![На фото: Меланія та Дональд Трамп На фото: Меланія та Дональд Трамп](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/318000_319000/318921_GettyImages-1244812622_new_80x50_0.webp)
Україна — Польща. Слід змінити ставлення до історії
Чи є історія однією з причин нинішнього погіршення стосунків між Україною та Польщею? Так
Але я точно не маю на увазі примітивного пояснення, ніби історія демонструє: вони нас завжди не любили.
Тому що насправді стосунки між українцями та поляками в минулому нічим не відрізняються від взаємин між будь-якими іншими сусідніми народами. Тут можна знайти все що хочеш: ворожнечу, ненависть, війни, співпрацю та спільну боротьбу.
І лише ми, нинішні, відповідаємо, як скористатися цим досвідом, що з нього варто відтворювати й плекати, а що навпаки памʼятати, щоб "ніколи знову". Тож насправді не історія впливає на нинішні стосунки, вона вже є яка є, вона — те, що вже сталося і не можливо змінити.
Впливає наше ставлення до історії.
І саме те, як за останніх років пʼятнадцять польські політики представляли взаємини між нашими народами в минулому майже лише через призму конфлікту, справді створює сприятливу для непорозуміння атмосферу, утверджуючи тезу про українців як сусідів, яким не можна довіряти.
Читайте також: Позиція уряду Польщі демонструє політичну шизофренію щодо розв'язання проблеми блокування кордону. Колонка Віталія Портникова
Але проблема не лише в зосередженні на конфлікті в історії, але й у тому, що він розглядається в односторонньому вимірі — винні лише українці, жертви – лише поляки.
Це не лише спотворення історичної правди про давнє протистояння двох націй, але й закріплення моделі відносин, коли одна сторона як жертва цілковито знімає з себе відповідальність за власні помилки, налаштовується на те, що опонента нема чого слухати: все, що він говорить, — брехня і свідоме приховування злочинів.
В політичних дискусіях про минуле був присутній ще один деструктивний елемент, який відтворюється у нинішніх стосунках далеко поза історією, — впевненість у тому, що Польща може і навіть мусить навʼязати своє бачення українцям, бо без цього співпраця неможлива.
Але якраз навпаки: з підходом "або як я сказав, або ніяк" неможливо вибудовувати рівні стосунки, які є запорукою плідної співпраці.
Чи може правильне розуміння нашого важкого минулого допомогти вирішити нинішні труднощі у відносинах?
Певен, що так.
Бо головний висновок з нашого спільного минулого залишається вкрай актуальним: у польсько-українському протистоянні завжди виграє третій, і цим третім була і може бути Росія.
Про автора. Володимир В'ятрович, історик, народний депутат України.
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе
![Румунія, прапор Румунії Румунія, прапор Румунії](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/305000_306000/305369_GettyImages-1478115586_new_80x50_0.webp)
![фейк фейк](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/300000_301000/300212_GettyImages-1365566546_new_80x50_0.webp)
![ЗСУ війна фронт ЗСУ війна фронт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/296000_297000/296719_1_new_80x50_0.webp)
![Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347133_GettyImages-2162913584_new_80x50_0.webp)
![Дональд Трамп Дональд Трамп](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332631_trump_reuters_new_80x50_0.webp)
![Вільям Бернс Вільям Бернс](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/280000_281000/280389_William-Burns_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![Володимир Зеленський Володимир Зеленський](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332601_41341_new_80x50_0.webp)
![Володимир Огризко Володимир Огризко](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/222000_223000/222325_Volodimir_Ogrizko_rudenko.kiev.ua._new_80x50_0.webp)
![Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/258000_259000/258035_IMG_0156_new_80x50_0.webp)
![москва червона площа москва червона площа](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/275000_276000/275787_moskow_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![метро Харків метро Харків](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/241000_242000/241958_metro-harkiv_metro.kharkov.ua_new_80x50_0.webp)
![переможні новини переможні новини](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/313000_314000/313637_GettyImages-1390327377_new_80x50_0.webp)
![Лукойл Лукойл](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/272000_273000/272950_lukoil-isab_ap_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/311000_312000/311613_chernoe_more___new_80x50_0.webp)
![ракета "Довгий Нептун" ракета "Довгий Нептун"](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/335000_336000/335571_Obrazets-oblozhky444-4_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/304000_305000/304468_Screenshot_69_new_80x50_0.webp)