Лихоманка на фондовому ринку. Чи справді світ на порозі нової кризи
Після “червоного понеділка” фондовий ринок спіткав “чорний четвер”. Невже світ на порозі чергової фінансової кризи
Лихоманити американський фондовий ринок почало ще в п’ятницю, 2 лютого. Після вихідних ситуація загострилася й світ накрив так званий “червоний понеділок” - день, коли котирування акцій та індекси провідних фондових бірж разом із курсами основних криптовалют увійшли в зону різкого падіння.
Поступово індекси внормувалися, а фінансові аналітики заспокоїли, що це була “самоочистка” системи. Та в четвер відбувся новий удар - вдруге за тиждень на Уолл-стріт стався обвал.
Чому “трусить” фондові ринки
Минулої п’ятниці, за оцінками економістів, індекси відреагували на “занадто” хорошу статистику про зростання зарплат в США, яку саме оприлюднили.
Ринок чекав гірших результатів. Адже висока зарплата призводить до вищої інфляції, а висока інфляція – до зростання ставок.
Читайте також: Дешевих грошей не буде. Чому НБУ підвищив облікову ставку та що це дасть економіці
Нагадаємо, сім років (до 2015) облікова ставка в США залишалася незмінною - 0,25%. Це давало можливість брати дешеві кредити, але “розплодило” на ринку дуже багато спекулянтів.
Та в 2015 році її вирішили підняти до 0,75%, а в 2017 й взагалі до 1,25%. Тож ймовірна перспективна чергового підвищення облікової ставки змусила тримачів акцій переоцінювати ризики та продавати цінні папери, адже підняття ставки може сповільнити розвиток економіки. Тож США може чекати помітне збільшення дефіциту бюджету та державного боргу.
Ще одна ймовірна причина падіння на ринках - очікування корекції. Справа в тім, що зараз американський фондовий ринок, за оцінками фахівців, є дещо перегрітим.
Станом на листопад 2017 року світовий фондовий ринок наблизився до капіталізації в $100 трлн. Це означає, що сумарна вартість компаній, які є учасниками фондового ринку, досягла рекорду. Все більше людей та більше світових грошей йшло саме на фондовий ринок.
Капіталізація світового фондового ринку
Як видно з графіку, подібний пік був напередодні кризи 2008 року. З того часу ринок розвивався відносно стабільно, стрімкого піднесення почав набирати на початку 2017.
Лише за три місяці з вересня по листопад капіталізація зросла на понад $20 млрд.
В умовах помірного зростання світової економіки (за оцінками Світового банку в 2017 році передбачалося зростання 2,7%) такий злет на фондовому ринку насторожує. Тож гравці побоювалися корекції через зростання дохідності державних облігацій США.
Й основні фондові індекси відреагували на побоювання. З початку цього тижня Dow Jones впав на 6,5%, NASDAQ — на 6,4%, а S&P 500 — на 6,6%.Такого сильного падіння головного фондового індексу США Dow Jones за добу не було з часів, коли планетою ширилася фінансова криза 2008-го.
Після цього пошесть перекинулася й на Лондонську біржу, зачепила азійські індекси. За даними Bloomberg Markets, японський Nikkei 225 втратив 2,32%, китайський Hang Seng просів більш ніж на 3%.
Скільки втратили від падіння та чи буде криза
Негативні наслідки коливань вже відчули Apple, Google, Amazon, капіталізація яких скоротилася за цей тиждень через падіння курсів акцій.
500 найбагатших людей світу за понеділок втратили $114 млрд. А в “чорний четвер” найбільші американські корпорації втратили більше $1 трлн.
За даними Bloomberg, власник Amazon Джефф Безос побіднішав на $5,3 млрд, Уоррен Баффет — на $3,5 млрд, а Марк Цукерберг втратив $3,4 млрд.
Зачепило падіння індексів й Україну. Вітчизняний фондовий ринок просів на 3%, пише Finclub.
Падіння фондових індексів може призвести до зміни цін на сировинних ринках, певен економіст, екс-очільник правління банку Юнекс Борис Кушнірук. В цьому випадку може відбутися корекція в бік зниження цін на нафту, що для нас важливо, на метали та на зернові. Але обвального падіння цін не буде. Мова поки що йде про несуттєві зміни на ринках.
Крім того, падіння фондових бірж загрожує ускладненням доступу країн, що розвиваються, до залучення коштів на зовнішніх ринках (зокрема, МВФ).
Відтак, в Україні це створить додатковий тиск на курс гривні, яка цими тижнями трохи зміцнилася, попереджає заступник голови Стратегічної групи радників при Кабінеті міністрів України Павло Кухта. Тож Україні в таких умовах буде непереливки.
Читайте також: Чекати лишилося недовго: Чому світ наближається до нової фінансової кризи
Та чи означає це, що світ наближається до чергової фінансової кризи? Керівник аналітичного відділу ІК Eavex Capital Дмитро Чурін вважає, що висновки про початок нової світової фінансової кризи, робити передчасно.
“Падіння, яке ми побачили цього тижня, не є критичним. Якщо індекс зі свого пікового значення втратив лише 8,5%, це не є ознакою проблем на фондовому ринку. Це є перерозподіл капіталів і це нормально для ринку акцій взагалі”, - пояснює Чурін.
А от керівний партнер "Капітал таймс" Ерік Найман не настільки оптимістичний в прогнозах. На його думку, найближчим часом ситуація на фондовому ринку налагодиться, згодом ринок відновить зростання.
Однак до травня ситуація в світовій економіці скоріш за все спровокує погіршення прогнозів по прибутку акціонерних компаній і в травні почнеться ведмежий ринок (коли фондові гравці грають на пониження - Еспресо). Зазвичай це триває близько року і за цей час фондові індекси падають на 35-50 %%.
“А оскільки динаміка фондових ринків пророкує ситуацію в економіці, то до листопада очікується початок економічної кризи в США”, - вважає Найман.
І якщо це дійсно станеться, криза досить швидко накриє всю світову економіку. Україну, з її гігантськими виплатами зовнішніх боргів в 2019-20 роках, також.
“Насправді, ніхто не знає, що відбуватиметься на фондовому ринку завтра, наступного тижня чи наступного року. Ситуація на фондовому ринку в короткостроковій перспективі є справою випадку” - певен фінансовий аналітик, колумніст Financial Times Віталій Каценельсон. Тож зайва паніка може тільки нашкодити.
- Актуальне
- Важливе