//
live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Неандертальці добували вогонь інструментом для м'яса, - вчені

Антропологи припустили, що неандертальці для розведення багать могли використовувати свої звичайні інструменти з кремнію для обробки м'яса, які використовувалися як кресало

Про це пише The Washington Post .

Щоб це перевірити, вчені самі спробували добути вогонь і розглянули під мікроскопом сліди від ударів на своїх інструментах.

Порівняння відмітин на інструментах науковців зі слідами на інструментах неандертальців підтвердило, що останні використовували один інструмент для різних цілей і в тому числі для розпалювання багаття. 

На стоянках кроманьйонців, що жили деякий час одночасно з неандертальцями, дослідники зрідка знаходять кремнієві інструменти, за допомогою яких люди добували іскру для розпалювання багаття, б'ючи по них пиритом.

Однак, на стоянках неандеральцев таких інструментів немає. Відомо, що неандертальці використовували вогонь, і навіть використовували оксид марганцю для кращого горіння, але чи збирали вони вогонь з природних пожеж чи вміли розпалювати його самі, залишається спірним питанням.

Ендрю Соренсен (Andrew Sorensen) з Лейденського університету в Голландії зі своїми французькими колегами припустили, що неандертальці могли використовувати для розведення вогню кремнієві інструменти, а не мати спеціальних інструментів для розпалювання.

Антропологи вирішили вивчити кремнієві інструменти, якими неандертальці користувалися в основному для оброблення м'яса, а також для обробки дерева, кісток і шкіри. Для цього взяли 59 інструментів з 14 стоянок середнього палеоліту у Франції.

На деяких інструментах виявилися борозни від багаторазових ударів твердим мінералом. Борозни були локалізовані в одній частині інструменту і спрямовані вздовж його поздовжньої осі, що виключає їх випадкову появу, тому вчені припустили, що інструменти могли також використовуватися в якості кременю.

Дослідники виготовили аналогічні кремнієві інструменти для експерименту, щоб проаналізувати отримані борозенки і перевірити наскільки ефективні інструменти для видобутку вогню.

Вивчивши і порівнявши сліди від різних дій з знаряддями, дослідники прийшли до висновку, що сліди на неандертальських інструментах найбільше схожі саме на сліди від видобутку вогню за допомогою піриту. Використовуючи великі опуклі поверхні своїх знарядь, неандертальці могли ефективно отримувати іскри навіть маленьким шматочком піриту, а багатофункціональний інструмент зручно було носити з собою.

Надалі автори хочуть вивчити інструменти неандертальців в пізньому палеоліті, оскільки було висловлено припущення, що вони вимерли під час чергового похолодання, тому що не вміли добувати вогонь.

новини партнерів

‡агрузка...

24 квітня, 2019 середа

24 квітня, 2019 середа

23 квітня, 2019 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати