live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Люди почали пекти хліб раніше, ніж вирощувати злаки, - вчені

Історики і археологи традиційно пов'язують хліб з першими періодами "одомашнення" та культивування пшениці та інших зернових, коли люди навчилися подрібнювати їх на борошно

Але, як пише ScienceAlert, нове відкриття почорнілих крихт в стародавньому кам'яному будинку вказує на те, що люди випікали хліб куди раніше, ніж вважали вчені – залишкам близько 14 400 років.

Це приблизно за 4000 років до повноцінної появи сільського господарства. "Наша робота показує, що хліб був продуктом часів палеоліту, за доби палеоліту, де панували   мисливці і збирачі ", - говорить автор дослідження Amaia Arranz Otaegui, докторант з Університету Копенгагена.

Хліб - важлива їжа. Подивіться на кілька своїх численних асоціацій. Хліб дав англійцям слово "лорд" з давньоанглійського слова "hlafweard", яке можна перекласти як "буханець" (або, якщо хочете, "хранитель хліба").

Незважаючи на невелику кількість інгредієнтів - борошно, воду - хліб дуже поживний. Чим дрібніше рослинний матеріал, тим легше перетравлювати і поглинати поживні речовини, каже Долорес Піперно, археоботанік Смітсонівського інституту, яка не була пов'язана з цим дослідженням.

Деякі подрібнені і запечені продукти, такі як хліб, стали вуглеводними "лиходіями" в сучасних книгах із дієтології, включаючи "палео" дієти, які стверджують, що імітують те, що їли наші предки. Але нашим предкам тієї доби здатність хліба підвищувати рівень цукру в крові була би дуже в нагоді.

Археологи виявили залишки хліба в зразках відкладень на ділянці під назвою Шубайка 1 в Йорданії. Структура, де були знайдені 24 шматочки – найдавніший відомий науці хліб, овальної форми з каміном в центрі. Науковці поки не знають, житловий це будинок або споруда для церемоній.

"Вони виглядали так само, як крихти, які накопичуються на дні тостера", - згадують вчені. Давній продукт спробували відтворити, і структура його виявилася такою ж пористою, як у крихт, знайдених на стоянці.

Основна частина - це стебла і кореневища бульбоочерету, решта - дикорослі злаки, в тому числі зерна пшениці-однозернянки, ячменю і вівса. Ймовірно, з перемелених зерен цих рослин люди і пекли свій хліб - звичайно, не пишні здоби, а тонкі коржі на кшталт піти або маци.

"Основними критеріями ідентифікації хліба є його пориста текстура", - сказав Арранс Отаегуй.

Він сказав, що найбільш наближеним типом хлібу до цих крихт може бути лаваш, але давній хліб, ймовірно, був прісним, як коржі.

новини партнерів

13 липня, 2020 понеділок

13 липня, 2020 понеділок

12 липня, 2020 неділя

Відео

Введіть слово, щоб почати