live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Професійні шахісти живуть довше звичайних людей. Вчені пояснюють, чому

Австралійські вчені виявили, що у професійних, видатних шахістів в середньому тривалість життя вище, ніж у звичайних людей, і майже рівна тривалості життя спортсменів, чия діяльність пов'язана з фізичним навантаженням

Дослідження було опубліковане в журналі PLOS One, а автори роботи коротко описують результати в статті в журналі The Conversation.

Вони відзначають, що вирішили подивитися, наскільки стрес, пов'язаний з професійною грою в шахи, шкодить здоров'ю (наприклад, на Всесвітній шаховій Олімпіаді, що проходила в Норвегії в 2014 році, один з гравців помер під час поєдинку, а інший - в той же день - був знайдений мертвим у готельному номері; ці та деякі інші випадки викликали у деяких людей думку, що стрес під час шахового поєдинку може привести до передчасної смерті, кажуть автори дослідження).

Відзначається, що дослідники виявили вкрай мало робіт на тему зв'язку розумового спорту і ризику передчасної смерті. Ними було знайдено всього одне дослідження, що стосується шахістів, - воно було проведено в 1969 році і виявляло менш високу тривалість життя у професійних гравців, на відміну від любителів.

Однак, як підкреслюють автори нової роботи, тоді було досліджено всього 32 гравця і всі з них були народжені в XIX столітті.

При цьому, як відзначають дослідники, безліч даних вказує на те, що у видатних спортсменів в активних, пов'язаних з фізичним навантаженням видах спорту ризик передчасної смерті істотно нижче, ніж у звичайного населення.

Автори нової роботи вирішили порівняти елітних шахістів з олімпійськими медалістами, щоб визначити, як професійна гра в шахи може впливати на тривалість життя.

Так, дослідники використовували дані Wikipedia - там представлені понад 1 700 гросмейстерів, вказані роки життя спортсменів і представлені ними країни.

Крім того, фахівці використовували дані Міжнародного олімпійського комітету, які містять інформацію про приблизно 130 000 спортсменів: з них дослідники відібрали близько 15 000 медалістів, які представляють ті ж країни, що і досліджувані шахісти. Вчені також порівняли очікувану тривалість життя шахістів з такою у звичайних людей з тих же країн.

Як пишуть автори роботи, результати розвіюють міф про те, що гросмейстери мають менш високу тривалість життя.

По суті ж, як зазначається, вони в середньому живуть довше звичайних людей (в деяких країнах, де очікувана в цілому тривалість життя відносно низька, шахісти живуть в середньому на 14 років довше, повідомляють дослідники).

При цьому особливих відмінностей в тривалості життя у шахістів і олімпійців дослідники не знайшли - в порівнянні зі звичайними людьми для обох груп очікувана тривалість підвищувалася схожими темпами (як видно на графіку).

Такі результати фахівці пов'язують з низкою факторів. По-перше, професійна гра в шахи вимагає великих розумових здібностей (це, можливо, допомагає гравцям зберегти ясність розуму в старості; плюс, як показало одне з досліджень, настільні ігри можуть знижувати ризик розвитку деменції);

По-друге, професійні шахісти, як виявило дослідження, займаються фізкультурою в середньому більше, ніж звичайні люди; по-третє, статус гросмейстера в цілому може бути пов'язаний з психологічними, соціальними і економічними перевагами, відзначають дослідники.

Читайте також: Люди не стануть сильнішими і не будуть жити довше. Вчені пояснюють, чому наш вид досяг межі розвитку

 

 

новини партнерів

28 травня, 2018 понеділок

27 травня, 2018 неділя

28 травня, 2018 понеділок

27 травня, 2018 неділя

26 травня, 2018 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати