Огляд

Російські війська почали відступати на Запоріжжі після відключення Starlink, загиблі українці на шоломі – занадто політично для МОК. Акценти світових ЗМІ 12 лютого

12 лютого, 2026 четвер
12:10

У фокусі міжнародних видань зниження бойової активності після відключення росіянам Starlink, а також рішення Міжнародного олімпійського комітету про дискваліфікацію українця Гераскевича через "Шолом пам'яті"

Зміст

Про це і не тільки писали світові ЗМІ 12 лютого

Російська армія без Starlink  опинилась у скрутному становищі

"Страхи Z-воєнкорів, що відключення супутникового інтернету Starlink

Starlink, фото: gettyimages

 підірве позиції російських військ на передовій, почали збуватися. Українські сили просунулися на Запоріжжі після того, як російські підрозділи втратили зв'язок від компанії Ілона Маска", повідомляє The Moscow Times з посиланням на високопосадовця НАТО.

Як повідомляє видання, посадовець НАТО на умовах анонімності повідомив, що через втрату зв'язку, Росія опинилася в дещо скрутному становищі з погляду оперативного управління військами. Будь-яка альтернатива, яку запропонує Росія, ймовірно, не буде такою ж ефективною".

Саме про це попереджали Z-блогери після того, як Маск на початку лютого відключив термінали, які не потрапили до складених Україною "білих списків".

Термінали Starlink у російських підрозділах працювали незаконно, бо ввозили контрабандою з інших країн. Налаштувати їх вдавалося навіть тому, що формально вони знаходилися на території України, нехай окупованій. Міноборони США ще за адміністрації Джо Байдена почали обговорювати з компанією SpaceX Маска, яка надає послуги зв'язку Starlink, питання про деактивацію терміналів у російських військах. Влітку 2024 року Пентагон повідомив про відключення сотень лівих терміналів.

Михайло Федоров, який раніше обіймав посаду міністра цифрової трансформації України, незабаром після свого призначення у січні міністром оборони звернувся до SpaceX з проханням відключити російські термінали. До них потрапили всі апарати, не зареєстровані в Україні. Російська армія використала їх не тільки для зв'язку, але останнім часом стала навіть встановлювати на бойові дрони, щоби обходити український захист.

Одразу після відключення ЗСУ зафіксували падіння бойової активності. У зведенні Генштабу 5 лютого йшлося про 56 випадків штурмових дій з російської сторони проти 80-110 раніше. У середу ЗСУ повідомили, що відбили село Косівцеве. Тим часом останніми тижнями РФ заявляла про просування у Гуляйполі. 

Російський прапор терплять, тоді як портрети українських жертв вважаються "політичними" 

"Шолом пам’яті", а тепер і дискваліфікація українського скелетоніста  Владислава Гераскевича – на перших шпальтах усіх світових ЗМІ. Українського скелетоніста не просто дискваліфікували – його позбавили акредитації, тобто він має покинути Олімпійське селище.

За даними ВВС, МОК послався на правило 50.2 Олімпійської хартії, за яким "жодні демонстрації чи політична, релігійна чи расова пропаганда не допускаються на будь-яких олімпійських об'єктах, місцях проведення чи в інших зонах". 

"Але Гераскевич вважає, що його данина пам'яті нічим не відрізняється від тих, що висловили інші спортсмени, наприклад, фігурист Максим Наумов, який тримав фотографію своїх батьків, які були серед 67 загиблих в авіакатастрофі у Вашингтоні, округ Колумбія, чекаючи на оголошення свого рахунку у вівторок", – пояснює видання. 

Коментатор BBC бобслеїст Джон Джексона, який двічі брав участь в Олімпіаді, підтримав українського спортсмена. 

"Для мене, як військового, а тепер і ветерана, пам’ять про них справді важлива для всіх ветеранів, – сказав він. – Ми всі втрачали друзів і колег у конфлікті, і ми всі знаємо когось, кого немає з нами і хто приніс найвищу жертву. Я підтримую його в тому, чого він намагався досягти. Дуже важливо пам’ятати тих, хто віддав своє життя за те, що зрештою не мало статися". 

Владислав Гераскевич

Владислав Гераскевич, фото: Getty Images

 

"Загиблі українці на "Шоломі пам’яті" – це занадто політично для МОК: Тепер він дискваліфікував Гераскевича" – статтю з таким заголовком опублікувало видання Neue Zürcher Zeitung.

"Міжнародний олімпійський комітет (МОК) не хоче бачити на треку саме цей головний убір, який Гераскевич назвав "шоломом пам’яті". Він заборонив скелетоністу носити його на офіційних тренуваннях та змаганнях. Це порушує правила щодо політичних меседжів на олімпійських об’єктах. Кожен повинен мати можливість зосередитися на своєму виступі в безпечному середовищі, не зачепленому конфліктами світу. 

Але Україна не є "незачепленою" конфліктами цього світу. Щоденний терор від безпілотників та ракет, що цілять житлові райони, систематичне руйнування енергетичної інфраструктури, розбомблені міста, смерті на передовій та мільйони біженців свідчать про це.

Чи можна досягти нейтралітету, вигнавши пам'ять з арени? Чи МОК, роблячи це, фактично оголошує горе руйнівним?" – пише авторка Елена Панайотідіс. 

Авторка також згадала італійського сноубордиста Роланда Фішналлера, який був у шоломі з кількома прапорами, зокрема російським триколором. Однак МОК пояснив, що прапори символізують країни, де Фішналлер раніше брав участь в Олімпіаді. 

"Хоча технічно це може бути правдою, символічно це вибухонебезпечно. Російський прапор терплять, тоді як портрети українських жертв вважаються "політичними" та відхиляються. 

І хоча МОК у Кортіні запропонував чорну пов'язку як компроміс до шолома жалоби, а тепер дискваліфікував спортсмена, він одночасно рухається далі до повернення російських спортсменів під нейтральним прапором. Їм не дозволено змагатися під російським прапором, а гімн не звучатиме навіть у разі їхньої перемоги. Такий вже був випадок на Паризькій Олімпіаді 2024 року….

МОК справді може заборонити шолом Гераскевича, і він дискваліфікував спортсмена за це. Однак це не заважає центральному питанню стати очевидним: чия реальність дозволена бути видимою, а кого чемно відправляють до змішаної зони?" – запитує авторка.   

 

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+24.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, середа
10 червня
13:19
Кір Стармер
"Солідарність з Україною залишається нашою головною метою". Стармер відповів Туску
13:15
мікросхема, чіп, електроніка
Палата представників заборонила передачу американських технологій для виробництва "шахедів"
12:58
Ексклюзив
Рефат Чубаров
Чубаров: успішна атака на Чонгарський міст завдала сильного удару по логістиці РФ у Криму
12:30
Верховна Рада, ВР
Верховна Рада збільшила видатки на безпеку і оборону на 1,56 трлн грн
12:26
Оновлено
Чонгарський міст повністю зруйновано. Маріупольський порт не працює. Підсумки роботи Сил оборони на полудень 10 червня
12:02
Ексклюзив
Ігор Рейтерович
Вимоги Угорщини запровадити квоти для нацменшин у Раді суперечать Конституції України, - Рейтерович
12:00
Оновлено
Наслідки удару по Чебоксарам, Чувашія
Зеленський підтвердив, що Flamingo влучили у воєнний завод у Чебоксарах, який забезпечує окупантів ракетами
11:46
Огляд
Чого слід чекати, якщо не оцифрувати трудову книжку до 10 червня та як це зробити самостійно
11:37
Ексклюзив
У Києві прощаються із 12-річним хлопчиком, який загинув через ДТП в Соломʼянському районі
11:30
OPINION
Україна-Польща. У політиці емоції — поганий радник
11:09
Торік у ДТП загинули понад 3 тис. людей: у Раді назвали основну причину смертей на дорогах
11:04
OPINION
Польська істерія і стратегічна ціна
11:02
Дмитро Кулеба
Зеленський написав відкритого листа Путіну, бо переговори через Абрамовича не спрацювали, як треба, - Кулеба
10:52
Ексклюзив
Путін в Кремлі
Діагноз режиму: Долінце про антидронові сітки біля резиденції Путіна на Валдаї
10:46
відключення світла, блекаут, генератор, енергетика
Через російські обстріли є знеструмлення у шести областях: стан енергосистеми 10 червня
10:33
ДТП у Києві
Смертельна ДТП у Солом'янському районі Києва: у Bolt підтвердили, що водій у момент аварії виконував замовлення
10:06
Ексклюзив
санкції проти рф
Політолог Телешун пояснив, як санкції ЄС можуть створити загрозу для режиму в Росії
10:02
Іван Вигівський
РФ почала вербувати дівчат для вбивств військових, - Вигівський
10:00
валюта
Курс валют на 10 червня: вартість долара в банках перетнула позначку 45 грн
09:19
Оновлено
Рятувальники ліквідовують наслідки ворожого обстрілу.
Росія атакувала Україну понад сотнею дронів: вдарила по Харкову та Одесі, є постраждалі та руйнування
08:51
зброя США
США завдають ударів по Ірану за збитий гелікоптер
08:49
патріарх Кирил
Патріарх Кирил, Мединський, Алекперов: ЄС готує проти поплічників Путіна санкції, які раніше блокував Орбан
08:45
Ексклюзив
Карта бойових дій за березень-травень
Росіяни воюють між собою через проблеми з комунікацією: Третій армійський корпус про Лиманський напрямок
08:03
OPINION
Україна не вступить в ЄС у 2027 році. Чи варто з цього робити трагедію?
07:57
Дмитро Лубінець
Лубінець розповів, про дзвінок Єрмака після звільнення, щоб підписати "меморандум"
2026, вiвторок
9 червня
22:56
Ексклюзив
грицак
Я хочу помилятися, але ця війна надовго, - історик Грицак
22:30
безпілотник, дрон
РФ перейшла на нові відеочастоти на "Молніях", детектори можуть їх пропустити, — Флеш
22:25
Ексклюзив
Криза навколо Тайваню найімовірніше припаде на кінець осені, — політолог Саакян
22:13
Оновлено
Серія вибухів у Росії: у Підмосков'ї ліквідовано посадовця міноборони, у Москві — вибух авто, у Дагестані — підрив газопроводу
22:02
Усик
Чемпіон світу з боксу Усик увійшов до рейтингу найвпливовіших людей у спорті за версією TIME
21:58
Ексклюзив
паливна криза в Криму
Дефіцит продуктів, паніка, зірваний курортний сезон: нардеп Чийгоз про ситуацію в Криму
21:44
Ексклюзив
ДСНС провела масштабні відкриті навчання у Черкасах
ДСНС провела масштабні навчання у Черкасах і презентувала Мобільний центр безпілотних систем
21:04
Ексклюзив
Між півднем України та Кримом є дві больові точки для ворожої логістики, - Лакійчук
20:52
До Коаліції за повернення українських дітей приєдналася Боснія і Герцеговина, - Сибіга
20:13
Норвегія
Норвегія виділить близько 100 млн євро на морські дрони для України
20:11
Дональд Туск
Польща має бути присутня на переговорах щодо України, — Туск
20:01
OPINION
НМТ з математики. Нам треба не в Європу, а back to USSR?
20:00
Володимир Зеленський
Україна доведе кількість ударів до 600 дронів і ракет, щоб Росія відчула війну вдома, — Зеленський
19:49
Зеленський та Путін
Лист до Путіна мав конкретну мету і вона досягнута, — Зеленський на саміті NB-8
19:39
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
Німеччина дасть 300 мільйонів євро на чеську "снарядну ініціативу" для України
Більше новин