же, через низку обставин, в тому числі й неабиякі старання Кремля, світ говорить про те, як помирити Україну і Росію

Ініціатива була повністю на нашому боці, коли світ говорив про необхідність перемоги України над Росією. Як тільки світ почав говорити про неминучий мир між нами, то ініціатива почала переходити до Москви. Це абсолютно логічно, і ось чому. 

1. Міжнародні партнери. Коли вони діяли в парадигмі перемоги України та поразки Росії, то були сфокусовані на тому, як надавати Україні більше, а Росію зробити слабкішою. Коли ж запанувала розмова про мир, то фокус уваги поступово зміщується з допомоги Україні на те, як досягти припинення бойових дій. Зокрема, й шляхом зменшення постачань Україні зброї й всього іншого для продовження війни. Бо якщо ми й усі інші за якнайшвидший мир з Росією, то навіщо нам зброя, велике військо та інше?! 

Мілітаризація і прагнення до миру дуже рідко працюють разом. Якщо ти готуєшся до миру, то не можеш готуватися до війни. Домінує щось одне. 

Особливо в сучасному світі "розніженої людини", якій не хочеться виходити із зони комфорту. Тому так легко запанувало сподівання на мир.

Читайте також: Про готовність Путіна закінчити війну та "посередника" Трампа

2. Українські цивільні. Якщо скоро буде мир, то навіщо їм мобілізуватися до війська, волонтерити і донатити?! Краще трохи почекати, і все вляжеться. Вдасться уникнути мобілізації до армії, розпорядитися своїм волонтерським часом на суто особисті справи, а те, що не пішло на донати війську, витрати на себе. Набагато ж приємніше думати про відпустку або приглядатися до нового автомобіля, ніж жити війною і думати, як допомогти армії. В очікуванні миру люди природно починають перемикатися на дозвілля, покупки зайвих речей, бізнес, роздуми про вибори… Про що завгодно, тільки не про фронт. 

3. Українські військові. Коли про швидкий мир говорять звідусіль і всі повністю перемикаються на мирне життя, то військовослужбовець на "нулі" обʼєктивно починає більше думати не про війну і перемогу, а про цивільне життя. Він — така сама людина, з такими ж мріями й бажаннями, як і цивільні. Мало того, він має значно більше підстав сподіватися на відпочинок і відновлення, ніж інші. 

Безперервні та всюдисущі розмови про мир безумовно впливають на дух і налаштованість, демотивують воювати й ризикувати. Відтак, це дуже деморалізує під час бойових дій. 

Читайте також: Найкращий у цьому світі союз – це союз держави зі своїм народом

В сухому залишку маємо таке: дискурс про мир істотно знижує здатність оборонятися діям Росії та її союзників. Це стосується і наших партнерів, і нас. "Мирний" контекст сприйняття війни та ставлення до неї однозначно вигідний ворогу. Він де-факто роззброює нас і створює нові можливості для агресора. 

На певному етапі обставини дуже тиснули на Україну, щоб ми включилися в дискурс про мир. Але з цього точно треба вибиратися. Кожен наступний обстріл українських міст й втрати серед цивільних дають підстави знову повернути світ в парадигму перемоги України та поразки Росії. У підсумку все одно буде мир, але лише після поразки Росії. 

Однією з найбільших проблем з 2015 року було те, що ми дали росіянам втягнути себе і західних партнерів в "парадигму миру". Попри те, що це нібито дало змогу потягнути час, велика війна все одно постукала у двері. Це було не вирішення, а відкладання проблеми. Багато хто у світі, не використав той виграний час для підготовки до великої війни. Так буде і цього разу, якщо займатися самообманом.

Джерело

Про автора: Михайло Басараб, політолог.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+20.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, середа
24 червня
23:02
Ексклюзив
Конференція Гданськ
"Постійно звучали історичні питання": нардепка Сірко про міжпарламентські переговори з Польщею у Гданську
22:58
ЗСУ, Сили оборони, Генштаб, фронт
"Ситуацію вдалось переламати": Держдеп США заявив, що Україна зараз виграє війну
22:42
Ексклюзив
Княжицький на Via Carpatia
Україна і Польща мають не розхитувати відносини, а будувати спільний фронт у ЄС, - Княжицький
22:39
Ексклюзив
Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров
Чубаров прогнозує у Криму повний колапс через проблеми з пальним і електроенергією
22:37
fpv-дрон, фпв, ЗСУ, Сили оборони, фронт, Генштаб
Бійці 28-ї бригади вперше знищили пускову машину "шахедів", а на фронті відбулося 148 боїв. Підсумки роботи Сил оборони на вечір 24 червня
22:16
єврейська громада україни
Посольство Ізраїлю заявило про "нацистський салют" на акції "Братства" у Києві і закликало покарати учасників
22:12
Зеленський
Зеленський доручив завдавати ударів на випередження по об'єктах, які РФ використовує для війни
22:06
Ексклюзив
Сергій Лавров в інтерв'ю NBC News (24.08.2025)
"Лавров не впливає на рішення в переговорах, його завдання - напускати туману", - міжнародник Дубовик
21:50
Микола Княжицький Парламентська асамблея України і Польщі у Гданську
Разом Україна та Польща будуть потужніші за Німеччину та Францію: Микола Княжицький про подолання найбільшої кризи стосунків
21:41
пожежа на НПЗ у Сизрані
Замість переробки — на продаж: РФ б'є рекорд експорту сирої нафти через простій НПЗ після ударів українських дронів
21:26
Оновлено
Окупанти вдарили по кінотеатру в центрі Конотопа та по Запоріжжю: є постраждалі та загибла
21:17
фейк
РФ поширює фейк про мільйони втрат української армії. У РНБО спростували
21:13
Оновлено
фахівець з розмінування
На Херсонщині РФ вбила двох фахівців міжнародної гуманітарної організації NPA
20:51
Андрій Сибіга
У МЗС України закликали світ пильнувати "навчання" Білорусі
20:46
Ексклюзив
Олександр Лукашенко
"Рішення Лукашенка повністю синхронізовані з Кремлем": Смолій про роботу ретрансляторів
20:31
Оновлено
ДБР
Розслідування про штурмовий полк "Скеля": ДБР почало розслідування, омбудсмен - перевірку
20:27
Ексклюзив
Наступний крок після мостів: капітан 1 рангу запасу ВМС ЗСУ Риженко пояснив значення удару по підстанції у Севастополі
20:15
Михайло Федоров
"Боремося за кожен долар": Федоров переконав Данію замінити допомогу на 15 000 далекобійних пострілів
20:01
OPINION
Не дозволити Росії перетворити нашу сутнісну силу на нашу слабкість
19:30
Володимир Зеленський
Білорусь відреагувала на ультиматум Зеленського — відключили ретранслятори
19:24
Дональд Туск
"Неприйнятне для Польщі": Туск поінформує лідерів E5 про суперечку із Зеленським через УПА
19:00
безпілотник, дрон, шахед
"Шахедів" з білоруського напрямку поменшало після ультиматуму Зеленського Лукашенку, — ДПСУ
18:20
OPINION
Говоритиму відверто: діалог непростий. Ми стали свідками найглибшої кризи українсько‑польських відносин за останні 30 років
18:15
колаж ШІ
Армія США для підготовки військових на полігонах відтворить умови війни в Україні, - ЗМІ
18:11
Вертоліт Мі-2
У Краснодарському краї РФ впав вертоліт Мі-2, — росЗМІ
18:04
ЄвропейськийСоюз, ЄС, Европарламент
ЄС спробує переконати Угорщину не блокувати відкриття кластерів для України, - ЄП
17:40
Огляд
Руслан Кравченко
"Прийду за кожним особисто": що встиг і чого не зміг Руслан Кравченко за рік на посаді Генерального прокурора
17:30
прапори Україна Польща
Відбудова України вигідна всій Європі, а Польща готова стати мостом до ринку ЄС, — заступниця голови Сейму
17:23
Огляд
АЗС Amic Energy
Розслідування виявило, що співвласник мережі заправок Amic пов'язаний з топменеджментом російського Лукойлу, – "Слідство-інфо"
17:02
Олімпійська збірна РФ
"Війна і допінг більше не будуть бар'єром": МОК розглядає зміни до хартії, які можуть повернути РФ до спорту
17:01
OPINION
Більшість війн програються, коли сиплеться тил
16:29
ФІФА
Один жереб замість двох: ФІФА домагається зміни правил пенальті у плей-оф ЧС-2026
16:10
Володимир Зеленський і Кароль Навроцький
Не лише через УПА: Навроцький мав два приховані мотиви забираючи орден у Зеленського, — польські ЗМІ
15:57
Дальність польоту 150 км: в Україні випробовують новий розвідувальний дрон Sweetheart
15:24
Українські дрони вдруге за тиждень атакували НПЗ у Капотні поблизу Кремля
Московський НПЗ після ударів українських дронів запрацює не раніше 2027 року, — Reuters
15:13
доповідь ГУР Зеленському
РФ змушена знімати ППО з регіонів для прикриття Москви й Керченського моста. Зробимо висновки, – Зеленський
14:56
Вінісіус Жуніор та Ашраф Хакімі (ліворуч), Бразилія - Марокко, ЧС-2026
Бразилія, Шотландія та Марокко б'ються за плейоф: розклад матчів та трансляцій вирішального туру
14:24
Оновлено
Конференція з відбудови України у Римі
Гданська конференція з відбудови України: які результати очікувати
14:22
ЗСУ
"Російські генерали посувають лінію фронту єдиним доступним їм способом –  клавіатурою": в ЗСУ заперечили брехню РФ про захоплення села на Сумщині
14:01
OPINION
Що не так з цінами в Україні? Популярно про інфляцію
Більше новин