live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Спати мало, але жити довго. Як печерні рибки дозволять людям економити час

Сліпі тетри Astyanax mexicanus - рибки з печер Мексики і півдня США - сплять всього по дві години на добу, і при цьому можуть жити до 30 років. Вчені вивчають їх, щоб зрозуміти механізми сну в людей

Про дослідження розповідає Popular Science.

Різні види тварин витрачають на сон різний час. Людина знаходиться приблизно в середині спектра, на одному кінці якого кажани і гігантські броненосці, що сплять по 18-20 годин на день, а на іншому - мешканці печер, що задовольняються двома годинами сну.

Серед останніх - сліпі риби "мексиканські тетри" (Astyanax mexicanus). Саме їх вирішили дослідити біологи, щоб зрозуміти, як живі організми можуть залишатися здоровими, присвячуючи сну всього кілька годин на добу.

Мексиканські тетри - улюблений об'єкт вивчення зоологів і фахівців з теорії еволюції. Цей вид риб існує у вигляді двох різко відмінних формах: представники "поверхневої" популяції населяють річки і виглядають як звичайні риби.

Читайте також: Біологи відкрили ген регенерації. Чи почнуть людям відрощувати кінцівки

Однак існують численні популяції виду, які незалежно перейшли до життя в печерах, без доступу до сонячного світла. Їх очі сильно зменшилися або, в деяких випадках, зникли повністю. Це ж стосується і пігментації. Однак натомість сліпі тетри навчилися спати по дві години без шкоди для організму, і жити при цьому до 30 років.

Дослідники цих риб зосередилися на вивченні нейропептіду, відомого як гіпокретін, або орексин. Цей білок міститься в гіпоталамусі і, як передбачається, бере участь в регуляції сну.

Наприклад, у собак, які страждають від нарколепсії - спонтанного засинання - в гені, що кодує орексин, виявлена ​​мутація. Вчені порівняли кількість гіпокретіну в печерних і поверхневих популяціях мексиканських тетр. Виявилося, що риби, що живуть в темряві, виробляють набагато більше цього білка, а на мембранах їх клітин набагато більше рецепторів до нього.

Дослідники провели експеримент, в ході якого "вимкнули" роботу орексину за допомогою хімічних препаратів. Це майже не вплинуло на тетр з поверхневих популяцій, але їх сліпих родичів ввело в стан дрімоти.

Що це означає для людини? Робота доводить, що є принаймні один спосіб кардинально скоротити час сну без наслідків для здоров'я. У людей нестача сну негативно впливає на організм і може призвести до розвитку серйозних хвороб, таких як діабет, рак і серцево-судинні захворювання.

Вивчивши фізіологію печерних риб, вчені зможуть розробити препарати, які дозволять людям спати менше без шкоди для здоров'я.

Тварини з незвичайними властивостями часто стають об'єктами досліджень для вчених, які мають намір поліпшити життя людини. Так, зоологи мають намір зрозуміти, як голим землекопам вдається не старіти, і застосувати отримані знання, щоб збільшити термін життя людей.

Читайте також: Люди не стануть сильнішими і не будуть жити довше. Вчені пояснюють, чому наш вид досяг межі розвитку

новини партнерів

22 листопада, 2019 п'ятниця

21 листопада, 2019 четвер

22 листопада, 2019 п'ятниця

21 листопада, 2019 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати