
"Ставимо Америку на перше місце": Трамп оголосив про впровадження мит на весь імпорт. Реакції
Президент США Дональд Трамп оголосив про впровадження мит у розмірі щонайменше 10% майже на усі товари, які імпортуються до США: тарифи набудуть чинності 9 квітня
Про це інформує CNN.
Вказано, що на товари усіх країн буде запроваджене базове мито у 10%. Зміни не торкнуться лише тих країн, які відповідають вимогам угоди про вільну торгівлю USMCA між Мексикою, Канадою та США. Втім, товари, що не відповідають вимогам, і надалі обкладатимуться митом у розмірі 25%. Вищі ставки будуть запроваджені для країн, які мають найвищий торговий дефіцит зі США.
"Сьогодні ми захищаємо американських робітників, і ми нарешті ставимо Америку на перше місце", - сказав Трамп.
Він заявив, що США піклуються про країни по всьому світу, а нові тарифи є ознакою того, що "ми збираємося піклуватися про наших людей в першу чергу".
"Ми дійсно можемо бути дуже багатими. Ми можемо бути настільки багатшими за будь-яку країну, що в це навіть не віриться, але ми стаємо розумнішими", - вважає президент США.
Згодом Білий дім оприлюднив перелік мит для окремих країн на основі тарифів, які стягують із США. Зокрема, Україна зіштовхнеться з 10% митом.
Читайте також: Вдарить не лише по металургах: як мита Трампа на сталь можуть зашкодити економіці України
Перед оголошенням про введення мит, Трамп сказав, що це "один з найважливіших днів" в американській історії.
"Це наша декларація економічної незалежності", - наголосив він.
За словами президента, США використають отримані від мит кошти для зниження податків для американців і погашення національного боргу. Він також заявив, що тарифи сприятимуть збільшенню виробництва в США, що "означатиме посилення конкуренції та зниження цін для споживачів".
"Роками працьовиті американські громадяни були змушені сидіти на узбіччі, поки інші країни багатіли й ставали могутніми, багато в чому нашим коштом. Але тепер настала наша черга процвітати", - підсумував Трамп.
Також президент США оголосив про надзвичайний стан в економіці, йдеться на сайті Білого дому.
"Значний і постійний щорічний дефіцит торгівлі товарами США призвів до виснаження нашої виробничої бази, відсутності стимулів для нарощування передових вітчизняних виробничих потужностей, підриву критично важливих ланцюгів поставок і залежності нашої оборонно-промислової бази від іноземних супротивників", - вказано в повідомленні.
Зазначено, що підвищені мита залишатимуться в силі до тих пір, поки Трамп не визначить, що "загроза, пов’язана з торговельним дефіцитом і невзаємністю, що лежить в основі цього, задоволена, вирішена або пом’якшена".
Реакції
Прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон, коментуючи рішення Трампа, заявив, що Швеція продовжуватиме відстоювати вільну торгівлю та міжнародну співпрацю.
"Я глибоко шкодую, що США стали на такий шлях, намагаючись обмежити торгівлю вищими тарифами. Ми не хочемо зростання торговельних бар'єрів. Ми не хочемо торговельної війни. Це зробить наших людей біднішими, а світ небезпечнішим у довготривалій перспективі", - сказав він.
Президентка Швейцарії Карін Келлер-Зуттер написала у соцмережі Х, що країна взяла до уваги рішення США.
"Федеральна рада взяла до відома рішення митниці США. Вона швидко визначить, як діяти далі. Довгострокові економічні інтереси країни стоять на першому плані. Лояльність до міжнародного права та вільна торгівля залишаються основними цінностями", - зазначила вона.
Міністр фінансів Норвегії Єнс Столтенберг у коментарі NRK вказав, що підвищення тарифів у США - це погана новина для світової економіки.
"Це вплине на Норвегію та норвезькі компанії, але поки що зарано говорити, наскільки серйозно. Жодна країна не виграє від торговельних війн і підвищення тарифних бар'єрів. Норвегія чітко заявила про це в нашому діалозі з владою США", - заявив він.
Прем'єр-міністрка Італії Джорджія Мелоні вважає запровадження мит неправильним.
"Запровадження США тарифів проти Європейського Союзу - це захід, який я вважаю неправильним і таким, що не відповідає інтересам жодної зі сторін. Ми зробимо все можливе, щоб досягти домовленості зі США, щоб запобігти торговельній війні, яка неминуче послабить Захід на користь інших глобальних гравців. У будь-якому випадку, як завжди, ми будемо діяти в інтересах Італії та її економіки, в тому числі шляхом взаємодії з іншими нашими європейськими партнерами", - написала вона у facebook.
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив про необхідність пошуку адекватних рішень.
"Дружба означає партнерство. Партнерство означає справді взаємні тарифи. Потрібні адекватні рішення", - йдеться у повідомленні.
Прем'єр-міністр Ірландії Міхал Мартін зауважив, що мита нікому не принесуть користі.
"Сьогоднішнє рішення США запровадити 20% тарифи на імпорт з усього Європейського Союзу викликає глибокий жаль. Я твердо переконаний, що тарифи не принесуть користі нікому. Моїм пріоритетом, як і пріоритетом уряду, є захист ірландських робочих місць та ірландської економіки", - наголосив він.
Прем'єр-міністр Австралії Ентоні Албанізі назвав нові мита Трампа "абсолютно невиправданими", передає CNN.
"Ці мита не є несподіваними, але дозвольте мені бути відвертим, вони абсолютно невиправдані. Президент Трамп говорив про взаємні тарифи. Відповідні тарифи були б нульовими, а не 10%. Це не дружній крок. Сьогоднішнє рішення додасть невизначеності у світовій економіці - і це призведе до зростання витрат для американських домогосподарств", - підкреслив він.
Албанізі також вважає, що такий крок може змінити сприйняття австралійцями відносин їхньої країни з США. Водночас прем'єр виключив введення будь-яких тарифів у відповідь на дії США, заявивши, що саме американські споживачі "заплатять найбільшу ціну". Він наголосив, що Австралія не приєднуватиметься до "гонитви на дно", яка веде до підвищення цін.
"Ми будемо захищати Австралію. Ми продовжуватимемо наводити найсильніші аргументи на користь того, щоб ці невиправдані тарифи були зняті з наших експортерів", - додав посадовець.
Міністр торгівлі Японії Йоджі Муто заявив, що тарифи є "надзвичайно прикрими" і завдадуть шкоди економіці США, пише The Guardian.
"Я передав, що односторонні тарифні заходи, вжиті США, викликають надзвичайний жаль, і я знову наполегливо закликав [Вашингтон] не застосовувати їх до Японії", - заявив Муто, додавши, що він розмовляв з міністром торгівлі США Говардом Лутніком перед оголошенням Дональда Трампа.
Головний секретар кабінету міністрів Йосімаса Хаяші також заявив, що тарифи можуть суперечити правилам Світової організації торгівлі (СОТ) та торгівельній угоді між двома країнами.
"У нас є серйозні занепокоєння щодо відповідності угоді СОТ та японсько-американській торговій угоді", - додав він.
Міністерство торгівлі Китаю закликало Вашингтон "негайно скасувати" нові масштабні тарифи, попередивши, що вони "ставлять під загрозу глобальний економічний розвиток" і завдадуть шкоди інтересам США та міжнародним ланцюгам поставок.
"Такий підхід нехтує балансом інтересів, досягнутим в результаті багаторічних багатосторонніх торгівельних переговорів, і ігнорує той факт, що США вже давно отримують значні прибутки від міжнародної торгівлі", - йдеться у заяві.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під час конференції заявила, що тарифи, оголошені США, є серйозним ударом для компаній і споживачів у всьому світі.
"Європа готова відповісти. Ми завжди будемо захищати наші інтереси та цінності. Ми також готові до співпраці", - наголосила дипломатка.
Фон дер Ляєн додала, що ЄС готує подальший пакет заходів для захисту своїх інтересів. Також будуть ведені контрзаходи щодо тарифів, якщо переговори із США проваляться.
Водночас вона погодилася з критикою Трампа щодо недоліків глобальної торгівельної системи, але наголосила, що тарифи не можуть бути єдиним засобом розв'язання проблем.
"З самого початку ми завжди були готові вести переговори зі Сполученими Штатами, щоб усунути залишкові бар’єри для трансатлантичної торгівлі. Водночас ми готові відповісти", - додала вона.
- Наприкінці лютого президент США Дональд Трамп пообіцяв запровадити 25% мита на товари з Європи, заявивши, що ЄС "був створений, щоб пограбувати Сполучені Штати Америки". Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск відповів, що діяльність блоку спрямована, зокрема, на підтримку миру й справедливу торгівлю.
- 1 квітня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Європейський Союз буде готовий відповісти на торгівельні мита США рішучими контрзаходами, якщо це буде необхідно.
- Актуальне
- Важливе








