
Україна повернула 390 військових та цивільних у межах масштабного обміну полоненими з РФ
Україна та Росія розпочали найбільший від початку війни обмін полоненими, він триватиме кілька днів
Про це повідомив президент України Володимир Зеленський.
Глава держави зазначив, що вже реалізовано першу частину домовленості про обмін "1000 на 1000". Сьогодні в Україну вже повернулися 390 людей.
"Ця домовленість була досягнута на зустрічі в Туреччині, і важливо реалізувати її повністю", - зазначив Зеленський.
Він наголосив, що процес обміну продовжиться у суботу та неділю.
"Дякую всім, хто допомагає, хто 24/7 працює для того, щоб українці й українки поверталися додому. Дуже важливо повернути всіх, хто в полоні. Перевіряємо кожне прізвище, інформацію по кожній людині. Продовжимо нашу дипломатичну роботу, щоб такі кроки ставали можливими", - наголосив президент України.
Як зауважив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, обмін відбувся завдяки наполегливій роботі українських державних органів, які входять до складу Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.
"Акцентую, що на місці проведення обміну перебували працівники Офісу Омбудсмена з метою контролю дотримання прав людини відповідно до норм міжнародного гуманітарного права, зокрема Женевських конвенцій", - додав омбудсмен.
Обмін також прокоментував міністр оборони України Рустем Умєров. Він наголосив, що усі ключові органи, відповідальні за підготовку до обміну, діяли як єдина команда з єдиною метою – повернути українських громадян додому у максимально стислі терміни.
"Військові та цивільні. Чоловіки й жінки. Кожен із них – наш. Списки формувалися за єдиним критерієм – зберегти життя. В межах стамбульських домовленостей очікуємо нових обмінів, які триватимуть кілька днів", - додав міністр оборони.
Кого вдалося звільнити?
Як уточнили у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими, з російської неволі повернулися 270 військових та 120 цивільних громадян.
Серед повернених захисників – військовослужбовці ЗСУ, зокрема ВМС, ДШВ, Сил ТрО, а також Національної гвардії України та Державної прикордонної служби України.
"Звільнені оборонці захищали нашу землю на Донецькому, Луганському, Запорізькому, Харківському, Херсонському напрямках, а також брали участь в боях в Чернігівській, Сумській та Київській областях", - розповіли у Коордштабі.
Зазначається, що серед визволених сьогодні – 3 жінки та 387 чоловіків.
"Звільнені з російської неволі пройдуть медичний огляд, отримають допомогу з фізичної та психологічної реабілітації, всі належні виплати за весь час перебування в неволі та реінтегруються в суспільство", - йдеться у повідомленні.
За інформацією керівника Офісу президента Андрія Єрмака, серед тих, кого повернули, є воїни, які перебували в неволі з 2022 року.
Що передувало?
Раніше про початок масштабного обміну повідомляли джерела Еспресо, РБК-Україна, а також телеканал Дождь.
Як повідомляє телеканал Дождь із посиланням на проєкт "Хочу жить", обмін у форматі "1000 на 1000" відбувається просто зараз на білорусько-українському кордоні.
За інформацією джерел РБК-Україна, обмін полоненими триватиме три дні.
Варто зазначити, що попередньо президент США Дональд Трамп на своїй сторінці в Truth Social повідомляв, що у п'ятницю, 23 травня, Росія та Україна провели масштабним обмін полоненими.
"Щойно завершився великий обмін полоненими між Росією та Україною. Він набуде чинності найближчим часом. Вітаю обидві сторони з цими переговорами. Це може призвести до чогось великого?", - написав він.
Джерела РБК-Україна та Радіо Свобода також підтверджували інформацію про обмін, втім зазначали, що він триває.
- 16 травня у Стамбулі пройшла тристороння зустріч делегацій України, США та Туреччини. Після цього відбулися переговори між делегаціями Росії та України. За словами міністра оборони Рустема Умєрова, порушувалися питання обміну полоненими у форматі 1000 на 1000, припинення вогню та зустрічі Зеленського й Путіна.
- 22 травня Україна та Росія надали одна одній списки імен військовополонених для обміну у форматі "1000 на 1000". Президент України Володимир Зеленський назвав цю домовленість єдиним реальним результатом зустрічі з російською делегацією в Стамбулі.
- Актуальне
- Важливе









