Чому бідні? Тому, що дурні!
Вбивши високими податками свою економіку, ми й обороноздатність втратимо, і країну...
Все частіше чую від недбайливих політиків, що:
- В Україні податки мають бути такі ж як у Європі.
- Що податки треба підняти для потреб армії та відновлення країни.
Але вони забувають, що вбивши високими податками свою економіку, ми й обороноздатність втратимо, і країну...
Вбивши високими податками свою економіку, ми й обороноздатність втратимо, і країну
Проблема в тому, що політики, які це заявляють, — неуки, що випадково отримали владу, і не мають розуміння про вплив податків на економіку.
Адже податки це частина економічної політики, а не навпаки!
Український інститут майбутнього презентував чергове дослідження, яке свідчить про прямий вплив податків на економіку.
Ключові тези:
1. Податкове навантаження в Україні сьогодні вже на рівні таких розвинених країн як Норвегія, Нідерланди чи Німеччина – близько 40%.
2. Але, на відміну від згаданих розвинених країн, Україна – країна, що розвивається. Для таких притаманний інший розмір податкового навантаження для забезпечення зростання до рівня розвинених країн (Китай - 15%, Туреччина 23%...)
Податкове навантаження в Україні сьогодні вже на рівні таких розвинених країн як Норвегія, Нідерланди чи Німеччина – близько 40%
Читайте також: Криза 2023 року почнеться з Китаю
3. При цьому у рейтингу конкурентоспроможності Україна — на 85 місці, Норвегія — на 17, Нідерланди — на 4, а Німеччина — на 5-му.
4. Як наслідок – рівень тіньової економіки в Україні – 30% (за деякими оцінками понад 40%), у Норвегії – 16%, Нідерландах – 10%, Німеччині – 11%.
Далі найцікавіше.
Не потрібно винаходити велосипед.
5. Є маса досліджень авторитетних економістів, що показують взаємозв'язок податків та економічного зростання та добробут людей:
- підвищення податків на 1% ВВП зменшує реальний ВВП на 3% приблизно через два роки (а у випадку з Україною – додатково стимулює тінь та корупцію фіскалів;
- високі корпоративні та акціонерні податки зменшують стимули до інвестування та нарощування капіталу. І всі чомусь дивуються, чому Україна і тут аутсайдер?
Підвищення податків на 1% ВВП зменшує реальний ВВП на 3% приблизно через два роки (а у випадку з Україною – додатково стимулює тінь та корупцію фіскалів
Читайте також: Найкрутіші українські розробки, які змінять перебіг війни
- високі податки на працю збільшують тінізацію ринку праці, особливо у країнах Південної та Східної Європи (чи не тому у нас до 40% зарплат у конвертах?);
- загальне високе податкове навантаження гальмує економічне зростання, вимагаючи подальшого збільшення податків, які ще більше обмежують економіку.
У Дослідженні є маса прикладів і щодо США та Китаю, і висновок, що без ефективної податкової політики та адекватних стану української економіки податків — нам економіку не відновити та залучити інвестиції.
Без антикорупційної ефективної податкової системи, яка зараз обговорюється (10-10-10) шансів відновитись у нас майже немає
І щодо інвестицій найважливіше (!)
Саме вони були є і будуть драйвером економічного розвитку.
- Інвестиції створюють робочі місця
- Інвестиції створюють виробництва нових продуктів, що йдуть на експорт та зменшують імпорт чужих продуктів
- Інвестиції створюють базу для розвитку прибуткового бізнесу, який наповнює бюджет та збільшує можливості держави (у тому числі обороноздатну спроможність)
Отже, без антикорупційної ефективної податкової системи, яка зараз обговорюється (10-10-10) шансів відновитись у нас майже немає.
Про автора. Анатолій Амелін, співзасновник та директор економічних програм Ukrainian Institute for the Future
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
Слідкуйте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе