
З посвідченням УБД і без: правозахисниця Денісова пояснила, як родинам ветеранів отримати пільги на комуналку
Хто із членів родин ветеранів війни може отримати пільги на житлово-комунальні послуги та як це зробити за наявності посвідчення учасника бойових дій та без нього
Про це розповіла правозахисниця, очільниця Українського центру захисту прав людини Людмила Денісова в етері Еспресо.
"Ми обговорюємо зараз дуже актуальне питання про пільги на житлово-комунальні послуги. Тому що зараз виникають безліч питань, телефонують на гарячу лінію з різними запитаннями: чому люди не можуть отримати ці пільги. Тому що, якщо ветеран війни вже мав відповідне посвідчення та оформив ці пільги, то родина продовжує їх отримувати. Але головне питання - як оформити ці пільги, якщо ветеран ще не скористався правом на них, або став учасником бойових дій уже під час воєнних дій", - зазначила вона.
Хто з членів родини має право на ці пільги: особи, які фактично проживають у тому самому житловому приміщенні, що й ветеран. Тобто це може бути дружина/чоловік; непрацездатні батьки; діти до 18 років; діти з інвалідністю І або II групи (незалежно від віку), якщо вони не одружені; особи, які перебувають під опікою чи піклуванням ветерана.
"І розберімось, хто такий ветеран. Ветеран війни - це учасник бойових дій або особа з інвалідністю внаслідок війни. І згідно з законами, у них є пільги та у їхньої родини. Якщо в родині вже було посвідчення учасника бойових дій, то питань в оформленні не виникає. Треба звернутися з заявою з необхідними документами до Пенсійного фонду України та оформити. До нас телефонує багато людей з різних регіонів, і у них різні обставини, чому їм не призначають, наприклад, Харків та Харківська область. І я зараз хочу звернути увагу людей, члени родин яких потрапили в полон або зникли безвісти, майже з червня 2024 року не оформлювали такі пільги, ми написали листа до Пенсійного фонду України, і ПФУ роз’яснив цю ситуацію, на жаль, що Пенсійний фонд не проінформував людей раніше. Тому що у зв'язку з енергетичною кризою саме в цьому регіоні виплат не було. Зараз вони будуть, треба піти, оформити, у кого оформлені, то вони будуть вже компенсуватися", - розповіла вона.
Людмила Денісова зауважила, що їхні заявники, яким вони допомагали, повідомили, що вже отримали кошти.
Якщо військовий не встиг отримати посвідчення учасника бойових дій
Також правозахисниця розповіла, що робити, якщо військовий не встиг отримати посвідчення учасника бойових дій, наприклад, якщо він потрапив у полон або зник безвісти.
"Раніше таким родинам відмовляли, тому що по закону єдиним документом, що давав право на їх оформлення, було посвідчення учасника бойових дій. Нарешті 13 грудня 2024 року ця ситуація трошки виправлена, і до переліку документів, за якими можна оформити пільги, додано витяг з Єдиного державного реєстру ветеранів війни. Це ключове", - зазначила вона.
Хто може отримати цей витяг?
Право мають члени родини ветерана, які фактично проживали разом із ним. Зокрема: батьки; дружина/чоловік; неповнолітні діти.
Вони можуть звернутися із заявою до: відділу ветеранської політики за місцем проживання, або ЦНАПу (Центру надання адміністративних послуг) - незалежно від місця проживання.
Що потрібно подати: заяву; витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; паспорт; реєстраційний номер платника податків.
На підставі цих документів родина отримає витяг з реєстру ветеранів війни, а далі кожен член сім’ї, який має право на пільги, звертається до Пенсійного фонду і надає зокрема отриманий витяг; документи, що підтверджують родинні зв’язки з ветераном.
"Як виплата пільг відбувається, Люди думають, що у них будуть пільги 75%, і треба буде платити тільки 25. Наголошую про те, що платити треба повністю, а потім цю пільгу повертає Пенсійний фонд вже після вашої сплати на рахунок того члена сім'ї, на якого саме було оформлено. І зараз ще хочу повідомити, що І експериментальний проєкт, реалізований урядом, що можна подати єдину спрощену заяву до Пенсійного фонду і оформити ці пільги", - зауважила Людмила Денісова.
- 19 грудня Людмила Денісова, правозахисниця, очільниця Українського центру захисту прав людини, зазначила, що 13 грудня Кабінет Міністрів України ухвалив рішення, яке надає можливість членам сімʼї полонених ветеранів війни або зниклих безвісти за особливих обставин користуватися їхніми пільгами.
- Актуальне
- Важливе















