Аналітика

Як Трамп задає тренди в авіабудуванні

Олександр Калініченко
23 травня, 2025 п'ятниця
15:15

“Мені не подобаються літаки з одним двигуном, краще мати два, три чи чотири”

Зміст

 

Що Трамп наговорив про F-35, F-22 та інші версії літаків

Трапився в одній з книг такий авторський коментар: “З кожного приводу він мав свою, на диво дику та неосвічену думку”. Останнім часом ці слова на диво точно лягають на багато що сказане очільником найвпливовішої країни у світі – Дональдом Трампом. Дійшла його увага і до авіації.

Під час недавнього візиту до Катару на одному з круглих столів за участю керівників Boeing та GE Aerospace Трамп здивував багатьох у світі військової авіації, зробивши кілька гучних заяв про новітні американські проекти у сфері авіабудування. 

Зокрема, він заявив, що розробляється двомоторний наступник F-35, який він назвав F-55.

“Одна з речей, яку я попросив розглянути людей, які цікавляться військовими справами, - це F-35, - почав Президент свій виступ, який згодом введе в ступор багатьох авіаекспертів. - Ми проводимо модернізацію, просту модернізацію, але ми також робимо F-55. Я називатиму його F-55, і це буде суттєва модернізація, але вона також буде з двома двигунами, тому що F-35 має один двигун. Мені не подобаються однодвигуни”.

F-35B

F-35B, фото: gettyimages

Закрутивши інтригу з F-55, Трамп стрімко пішов розвивати свою думку далі і перейшов до F-22. “Ми збираємося зробити F-55, і я думаю, що якщо ми отримаємо правильну ціну, ми повинні отримати правильну ціну, і це буде два двигуни, супермодернізація F-35, а потім ми збираємося зробити F-22. Я думаю, що найкрасивіший винищувач у світі – це F-22, але ми збираємося зробити F-22 Super, і це буде дуже сучасна версія винищувача F-22”.  

Слід зазначити, що терміни F-55 та F-22 Super досі ніде не озвучувалися, тож фактично це була перша публічна презентація проекту. І, судячи з усього, вона  стала серйозною несподіванкою для причетних до цієї розробки. 

Розібравшись із F-22, Трамп висловив свої міркування і щодо cтелс- здатностей літаків серії F. Він припустив, що ці здатності військових літаків, що, як відомо, роблять їх невидимими,  швидко розкриваються потенційними супротивниками та стають застарілими, і зневажливо розцінив естетику, що є результатом низької помітності конструкції.

 “Я не дуже вірю в стелс, бо стелс – це, по суті, багато в чому дизайн і форма. … Ви збираєтеся спроектувати потворний літак з міркувань стелсу. А потім, через шість місяців … ви застрягнете з літаком”.

Минуло трохи більше тижня з часу цих заяв, а експерти досі розгадують головоломки Трапма та висувають свої версії, що він міг мати на увазі.

Якою є реальна картина з F-35, F-22 та іншими розробками – оцінки експертів

Найбільша головоломка - двомоторний наступник F-35, класифікований Трампом як F-55. Що це? 

Версії експертів, що саме мав на увазі Трамп, розійшлись. 

Версія перша:  F-55 буде двомоторною версією F-35. Можливо,  але така модифікація вимагатиме комплексної переробки, що, по суті, призведе до створення нового літака. 

Можливо, Трамп, гадають експерти, спирався на недавні заяви генерального директора Lockheed Martin Джима Тейклета про те, що  компанія працює над модернізацією, щоб «наддувом» збільшити потужність F-35 та забезпечити 80% можливостей шостого покоління за половину ціни, щось схоже на перетворення  F-35 на Ferrari. Але Lockheed говорить про покращену авіоніку та датчики, а не про редизайн для подвоєння кількості двигунів. Тож як запропонований Трампом F-55 збігається з планами Lockheed, якщо взагалі збігається, ще належить з'ясувати. 

Версія друга: Трамп мав на увазі двомоторний F-47, винищувач шостого покоління, контракт на будівництво  якого компанія Boeing виграла у березні. Раніше F-47 фігурував під назвою Next Generation Air Dominance, цей літак має замінити F-22 Raptor, парк яких у ВПС США складається приблизно із 185 машин. Повітряні сили не один рік працювали над розробкою NGAD, а в березні уклали з Boeing контракт на їх будівництво. В мережі нещодавно з’явились характеристики нового винищувача. Передбачається, що максимальна швидкість F-47 перевищуватиме 2 Махи (більше 2400 км/год).Він отримає покращену технологію стелс, а бойовий радіус повинен складати більше 1000 морських миль. Літак може з’явитися до кінця десятиліття, вже почалось тестування його експериментальної версії. 

Трамп оголошує про укладення з Boeing контракту на високотехнологічний винищувач F-47

Трамп оголошує про укладення з Boeing контракту на високотехнологічний винищувач F-47, фото: gettyimages

Версія третя - Трамп говорив про військово-морський F/A-XX, інший винищувач наступного покоління. Але в такому випадку йдеться про флотську програму, направлену на створення заміни палубному винищувачу F/A-18 Super Hornet. За розробку та будівництво F/A-XX конкурують Boeing та Northrop Grumman, при цьому очікується, що літак справді матиме два двигуни. 

Тож Трамп всіх заплутав, фактично змішавши різні діючі програми - розробку винищувача шостого покоління F-47 для Військово-Повітряних Сил, модернізацію F-35 та програму створення ще одного винищувача шостого покоління -  F/A-XX для Військово-Морських Сил. 

Коли до цього він досипав, що розробляється модернізована версія F-22, яку він назвав F-22 Super, головоломка стала ще більш “головоломистою”, бо досі не відомо, щоб така розробка велась. Френк Кендалл, міністр ВПС за часів адміністрації колишнього президента Джо Байдена, заявив в інтерв'ю Defense News, що незрозуміло, що мав на увазі Трамп, коли говорив про F-22 Super, але, можливо, це був винищувач шостого покоління F-47 .

Нарешті остаточно він заплутав все своєю “експертизою” того, скільки двигунів краще мати найсучаснішому військовому літакові та чи потрібні стелс-технології. 

Спочатку, нагадаємо, Трамп зневажливо розкритикував однодвигунну конструкцію F-35 і припустив, що це може поставити літак під загрозу у разі відмови двигуна.

“F-35 має один двигун; мені не подобаються однодвигунні двигуни, - сказав 47-й Президент, перш ніж вказати на генерального директора GE Aerospace Ларрі Калпа. - Навіть ця людина найкраща у світі з двигунів. Але іноді, я знаю, ви цього не визнаєте, якщо двигун виходить з ладу, добре мати два, три чи чотири. Ось чому мені подобається 747, у нього їх чотири”. 

Що з цього приводу кажуть експерти? Той же Френк Кендалл зазначає: “Повітряні сили мають на озброєнні близько 830 F-16 та 471 F-35A з одним двигуном, порівняно зі 185 F-22 та понад 250 F-15, які складають двомоторні реактивні літаки. Тож основна частина нашого винищувального парку — це одномоторні літаки, і так було завжди. Ці двигуни дуже надійні”.

Схожа історія і з стелс-технологіями. Трампове “я не дуже вірю в стелс” принципово суперечить позиціям військових. Вище керівництво Повітряних сил ніколи не висловлювало намірів відмовитися від можливостей малопомітності. Навпаки, військові наголошують на необхідності того, що майбутні бойові літаки мають бути максимально непомітними, аби вижити в потенційному конфлікті з Китаєм, чиї армійські можливості найближчі до рівня  Сполучених Штатів. І це реалізується на практиці. Майбутні бомбардувальник-невидимка B-21 Raider та F-47 розробляються з розширеними можливостями малопомітності, дрони-напарники, відомі як спільні бойові літаки, також використовуватимуть малопомітність. Військово-повітряні сили навіть розглядали можливість додавання можливостей малопомітності до літака-заправника наступного покоління, щоб він міг заправляти літаки ближче до зони бойових дій, хоча бюджетні проблеми поставили під сумнів ці плани.

Втім, Трамп не був би Трампом, якби він не суперечив і самому собі. Його новий підхід до стелс-спроможностей діаметрально відрізняється від зауважень, які він робив під час своєї першої адміністрації, вихваляючи можливості малопомітності F-35. «Ви його не бачите, – захоплено співав він у 2017 році.- Ви буквально його не бачите. Важко боротися з літаком, який ви не бачите». F-22 п'ятого покоління, який він розхвалює, також є винищувачем-невидимкою, але це теж, схоже, його не бентежить: «Я вважаю, що найкрасивіший винищувач у світі – це F-22».

Як високопосадовці США маневрують, щоб згладити ситуацію

Який урок з цього можна винести? Коли невіглас всідається на трон, його не зупинити у просторікуванннях на всі можливі теми та з будь-якої нагоди. “З кожного приводу він мав свою, на диво дику та неосвічену думку”. На щастя, Сполучені Штати ще не сьогоднішня Росія, де всупереч вождеві не буде сказано й слова. Є вільні медіа (принаймні поки що), є  thinktanks ( принаймні поки що), є експертне середовище. Експерти, не вмонтовані у владу,  чи ті, хто представляє колишню адміністрацію, можуть дозволити собі не погодитись з Експертом Номер Один, який розбирається у всьому. Принаймні, ще можуть. Офіційні ж особи та всі, хто вмонтований у владу, реагуючи на найдикіші «експертні оцінки» можновладця-монарха, намагаються, так би мовити, бути максимально  гнучкими. Випадок з трамповими одкровеннями в авіабудуванні тому яскрава ілюстрація. 

Відчуйте, як то мовиться, різницю.

Ось реакція експертів або ж чиновників, коли вони висловлюються анонімно або ж є вже колишніми чиновниками.

 “Я думаю, що він розгублений. Дуже розгублений”, — сказав один колишній чиновник ВПС, пише Defense News. “Я навіть не можу уявити, як це — намагатися його проінструктувати”.

Френк Кендалл, нагадаємо - міністр ВПС за часів адміністрації колишнього президента Джо Байдена, відверто визнає в коментарі Defense News: абсолютно незрозуміло, що саме мав на увазі Трамп, коли обговорював нібито F-55. “Схоже, президент Трамп голосно розмірковував про майбутні літаки, яких, наскільки мені відомо, не існує”, – сказав Кендалл.

Френк Кендалл

Френк Кендалл, фото: gettyimages

Авіаційний експерт Річард Абулафія в розмові з тим же виданням припустив, що Трамп просто “тролить” громадськість своєю пропозицією щодо винищувача F-55, оскільки нічого схожого з описаного він не знає. Коментуючи ж наміри Трампа модифікувати F-35 парою двигунів, він відверто констатує, що це було б практично неможливо, окрім масштабної реструктуризації всього літака. При цьому, щоб здійснити такий крок, Lockheed Martin доведеться “розібрати всю середню частину F-35 та замінити її зовсім іншою. Це може бути найгіршою ідеєю, але теоретично, звичайно, таке можливо. Це був би просто новий літак”.

Натомість, компанія Lockheed Martin, що виробляє F-35 та F-22, і, зрозуміло, чітко залежить у фінансуванні та інших аспектах від трампівської адміністрації, офіційно не відповіла на конкретні запити медіа щодо коментарів Трампа, а просто опублікувала заяву: “Ми дякуємо президенту Трампу за його підтримку F-35 та F-22 і продовжуватимемо тісно співпрацювати з адміністрацією для реалізації її бачення повітряного панування”.

Президент та генеральний директором Boeing Келлі Ортберг генеральний директор GE Aerospaаce Ларрі Калп, які сиділи поруч з Трампом під час цього його феєричного виступу у Досі, зрозуміло, в дискусії теж не вступали. Найвпливовіші видання, які пишуть на оборонну тематику, звернувшись за офіційними коментарями до ВПС США, були переадресовані до служб Білого дому, служби промовчали.

Як сьогоднішні США стають схожими на Північну Корею

Якщо події розвиватимуться за таким сценарієм, схоже, Сполучені Штати чекають ще цікавіші часи. Трампові все більше подобається бути Експертом-в-усьому та Експертом-номер-один, і можна не сумніватись, що він намагатиметься задавати тренди   у всіх сферах життя.  

Тим самим лідер найпотужнішої країни у світі стрімко перетворюватиметься навіть не на нинішнього правителя Північної Кореї Кім Чен Ина, який відзначається відносною скромністю в публічних комунікаціях, а на його діда – Кім Ір Сена. Останній, як відомо, бачив все, був фахівцем у всьому та вів за собою особистим прикладом у всьому. «Великий вождь та вчитель товариш Кім Ер Сен»… і далі ситуативно: «…будує метро, проектує греблю, особисто проводить меліорацію болота, розробляє сталеплавильну піч, пише підручник з хімії для старшокласників, перевіряє якість текстилю на фабриці, запускає перший трамвай у Пхеньяні». І навіть найскладніше: «Великий вождь товариш Кім Ер Сен особисто перевиховує повій». Важко втриматись, аби не процитувати: «Полководець Кім Ір Сен, проходячи повз один житловий квартал у Пхеньяні, дізнався про те, що тут досі існують будинки розпусти. Полководець був дуже засмучений. Негайно було вжито заходів щодо ліквідації проституції… Дівчата стояли, опустивши очі від сорому. Полководець суворо наказав їм відмовитися від цього брудного заняття. Такі особисті дії вождя зворушили душі кісен. Вони заливалися гарячими сльозами, згадуючи гірке минуле, і посміхалися крізь сльози, бо чітко уявили  собі своє світле майбутнє. Вождь наказав працевлаштувати всіх жінок, які захотіли почати нове життя». 

Товариш Кім Ер Сен радіє багатому урожаю на кооперативном полі

Товариш Кім Ер Сен радіє багатому урожаю на кооперативному полі, фото: livejournal

Впізнаєте, хіба це не про Трампа? «Великий Дональд вранці зібрав усіх. «Вночі мені наснився п’ятимоторний літак. Я вирішив: починаємо будівництво винищувача сьомого покоління». Всі схвально зааплодували». 

Хоча, ні, хай вже краще перевиховує повій. Принаймні, тут його «експертиза» буде значно фаховішою, аніж в авіабудуванні.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.17
    Купівля 41.17
    Продаж 41.7
  • EUR
    Купівля 47.58
    Продаж 48.33
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
12 червня
23:42
МАГАТЕ
МАГАТЕ вперше за 20 років звинуватило Іран у порушенні ядерних зобов’язань. Тегеран відреагував
23:18
Оновлено
війна з РФ, ЗСУ
Від початку доби на фронті зафіксували 168 боїв: найбільше атак на Покровському і Новопавлівському напрямках
23:17
Ізраїль та Іран
Трамп не виключає масштабного конфлікту на Близькому Сході. Держдеп США попередив про зростання напруженості в регіоні
22:42
митці відтворили мозаїку Алли Горської
У Києві відтворили мозаїку Алли Горської "Боривітер", яку росіяни зруйнували в Маріуполі
22:41
Оновлено
Дим піднімається після авіакатастрофи незабаром після зльоту з міжнародного аеропорту Сардар Валлабхай Патель у західному штаті Індії Гуджарат 12 червня 2025 року
Авіакатастрофа літака Air India в Індії: щонайменше 240 людей загинули, вижив один пасажир
22:37
Оновлено
У Харкові з-під завалів підприємства, обстріляного РФ 7 червня, дістали тіло шостого загиблого. Рятувальну операцію завершили
22:18
Протести у Лос-Анджелесі
Міграційні протести у США: в Лос-Анджелесі поліція здійснила понад 80 арештів, у Техасі розгорнули 5 тис. нацгвардійців
21:56
Ексклюзив
Кримський міст
Не лише Кримський міст: українська "Павутина" має оплести залізничні коридори окупантів до Криму, - військовий експерт
21:53
Ексклюзив
Дмитро Снєгирьов
Це праця лауреата Нобелівської премії Солженіцина: Снєгирьов про сценарій окупації українських територій
21:48
Учасники засідання у форматі "Веймар +" заявили про готовність посилити безпекову підтримку України
21:44
Петер Сіярто
Сіярто заявив, що Угорщина та Словаччина виступлять проти відмови від російських енергоресурсів
21:31
Ексклюзив
Марко Рубіо
"Це як у 1943 році хтось привітав би німецький народ": дипломат Єльченко про вітання держсекретаря США з днем РФ
21:17
Літак Raynair
Ryanair штрафуватиме пасажирів за порушення поведінки
21:14
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія застосовує нові реактивні "шахеди" та що відомо про нову техніку для ЗСУ. Колонка Сергія Згурця
21:12
На фото людина, яка користується мобільним телефоном
Росіяни на ТОТ вимагають від населення реєструвати сім-картки через портал "держпослуг", - Спротив
21:00
Молодіжна збірна України
Україна поступилася Данії у стартовому матчі молодіжної збірної на Євро-2025
20:20
Голосування у Польщі
Вибори президента Польщі: суд дозволив перерахувати голоси в частині дільниць
20:07
OPINION
Блог Тетяна Трощинська
Моральне право говорити й мовчати
20:00
аеропорт у Керчі
У Криму цивільний аеропорт переобладнують на військовий, імовірно, для запуску БПЛА, - "Схеми"
19:58
Курт Волкер
"Це цікаво": експредставник США в Україні Волкер щодо відсутності згадки про Путіна в привітанні Рубіо з днем Росії
19:33
підземне сховище газу
В українських сховищах зафіксували історично найнижчий рівень запасів газу, - директор Центру досліджень енергетики Харченко
19:23
немовля
На Одещині від пневмонії помер двомісячний хлопчик: слідчі встановлюють обставини
19:16
Оновлено
обмін полоненими 12.06.2025
Україна та РФ провели черговий обмін полоненими: з російської неволі повернули групу важкопоранених і тяжкохворих захисників
19:12
Пресреліз
Яценюк і Келлог
Російський цар - голий: Яценюк у розмові з Келлогом
19:09
на фото Володимир Зеленський
Сили оборони на Сумщині потроху виштовхують окупантів, – Зеленський
19:01
Оновлено
Швеція
У Швеції відбудеться закрита зустріч щодо майбутнього України
18:53
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
РФ не полишає спроб перетягувати техніку через річку Оскіл, - DeepState
18:50
дрон Shahed-136, атака росії по Києву 17 жовтня
Бійців добровольчих формувань тергромад залучать до відбиття атак російських БПЛА
18:34
Помер учасник концертної програми "Океану Ельзи", гітарист Гриша Чайка
18:33
В Україні судитимуть полоненого росіянина, який розстріляв цивільних на Харківщині
18:24
видобуток нафти, нафта
Більшість країн G7 готові без США знизити цінову стелю на нафту РФ, - Reuters
18:22
У міській бібліотеці Бангкока запрацювала перша в Таїланді українська книжкова поличка
18:14
Кая Каллас
Санкції ЄС щодо Росії послаблюють її можливості вести війну проти України, – Каллас
18:07
Оновлено
Борис Пісторіус, міністр оборони Німеччини
Міністр оборони Німеччини Пісторіус прибув до Києва
18:04
OPINION
Василь Пехньо
День Росії та мільйон втрат
18:02
Російська дезінформація
"Україна не забрала більшість тіл військових, оскільки не хоче платити компенсації": ЦПД попередив про новий фейк від РФ
17:53
Репера Silentó засудили до 30 років за ґратами за вбивство двоюрідного брата
17:38
кібербезпека
Київська кібернаївність: як стрічка TikTok загрожує безпеці через розголошення даних - коментар фахівчині з кібербезпеки
17:38
Ексклюзив
Піт Геґсет
Настав час "Ч": дипломат Шамшур про заяви Геґсета щодо скорочення допомоги Україні
17:27
Ексклюзив
"Просто покататися в них не вийде": ексголова СБУ Наливайченко про можливу загрозу спільних навчань РФ та Білорусі
Більше новин