live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Незламні “Черкаси”: як український корабель майже місяць чинив опір окупантам


фото: rfe
Тральщик “Черкаси” був останнім кораблем українських Військово-морських сил, який чинив опір російським агресорам. Його було захоплено вже після анексії Криму росіянами

27 лютого у всеукраїнський прокат виходить фільм “Черкаси”, який створено на основі реальних подій. Вихід фільму присвячено 6-им роковинам анексії Криму.

Еспресо.TV пропонує згадати, що відбувалося у Криму у двадцятих числах березня 2014 року, коли Кремль вже назвав Крим російським, але у Донузлаві ще зберігалися осередки опору агресії.

Початок агресії

Як і багато інших кораблів українських ВМС, морський тральщик "Черкаси" був створений ще за часів Брежнєва. Він був зарахований у списки кораблів Військово-морського флоту СРСР 10 червня 1977 року. Тоді судно мало назву “Развєдчик”.

Зазначимо, що тральщик – це корабель, який шукає й знищує міни за допомогою спеціальних пристроїв (тралів). Тральщик також проводить інші кораблі через мінні загородження.

25 липня 1997 року після несправедливого для України розподілу Чорноморського флоту тральщик увійшов до  складу ВМСУ. Корабель багато разів брав участь у міжнародних навчаннях.

Під час російської агресії корабель перебував на озері Донузлав. 27 лютого розпочалася силова частина російської агресії в Криму, були захоплені будівлі парламенту та Ради міністрів автономії. За кілька днів стало зрозуміло, що росіяни вирішили захопити півострів. Для цього їм було потрібно нейтралізувати опір ВМС України.

6 березня 2014 року на виході з бухти Донузлав окупантами було затоплено два російські кораблі. Це було зроблено навмисно, щоб завадити виходу українських кораблів з бухти.

7 березня було затоплено ще одне російське судно, а 13 березня окупанти затопили своє четверте списане судно. Вихід з бухти було заблоковано.

18 березня в Москві було підписано угоду про приєднання Криму та Севастополя до Росії, яку скріпили підписами президент Володимир Путін та лідери окупаційних органів влади (Константинов, Аксьонов та Чалий). Однак українські моряки ще продовжували опиратися агресору.

20 березня росіяни висунули ультиматум матросам та офіцерам ВМСУ про перехід на бік Росії. 21 березня 2 офіцери, один мічман і 9 матросів зійшли з корабля "Черкаси".

Інша частина екіпажу корабля відмовилася виконати вимоги окупантів. Корабель здійснив спробу вирватися з Донузлава під пісню "Врагу не сдаётся наш гордый „Варяг“. Ця пісня довгий час була одним з символів радянських ВМС. Вона присвячена початковим подіям російсько-японської війни, коли крейсер "Варяг" і канонерський човен "Кореєць" вступили в бій проти групи японських крейсерів і міноносців.

Спроба вирватися з бухти була невдалою і корабель став на якір. Моряки стали тримати кругову оборону.

Коли Крим вже було окуповано

23 березня екіпаж “Черкас” здійснив повторну спробу прорвати блокаду. Корабель спробував пройти поміж двох затоплених суден окупантів. "Черкасам" це майже вдалося, однак тоді до місця подій наблизився російський катер і вдарив український корабель у бік. Після цього носова частина "Черкас" опинилася на мілині.

null

Десантний корабель "Костянтин Ольшанський"

24 березня після захоплення окупантами десантного корабля “Костянтин Ольшанський” тральщик “Черкаси” залишався єдиним військовим кораблем на Донузлаві під прапором України.

Ситуація з кораблем "Костянтин Ольшанський" багато в чому нагадувало протистояння навколо "Черкас".

21 березня екіпаж корабля став тримати кругову оборону. 24 березня більша частина екіпажу залишила корабель. На судні залишилось 20 військових, які тримали оборону. 24 березня близько 200 окупантів з використанням гранат захопили український корабель "Костянтин Ольшанський".

25 березня минув вже тиждень після того як окупанти анексували Кримський півострів. Їм було необхідно загасити останні осередки опору, які порушували картину нібито загальних радощів з приводу анексії.

Тому ввечері 25 березня російські військові штурмували корабель "Черкаси". Штурм тривав понад дві години та здійснювався за допомогою двох вертольотів Мі-35 та трьох швидкісних катерів.

Жертв під час штурму не було. Це ще був такий лайтовий період російсько-української війни, коли обходилося майже без кровопролиття. Екіпаж "Черкас" до 4 квітня перебував у Криму. Потім повернувся на материк.

Станом на зараз "Черкаси" пришвартовано російськими військовими в бухті Стрілецька в окупованому Севастополі.

Засновано на реальних подіях

null

Командиром корабля у період анексії був капітан II рангу Юрій Федаш. Він народився у 1980 році у селищі Великі Бірки Тернопільського району.

Федаш закінчив Севастопольський військово-морський інститут імені Нахімова. Потім служив впродовж чотирьох років на десантному кораблі "Кіровоград". У 2006 році перейшов на службу на тральщик "Черкаси", де став старшим помічником командира, а у вересні 2012 року - командиром судна. Брав участь в навчаннях "Блексіфор", "Сі Бриз" і "Фарватер миру".

27 березня 2014 року рішенням Черкаської міськради Федашу присвоєне звання почесного громадянина Черкас.

Федаш був військовим консультантом фільму, який назвали на честь його корабля. Фільм почали знімати у квітні 2017 року біля берегів Очакова та Кінбурнської коси. Для зйомок були створені декорації затоплених російських кораблів.

Сцени проросійських мітингів знімалися в Одесі. Також частина зйомок відбулася у селі на Чернігівщині.

Загальний бюджет фільму становить близько 40 млн грн. З державного бюджету було виділено 17,3 млн. Решту грошей надали ВМС України та адміністрації Одеської та Чернігівської областей.

Міжнародна прем'єра фестивального варіанту фільму відбулася 16 липня 2019 року на Одеському кінофестивалі.

Трейлер фільму Черкаси

Читайте також: Наступ на тлі мінських переговорів: як окупанти 5 років тому захопили Дебальцеве

новини партнерів

23 вересня, 2020 середа

23 вересня, 2020 середа

22 вересня, 2020 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати