live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Математик довів, що чорні діри можуть повністю стирати минуле


фото: NASA
Математик з Каліфорнійського університету в Берклі довів, що рівняння теорії відносності Альберта Ейнштейна припускають, що всередині деяких чорних дір минуле умовного спостерігача стирається і з'являються різні варіанти майбутнього

Це спростовує одну з основоположних космологічних теорій - теорію "космічної цензури", пише Science Daily.

Майже півстоліття тому видатний британський фізик і математик Роджер Пенроуз вперше сформулював теорію "космічної цензури". Вона переносить на Всесвіт філософський принцип детермінізму - визначеності майбутнього, оскільки минуле змінити не можна.

Пенроуз згоден, що всередині сингулярності, тобто чорної діри, можуть перебувати точки, в яких минуле умовного спостерігача стирається і майбутнє стає нескінченно варіативним. Але, на думку вченого, потрапити туди навіть теоретично неможливо, тому що кожна сингулярність відокремлена від звичайного детермінованого Всесвіту непереборним горизонтом подій.

Пітер Хінтц, математик з Каліфорнійського університету в Берклі кинув виклик авторитету Пенроуза. Його розрахунки показують, що у випадку з деякими видами чорних дір в такого Всесвіту, як наш, спостерігач зміг би пережити перехід за горизонт подій з детермінованого світу в недетермінований, де його минуле стерлося б, а майбутнє стало невизначеним.

Яке життя було б в просторі, де минуле зникло, а майбутнє має нескінченне число варіантів, незрозуміло. Але висновок Хінтце не означає, що рівняння загальної теорії відносності Ейнштейна, які й досі прекрасно описують еволюцію Всесвіту, помилкові, говорить автор відкриття.

"Наскільки мені відомо, жоден фізик не збирається подорожувати всередину чорної діри і вимірювати процеси, що в ній відбуваються".

"Це чисто математична проблема, і запропоноване мною рішення робить рівняння Ейнштейна математично більш цікавими, - каже Хінтц. - Це питання, яке можна реально вивчати математично, але відповідь на нього має фізичні, майже філософські наслідки, що робить рішення загадки стирання минулого за горизонтом подій дуже крутим заняттям".

Читайте також: Космічна субмарина. Коли і навіщо NASA відправить підводний човен на Титан

  • Найбільший в історії космічний телескоп Webb планують запустити вже у 2019 році. Він майже втричі більший та потужніший за знаменитий телескоп Hubble.
  • Вчені знайшли на Марсі колосальні запаси води. Раніше його не помічали - він знаходився глибоко під грунтом, а зараз вийшов на поверхню планети внаслідок ерозійних процесів.
  • Дізнайтесь, як це - летіти крізь Туманність Оріона. Астрономи і фахівці з візуалізації NASA скомбінували дані з космічних телескопів Hubble і Spitzer (видимий і інфрачервоний діапазони) і створили відео такого польоту.
  • Американське аерокосмічне агентство (NASA) оприлюднило відео, у якому зібрало найбільш популярні знімки минулого року.
  • Вчені думають, що життя на Марсі можливе, але лише глибоко під поверхнею грунту.

новини партнерів

‡агрузка...

17 жовтня, 2019 четвер

17 жовтня, 2019 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати