Ексклюзив

Дах Успенського собору Лаври закрили від дощу, проте волога всередині вже загрожує живопису і іконостасам

19 червня, 2026 п'ятниця
18:43

На п'ятий день після удару РФ по Києво-Печерській лаврі на Успенському соборі завершується монтаж тимчасового аварійного накриття. Проте фахівці вже застерігають: волога, яка потрапила всередину під час пожежі, може проявитись через місяці — відшаруванням живопису і плісняводю на іконостасах

Зміст
  • Успенський собор
  • Успенський собор
  • На Успенському соборі завершується монтаж тимчасового аварійного накриття

Про це в коментарі кореспондентці Еспресо Катерині Галко розповів заступник генерального директора Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" Іван Яговенко.

За його словами, після локалізації пожежі рятувальники ДСНС розібрали пошкоджені конструкції, після чого розпочався монтаж тимчасового накриття з дерев'яних балок і плівки. Воно вже захищає Успенський собор від опадів і допомагає стабілізувати температурно-вологісний режим всередині.

Утім плівка — лише перший крок. Термін її експлуатації становить 2-3 місяці, тому наступним етапом стане консерваційний дах — металеве або ізоляційне тимчасове накриття, яке дасть змогу пережити осінь, зиму і весну. Саме за цей час планується виготовити наукову проєктну документацію на повноцінну реставрацію собору — включно з відновленням даху, позолоти, фасаду, живопису в інтер'єрі та іконостасів.

Головна загроза наразі — волога. За словами Яговенка, з часом вона може проявитись у вигляді відшарувань живопису, розмокання деревини іконостасів і утворення плісняви. Темп цих процесів залежить від того, наскільки швидко вдасться завершити консервацію і стабілізувати мікроклімат всередині.

Вчора, 18 червня, було утворено комісію з архітекторів та інженерів-конструкторів, яка сьогодні здійснює огляд конструкцій даху. На початку наступного тижня очікується дефектний акт і кошторис — це дасть Міністерству культури підставу звернутися до Уряду за коштами з резервного фонду.

З сьогоднішнього дня Лавра частково відкрилась для відвідувачів. Доступ обмежено лише до ділянки, де тривають роботи на Успенському соборі. Дзвіниця, Церква Спаса на Берестові та інші об'єкти відкриті. Богослужіння тривають в інших храмах заповідника.

Атака РФ на Києво-Печерську лавру

Унаслідок масованої російської атаки на Київ ракетами та ударними безпілотниками у ніч на 15 червня на території Києво-Печерської лаври виникла масштабна пожежа. За попередніми даними, займання сталося внаслідок прямого влучання. Найбільших пошкоджень зазнав Успенський собор, де загорілася покрівля.

За даними ДСНС, площа загоряння покрівлі храму становила приблизно 800 квадратних метрів. Завдяки роботі рятувальників пожежу вдалося взяти під контроль.

Намісник Києво-Печерської лаври єпископ Авраамій повідомив, що після влучання розпочалася термінова евакуація церковних реліквій. З охопленого вогнем собору та прилеглих приміщень виносили стародавні ікони, антимінси з частинками мощей та інше богослужбове начиння, що має значну історичну та духовну цінність. Єпископ закликав вірян молитися за збереження святині, а також звернувся до міжнародної спільноти, представників релігійних організацій, культурних інституцій щодо необхідності захисту духовної та культурної спадщини України, оскільки це є спільною відповідальністю перед історією та майбутніми поколіннями.

Предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній заявив, що удар по лаврі — це російський злочин проти людяності, проти історії, проти християнства. 

Києво-Печерська лавра входить до списку під посиленим захистом за Другим протоколом до Гаазької конвенції 1954 року, а її атака – один з найважчих злочинів проти світової культурної спадщини, — відзначила віцепрем'єрка з гуманітарної політики України Тетяна Бережна. 

Збитки від російської атаки на територію Києво-Печерської лаври оцінюють у понад 500 млн грн, а час відновлення – 2 роки. Від удару пошкоджень зазнали 19 обʼєктів ЮНЕСКО, але вдалося врятувати найбільший в Україні іконостас. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+23.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, п'ятниця
19 червня
20:30
Ексклюзив
Військова Європа
Наступні шість місяців будуть надзвичайно небезпечними для Заходу, - Едвард Лукас
20:26
Ексклюзив
Сергій Згурець
У нас є більше карт: Згурець про спроможності України та РФ посилювати далекобійні удари
20:03
OPINION
Виглядає, час працює проти вас, гаспадін Путін
19:36
Кароль Навроцький
Навроцький заявив, що українське зерно вдарить по польських аграріях
19:22
Оновлено
Україна почала застосовувати власну КАБ "Вирівнювач" у бою
Україна почала застосовувати власну КАБ "Вирівнювач", а на фронті відбулося 65 боїв від початку доби
19:09
Ексклюзив
Бен Годжес
Україна, схоже, знайшла один із ключових шляхів до перемоги, - генерал Годжес
19:08
вибух на московському НПЗ
ЗСУ вивели Московський НПЗ з ладу — завод припинив переробку нафти на невизначений термін, — Генштаб
19:05
Володимир Зеленський
"Тижня вистачить". Зеленський закликав Лукашенка демонтувати ретранслятори для російських дронів
18:52
Оновлено
ППО Москва
Москва знову під атакою українських дронів: мер Собянін повідомляє про 76 збитих БПЛА
18:39
Капітолій (Вашингтон)
У Сенат США подали двопартійний проєкт закону, який дозволить витрачати заморожені активи РФ на зброю для України
18:23
виставка Крим. Теплі спогади
Із теплими спогадами: в Києві відкрили фотовиставку про український Крим
18:11
Оновлено
Наслідки удару по Павлограду 19 червня 2026
РФ убила 8-річну дівчинку на Дніпровщині, атакувала дронами маршрутку з людьми в Херсоні і логістичний центр у Запоріжжі: наслідки ударів по регіонах
18:11
Українські дрони вдруге за тиждень атакували НПЗ у Капотні поблизу Кремля
Позови через дрони: російські суди випадково показали реальні втрати нафтобаз від ударів ЗСУ
17:59
Володимир Зеленський і Дональд Туск
Польща повинна брати участь у всіх переговорах щодо Росії та безпеки, - Туск на саміті ЄС
17:45
Партнерський матеріал
Що подарувати татові на День Батька: поради від Брокар
Парфуми, догляд і трохи уваги: що подарувати татові на День Батька
17:01
OPINION
Яким буде Іран після мирної угоди
16:58
Оновлено
Кір Стармер
Суд засудив виконавців підпалів будинку Стармера, тоді як російський куратор атак лишився безкарним
16:32
Володимир Зеленський та Луїз Інасіо Лула да Сілва
Президент Бразилії Лула запропонував Зеленському задіяти контакти з членами Радбезу ООН для просування миру з РФ
15:57
Ормузька протока
Іран заблокував Ормузьку протоку: революційна гвардія відкрила попереджувальний вогонь і зупиняє судна
15:47
росія мобілізація
В одному з регіонів РФ почали вчити цивільних як проводити масову мобілізацію
15:04
ЧС-2026, чемпіонат світу 2026 з футболу, ФІФА
Бразилія, США та Туреччина грають у 2-му турі: розклад матчів і трансляцій ЧС-2026
14:58
Огляд
вибух на московському НПЗ
"Непробивна" московська ППО не зупинила українські дрони, зате феєрично "знесла дах" резервуару з пальним НПЗ
14:40
Анонс
Бруно Шульц
Дискусії, вистави, проза, поезія, вернісажі та дебют Жадана як художника: у Дрогобичі відбудеться ХІІ Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца
14:31
Міноборони запускає платформу TrophyLab: партнери з усього світу зможуть дослідити технології трофейної техніки РФ
14:25
Убивцю одеського активіста Дем'яна Ганула засудили до довічного ув'язнення
Убивцю одеського активіста Дем'яна Ганула засудили до довічного ув'язнення
14:13
Мирослав Маринович
Головна зброя Росії — це брехня, а не атомна бомба, — Мирослав Маринович
14:04
OPINION
Атаки на українські православні святині є природними для Росії, в якій православ'я — суто декорація
13:51
Переговори в Женеві 17 лютого
Україна, РФ та США відновили неформальні контакти та обговорюють двофазове припинення вогню, - The Economist
13:08
Оновлено
Верховна Рада, голосування
Кошти у 40 млрд грн, що передбачалися для ЗСУ, можуть спрямувати на інші потреби
13:00
Ексклюзив
Володимир Зеленський, спеціальне засідання Європейської ради у Брюсселі
Три години за зачиненими дверима без мобільних телефонів: Висоцька поділилася інсайдом із саміту лідерів ЄС
12:51
Ексклюзив
Від дронів-бомбардувальників до морських перехоплювачів "шахедів": Defence Builder презентував оборонні стартапи з України та Європи
12:47
НАБУ
НАБУ знайшло прослушку в квартирі свого детектива й підозрює, що її встановила СБУ
12:01
Хакери створили платний клон "Резерв+", у якому зареєструвалися понад 4 тис. ухилянтів
11:45
Ексклюзив
Олексій Гарань
Гарань: Росія програє країнам Заходу в економічній сфері, але намагається використати інші ресурси
11:15
віце-президент США Джей Ді Венс
США та Іран скасували переговори у Швейцарії щодо припинення війни
11:01
OPINION
Важко вважати Путіна гарантом стабільності на фоні палаючої Москви
10:57
долар євро валюта обмін
Курс валют на 19 червня: скільки коштує долар та євро в обмінниках
10:48
Ексклюзив
США - Іран
Після підписання меморандуму між США та Іраном світова економіка трохи видихне, але ці тенденції не є сталими, - Константинова
10:28
Петер Мадяр
Мадяр наполіг, щоб у декларації саміту ЄС не було пункту про прискорений вступ України
09:57
Інфографіка
ЧС-2026
Мексика в 1/16 фіналу та 4 збірні на межі вильоту: який вигляд мають таблиці після 2-го туру ЧС-2026
Більше новин