live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

У слонів знайшли "зомбі-ген", який захищає від раку

Біологи знайшли у слонів 20 копій гена р53, який допомагає організму боротися з розвитком пухлини і визначати пошкоджені ДНК

Про це пише EurekAlert!.

Вінсент Дж. Лінч, еволюційний біолог в Чиказькому університеті та співавтор статті сказав, що розуміння того, як слони протидіють ракові може надихнути розробку нових ліків.

"Це може розповісти нам щось фундаментальне щодо раку як процесу. І якщо нам пощастить, це може нам підказати, як лікувати цю хворобу в людини ", - каже Лінч.

Тривалість життя слонів схожа з людською, проте через розмір у них приблизно в 100 разів більше потенційно ракових клітин. Незважаючи на це, менше 5% слонів хворіють на онкологічні захворювання, тоді як у людей цей показник наближається до 17%.

Виявилося, як і у людей, за боротьбу з дефектними ДНК у слонів відповідає ген р53. Однак у людей всього одна копія цього гена, а у слонів - 20. Крім того, у них знайшли псевдоген LIF6, який не може кодувати білок і експресуватися в клітині. У нього з'явилася функція виробництва білка при активації гена р53, при цьому псевдоген дістається до мітохондрій і знищує їх.

"Для підтвердження того, що LIF6 працює так, як ми думаємо, доцільно провести ще кілька експериментів, але початок фантастичний", каже науковець.

Вчені назвали його зомбі-геном саме через дивну активацію і можливості заморозки мітохондрій. Можливо, цей ген з'явився у слонів приблизно 30 млн років тому, коли їх предки почали збільшуватися в розмірах.

  • Науковці постійно вивчають тварин в пошуках вирішення людських проблем. Так, печерні рибки можуть допомогти людям економити час на сні: сліпі тетри Astyanax mexicanus - рибки з печер Мексики і півдня США - сплять всього по дві години на добу, і при цьому можуть жити до 30 років. Вчені вивчають їх, щоб зрозуміти механізми сну в людей, і, можливо, змусити нас висипатися за меншу кількість годин.
  • А за допомогою гризунів вчені хочуть обдурити смерть: Голі землекопи живуть незвично довго для ссавців свого розміру, майже не відчувають болю, стійкі до раку, а також здатні затримувати дихання на 18 хвилин, тож давно привертають увагу вчених, які працюють над загадкою старіння.

новини партнерів

17 січня, 2019 четвер

17 січня, 2019 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати