OPINION

Московська патріархія тотожна нацистській "Рейхскірхе"

10 лютого, 2025 понедiлок
20:05

Російська агресія проти України насправді є агресією проти самого поняття вільного суспільства і демократичної держави

Зміст

Нинішній кремлівський режим, створивши гібрид імперської та радянської тоталітарної автократії, відновив і всі ті механізми урядового контролю та використання Церкви, які існували в Російській імперії та СРСР.

Коли ми говоримо про релігійну свободу, то повинні чітко розуміти, що Московська патріархія як інституція залишається однією з головних загроз релігійній свободі й в самій Росії, і в Україні, і по всьому світу. Хочу підкреслити: я відрізняю Російську православну церкву як громаду вірян православних християн і Московську патріархію. Ця патріархія – урядова структура Кремля, а не справжній релігійний центр. Як структура вона була створена Сталіним у 1943 році, і з того часу продовжує виконувати функції інструменту політки Кремля як в релігійній сфері, так і в суспільстві й у міжнародних справах.

У 1930-х роках нацисти з допомогою своїх однодумців серед християн створили в Німеччині "Рейхскірхе" - "Імперську церкву", яка була релігійним інструментом нацистської партії. Саме такою "Рехскірхе" в руках Кремля є Московська патріархія.

Ця структура є відповідальною за створення і поширення агресивної ідеології "русского міра". На базі цієї ідеології патріархія відкрито і послідовно займається виправданням агресії проти України. Вона називає цю війну "священною війною". Патріарх Гундяєв проповідує, що російські солдати, які загинуть на полі бою, своєю смертю змиють всі свої гріхи, а їхні душі підуть відразу до раю. Це не християнство, а агресивний політичний джихадизм.

Читайте також: Ждунство, лукавство і цинізм — це генотип Моспатріархії імені Сталіна

За будь-яку спробу поставити під сумнів таку політику Московської патріархії Гундяєв офіційно позбавляє священного сану незгідних. Завдяки допомозі російської держави з одного боку, та використовуючи страх бути виключеним з Церкви з іншого боку, Московська патріархія залишається ефективним інструментом Кремля у веденні гібридної війни не лише проти України, але проти свободи та прав людини як принципу.

Все це добре видно на практиці. У самій Росії вже давно немає ані свободи загалом, ані релігійної свободи зокрема. Ще гіршою ситуація є на окупованих Росією територіях України. Храми та доми молитви Церков, які вважаються Кремлем не лояльними до окупаційної влади – закриті та конфісковані. Священників, пасторів, релігійних лідерів, які вважаються не лояльними до окупаційної влади, депортують, тримають під арештом, піддають тортурам, вбивають.

Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій спільно з Інститутом релігійної свободи в Києві підготувала оновлене видання звіту про російські релігійні переслідування на окупованих територіях з включенням даних за 2024 рік. Цей звіт англійською мовою є на сайті Інституту. 

Світ повинен знати правду про російські злочини проти свободи релігії та про те, що офіційно визнані Кремлем російські релігійні центри, і в першу чергу Московська патріархія, є урядовими інструментами порушення свободи релігії та інструментами пропаганди війни.

Читайте також: Чому Онуфрій покриває друга Гундяєва?

Дуже часто в різних регіонах світу релігійні спільноти зазнають переслідування з боку держави, і тому зусилля демократичних країн зосереджуються на захисті релігійних громад від переслідування державою. Але тут ми маємо справу з протилежним – Московська патріархія, маючи вигляд релігійного центру, але, бувши насправді урядовою структурою, загрожує безпеці інших держав, інших релігійних спільнот, є інструментом гонінь та гібридної війни.

Тому завдання тих, хто захищає релігійну свободу, є бачити й розуміти це та боротися з цим ганебним явищем. Демократичні країни та активісти повинні захищати релігійну свободу не лише від секулярних загроз, але і від хибного використання свободи релігії – проти реальної свободи релігії. Від перетворення Церкви на "Рейхскірхе".

Саме тому Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій підтримала бажання суспільства України законом заборонити московським центрам мати адміністративний вплив на релігійне життя в України. 80% опитаних в Україні підтримують таке рішення. Тому спільно з усіма, хто прагне захищати свободу, а не просто використовувати риторику про свободу для допомоги в її знищенні, ми будемо працювати, щоби свобода релігії була захищена. В тому числі захищена від такого агресивного кремлівського інституту, як Московська патріархія.

Примітка. Виступ на Українській тематичній панелі під час Саміту релігійної свободи (4 лютого 2025 р., Вашингтон, США)

Джерело

Про автора. Євстратій Зоря, архієрей Православної церкви України, митрополит Білоцерківський, речник Священного Синоду, заступник голови Управління зовнішніх церковних зв'язків ПЦУ

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.77
  • EUR
    Купівля 44.73
    Продаж 45.46
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
17 березня
06:59
Дональд Трамп
Трамп анонсував розмову з Путіним про "території і електростанції"
06:47
Марко Рубіо
"Це буде важко": Рубіо про перехід до другої фази на шляху до закінчення війни в Україні
06:45
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни псують техніку, щоб не йти в наступ на Запоріжжі, - "Атеш"
06:21
Андрій Сибіга
Просування справедливого миру в Україні й розширення економічної співпраці: Сибіга здійснить 3-денний візит до Індії
05:40
Торецьк
"Лінія фронту - хаотична": DeepState спростував інформацію про контрнаступ ЗСУ у Торецьку
05:10
Оновлено
ППО
Росія атакувала Україну дронами: у Києві працювала ППО
00:45
Статуя Свободи у США
"Ви її зневажаєте": французький євродепутат вимагає від США повернути Статую Свободи
00:10
безпілотник, дрон
Росіяни поскаржилися на атаку дронів: вибухи лунали у Єйську, де розташований військовий аеродром
2025, неділя
16 березня
23:32
Україна-Угорщина
Уряд Угорщини показав бюлетень для опитування громадян щодо вступу України в ЄС
23:08
кадирівці
Сили оборони уразили ракетою базу кадирівців у Брянській області РФ: ГУР опублікувало перехоплення розмови росіян
22:39
Володимир Зеленський
"Озвучив правильні речі про посилення тиску на Росію": Зеленський провів розмову з новим прем'єром Канади Карні
22:26
Оновлено
Від початку доби на фронті відбулось 99 боїв, найактивніші окупанти на Покровському і Торецькому напрямках
22:24
Ексклюзив
Путін та Трамп на російських сувенірах
Припинення вогню потрібне Трампу, щоб розв'язати собі руки у відносинах із Путіним, - політичний аналітик Горбач
22:09
Папа Римський Франциск
Ватикан вперше опублікував фото Папи Римського після госпіталізації
22:01
Рамштайн
Зеленський анонсував нове засідання "Рамштайну" у Брюсселі
21:47
Оновлено
Андрій Гнатов
Генштаб ЗСУ замість Баргилевича очолив Гнатов
21:35
Андрій Сибіга
Україну запросили на засідання Ради ЄС із закордонних справ
21:30
Ексклюзив
Микола Княжицький
"Були прикладом і виставляли рамки, які не можна переходити": нардеп Княжицький про закриття "Радіо Свобода" і "Голосу Америки"
21:04
Світло
Укренерго 17 березня застосовуватиме обмеження для промисловості та бізнесу
20:53
ЗСУ
Питання територій, повернення дітей, цивільних заручників і гарантії безпеки: британська Independent розповіла про "червоні лінії" України у домовленостях з РФ
20:51
Оновлено
"ЛНЗ Черкаси" розбили "Колос", а "Чорноморець" поступився "Інгульцю": результати й розклад 21-го туру УПЛ
20:46
Фото артист Коля Сєрга
Музикант і військовий Микола Сєрга став радником голови МЗС України
20:45
Ексклюзив
У Києві вшанували загиблих під руїнами Маріупольського драмтеатру
У Києві вшанували загиблих під руїнами Маріупольського драмтеатру
20:35
Ексклюзив
Ємен, хусити
Реальний ефект цих ударів незначний, - міжнародник Семиволос про атаку США на Ємен
20:26
Реджеп Тайїп Ердоган
Ердоган у розмові з Трампом підтримав його "рішучі ініціативи" щодо припинення війни в Україні і закликав США зняти санкції з Сирії
20:12
Дмитро Медведєв
Медведєв прирівняв відправку в Україну західних миротворців до війни з НАТО
20:12
Ексклюзив
Крим, Ялта
"Після звільнення Криму ми будемо жорсткі до тих, хто вважає, що це російська земля": голова Меджлісу кримськотатарського народу Чубаров
20:05
OPINION
блог Павло Казарін
"Свободу" закрили, бо не впоралися США
19:33
Майк Волц
Радник президента США Волц про мирну угоду: Україна обміняє території на майбутні гарантії безпеки, її членство у НАТО малоймовірне
19:15
Ексклюзив
Прапор США
Трамп не про цінності, а про гроші, - політолог Фесенко про скорочення "Радіо Свобода" та "Голосу Америки"
18:56
податки
Кабмін прагне розширити оподаткування ФОПів. Нардеп Железняк обіцяє, що Рада такого не допустить
18:41
Ексклюзив
ЗСУ, Харківщина
"Припинення просування ворога на Покровському напрямку можна розглядати як перехоплення ініціативи": майор запасу НГУ Гетьман
18:30
Інтерв’ю
Ілон Маск і Дональд Трамп
За 50 днів президентства Трамп зробив для США більше шкоди, ніж користі, - політик Рибачук
18:07
OPINION
Чому у боротьбі зі ЗМІ Трамп не пішов шляхом Зеленського?
17:59
Президент Франції Еммануель Макрон
Макрон хоче переконати країни ЄС купувати зброю в Європі замість США
17:28
Ексклюзив
Сербія
"Вучичу вдалося зірвати наймасовіший протест у сучасній історії Сербії": політолог Варґа
17:17
Ексклюзив
Крим
"Для початку була порушена російська конституція": психологиня Волошина про псевдореферендум у Криму
17:17
Грандіозна опозиційна акція у Белграді (вечір 15.03.2025)
За даними ЗМІ, для розгону мітингувальників у Белграді могли застосувати звукову гармату. Силовики Вучича заперечують
17:13
Хусити
Хусити пообіцяли США помсту за удар по Ємену
17:00
Інтерв’ю
путін трамп
Путін спробує обдурити Трампа і переговорний процес почнеться заново з непередбачуваними наслідками, - дипломат Брайза
Більше новин