США оголосили про передачу Україні касетних боєприпасів. Байден та Зеленський прокоментували

У п'ятницю, 7 липня, Сполучені Штати оголосили про передачу Україні касетних боєприпасів

Про це заявили у Білому домі

Про передачу Україні касетних боєприпасі оголосив радник президента США Джо Байдена з національної безпеки Джейк Салліван під час брифінгу. Він уточнив, що Київ їх отримає у наступному пакеті допомоги Сполучених Штатів. 

За словами Саллівана, США зволікали з передачею Україні касетних боєприпасів, оскільки вони складають небезпеку для цивільного населення.  

"Ми визнаємо, що касетні боєприпаси створюють ризик заподіяння шкоди цивільному населенню від боєприпасів, що не розірвалися. Тому ми відкладали рішення так довго, як могли", - сказав Салліван.  

Водночас він наголосив, що існує величезний ризик заподіяння шкоди цивільним, якщо російські війська та танки захоплять більше української території.

Салліван додав, що адміністрація США отримали від України письмові гарантії, що вона з обережністю застосовуватиме касетні боєприпаси, щоб уникнути ризиків для цивільних.

Невдовзі після цього Пентагон офіційно оголосив про новий пакет військової допомоги Україні на $800 млн, який включатиме касетні боєприпаси DPICM.

Під час брифінгу заступник міністра оборони Колін Халь розповів, що пакет включатиме 155 мм артилерійські снаряди, високоточні боєприпаси для ЗРК Patriot та високомобільних артилерійських ракетних комплексів, бронетранспортери Stryker, запчастини і засоби оперативного забезпечення.

Що сказав Джо Байден

За словами президента США Джо Байдена, рішення про передачу Україні касетних боєприпасів була важким. 

"Це було дуже важке рішення з мого боку. І, до речі, я обговорював це з нашими союзниками, я обговорював це з нашими друзями на капітолійському пагорбі", - сказав Байден в інтерв'ю CNN.  

Він зауважив, що українці конче потребують боєприпасів, адже "вони в них закінчуються". 

"Це війна, пов'язана з боєприпасами. У них закінчуються боєприпаси, а у нас їх мало. І от, що я нарешті зробив. Я прийняв рекомендацію міністерства оборони, поки ми матимемо більше 155 мм снарядів для українців", - пояснив Байден. 

Він нагадав, що США та Україна не підписували Конвенцію про заборону касетних боєприпасів. 

"Вони намагаються пройти через ті окопи та зупинити ці танки. Це було непросте рішення. Ми не є підписантами цієї угоди, але мені знадобився час, щоб переконатися, що це необхідно зробити. Головне, що вони мають зброю, аби зараз зупинити росіян та не дати їм зупинити український наступ. Ці боєприпаси їм були потрібні", - зазначив Байден. 

Як відреагував Володимир Зеленський

За словами президента України Володимира Зеленського, новий пакет допомоги США своєчасний, широкий і дуже потрібний.  

"Ми вдячні американському народу та президенту Джозефу Байдену за рішучі кроки, які наближають Україну до перемоги над ворогом, а демократію – до перемоги над диктатурою. Розширення обороноздатності України дасть нові інструменти для деокупації нашої землі та наближення миру", - написав Зеленський. 

Що включає новий пакет допомоги США Україні на $800 млн

Що відомо про касетні боєприпаси

У грудні 2022 року Україна попросила США надати їй касетні боєприпаси для реактивних систем залпового вогню та артилерійських снарядів. Але у Байдена відмовилися їх надавати.

У лютому 2023 року міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав західних союзників надати нашій країні касетні боєприпаси.

Згодом Україна розширила свій запит до США щодо касетних боєприпасів. Київ закликав Вашингтон передати йому авіаційні касетні бомби MK-20, щоб переобладнати їх для безпілотників. Тоді стало відомо, що у Конгресі США існує певна підтримка прохання України, але адміністрація Байдена виступає категорично проти, оскільки касетні боєприпаси заборонені міжнародним договором 2008 року. 

Пізніше чотири члени американського конгресу від Республіканської партії закликали президента США надіслати касетні боєприпаси в Україну.

30 червня стало відомо, що США близькі до погодження надання Україні касетних боєприпасів.

6 липня правозахисна організація Human Rights Watch закликала адміністрацію Байдена не надавати Україні касетні боєприпаси через небезпеку для цивільних, яку несе ця зброя. А 7 липня проти надання касетних боєприпасів виступила Німеччина.

7 липня проти постачання Україні касетних боєприпасів виступив Офіс ООН з прав людини в Женеві.