live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Математик довів, що чорні діри можуть повністю стирати минуле


фото: NASA
Математик з Каліфорнійського університету в Берклі довів, що рівняння теорії відносності Альберта Ейнштейна припускають, що всередині деяких чорних дір минуле умовного спостерігача стирається і з'являються різні варіанти майбутнього

Це спростовує одну з основоположних космологічних теорій - теорію "космічної цензури", пише Science Daily.

Майже півстоліття тому видатний британський фізик і математик Роджер Пенроуз вперше сформулював теорію "космічної цензури". Вона переносить на Всесвіт філософський принцип детермінізму - визначеності майбутнього, оскільки минуле змінити не можна.

Пенроуз згоден, що всередині сингулярності, тобто чорної діри, можуть перебувати точки, в яких минуле умовного спостерігача стирається і майбутнє стає нескінченно варіативним. Але, на думку вченого, потрапити туди навіть теоретично неможливо, тому що кожна сингулярність відокремлена від звичайного детермінованого Всесвіту непереборним горизонтом подій.

Пітер Хінтц, математик з Каліфорнійського університету в Берклі кинув виклик авторитету Пенроуза. Його розрахунки показують, що у випадку з деякими видами чорних дір в такого Всесвіту, як наш, спостерігач зміг би пережити перехід за горизонт подій з детермінованого світу в недетермінований, де його минуле стерлося б, а майбутнє стало невизначеним.

Яке життя було б в просторі, де минуле зникло, а майбутнє має нескінченне число варіантів, незрозуміло. Але висновок Хінтце не означає, що рівняння загальної теорії відносності Ейнштейна, які й досі прекрасно описують еволюцію Всесвіту, помилкові, говорить автор відкриття.

"Наскільки мені відомо, жоден фізик не збирається подорожувати всередину чорної діри і вимірювати процеси, що в ній відбуваються".

"Це чисто математична проблема, і запропоноване мною рішення робить рівняння Ейнштейна математично більш цікавими, - каже Хінтц. - Це питання, яке можна реально вивчати математично, але відповідь на нього має фізичні, майже філософські наслідки, що робить рішення загадки стирання минулого за горизонтом подій дуже крутим заняттям".

Читайте також: Космічна субмарина. Коли і навіщо NASA відправить підводний човен на Титан

  • Найбільший в історії космічний телескоп Webb планують запустити вже у 2019 році. Він майже втричі більший та потужніший за знаменитий телескоп Hubble.
  • Вчені знайшли на Марсі колосальні запаси води. Раніше його не помічали - він знаходився глибоко під грунтом, а зараз вийшов на поверхню планети внаслідок ерозійних процесів.
  • Дізнайтесь, як це - летіти крізь Туманність Оріона. Астрономи і фахівці з візуалізації NASA скомбінували дані з космічних телескопів Hubble і Spitzer (видимий і інфрачервоний діапазони) і створили відео такого польоту.
  • Американське аерокосмічне агентство (NASA) оприлюднило відео, у якому зібрало найбільш популярні знімки минулого року.
  • Вчені думають, що життя на Марсі можливе, але лише глибоко під поверхнею грунту.

новини партнерів

15 грудня, 2018 субота

15 грудня, 2018 субота

14 грудня, 2018 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати