Ахтем Сеітаблаєв: Зняти "Кіборгів" для мене було справою честі

Сергій Руденко
8 січня, 2020 середа
07:05

Режисер і актор Ахтем Сеітаблаєв у програмі "Досьє" із Сергієм Руденком

Він – один із тих, хто творить нове українське кіно. Ренесанс, який розпочався в українському кінематографі 2014 року, пов’язаний, в тому числі, і з ним. Сьогодні наш гість – режисер, актор Ахтем Сеітаблаєв.

Починаємо з бліц-опитування. Короткі запитання – короткі відповіді. На реакцію – 10 секунд. Що ви вважаєте найбільшою перемогою у своєму житті?

Те, що можу підійматися.

Що ви вважаєте своєю найбільшою поразкою в житті?

Мої лінощі.

Чи було вам колись соромно за свої дії? Якщо так, то за які?

Було, але я б не хотів тут про це згадувати.

Якою роллю ви пишаєтеся найбільше?

Їх кілька, я не можу виокремлювати. Це і Хосе в "Кармен", і Макбет у "Макбеті", і Мустафа у стрічці "Додому", і Георгій у виставі "Обман довжиною в життя".

Скільки коштував Ахтем Сеітаблаєв у 2014 році?

Не так багато. Ви маєте на увазі в гонорарах? Ну, мені вистачало.

Скільки коштує Ахтем Сеітаблаєв у 2019 році?

Майже так само.

Чи пропонували вам колись хабарі?

Так.

Великі?

Доволі.

А за що, якщо не секрет?

За мою згоду. Згоду підтримати те, що я підтримувати не можу і не буду.

Чи давали ви самі колись хабарі?

Було. На дорозі. Працівникам тоді ще міліції.

Помаранчева революція, чи Революція Гідності?

Гідності.

Чи стикаєтеся ви з відкритими погрозами на свою адресу?

Ні.

Який з шістьох президентів України ближчий вам за духом?

П’ятий.

Що є вершиною творчих амбіцій Ахтема Сеітаблаєва?

Я хочу, щоб мої фільми дивилися у школі.

Чи мрієте ви стати президентом України?

Поки що ні.

А ким би ви хотіли себе бачити за десять років?

Громадянином України, який мешкає у вільному Криму.

Дякую за бліц-опитування. Переходимо до основної частини нашої програми. Ви народилися в Узбекистані, в родині депортованих Сталіним кримських татар. Ви можете згадати свої емоції, коли ви повернулися до Криму, вже достатньо свідомим громадянином?

Так, мені вже було 16 років. Розчарування.

Чому?

Тому що все своє життя я чув про Крим. Про нього в родині розповідали, як про якусь землю обітовану. Де скрізь пальми, гори, море. Де люди в білому одязі, скрізь красиво. І коли я 11 липня 1989року вийшов з маленького аеропорту міста Сімферополь… Гір немає. Пальм немає. Моря немає. Людей у білому одязі немає. Усі мої друзі залишились у Середній Азії. І три дні у мене було таке розчарування… Було таке відчуття, що мене ніби обманули. Потім двоюрідний брат повіз мене до Бахчисараю, щоб показати будинок, який батько збирався купити для нашої родини. І коли ми вже під’їжджали до Бахчисараю, я зрозумів чому саме і чому саме так розповідали мої батьки про Крим. Я побачив який він.

Як вас зустрів Крим?

Було дуже спекотне літо, і я запам’ятав запах лаванди біля Бахчисараю. З того часу для мене запах лаванди – це аромат моєї Батьківщини.

Знаю, що ваша мама, Софіє, була з родини мистецької, а тато – з родини військових і кримських землевласників. У вас було два шляхи – стати військовим або актором. Чому ж ви вступали на факультет фізичного виховання?

Трохи соромно про це казати, але я не дуже добре вчився у школі. Я був таким собі місцевим громадським діячем. Ми з друзями влаштовували різноманітні заходи, концерти, я був капітаном команди в "Зарниці", пам’ятаєте, була така військово-патріотична гра. Тобто, вчитися мені не було коли, але керівництво школи це влаштовувало, тому що ми майже завжди всюди перемагали. І коли вже постало питання про вступ до якогось вишу, і це співпало з нашим від’їздом до Криму, я отримав від батька завдання вступити хоч куди-небудь. Він розумів, що я не стану інженером, бо з точними науками у мене був зовсім швах. І я зрозумів, що якщо і маю якийсь шанс вступити, то це мабуть факультет фізвиховання. Тому я пішов туди… і не вступив.

Ви ж були майстром спорту.

Ні, кандидатом у майстри.

І в принципі могли претендувати на вступ.

Можливо й міг. Але мене одразу попередили. Це був 1989 рік. І треба сказати, що кримських татар там майже ніхто не ждав у тому Криму. І мені одразу "знаючі люди" сказали, що кримському татарину, щоб поступити, треба або великий хабар, або знати все не на "п’ять", а на десять. Хабаря давати ми принципово не хотіли. Перший екзамен був, якщо не помиляюся, твір. Тема: "Роль комуністичної партії у житті кожної радянської людини". На той час я вже добре знав, як кримський татарин і як громадянин, про роль комуністичної партії. Я написав, як думав. Звісно, не вступив. А за два тижні мама повідомила, що потайки від мене подала мої документи на кримськотатарський акторський курс.

А це правда, що ваш прадід був капітаном військово-морських сил Туреччини і брав участь у битві при Кале?

Так.

А що ви знаєте про свій рід? Частина роду жила в Туреччині?

Так. Вони приїхали до Туреччини, потім частина повернулася, частина залишилася. Я добре знаю історію роду до прадіда, який потім повернувся з Туреччини до Криму. Вони були родовитими землевласниками. Я пам’ятаю, що моя бабця, татова мама, постійно згадувала про великі наділи землі, які знаходились у родовому селищі Мамашай. Зараз це Орловка, біля Севастополя. А частина роду і досі в Туреччині.

Вони вас підтримують?

Взагалі, в Туреччині живуть разів у десять більше кримських татар, ніж зараз в Україні і взагалі на теренах колишнього СРСР. Це десь від трьох до п’яти мільйонів кримських татар зараз мешкають у Туреччині.

До 2004 року ви жили в Сімферополі і працювали в Державному кримськотатарському академічному музично-драматичному театрі. Як і чому ви вирішили переїхати до Києва?

Мій дядя був відомим кримськотатарським композитором і одним із засновників єдиного в часи депортації осередку кримськотатарської культури – ансамблю "Хайтарма". Я на той час вже закінчив акторський курс у Сімферополі, працював у театрі, все складалося непогано. Але одного дня, прямо посеред репетиції, прийшов дядя, дав мені квиток на потяг і сказав: "Завтра ти їдеш до Києва на співбесіду, щоб вступити на режисерський факультет". Я не розумів, навіщо це мені, бо у мене в Сімферополі все добре складалося, але сперечатися з ним я не став. Поїхав, вступив і десь через рік мені стала дуже подобатися ця професія.

Ви 16 років жили в Узбекистані. Потім жили в Криму, потім в Києві. Так чи інакше, Росія завжди була поруч – у різному вигляді, доброму чи недоброму. Ви знімались у російських серіалах. З 2014 року відносини між двома народами стали набагато гіршими. Ми сприймаємо Росію як країну-агресора, яка позбавила вас Батьківщини. На вашу думку, цей розрив між Україною і Росією назавжди?

Ну, як показує вся історія людства, нічого не буває назавжди. Але, як на мене, повинно пройти багато часу і багато чого треба буде зробити, щоб коли-небудь, можливо, знову ці стосунки стали принаймні такими, які можна було б назвати стосунками добрих сусідів.

Добрих сусідів, але не тих, які позбавляють вас домівки вже вдруге за останні сто років.

Так. Як і українців, і представників інших народів. Ви ж знаєте, що під час заснування СРСР було депортовано 48 народів. 42 частково, 6 – тотально, в тому числі й кримських татар. І у кримських татар, і в українців досвід десятків, а то й сотень років взаємовідносин з Російською імперією, яка зараз трансформувалась у таку Кремлівську імперію. Тож ми добре знаємо, що несе так званий рускій мір.

Хочу вас запитати про серіал "Свати". У 2012 році ви знімались у 6-му сезоні, грали власника "Буковеля". А ви особисто знайомі з Володимиром Зеленським?

Так.

І як він вам як людина?

Знімальний період був наприкінці 2012 року, одразу після того, як я вийшов з лікарні, після зйомок стрічки "Хайтарма", десь у грудні. Але познайомився я з Володимиром Зеленським трохи раніше, коли знімав стрічку "Чемпіон з підворіття". Ми зустрічались десь два чи три рази. У мене є своя історія, після якої я певний час був і вдячний Володимиру Зеленському, і з повагою ставився до нього. Це була історія, пов’язана зі стрічкою "Чемпіон з підворіття". Наприкінці фільму, як це було і з прототипами цієї історії, мав звучати гімн України. При остаточному монтажі людина, яка давала гроші на цю стрічку, висловила побоювання, що це може зашкодити просуванню фільму, зокрема його продажу в прокат у Росії. Ми серйозно посперечалися і врешті я сказав, що він має право поставити будь-який гімн, але в цьому разі мого імені в титрах не буде, бо на це маю право я. Тоді Володимир Зеленський взяв на себе відповідальність і сказав, що буде український гімн. З ним не стали сперечатися. Я подякував йому. Це було для мене певним маркером того, який він. Допоки не прийшли часи, і з особистим болем я був вражений тому, як іноді відбувається в житті. Що ти однієї думки про людину, а потім навіть повірити не можеш, що таке можливо. Я не розумію…

Це зараз ви говорите вже про політичну кар’єру Зеленського?

Перш за все про те, що я не розумію, як можна бути громадянином країни і при цьому знімати у своїх стрічках людину, яка відверто підтримує окупацію твоєї країни, через суд домагатися поновлення цього серіалу. Тим більше, якщо ти президент. Це у мене ніяк не монтується ані в голові, ані в серці. І те, що я бачу зараз, те, що відбувається, це моя особиста думка, я часом просто приходжу часом у лють, часом у жах. Мені часом нічого сказати, окрім нецензурної лексики у мене нічого не народжується всередині.

А якщо б у вас була така можливість – сказати щось Володимиру Зеленському при особистій зустрічі, не прилюдно… Що б ви йому сказали?

Я б нагадав йому цей випадок з гімном, завдяки якому я був певен, що ця людина знає де небо і де земля, і чітко знає хто вона. І я б запропонував йому поїхати разом зі мною до Криму і подивитися в очі хоча б цим майже трьомстам дітям, батьки яких сидять зараз у російських СІЗО та тюрмах саме за те, що у лютому 2014 року вони вийшли з українськими та кримськотатарськими прапорами, протестуючи проти окупації Криму. Ці діти там зараз без батьків, а ми тут за рішенням суду демонструємо серіал, тобто підтримуємо заяви актора Добронравова, який не соромлячись, вголос, користуючись ЗМІ підтримує окупацію Криму. Я не можу цього у себе поєднати ніяк. Як це взагалі можливо.

Ну, "95-й квартал" взагалі, який знімав і "Чемпіона з підворіття", вони ставляться до цього як бізнесмени, мовляв бізнес є бізнес, а патріотизм є патріотизм.

Знаєте, я нікому не побажаю ситуації, коли за п’ять років ти міг побачити батьків три рази. Коли твої батьки, діти та рідні ледь не забороняють тобі приїжджати на Батьківщину, тому що їх попередили, що тебе заарештують. І часом дуже кортить сказати, що, можливо, тому, що ви ніколи не потрапляли в таку ситуацію, що у вас немає родичів, загиблих чи поранених на війні, що ні до кого з вас не стукали в двері о четвертій ранку і не забирали ваших рідних за пост у фейсбуці, можливо тому ви ставитеся до цього, як до бізнесу. Який бізнес може бути з представниками країни-агресора?! Тим більш, що політичні гасла, на хвилі яких, у тому числі, вони були обрані у владу, було "Припинити бізнес на крові". А демонстрація цього серіалу – це що таке? Не бізнес на крові? І нікому не соромно, що один з головних акторів підтримує окупацію Криму? Ну, окей.

Ми вже почали говорити про непрості взаємини України з Росією. А як ви ставитеся до колег, які продовжують зніматися в російському кіно? Чи існують у вас табу при спілкуванні з такими людьми?

Так, я намагаюся не спілкуватися. Це частина і болю мого, тому що є кілька колег, до яких я не можу ставитися з ненавистю. Можливо, вони і самі не знали… У мене самого був випадок, вже під час війни, коли мене запевнили, що це українське виробництво і жодним чином там не будуть присутні ані російські гроші, ані телеканалів та замовлень. Потім я побачив, що це не так, але я вже відзнявся. І це було для мене дуже неприємно, тому що я наполягав, щоб мені чесно сказали. Я не приймаю цього. І дякувати Всевишньому, серед моїх друзів абсолютна більшість таких, хто так само вважають, що це неприпустимо.

Але в Росії у вас є такі друзі, хто не сприймають того, що відбувається зараз між Росією та Україною?

Я не можу сказати, що ми друзі, але знайомі, колеги такі є. Вони про це казали, коли ми зустрічалися під час вручення "Ніки" і кілька раз, коли вони приїздили в Україну як туристи. І я їм надзвичайно за це вдячний, тому що це потребує певної мужності і сміливості. Я не знаю, як складатиметься надалі їхня професійна доля, якщо вони будуть відкрито це казати. Тому що таку постать, такий авторитет, як Лія Ахеджакова, мені здається, зачіпати не будуть, а от для молодих акторів, які ще не є настільки відомими та авторитетними людьми не тільки на території мистецтва, а й у суспільному житті, це небезпечно. Але я знаю, що вони, якщо їх запитують, кажуть про це відверто.

Зі зміною влади в Україні 2019 року ситуація з кіно стала гірше чи краще? Тому що ми спостерігали , як довго обирали після відходу Пилипа Іллєнка нового голову Держкіно, які проблеми були з конкурсом.

Це ганьба і стидоба. Те, як відбувався цей конкурс. Це ніякого відношення до відкритого конкурсу не має. Починаючи з того, хто був членами конкурсної комісії. Як можна уявити собі, що люди, які жодного стосунку не мають до кіно взагалі, ставлять бал 0,5, а хтось з них поставив 0, людині, яка 10 років є генеральним директором наймасштабнішого кінофестивалю у Східній Європі, за пунктом "лідерські якості та вміння працювати з великим колективом"? у мене було таке враження, що ці люди просто несповна розуму. Це по-перше. По-друге. Ніякої ситуації з українським кіно зараз немає. Тому що незрозуміло, що буде. Голову Держкіно не обрано. Аналізуючи, які відбуваються розмови, що відбувається навколо, усі ці суди… Я пов’язую усі ці речі: і суди над бойовими генералами, трьома Героями України, яких не відпускають під їхнє слово честі, і те, що попри обіцянки жодного олігарха не посадили… На цьому тлі маю великі опасіння щодо того, що буде з українським кіно.

За 2014-2019 роки ви зняли фільми "Хайтарма", "Чужа молитва", "Кіборги", "Захар Беркут", "Номери" і "Доброволець". Який з цих фільмів вам самому найбільше подобається як глядачу?

Важко сказати. Тому що дуже рідко ти дивишся на те, що сам зробив як режисер, як глядач. Іноді ловиш себе на думці, що сьогодні актори грали краще. Можливо, для мене "Хайтарма" – особлива стрічка. Тому що в ній багато чого сплелося, тому, що це, власне, перша стрічка в історії мого народу і мені пощастило її зняти. А так я завжди кажу, що найдорожча – та стрічка, яка зараз знімається, або яку ти збираєшся знімати.

Але знаковий і для вас, і для країни фільм – "Кіборги", знятий за історією оборони Донецького аеропорту. Багато критиків говорили, що про війну треба писати і знімати трохи пізніше. Як ви наважилися знімати фільм про людей, які ходять поруч з нами?

Я дуже боявся. І коли продюсер Іванна Дядюра запропонувала після ефіру з циклу "Хоробрі серця", який відбувся 15 жовтня 2014 року і так і називався – "Кіборги", знімати фільм про оборону ДАП, я сказав: "Та ні. Я боюся, я не знаю як знімати про війну, яка триває". А приблизно через тиждень я зрозумів, що дуже хочу цього. Я хочу, тому що коли ти дивишся їм в очі, чуєш їхні розповіді, відчуваєш, що саме зараз, на твоїх очах будується новітня історія України, і її будують ці люди, яких, можливо, потім назвуть новими людьми нової країни, коли відбувається будування нової української політичної нації, як би це пафосно не звучало. І нам дуже хотілося про це розповісти, попри те, що ми дуже боялися, дуже хвилювалися, в першу чергу зате, як сприймуть фільм люди, на історіях яких був побудований сценарій. Але взялися. Знімальний період тривав з 9 лютого до початку квітня, а вийшов фільм 7 грудня 2017 року. Так було страшно, але це було справою честі. І я вдячний в першу чергу тим, завдяки кому ми мали можливість зняти цю стрічку. Майже кожного знімального дня наші консультанти – справжні воїні – були на майданчику.

Я знаю, що у вас четверо дітей: дві доньки – Назлим і Сафіє, і двоє синів – Анатолій і Селім. Розкажіть, будь ласка, про дітей.

Вони дуже різні по емоційному складу. Доньки дуже схожі одна на одну у сприйнятті життя, в тому, як вони себе в ньому почувають. У них дуже яскраві лідерські якості. Сини більш стримані. Молодший зараз, після дев’ятого класу, навчається на юридичному факультеті коледжу. Старший – журналіст.

Це прекрасно. І насамкінець нашої розмови традиційне запитання. Якою є ідеальна Україна в розумінні Ахтема Сеітаблаєва?

Освічена, патріотична, здорова, здрава, самокритична, самоіронічна. 

Теги:
Читайте також:
Київ
0°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 37.99
  Купівля 37.99
  Продаж 38.54
 • EUR
  Купівля 41.09
  Продаж 41.91
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
2 березня
08:46
Оновлено
Наслідки удару по Одесі 2 березня
Росіяни атакували Україну "шахедами": на Харківщині є влучання, в Одесі зруйновано багатоповерхівку. Троє загиблих, 11 постраждалих
08:36
Огляд
Антифуфломіцин, подолана криза середнього віку і джентльмен-воїн – 5 книг про те, що трапляється так рідко
08:34
Німецькі винищувачі перехопили літаки РФ біля Латвії
Німецькі винищувачі вперше перехопили літаки РФ біля Латвії
08:28
Оновлено
У Санкт-Петербурзі БПЛА влучив у будинок
У Санкт-Петербурзі пролунав вибух: росЗМІ заявляють про влучання БПЛА у будинок
08:18
сили ППО
Нічна атака РФ: сили ППО знищили 14 із 17 ворожих "шахедів"
08:15
Біля окупованої ЗАЕС вкотре чутно вибухи та постріли, - МАГАТЕ
08:00
OPINION
Міхал Марек
Поляки знають, що протести "фермерів" - справа росіян
07:52
Оновлено
втрати окупантів
Російська армія за добу втратила 14 танків, 47 артсистем і 960 військових, - Генштаб
07:33
Олексій Навальний
Суди у Росії прирівняли прізвище Навального до екстремістської символіки
06:57
Посуха
Найсильніша за останні 20 років: на Сицилії оголосили надзвичайну ситуацію через посуху
06:37
Арктика
Національний антарктичний науковий центр отримав доступ до дослідницької інфраструктури в Арктиці й Антарктиці
06:19
У РФ заявили про випробування балістичної ракети "Ярс": хочуть налякати Захід і змусити скоротити допомогу Україні, - ISW
05:59
Через зміни клімату Чорне море стає все більш привабливим для туристів, - дослідження
05:31
Аеропорт у Франкфурті
ЄС розширює збір даних про авіапасажирів для посилення боротьби з тероризмом
05:00
Білий Дім
Байден зустрівся з Мелоні в Білому домі: обговорили посилення допомоги Україні
04:03
Путін і Навальний
Путін боявся бунту через похорон Навального, - The Moscow Times
03:35
Париж метро
Клопи у Парижі: паніку поширювали агенти РФ і пов'язували її з біженцями з України
02:47
КНДР, Північна Корея
Поставки зброї з КНДР у Росію морем припинилися, – розслідування
02:19
чорні метали, митниця
Минулого року ЄС знизив імпорт металургії з РФ майже на 40%, - Eurostat
01:24
ссвіт Молдова Росія
Лідери молдовської автономії Гагаузії приїхала в Росію та попросила "підтримки"
00:56
Кримський міст
У Берліні пообіцяли відреагувати на російські звинувачення генералів Бундесверу в розмовах про удар ракетами Taurus по Кримському мосту
00:51
Андрій Рубльов
Російського тенісиста погнали з корту за лайку на адресу судді
00:28
боєприпаси 155 мм
У Празі назвали терміни перших поставок боєприпасів Україні за чеською ініціативою
00:21
Гаррі Кейн (в центрі), Фрайбург - Баварія
"Баварія" знову втратила очки в чемпіонаті Німеччини
2024, п'ятниця
1 березня
23:59
Путін і Лавров
"В Україні присутні кадрові британські та французькі офіцери": російські фейки і маніпуляції за 1 березня
23:18
інгушетія
Проукраїнські партизани почали діяльність в Інгушетії
23:10
Ярослава Магучіх
Українка Магучіх здобула срібло ЧС з легкої атлетики
22:50
Археологи знайшли у Помпеях фреску із зображенням героїв грецької міфології
22:34
Владислав Кабаєв, Андрій Ярмоленко, Сергій Сидорчук та Владислав Ванат (зліва - направо)
"Динамо" знайшло новий стадіон для проведення єврокубкових матчів
22:17
Росія, антипутінські настрої
"ПТН ПНХ": у Росії комунальники не встигають стирати антипутінські гасла
22:11
У віці 84 роки помер колишній прем'єр Канади Браян Малруні
21:58
Оновлено
Джо Байден
Байден підписав закон про тимчасове фінансування держустанов, аби запобігти шатдауну
21:24
Депресія
Американські вчені розробили застосунок з ШІ, здатний оцінити тяжкість депресії користувача
21:24
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
НАТО в Україні. Звільнення на Запоріжжі та ситуація в Авдіївці. Воєнні підсумки тижня від Сергія Згурця
21:22
лісова пожежа
Техас охопила одна з найбільших в історії США лісових пожеж площею у 400 тис. га
21:15
Ексклюзив
Бійці 73-го Морського центру СпП імені кошового Антіна Головатого
Операція на Тендрівській косі, де загинули бійці ССО, не мала ні стратегічного, ні оперативного, ні тактичного значення, - генерал-майор запасу Кривонос
21:10
Макс Ферстаппен
Формула-1: Ферстаппен виграв поул стартового Гран-прі сезону
21:10
Ексклюзив
Адвокат VB Partners Радислав Ткаченко
Для нас важливо боротися за верховенство права, щоб Україна не перетворилася на поліцейську державу, - адвокат Ткаченко
21:07
зерно, зернова угода
ЄС посилить перевірки імпорту українського зерна через протести польських фермерів, - єврокомісар
20:53
Мі-171
Президент Аргентини Мілей передав Україні два вертольоти російського виробництва, - FT
Більше новин