live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Гендерні очікування суспільства змінюють мозок на клітинному рівні, - вчені

Дослідники з Університету Джорджії впевнені, що очікування суспільства щодо гендерних ролей змінюють людський мозок на клітинному рівні

Про це пише Science Daily.

"Ми тільки зараз починаємо розуміти, саме гендерна ідентичність, а не стать, призводить до відмінностей чоловічого та жіночого мозку", - говорить Ненсі Форджер, професор і директор Інституту нейронаук і одна з авторів дослідження.

Вона підкреслює, що поняття "гендер" і "стать" принципово відрізняються, але деякі люди досі можуть їх плутати.

"Стать базується на біологічних факторах, таких як статеві хромосоми і репродуктивні органи, - пояснює Форджер, - тоді як гендер має соціальну складову і включає в себе поведінку, засновану на очікуваннях суспільства".

За словами дослідників, суспільство навіть не замислюється, які біологічні наслідки має гендерна ідентичність.

Йдеться про так звані епігенетичні мітки в мозку, які керують такими біологічними функціями, як пам'ять, розвиток і сприйнятливість до хвороб. Ці мітки беруть участь в експресії генів і можуть передаватися з покоління в покоління.

"В даний час є достатньо доказів, щоб припустити, що епігенетична мітка визначає гендерну ідентичність. Було б дивно, якби це виявилося не так, тому що будь-який вплив навколишнього середовища може епігенетично змінити мозок", - пояснюють учені.

Як приклад того, як гендерні очікування суспільства можуть накласти відбиток на мозок, дослідники наводять експеримент зі щурами, проведений в Університеті Вісконсіна.

Вчені ставилися до новонароджених самок так само, як мами-щури зазвичай ставляться до дитинчат чоловічої статі: імітували більш часте вилизування і годування. Таке ставлення призвело до змін у мозку тварин.

Також вчені розглянули приклад поведінки суспільства під час Великого китайського голоду в 1959-1961 роках. Тоді ресурси в сім'ях були дуже обмежені, і багато хто вважав за краще витрачати їх на хлопчиків, а не на дівчаток. Це призвело до високих показників інвалідності та неписьменності серед жінок, які вижили, вже у зрілому віці.

Вчені вважають, що стрес, пов'язаний з гендером і пережитим в дитинстві, змінив мозок цих людей на клітинному рівні.

Довідка:

Епігене́тика — наука, що вивчає спадкові зміни в фенотипі (зовнішньому вигляді) або в експресії генів, що зумовлені іншими механізмами, ніж зміна послідовності нуклеотидів ДНК. Такі зміни можуть залишатися видимими протягом декількох клітинних поколінь чи навіть кількох поколінь живих організмів. Зміни в послідовності ДНК не відбуваються, натомість інші генетичні фактори змушують гени виявляти себе інакше. 

новини партнерів

22 листопада, 2019 п'ятниця

21 листопада, 2019 четвер

22 листопада, 2019 п'ятниця

21 листопада, 2019 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати