Оновлено

З чіткими термінами: у посольстві США підтвердили, що надіслали Києву перелік реформ для продовження підтримки

26 вересня, 2023 вiвторок
11:47

Сполучені Штати під час багатосторонньої координаційної платформи донорів для України в Брюсселі надали Києву запропонований перелік пріоритетних реформ для обговорення та зворотного зв’язку

Про це йдеться в заяві щодо запропонованого переліку пріоритетних реформ, оприлюдненій на сайті Посольства США в Україні

"У рамках діалогу, що триває з Україною та сторонами, зацікавленими у майбутньому успіху України, Сполучені Штати надали запропонований перелік пріоритетних реформ для обговорення та зворотного зв’язку на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України у Брюсселі", – йдеться в повідомленні.

У посольстві зазначили, що надали перелік як основу для консультацій з урядом України та ключовими партнерами "в рамках незмінної підтримки України та її зусиль з інтеграції в Європу – мети, яку Сполучені Штати рішуче підтримують". 

Згаданий перелік має на меті визначити пріоритети та консолідувати кроки з реформування разом з Україною і ключовими зацікавленими сторонами. Як додали в посольстві, під час зустрічі в Білому домі з президентом України Володимиром Зеленським очільник США Джо Байден наголосив, що реформи мають бути "спрямовані на боротьбу з корупцією та створення середовища, в якому бізнес зможе процвітати, а американські та європейські компанії захочуть інвестувати".

Раніше Українська правда повідомила, що заступник радника Білого дому з нацбезпеки з питань міжнародної економіки Майк Пайл надіслав Координаційній платформі донорів, прем’єр-міністру України Денису Шмигалю та Офісу президента лист із переліком реформ, які Україна повинна зробити для продовження надання їй військової допомоги.

За даними видання, реформи у документі розподілені за пріоритетністю впровадження: 0-3 місяці, 3-6 місяців, один рік, 18 місяців.

Умови стосуються реформування роботи наглядових рад державних підприємств, антикорупційних органів (САП, НАБУ, НАЗК), Вищої ради правосуддя, загалом судової гілки влади, Міноборони та всіх силових відомств.

Імплементація регламенту REMІТ

Не пізніше 1 квітня 2024 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, має затвердити порядок, обсяг та періодичність подання інформації про торгівлю оптовими енергетичними продуктами, пов'язаної із законодавством щодо забезпечення доброчесності та прозорості оптового ринку електричної енергії (REMIТ).

Наглядові ради державних підприємств (умова макрофінансової допомоги від ЄС)

 • Ввести по сьомому члену до наглядових рад Укренерго та Нафтогазу;
 • Завершити законодавчий процес корпоратизації Енергоатому та обрати незалежну наглядову раду;
 • Передача Оператора ГТС у власність міністерства енергетики, прийняття нового статуту компанії та обрання нової незалежної наглядової ради;
 • Прийняття закону про корпоративне управління держпідприємствами (законопроект 5593-д) відповідно до рекомендацій Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) до осені 2023 року, щоб забезпечити прозоре та засноване на заслугах висування, відбір та перепризначення висококваліфікованих незалежних професіоналів на посади членів наглядових рад ДП і запровадити процедуру щорічного оцінювання наглядових рад (запобігання усуненню членів наглядових рад у довільному порядку);
 • Обрати та запровадити нову наглядову раду для новоствореного держконцерну "Українська оборонна промисловість" (колишній "Укроборонпром") у відповідності до стандартів ОЕСР.

Пріоритети на 0-3 місяці

Посилити Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП):

 • Верховна Рада повинна ухвалити закон про реформування САП відповідно до параметрів структурного критерію МВФ. Закон має містити положення щодо: вдосконалення процедур відбору керівника та ключових посадових осіб САП для забезпечення прямої та змістовної участі незалежних експертів в організації конкурсу; посилення спроможності САП регулювати свою організаційну діяльність; та створення механізмів дисципліни та підзвітності керівництва САП (включаючи оцінку ефективності роботи та періодичний зовнішній аудит, що проводиться зовнішніми експертами з міжнародним досвідом). Критерій МВФ на кінець грудня. Внести зміни до законодавства з метою уточнення відносин між керівником САП та генеральним прокурором для посилення процесуальної незалежності САП у своїх справах, а також надати САП окремі повноваження щодо екстрадиції та надання взаємної правової допомоги (MLAT).

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ):

 • Збільшити кількість слідчих щонайменше на 300 осіб;
 • посилити криміналістичну спроможність НАБУ відповідно до міжнародних стандартів та гарантій; сформувати громадську наглядову раду, надати НАБУ право на прослуховування;
 • зберегти незалежність НАБУ та виключні повноваження щодо розслідування резонансних справ про корупцію.

Відновити вимоги до розкриття інформації про активи та фінансову звітність:

 • Ухвалити законопроект, який відновлює обов'язкове декларування активів для всіх державних службовців та суддів, включаючи всі декларації за 2021 та 2022 роки, щоб сприяти більшій підзвітності;
 • відновити розкриття інформації про фінансову діяльність політичних партій;
 • спростити систему декларування активів шляхом об'єднання з іншими базами даних та реєстрами відповідно до юридичних зобов'язань публічних службовців подавати правдиві та своєчасні декларації.

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК):

 • Забезпечити незалежний, прозорий, конкурентний та своєчасний відбір нового голови НАЗК на основі перевірки його незалежності, компетентності та доброчесності відповідно до стандартів OECP.

Завершити перезапуск Вищої ради правосуддя (ВРП):

 • Створити Службу дисциплінарних інспекторів за безпосередньої та конструктивної участі незалежних експертів, забезпечивши добір висококваліфікованих інспекторів, доброчесних, професійних та з належною винагородою, а також відновити дисциплінарну функцію ВРП.

Пріоритети на 3-6 місяців

Вищий антикорупційний суд (ВАКС):

 • Внести зміни до законодавства щодо збільшення кількості суддів та дозволити розглядати певні справи одноособово, а не колегією з трьох суддів, що сприятиме справедливому та ефективному розгляду зростаючої кількості корупційних справ.

Національний антимонопольний комітет України:

 • Не пізніше 1 січня 2024 року Антимонопольний комітет України має запровадити оновлені процедури розгляду заяв про концентрацію та проведення перевірок антиконкурентних дій, пов'язаних з порушенням антимонопольного законодавства.

Створити Виший адміністративний суд України (ВАСУ):

 • Прийняти закон щодо створення нового спеціалізованого суду з розгляду адміністративних справ проти національних державних органів, укомплектованого належним чином перевіреними суддями, після ліквідації Окружного адміністративного суду м. Києва,

Реформувати Верховний Суд України (ВСУ):

 • Перевірити доброчесність чинних суддів Верховного Суду у зв'язку з резонансними корупційними справами за участю колишнього голови Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду та обрати нових суддів Верховного Суду для заповнення вакантних місць за допомогою прозорого процесу із залученням незалежних експертів та громадянського суспільства.

Пріоритети на один рік

Посилити Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА):

 • Внести зміни до закону про АРМА, щоб забезпечити відкритий, конкурентний та заснований на заслугах відбір керівництва з обов'язковою перевіркою на доброчесність.
 • Забезпечити проведення нового конкурсу на посаду керівника протягом одного року.
 • Підвищити ефективність і прозорість управління та розпорядження арештованими та конфіскованими активами в АРМА або будь-якій іншій державній установі, на яку покладено цю функцію.

Перезапустити добір та кваліфікаційне оцінювання суддів у рамках новоствореної Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) за активної участі Громадської ради доброчесності (ГРД):

 • Внести зміни до законодавства з метою вдосконалення добору суддів шляхом оптимізації стапів конкурсу, перегляду тривалості обов'язкового навчання суддів, затвердження та оприлюднення нормативно-правових актів, включаючи чіткі критерії оцінювання та методологію підрахунку балів.
 • Підтримати перезапуск добору суддів для заповнення близько 2000 суддівських вакансій та кваліфікаційного оцінювання близько 1500 чинних суддів за змістовної участі відновленої ГРД.

Реформа Конституційного суду України:

 • Впровадження нещодавно прийнятого закону №3277-IX шляхом створення Консультативної групи експертів за активної участі експертів Венеційської комісії, ЄС і США, а також підтримка процесу перевірки кандидатів на посади суддів КСУ. Ухвалення закону №3277 було однією з семи вимог для початку процесу вступу України до ЄС.

Впровадити програму лібералізації тарифів на природний газ та електроенергію:

 • Впровадити план дій спрямований на лібералізацію тарифів на газ та електроенергію для кращого забезпечення енергозбереження та фінансової стійкості компаній та операторів, одночасно розробити схеми цільової підтримки для вразливих споживачів у контексті реформування системи субендій на електроенергію.
 • Вжити заходів для подальшої лібералізації цін на газ та електроенергію, а також підготуватися до розвитку "зеленої" енергетики та інтеграції енергосистеми між Україною та ЄС.
 • Супроводжувати процес лібералізації механізмами соціального захисту для пом'якшення впливу на бідніші верстви населення.

Посилити Рахункову палату України (РПУ) та Державну аудиторську службу України (ДАСУ):

 • Внести зміни до законодавства, що сприятимуть підвищенню прозорості та підзвітності під час післявоєнної відбудови України шляхом посилення самостійності та професіоналізму цих двох інституцій.
 • Забезпечити незалежний, прозорий, конкурентний та своєчасний відбір членів правління РПУ з перевіркою їхньої незалежності, компетентності та доброчесності.
 • Посилити повноваження РПУ з питань аудиту органів місцевого самоврядування, державних підприємств та діяльності у сфері державних закупівель.

Міністерство оборони України:

 • Реформувати процеси процедури озброєння і державних закупівель, відповідно до стандартів НАТО щодо прозорості, підзвітності, ефективності та конкуренції в сфері оборонних закупівель, без шкоди для боєздатності країни.
 • Ухвалити комплексну поправку 4210 до закону про національну безпеку, спрямовану на посилення демократичного цивільного контролю і моніторингу збройних сил, модернізацію системи командування і управління відповідно до принципів НАТО, а також трансформацію процесів управління і оборонного планування з метою підвищення рівня оперативної сумісності з НАТО.
 • Трансформувати системи оборонного планування та управління ресурсами з метою підвищення прозорості, протидії корупції та посилення оперативної сумісності з НАТО.
 • Реорганізувати процеси і процедури закупівлі військових озброєнь і державних замовлень відповідно до стандартів НАТО щодо прозорості, підзвітності, ефективності та конкурентоспроможності у сфері оборонних закупівель.
 • Модернізувати системи управління кадрами та військової освіти відповідно до принципів, стандартів і доктрини НАТО.
 • Інвестиції в програми "Жінки, мир, безпека".

Пріоритети на 18 місяців

Розпочати реорганізацію Бюро економічної безпеки України (БЕБ):

 • Провести відкритий, конкурентний та заснований на професійних досягненнях відбір нового керівництва та обов'язкову переатестацію персоналу БЕБ.
 • Створити авторитетний дисциплінарний комітет та замінити співробітників, які не відповідають етичним та професійним стандартам.

Служба безпеки України:

 • Ухвалити законопроекти щодо реформування та подальшої реструктуризації СБУ, зокрема обмежити правоохоронні повноваження СБУ лише тими, що пов'язані з контррозвідкою, антишпигунською діяльністю, кібербезпекою та боротьбою з тероризмом.
 • Провести етичну та професійну атестацію осіб, що претендують на роботу в СБУ та переатестацію тих, хто вже працює в СБУ.
 • Створити авторитетний дисциплінарний комітет і замінити співробітників, що не відповідають етичним і професійним стандартам.
 • Посилити парламентський та цивільний нагляд за діяльністю СБУ.
 • Реструктурувати процес запиту на законне перехоплення даних (прослуховування) і надати можливість іншим установам здійснювати судове перехоплення даних окремо від СБУ.
 • Запровадити прозорий процес найму керівництва зі значущою та постійною міжнародною залученістю.

Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості / "Українська Оборонна Промисловість" (колишній "Укроборонпром"):

 • Створити наглядову раду ДК "Українська Оборонна Промисловість" (УОП), що відповідатиме стандартам ОЕСР, включно з участю іноземних експертів з питань оборони.
 • Зміцнити міжвідомчі зв'язки (наприклад, офіси зв'язку та закупівель) з органами планування Міноборони та Генштабу, аби забезпечити належну роботу УОП відповідно до найбільш нагальних потреб країни.
 • Впровадити стандарти НАТО щодо прозорості, підзвітності, ефективності та конкуренції в оборонно-промисловому секторі;
 • Запровадити процедури прозорості (навіть враховуючи вимоги воєнного часу щодо секретності), щоб уможливити подальший аудит і уникнути навіть видимості політичних чи корупційних проявів в оборонному виробництві.

Національна поліція України (НПУ):

 • Запровадити прозору, засновану на професійних досягненнях, систему кадрового відбору та кар'єрного зростання.
 • Посилити підрозділи внутрішніх розслідувань та генеральної інспекції НПУ, вивести підрозділи генеральної інспекції з-під контролю обласного керівництва.
 • Розширити юрисдикцію патрульної поліції на райони та замінити дільничні підрозділи патрульної поліції.
 • Впровадити сучасні та практичні навчальні модулі в усі аспекти підготовки співробітників поліції.

Завершити реформування Офісу Генерального прокурора (ОГП):

 • Завершити етичну та професійну атестацію осіб, що претендують на роботу в ГПУ (та переатестацію тих, хто вже працює в ОГП).
 • Створити авторитетний дисциплінарний комітет і провести заміну співробітників, що не відповідають етичним і професійним стандартам.
 • Запровадити систему оцінки вагомості справ для узгодження з пріоритетністю при розподілі справ.

Державна митна служба (ДМС):

 • Розробити та забезпечити реалізацію комплексної стратегії реформування митної служби, зокрема узгодження нормативно-правової бази із законодавством ЄС (включно з криміналізацією масштабної контрабанди), спрощення та оцифрування митних правил, а також запровадження антикорупційних інструментів.
 • Провести етичну та професійну атестацію осіб, що претендують на роботу в митній службі (та переатестацію тих, хто працює в ній).
 • Переглянути процес відбору керівництва ДМС, щоб забезпечити прозорий і заснований на професійних досягненнях процес, що передбачає конструктивну участь міжнародних експертів.
 • Створити авторитетний дисциплінарний комітет і замінити співробітників, що не відповідають етичним і професійним стандартам.
 • Реорганізувати та укомплектувати підрозділ внутрішніх розслідувань ДПС.

Державна прикордонна служба України (ДПСУ):

 • Налагодити безпечний та надійний обмін інформацією між ДПСУ та прикордонними службами країн ЄС з метою підвищення ефективності транскордонного переміщення людей та торгівлі.
 • Удосконалити процеси звітування про інциденти та транспортні потоки (людей та тажів), а також бізнес-додатки, щоб забезпечити точну статистичну звітність для громадськості.
 • Удосконалити процеси інформування про корупцію, зокрема забезпечити захист громадян, які повідомляють про порушення, в рамках служби.

Генеральні інспектори з питань відбудови:

 • Переглянути та ухвалити довоєнний законопроект про створення інституту генеральних інспекторів у кожному ключовому міністерстві, залученому до відбудови, з повноваженнями передавати кримінальні справи до НАБУ або інших відповідних антикорупційних слідчих органів на упередження та виявляти та запобігати марнотратству, шахрайству та зловживанням у міністерствах.

У липні Білий дім заявив, що Україна має здійснити реформи для того, щоб країни НАТО розглянули питання її членства.

МЗС України натомість заявило, що Заходу варто "реформувати" своє ставлення до Росії.

Читайте також:
Київ
-3°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 36.75
  Купівля 36.75
  Продаж 37.37
 • EUR
  Купівля 39.66
  Продаж 40.6
 • Актуальне
 • Важливе
2023, неділя
10 грудня
12:26
туман
Новий тиждень в Україні розпочнеться з туманів, опадів і хмарності: прогноз погоди від Наталки Діденко на 11 грудня
12:23
окупанти в Криму
На південному напрямку фронту росіяни укріплюють позиції та підтягують резерви
12:08
Антоніу Гутерріш
Генсек ООН заявив, що продовжить закликати до припинення вогню в Газі, після того, як США наклали вето на запропоновану вимогу
12:03
OPINION
Євстратій Зоря
Керівництво московської церкви в Україні принципово не оприлюднює "новий Статут"
11:54
вибори до Держдуми
У Мелітополі окупанти готуються до псевдовиборів: завезли агітаторів і глушать звʼязок
11:10
винищувачі JAS 39 Gripen
Розглядається можливість, що Швеція передасть Україні літаки Gripen, які тестували українські пілоти, - Ігнат
10:58
Ексклюзив
На Авдіївському напрямку окупанти намагаються оточити ЗСУ з трьох напрямків, - майор запасу НГУ Гетьман
10:45
ЗСУ
Окупанти на Таврійському напрямку зменшили кількість штурмів і знову почали залучати авіацію
10:34
Українська ППО
Росіяни використовують ракети-приманки для виснаження української ППО, - ISW
10:30
Напруга у Південнокитайському морі: Філіппіни й Китай звинуватили одне одного у провокаціях
10:12
США Ізраїль
США продадуть Ізраїлю близько 14 тис. танкових снарядів без погодження конгресу, - Reuters
10:02
OPINION
Ростислав Павленко
Росія піде далі
09:14
блекаут, вимкнення світла
Блекаути в Україні через атаки росіян матимуть тимчасовий характер, - Галущенко
08:48
Торнадо у США
У США сильні шторми і торнадо залишили понад 80 тис. людей без світла: щонайменше 6 загиблих
08:41
Інфографіка
втрати окупантів
Десяток бронемашин, 4 танки і 700 військових: що втратила армія РФ за добу війни в Україні
08:23
Окупанти, кримінал, росіяни
Росіяни провели репресивний рейд на Херсонщині: шукали підпілля
08:22
Президент Венесуели Ніколас Мадуро готується до голосування на референдумі щодо прав Венесуели на потенційно багатий нафтою регіон Есекіба в Гайані, Каракас, Венесуела, 30.12.2023
Лідери Венесуели та Гаяни проведуть зустріч на тлі планів щодо анексії територій
08:07
OPINION
Петро Олещук
Історичність рішення саміту ЄС ми усвідомимо згодом, зараз головне - зброя
07:58
КНДР, Північна Корея
США, Японія і Південна Корея запровадили нові спільні ініціативи через загрозу з КНДР
07:39
Ізраїль побудував "маленьку Газу"
ЦАХАЛ назвав кількість вбитих бойовиків ХАМАС у Газі
07:26
російські окупанти
ISW: війська РФ посилюють наступи і намагаються перехопити ініціативу до президентських виборів
01:39
Мікаель Бюден
Головнокомандувач армії Швеції Бюден відвідав українських артилеристів на передовій
00:50
Дональд Трамп
Вибори у США: Трамп випереджає Байдена у президентському рейтингу, - опитування WSJ
00:21
Оновлено
сирена
Росіяни атакували Україну "шахедами"
2023, субота
9 грудня
23:31
Військкомат, Тула
Проукраїнські агенти проникли у військкомат в російській Тулі
22:03
Оновлено
Отруєння
Масове отруєння у Полтаві: у більшості студентів покращився стан, сімох виписали з лікарні
22:00
Зеленський відправився в Аргентину та вперше в історії України зустрівся з прем'єром Кабо-Верде
21:41
Андрій Єрмак
Мережею шириться фейкова заява Єрмака про "мир" з Росією у 2024 році
21:37
Ексклюзив
Telegram
Протидіяти анонімним телеграм-каналам допоможе медіаграмотність, - Юрчишин
20:54
На лівобережжі Херсонщини росіяни перейшли до нової тактики, - DeepState
На лівобережжі Херсонщини росіяни перейшли до нової тактики, - DeepState
20:50
гаубиці РФ у Євпаторії
Партизани показали місце зберігання російських гаубиць у Євпаторії
20:44
Ілля Забарний, "Борнмут", АПЛ
Забарний допоміг "Борнмуту" сенсаційно знищити МЮ в АПЛ
20:37
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 9 грудня: долар та євро йдуть угору
20:20
Оновлено
"Шахтар" - "Металіст-1925" 2:0
"Шахтар" переграв "Верес". Результати і розклад 17-го туру УПЛ
20:20
Ексклюзив
Найближчим часом розпочнеться інтенсифікація боїв біля Вугледара, - "Інформаційний спротив"
20:19
Ексклюзив
Ярослав Юрчишин
Новопризначений голова Комітету з питань свободи слова Юрчишин пояснив, чому телемарафон не є ефективним
20:04
OPINION
Олеся Островська
Український павільйон на Венеційському бієнале знову під загрозою зриву
19:48
Ексклюзив
Віктор Брагінський, Віктор Виговський, Руслан Кандибор
Транспортний колапс: що відомо про закриття 6 станцій синьої гілки метрополітену Києва
19:29
Ексклюзив
Іран Росія
Росія вчиться в Ірану обходити санкції, - сходознавець Якубович
19:28
Морська піхота, ЗСУ, українські військові
Протягом доби на фронті відбулося 45 боєзіткнень, Сили оборони відбили 40 атак ворога на шести напрямках, - Генштаб
Більше новин