
Як та коли садити квасолю: оптимальний час та умови
Для того, щоб отримати гарний врожай квасолі, необхідно врахувати всі особливості цієї рослини. Крім того, важливо правильно розрахувати час висаджування
Квасоля – це досить популярна бобова культура, яку полюбляють багато українців. Її додають до багатьох страв, зокрема борщу та тушкованої картоплі, адже вона не лише має цікавий смак, а також збагачує раціон білком.
Цікаво також, що ця рослина корисна для вирощування на городі, оскільки здатна покращити стан ґрунту завдяки властивості накопичувати азот. Однак, щоб отримати дійсно рясний урожай, важливо правильно вибрати час посіву.
Як садити квасолю на городі: підготовка насіння та особливості ґрунту
Перед висаджуванням, насіння замочують у теплій воді. Потім для захисту від хвороб та шкідників, квасолю рекомендують оброблювати розчином борної кислоти. Для цього достатньо помістити насіння на п'ять хвилин у розчин.
Квасоля найкраще росте на легких та добре дренованих ґрунтах, сама ділянка повинна бути сонячною та захищеною від сильних вітрів. Не варто висаджувати цю рослину на глинистих ділянках або на ґрунтах, що багаті азотом. Однак ви можете посадити її на виснажених ґрунтах, які давно не удобрювали. Завдяки азоту, який виділяють бобові, город на наступний сезон буде придатний для вирощування багатьох овочевих культур.
Якщо є така можливість, тоді найкраще почати готувати землю для квасолі ще восени, ділянку бажано перекопати та збагатити перегноєм. Додають також доломітове борошно, селітру, подвійний суперфосфат, а також калійні добрива. Проте, якщо з осіннім удобренням не склалося, не варто хвилюватися, тоді квасолю варто висаджувати у місцях, де минулого сезону зростала капуста, томати, бульба, баклажани, перці чи огірки.
Молоді паростки рослини, Фото: td-agrohim.com
Правила висаджування квасолі у ґрунт
Метод висіву квасолі визначається її різновидом. Так, кущові сорти заглиблюють у ґрунт на 5–6 см, залишаючи між рослинами 20–25 см, а міжряддя роблять завширшки до 40 см. В'юнкі сорти висівають ще з більшою відстанню – 25–30 см між рослинами, а між рядами залишають відстань до пів метра.
У кожну лунку кладуть кілька насінин (5–6 штук), а коли сходи з’являться, обирають три найсильніші, а зайві можна пересадити. Після висіву ґрунт ущільнюють і добре зволожують.
Якщо відповідно до прогнозу погоди можуть бути нічні заморозки, тоді варто прикрити грядки плівкою. Догляд за рослинами включає регулярний полив, розпушування, прополювання та внесення підживлень. В'юнкі сорти, коли почнуть активно рости, потребують підв’язування.
Коли садити квасолю?
Якщо ви хочете висаджувати квасолю одразу в ґрунт, тоді обов'язково пересвідчиться, що буде стабільна тепла погода. Ця культура теплолюбна, тому її сіють лише тоді, коли мине загроза заморозків і ґрунт прогріється до 10°C тепла та вище. Для гарного зростання рослині також необхідно щонайменше 12 годин світла щодня. Тому зазвичай ці бобові висаджують у квітні або травні, подекуди у північних регіонах це роблять навіть на початку червня.
У закритому ґрунті квасолю можна вирощувати набагато раніше. Якщо теплиця добре прогрівається, посів можливий уже з березня.
Коли найкраще садити квасолю за місячним календарем?
Згідно з місячним календарем, найсприятливіші дати для посадки квасолі у 2025 році:
- березень (для розсади): 14-15, 19, 23-24, 28 та 30;
- квітень: 4, 6, 8, 10, 13-14, 17-18, 22 та 27;
- травень: 5, 7, 10-11, 16, 19, 21, 26 та 28.
Існує також народна прикмета, що підказує оптимальний час для висіву квасолі у відкритий ґрунт: сіяти її слід тоді, коли на каштанах з’являються перші квіти. Це означає, що земля вже достатньо прогрілася, і рослина матиме сприятливі умови для розвитку.
- Актуальне
- Важливе











