OPINION

Юні мільярдери: чи всі в рівних умовах?

29 червня, 2025 неділя
18:05

Зараз ми дійсно живемо в унікальний час, коли 20-річні можуть стати мільярдерами

Зміст

От тільки коли хтось наводить такі приклади, то я бачу зовсім іншу картину. Тобто я бачу приклади 20-річних мільярдерів у США, але не знаю жодного такого прикладу в Україні. Також я знаю приклади, коли українці в молодому віці ставали мільярдерами в США, але не в Україні.

Тому навіть такий простий приклад з мільярдерами доводить, що не тільки від таланту чи геніальної ідеї залежить те, що ти станеш мільярдером. Також твоя стеля обмежується місцем, де ти проживаєш. 

Також я не бачу проблем, коли люди в молодому віці створюють бізнеси, будують стрімкі карʼєри. От тільки навіть за тим успіхом часто не враховується, в якому середовищі виросли діти. У нас цю тему ніхто не досліджував, але в США переважна кількість молодих підприємців - це діти з заможних сімей. 

Бо діти з заможних сімей завжди могли розраховувати на фінансову підтримку від батьків, а бідні - ні. Навіть коли відомі батьки кажуть, що нічим не допоможуть своїм дітям, але ці діти мають за спиною впливове імʼя, що часто є важливішим, ніж гроші. І якщо в них достатньо розуму, то вони зуміють цим скористатися.

Читайте також: В Україні немає економічного лідера

Колись я вже наводив цей приклад. Акіо Моріта заснував компанію у 25 років, а Соічіро Хонда лише в 40. Просто тому, що Моріта був із заможної сімʼї, а Хонда з бідної. 

І це лише приклад, як соціальне становище впливає на успіх. 

Однак факторів, які впливають на успіх, може бути набагато більше. На успіх дуже сильно впливає та ж сама самовпевненість, яка не завжди є еквівалентом компетентності. Той самий синдром Даннінга-Крюгера чого вартий. Чи може бути навіть таке, коли людина розуміє свою невідповідність посаді, але все одно бреше, бо посада - це статус. Може бути, коли люди, що приймають рішення щодо призначення, самі не розуміють вимог до кандидата і беруть тих, хто, на їхню субʼєктивну думку, підходить на неї. 

І це лише приклади недосконалості ринкової системи. Без непотизму. 

А якщо сюди ще додати непотизм? Причому непотизм стосується не лише просування тупих, а й навіть людей зі здібностями вище середніх. Коли й підкопатись нема до чого. От тільки навіть такі випадки суттєво зменшують можливості для тих, у кого таких звʼязків нема. Навіть якщо вони краще підходять на цю роль. 

І таких нюансів є дуже багато.

Джерело

Про автора: Павло Вернівський, економіст, експерт Інституту ім. Олександра Поля

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+24.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, середа
24 червня
20:51
Андрій Сибіга
У МЗС України закликали світ пильнувати "навчання" Білорусі
20:46
Ексклюзив
Олександр Лукашенко
"Рішення Лукашенка повністю синхронізовані з Кремлем": Смолій про роботу ретрансляторів
20:31
Оновлено
ДБР
Розслідування про штурмовий полк "Скеля": ДБР почало розслідування, омбудсмен - перевірку
20:27
Ексклюзив
Наступний крок після мостів: капітан 1 рангу запасу ВМС ЗСУ Риженко пояснив значення удару по підстанції у Севастополі
20:15
Михайло Федоров
"Боремося за кожен долар": Федоров переконав Данію замінити допомогу на 15 000 далекобійних пострілів
20:01
OPINION
Не дозволити Росії перетворити нашу сутнісну силу на нашу слабкість
19:30
Володимир Зеленський
Білорусь відреагувала на ультиматум Зеленського — відключили ретранслятори
19:24
Дональд Туск
"Неприйнятне для Польщі": Туск поінформує лідерів E5 про суперечку із Зеленським через УПА
19:00
безпілотник, дрон, шахед
"Шахедів" з білоруського напрямку поменшало після ультиматуму Зеленського Лукашенку, — ДПСУ
18:29
Оновлено
фахівець з розмінування
На Херсонщині РФ ймовірно вбила двох фахівців міжнародної гуманітарної організації NPA
18:27
Оновлено
Окупанти вдарили по кінотеатру в центрі Конотопа та по пляжу в Запоріжжі: є постраждалі
18:20
OPINION
Говоритиму відверто: діалог непростий. Ми стали свідками найглибшої кризи українсько‑польських відносин за останні 30 років
18:15
колаж ШІ
Армія США для підготовки військових на полігонах відтворить умови війни в Україні, - ЗМІ
18:11
Вертоліт Мі-2
У Краснодарському краї РФ впав вертоліт Мі-2, — росЗМІ
18:04
ЄвропейськийСоюз, ЄС, Европарламент
ЄС спробує переконати Угорщину не блокувати відкриття кластерів для України, - ЄП
17:40
Огляд
Руслан Кравченко
"Прийду за кожним особисто": що встиг і чого не зміг Руслан Кравченко за рік на посаді Генерального прокурора
17:30
прапори Україна Польща
Відбудова України вигідна всій Європі, а Польща готова стати мостом до ринку ЄС, — заступниця голови Сейму
17:23
Огляд
АЗС Amic Energy
Розслідування виявило, що співвласник мережі заправок Amic пов'язаний з топменеджментом російського Лукойлу, – "Слідство-інфо"
17:02
Олімпійська збірна РФ
"Війна і допінг більше не будуть бар'єром": МОК розглядає зміни до хартії, які можуть повернути РФ до спорту
17:01
OPINION
Більшість війн програються, коли сиплеться тил
16:29
ФІФА
Один жереб замість двох: ФІФА домагається зміни правил пенальті у плей-оф ЧС-2026
16:10
Володимир Зеленський і Кароль Навроцький
Не лише через УПА: Навроцький мав два приховані мотиви забираючи орден у Зеленського, — польські ЗМІ
15:57
Дальність польоту 150 км: в Україні випробовують новий розвідувальний дрон Sweetheart
15:24
Українські дрони вдруге за тиждень атакували НПЗ у Капотні поблизу Кремля
Московський НПЗ після ударів українських дронів запрацює не раніше 2027 року, — Reuters
15:13
доповідь ГУР Зеленському
РФ змушена знімати ППО з регіонів для прикриття Москви й Керченського моста. Зробимо висновки, – Зеленський
14:56
Вінісіус Жуніор та Ашраф Хакімі (ліворуч), Бразилія - Марокко, ЧС-2026
Бразилія, Шотландія та Марокко б'ються за плейоф: розклад матчів та трансляцій вирішального туру
14:24
Оновлено
Конференція з відбудови України у Римі
Гданська конференція з відбудови України: які результати очікувати
14:22
ЗСУ
"Російські генерали посувають лінію фронту єдиним доступним їм способом –  клавіатурою": в ЗСУ заперечили брехню РФ про захоплення села на Сумщині
14:01
OPINION
Що не так з цінами в Україні? Популярно про інфляцію
14:00
Сергій Лавров
Лавров заявив, що Росія не зупинятиметься на лінії фронту заради переговорів з Україною
13:06
Оновлено
У Генштабі розповіли про наслідки удару по найбільшому в РФ центру космічного зв'язку під Москвою
12:55
Польща
За конструктивне вирішення історичних суперечок із Польщею виступають 90% українців, – опитування КМІС
12:41
Ексклюзив
Путін на зустрічі зі своїми силовиками (22.05.2026)
Якби не дурний Путін, не було б розмов про приєднання України до ЄС, - сейм Литви
12:29
Оренбурзький ГПЗ
Сили оборони вразили в Оренбурзі газопереробний завод та єдине у РФ виробництво гелію для ракет
12:26
Андреас Умланд
Європі варто готуватися до розпаду РФ, а не лише до зміни російського режиму – Андреас Умланд
11:55
Ексклюзив
Керченський міст
Кримський міст став одним із найбільших "бермудських трикутників" втрат російської системи ППО, - Долінце
11:39
Оновлено
головна електропідстанція Севастополя
СБС підтвердили удари по електропідстанції в Севастополі, а СБУ - по системах ППО й військових аеродромах у Криму
11:25
OPINION
Чи варто Зеленському було їхати в Гданськ?
11:24
долар євро валюта обмін
Курс валют на 24 червня: скільки коштує долар, євро та злотий
11:18
Оновлено
"Тільки в бак": щонайменше в 19 регіонах РФ влада ввела обмеження на продаж бензину
Більше новин