Суто технічно для відновлення ядерного статусу Україні вистачить 4-х років, - Радіо Свобода

20 квітня, 2025 неділя
22:36

Якщо відкинути політичні та юридичні міркування і залишити лише технічну сторону питання, то Україна, обравши "плутонієвий шлях", зможе за кілька років побудувати радіохімічне виробництво та налагодити виведення з відходів АЕС плутонію, необхідного для виготовлення власного боєзаряду

Зміст

Про це фахівець з ядерного озброєння та роззброєння Павло Подвиг розповів в інтерв'ю Радіо Свобода.

"Якщо немає жодних політичних обмежень, якщо Україну ніхто не буде бомбити, то ударними темпами все можна зробити років за чотири. Візьміть як приклад Мангеттенський проєкт або радянську програму з розробки ядерної зброї. У СРСР і до цього були якісь незначні напрацювання, але фактично активна робота над програмою почалася в 1949 році. Ось вам і чотири роки. Це, звичайно, відбувалося в умовах, коли у вас немає жодних інших перешкод, у тому числі політичних, а також протидії з боку вашого сусіда, але загалом чотири роки - реальна для України цифра", - вважає Подвиг.

Читайте також: Олег Рибачук: Якщо Україну залишать без вибору, ми можемо розпочати виробництво власної ядерної зброї, чимось нагадуючи Ізраїль

Окрім того, оскільки, за його словами, міжнародні заборони поширюються лише на матеріали, але не на механізми, необхідні для роботи ядерної бомби (наприклад, детонатори, які ініціюють ланцюгову реакцію, та відбивачі, які не дають нейтронам у ході розподілу "вискочити" із заряду), "Україна може створювати другі практично "безболісно", з точки зору реакції світової спільноти".

Два шляхи: урановий та плутонієвий

Атомну бомбу можна створити двома різними способами: за допомогою урану або плутонію, зазначає Радіо Свобода.

Для створення ядерної зброї потрібен ізотоп урану U-235, причому в природному урані його всього 0,7%, решта (понад 99%) припадає на непридатний для створення зброї ізотоп урану U-238. Для того, щоб перетворити звичайний уран на збройовий, його потрібно збагатити, тобто збільшити частку урану-235 приблизно до 90%, оскільки він здатний підтримувати необхідну для вибуху ланцюгову реакцію.

Читайте також: Якщо в Білорусі буде розміщена ракета "Орешник", Україна матиме офіційне право відновити ядерну зброю, - політолог Цибулько

"Збагачення відбувається головним чином за допомогою центрифуг: уран переводять у газоподібний стан і часто пропускають через ці центрифуги. За рахунок відцентрової сили важкі молекули з ураном-238 зсуваються до стінки, а легші молекули з ураном-235 йдуть ближче до центру. Цей процес повторюється багато разів у великій кількості систем центрифуг (їх ще називають "каскадами"), тому що за одну процедуру збагачення співвідношення часток ізотопів в урані практично не зміниться: це вимагає величезних потужностей і великої кількості повторень", - йдеться у статті, опублікованій 20 квітня 2025 року.

"Плутонієвий шлях" при цьому, як зазначає Подвиг, є простішим за "урановий шлях", оскільки технологічно побудувати реактор і радіохімічне виробництво набагато легше, ніж вибудувати всі необхідні системи для роботи ядерної зброї на урані.

До того ж, плутоній вигідно відрізняється своєю критичною масою: 10 кілограмів проти 50 у випадку з ураном, і таку кількість плутонію видобути легше, ніж 50 кілограмів збройового урану.

  • У січні 2025 року президент Володимир Зеленський заявив, що відмовлятися від ядерної зброї Україні потрібно було лише в обмін на членство у НАТО, а те, як натомість повелася тогочасна влада, повіривши у Будапештський меморандум, то було "тупо, абсолютно тупо, нелогічно й дуже безвідповідально".
Теги:
Читайте також:
Київ
+22.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, середа
1 липня
22:50
РФ пригрозила Apple штрафом до 4 млрд рублів через "дискримінацію" російських пошукових систем
22:50
Володимир Зеленський
Зеленський попередив, що РФ готує новий масований удар. Мережа АЗК через загрозу не працюватиме в низці областей вночі
22:40
Оновлено
Сергій Кузнєцов у супроводі італійської поліції
Німеччина висунула обвинувачення українцю, який очолював команду підривників "Північних потоків"
22:35
Ексклюзив
марш у Лондоні 24.02.2023
Змін у державній політиці Великої Британії щодо України після відставки Стармера не очікується, - журналіст Цюпин
22:31
війна з росією
Росіяни застосовують нові БПЛА. У Данії випробували спільну з українцями модель НРК. На фронті - 210 боїв. Підсумки роботи Сил оборони ввечері 1 липня
22:19
Ексклюзив
пошкоджені резервуари АЗС
Експерт з енергетики Рябцев пояснив, чи можна убезпечити АЗС у прифронтових містах від ударів РФ
22:15
Ексклюзив
У Києві вшанували Героя Романа Орищенка в роковини смерті
Пластун, майданівець, історик і воїн: у Києві вшанували пам'ять Романа Орищенка в роковини загибелі
22:03
Ексклюзив
Сергій Фурса
Ефективність наших ударів має перевищити швидкість відновлення російських НПЗ, - інвестиційний банкір Фурса
21:52
Трамп на зустрічі з Путіним
Путін програє в будь-якому разі, і Трампу варто це зрозуміти, — ексголова Пентагону
21:39
Пушкін Німеччина
У німецькому Гемері вкрали пам’ятник Пушкіну - "символ дружби між народами РФ і ФРН"
21:34
Гаррі Кейн (праворуч), Англія - Гана, ЧС-2026
Дубль Кейна врятував Англію від сорому, очікуємо на матчі США і Бельгії в 1/16 фіналу: розклад та результати матчів ЧС-2026 на 1-2 липня
21:22
Ексклюзив
Крим, Саки, Новофедорівка, вибух, пожежа, удар
Через деякий час буде уражено останній найбільший НПЗ в Росії, - військовий оглядач Коваленко
20:18
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Валерій Залужний
Зеленському доведеться відмовляти балотуватися в президенти не лише Залужного, - Данилюк-Ярмолаєва
20:16
У районі Козачої Лопані ліквідували прорив держкордону, – полк "Скеля"
20:01
OPINION
Може, справа не в Волині? І навіть не в Бандері?
19:56
Оновлено
Зеленський Харріс
В Ірландії Зеленський виступив на церемонії відкриття головування країни в Раді ЄС та провів зустріч з Коштою та Мартіном
19:49
легіон "Свобода Росії"
Легіон "Свобода Росії" рік готував диверсію проти газової інфраструктури РФ на $6 млн збитків, — Business Insider
19:28
українські оборонні технології
Україна запускає контрольований експорт зброї та оборонних технологій
19:16
Дмитро Лубінець
Лубінець запропонував РФ запровадити для полонених обов'язкові дзвінки рідним не менш ніж 3 хвилини
19:14
Новини компаній
Компанія blago та Usyk Foundation оголосили про партнерство
18:54
Оновлено
Понівечена маршрутка у Херсоні
РФ атакувала кілька АЗС Дніпровщини, автівку й маршрутку в Херсоні, підприємство в Новій Одесі, Харків та Одещину: кількість загиблих і потерпілих зросла
18:52
Ексклюзив
Пастка СЗЧ: чому військові залишають службу та які бюрократичні перепони трапляються на шляху назад
18:51
центри для біженців Польща
Польща з 1 липня припиняє фінансувати проживання в центрах для біженців: кого це торкнеться
18:50
Віктор Вілліс
Помер соліст Village People і співавтор легендарного хіта Y.M.C.A. Віктор Вілліс
18:45
Огляд
Лукашенку варто згадати минуле, перш ніж брязкати зброєю: як українці й білоруси воювали між собою
18:24
fpv-дрон, фпв, ЗСУ, Сили оборони, фронт, Генштаб
Виробник дронів у США переймає українську технологію "роїв", щоб отримати контракт Пентагону, — Forbes
17:47
Метью Вітакер
На саміті НАТО слід очікувати довгострокових, стійких зобов’язань для підтримки України, — посол США в Альянсі
17:45
Україна НАТО
Засідання Ради Україна - НАТО на саміті в Анкарі пройде на рівні глав МЗС
17:20
Індія росія прапор
Росія почала закуповувати бензин в Індії, щоб подолати дефіцит пального, — Reuters
17:02
OPINION
блог Ігор Гулик
Я не хочу "взувати польські черевики"
16:38
На фронті загинув музикознавець Ігор Ходжаніязов, дослідник фольклору Криму і півдня України
На фронті загинув музикознавець Ігор Ходжаніязов, дослідник фольклору Криму і півдня України
16:09
росія китай
Міноборони РФ особисто схвалило секретні військові навчання Росії в Китаї, — Reuters
15:44
Логотип пісенного конкурсу Євробачення із прапором Канади
Канада вперше візьме участь у Євробаченні-2027 
15:27
Марк Рютте
Навіть Трамп визнав помітний прогрес України у стримуванні наступу Росії, — Рютте
14:53
Олександр Лукашенко
Лукашенко помилував 32 засуджених, серед них 28 політв'язнів. Тихановська прокоментувала
14:48
Сенс Банк
Кабмін вирішив продати одразу два держбанки, серед них - "Сенс Банк"
14:48
на фото Дмитро Лубінець
За три роки кількість звернень щодо порушення прав під час мобілізації зросла у 333 рази, – Лубінець
14:25
прапори Україна Польща
Польща побачила "ескалацію" в ухваленні законопроєкту щодо Пантеону
14:10
Михайло Федоров
Федоров: Україні треба "наступний рівень допомоги" партнерів для запуску нового циклу військових інновацій
14:09
Дмитро Лубінець
Лубінець закликав Червоний Хрест забезпечити "режим тиші" для евакуації жителів Олешок
Більше новин