live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Віталій Портников: прем'єр стає заручником суду


фото: kmu.gov.ua
З засобу отримання нового траншу від Міжнародного валютного фонду Антикорупційний суд перетворюється в інструмент зміни уряду

Саме такий висновок можна зробити із заяви прем'єр-міністра Володимира Гройсмана про його можливу відставку в разі неприйняття закону про Антикорупційний суд. Прем'єра можна зрозуміти: він знає наслідки відмови від формування суду і не хоче нести відповідальності за соціальні проблеми і нестабільність.

Але ультиматум Гройсмана переводить саме питання про суд з площини протистояння української влади із західними кредиторами у площину внутрішньополітичного протистояння.

Уже доводилося відзначати, що сам по собі Антикорупційний суд мало що змінить і в боротьбі з корупцією, і в українській судовій системі. Антикорупційний суд, навіть якщо право вето в його формуванні отримають закордонні експерти, буде складатися з наших з вами співвітчизників - а вже вони зуміють обдурити іноземців краще, ніж своїх.

Крім того, навіть ідеальний суд не зможе за кілька місяців підняти рівень професіоналізму антикорупційних структур і ліквідувати конфліктні ситуації між ними. Швидше за все, він стане частиною таких конфліктів. Але і шкоди від цього особливої не буде.

Тому можна було б зрозуміти західних спонсорів, яким просто необхідно виправдати розумність використання десятків мільйонів доларів на вибудовування української антикорупційної вертикалі. Якщо ти західний чиновник, тобі необхідна швидка ефективність і результативність цієї вертикалі - тому що в протилежному випадку колеги поставлять запитання про витрачені кошти і вже ти сам станеш прикладом якщо не корумпованості, так некомпетентності.

Але у тих, від кого залежить голосування за Антикорупційний суд, зовсім інші резони. Вони розуміють, що нова інстанція повноцінно запрацює вже після президентських і парламентських виборів в країні - а значить може бути використана новою владою як політичний інструмент для покарання попередників або мінімізовання їхнього впливу. Ними керує не здоровий глузд, а нездоровий страх.

Але попередження прем'єра про відставку вносить в це протистояння нові фарби. Зміна уряду - занадто велика спокуса навіть за рік до парламентських виборів. Я б сказав - тим більше за рік до парламентських виборів. І вже в четвер ми дізнаємося, хто не зміг перед цією спокусою встояти.

новини партнерів

17 серпня, 2018 п'ятниця

16 серпня, 2018 четвер

17 серпня, 2018 п'ятниця

16 серпня, 2018 четвер

15 серпня, 2018 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати