OPINION

Партнери з ЄС створять 5-мільярдний фонд Ukraine Facility

Богдан Данилишин
28 жовтня, 2023 субота
16:02

Тижневий огляд ситуації в економіці та на фінансових ринках України

Економічна ситуація

Згідно з результатами нещодавнього опитування керівників підприємств, в III кварталі 2023 року індекс ділових очікувань підприємств (ІДО), порівняно з II кварталом 2023 року, не змінився і становить 104.5%. Таке значення вказує на те, що хоча ІДО припинив зростання, керівники залишаються оптимістичними у прогнозах щодо подальшого економічного розвитку власних підприємств. Бізнес зберігає позитивні оцінки очікуваного фінансово-економічного стану власних підприємств у наступні 12 місяців: баланс відповідей – +6.0% (в II кварталі 2023 року – +9.6%),  проте поточний фінансово економічний стан підприємств залишається слабким, а загальна оцінка – негативною: попри пом’якшення п’ятий квартал поспіль, загальна оцінка – -5.8% (в II кварталі 2023 року – -11.1%).

Інфляційні та девальваційні очікування бізнесу покращились, керівники підприємств продовжують очікувати зростання обсягів виробництва товарів та послуг. Також зросла частка підприємств, які планують скористатися банківським кредитуванням. Головними стримувальними чинниками залучення кредитних ресурсів, на думку респондентів, є зависокі кредитні ставки та надмірні вимоги до застави. Ключовим фактором, що стримує розвиток підприємств, залишаються воєнні дії та їх наслідки, також посилився негативний вплив надмірного податкового тиску та браку кваліфікованих працівників: зросли очікування щодо збільшення витрат на оплату праці одного найманого працівника та  негативні прогнози щодо зміни кількості працівників на своїх підприємствах у наступні 12 місяців.

Читайте також: МВФ суттєво поліпшив прогноз економічного зростання України

Станом на кінець жовтня в Україні зібрано 57.6 млн тонн нового врожаю, що на 10%-15% більше за прогнози першої половини року. Така ситуація позитивно вплине на фінансовий стан аграріїв та сприятиме вдалому проведенню посівної кампанії наступного року у разі спроможності України забезпечити безперебійний експорт зернових морськими шляхами.

Бюджетна сфера

Україна залучила дев'ятий транш макрофінансової допомоги (МФД) від ЄС у розмірі 1,5 млрд євро.  Загалом, у 2023 році до державного бюджету України надійшло вже 15 млрд євро пільгових позикових коштів МФД із передбачених поточною програмою у 2023 році 18 млрд євро. Термін погашення кредиту складає 35 років, а відсотки та інші платежі за обслуговування кредиту компенсуватиме ЄС. В рамках зазначеної програми очікуються ще два транші до кінця 2023 року з урахуванням рівня виконання Україною погоджених сторонами умов структурної політики.

Крім того, на минулому тижні Європарламент підтримав ініціативу Єврокомісії щодо створення Фонду допомоги Україні (Ukraine Facility), на який заплановано виділити 50 млрд євро протягом 2024-2027 років. З цієї суми 39 млрд євро (78%) заплановано надати у вигляді кредитів на строк до 35 років з пільговим періодом до 2034 року, 10.5 млрд євро (21%) – гранти, технічна допомога та інші заходи підтримки, решта 0.5 млрд євро (1%) – адміністрування самої програми Ukraine Facility.

Шляхом внутрішніх запозичень міністерство фінансів за 9 місяців з початку року залучило 277,8 млрд гривень, переважно за середньостроковими державними цінними паперами (від 1 до 3 років), а також 2,5 млрд доларів США та 709 млн євро. Валютні запозичення носили переважно короткостроковий характер (до 1 року). Середньозважена дохідність гривневих запозичень становила 19,06%, в доларах США – 4,69%, в євро – 3,13%.

Читайте також: Фактичні показники інфляції є значно нижчими торішніх прогнозів

Валютний ринок

Збільшення попиту на іноземну валюту з боку клієнтів банків минулого тижня на тлі її сталої пропозиції обумовило розширення чистого попиту на валюту на міжбанківському ринку, який був компенсований інтервенціями Національного банку. При цьому, обсяг продажу валюти Національним банком збільшився минулого тижня до 735 млн доларів США порівняно із 575 млн доларів США тижнем раніше. Міжбанківський курс гривні послабився за тиждень на 0,6%.

Міжнародні резерви України станом на 1 жовтня 2023 року становили 39,7 млрд доларів США та залишаються достатніми для фінансування 5,3 місяця майбутнього імпорту. У вересні вони знизилися на 1,7%, користуючись з інтервенцій НБУ з продажу валюти, для покриття різниці між попитом та пропозицією на валютному ринку України та здійснення боргових виплат держави, які не повною мірою були компенсовані надходженнями від міжнародних партнерів.

Фінансовий сектор

Обсяг ліквідності банківського сектору (у формі залишків на коррахунках та у депозитних сертифікатах НБУ) дещо зменшився (до 656 млрд грн). Це було обумовлене збільшенням інтервенцій Національного банку з продажу іноземної валюти на МВРУ на тлі помірних обсягів витрат з Єдиного казначейського рахунку Уряду.

На умовах програми "Доступні кредити 5-7-9%" минулого тижня банками було видано 339 пільгових кредитів на загальну суму 1,4 млрд грн, з них близько третини – державними банками. Загальна кількість виданих кредитів з початку широкомасштабних воєнних дій на території України за програмою досягла майже 40 тисяч на загальну суму 153,7 млрд гривень. З огляду на пріоритетність цілей воєнного часу переважну частку кредитів було видано банками на підтримку с/г виробництва та антивоєнні цілі.

Читайте також: Як залучити інвестора під час війни та забезпечити його захист

Окрім того, за підтримки державних гарантій на портфельній основі у вересні 2023 року банки видали 807 кредитів на суму 2,9 млрд гривень (із часткою зобов’язань за основним боргом, гарантованих державою, в обсязі 1,6 млрд гривень). Станом на 1 жовтня 2023 року 29 банків-кредиторів обслуговували 23,2 тис. кредитів на суму 66,6 млрд гривень. Зобов’язання за основним боргом, що частково забезпечений державними гарантіями на портфельній основі, становили близько 32 млрд гривень або близько 73% від загального ліміту наданих гарантій (43,9 млрд гривень). За видами економічної діяльності структура виданих кредитів під державні гарантії відповідає аналогічним параметрам програми «5-7-9%»: найбільше кредитів обслуговуються у сільському господарстві (7,2 тис. на загальну суму 36,7 млрд грн), гуртовій та роздрібній торгівлі, а також ремонті транспортних засобів (9,9 тис. на суму 15,7 млрд грн).

Згідно з опитуванням про умови банківського кредитування, проведеним Національним банком у 3 кварталі 2023 р., у наступні 12 місяців 60% банків очікують на зростання корпоративного і роздрібного портфелів, а також обсягів фондування (користуючись з коштів населення). Банки констатували зростання попиту на корпоративні кредити (окрім як на позики в іноземній валюті), передусім – з боку малого та середнього бізнесу, а також населення. Так, попит на іпотеку зростає чотири квартали поспіль, що може свідчити про кращі очікування перспектив ринку нерухомості.

Окрім того, у 3 кварталі, вперше з початку повномасштабного вторгнення, кредитні стандарти для бізнесу загалом не змінилися після тривалого періоду їх посилення. Кожен п’ятий банк навіть зазначив про певне пом’якшення кредитних стандартів. Цьому сприяли поліпшення очікувань економічного зростання та конкуренція з іншими банками. В результаті у 3 кварталі рівень схвалених заявок на кредити для бізнесу підвищився. Найбільше зріс цей показник на кредити МСП, короткострокові та валютні позики. При цьому, в IV кварталі банки планують дещо послаблювати кредитні стандарти для всіх типів позик, крім валютних.

В частині оцінки ризиків банківської діяльності в III кварталі фінустанови повідомили про незначне зростання кредитного ризику. Інші ризики залишилися незмінними. Упродовж останнього кварталу 2023 року респонденти очікують на підвищення кредитного та процентного ризиків, найбільше – валютного.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.41
  Купівля 39.41
  Продаж 39.89
 • EUR
  Купівля 42.19
  Продаж 42.91
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
25 квітня
10:20
навчання з протидії ДРГ
На Сумщині прикордонники відбили наступ російської ДРГ
10:16
Оновлено
РФ ветувала резолюцію Радбезу ООН про недопущення гонки озброєнь у космосі. Білий дім відреагував
10:12
Дональд Трамп
Аризона звинуватила 18 соратників Трампа у спробі зірвати президентські вибори
10:04
Анонс
Онлайн-інкубатор для стартапів з соціальною метою StartUp4Good
Онлайн-інкубатор для стартапів із соціальною метою StartUp4Good: триває прийом заявок
10:00
OPINION
Тарас Загородній
Як змусити Захід прийняти Україну в НАТО без умов?
09:48
Сі Цзіньпін та Путін
Китай обрав сторону й не може претендувати на нейтралітет у війні між РФ та Україною, - посол США в НАТО
09:44
Ексклюзив
Карта. Бахмут_2404
Відчувається, що в росіян уже теж не вистачає боєприпасів: боєць ЗСУ про ситуацію біля Часового Яру
09:23
Китай утримує в порту судно "Ангара"
Китай пустив у порт судно, що постачало зброю з КНДР до Росії, - Reuters
09:08
діти, злочини росії
РФ розробила пропаганду для дітей із ТОТ і планує вчити їх "патріотизму" в таборах відпочинку, - Луганська ОВА
09:03
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
Росія виробляє більше зброї, ніж їй треба для війни в України, - міністр оборони Німеччини
08:43
За 10 років окупації Криму РФ засудила 320 жителів через політичні мотиви, - активісти
08:29
Оновлено
СБУ затримала настоятеля Святогірської лаври УПЦ МП митрополита Арсенія
Настоятеля Святогірської лаври, який зливав позиції ЗСУ, арештували
08:25
Ексклюзив
ЗСУ
"Ворог стогне від роботи артилерії ЗСУ": Братчук про плацдарм у Кринках
08:14
ракета Х-59
РФ атакувала Черкащину: 6 постраждалих, пошкоджено критичну інфраструктуру
08:08
Білий дім
Деякі чиновники Білого дому не до кінця впевнені, що Україна зможе перемогти навіть із новим пакетом допомоги, - Politico
08:05
OPINION
Володимир Цибулько
Інцидент у Good Wine. Татаров — монстр?
07:59
Українські військові проходять підготовку до польотів на F-16 у Франції, - ЗМІ
07:38
Оновлено
розбита російська техніка
Засіб ППО, 13 танків та 1040 військових: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:24
Ємен, хусити
Хусити намагались атакувати корабель над Аденською затокою балістичною ракетою: військові США знищили ворожу ціль
06:56
Україна, Португалія
Україна почала перемовини з Португалією про безпекову угоду
06:53
Дмитро Лубінець
РФ заявила про "перші очні переговори" з Україною щодо обміну дітей, Лубінець спростував заяву і уточнив формат
06:43
ЗСУ генштаб війна з Росією
Сили оборони просунулися біля Кринків: ISW оцінив ситуацію на фронті
06:42
OPINION
Микола Княжицький
Чи блокуватиме Польща інтеграцію України з ЄС?
06:21
Telegram логотип
"Щоб залишатись у доступі": Дуров попередив про зміни для українських користувачів Telegram
05:59
ракета ATACMS
В ISW припустили, що могло стати ціллю удару ЗСУ ракетами ATACMS під Бердянськом
05:36
Руйнування Спасо-Преображенського кафедрального собору в Одесі
Італія підпише угоду з Україною та ЮНЕСКО про відбудову Одеси
05:08
Католицька церква
В Іспанії жертви домагань представників РКЦ отримають компенсацію
04:40
соцмережа Х (Твіттер)
Соцмережа X запускає спеціальний TV додаток для відео
04:12
Танкер для доставки СПГ
Німеччина пропонує ввести ембарго на імпорт СПГ з РФ до Євросоюзу
03:16
Russia Today
У RT витратили рекордні 27,5 млрд рублів на пропаганду і суттєво збільшують штат
02:48
TikTok
 Байден підписав закон, який може змусити материнську компанію продати TikTok у США
02:20
КПП "Рафах"
Ізраїль готовий почати штурм Рафаха. США стурбовані гуманітарними наслідками, — Reuters
01:52
куріння
У Турині ввели обмеження на куріння у людних місцях на вулиці
01:24
Придністров'я
Молдова зупинила експорт у РФ товарів на ВПК із заводів Придністров'я, - ЗМІ
01:04
Оновлено
ID-картка, паспорт
У МЗС прокоментували постанову уряду про те, що чоловіки призовного віку зможуть отримати паспорти лише в межах України
00:56
Еммануель Макрон
 Макрон не підтримує переобрання фон дер Ляєн на посаду голови Єврокомісії, - Bloomberg
00:28
польща україна , біженці
Польща готова сприяти поверненню в Україну військовозобов’язаних, - міністр Косіняк-Камиш
00:26
криптовалюта
Засновника криптовалютної біржі Binance Чжао можуть ув'язнити на три роки
2024, середа
24 квітня
23:48
Олег Верняєв
Олег Верняєв здобув срібло в багатоборстві чемпіонату Європи зі спортивної гімнастики
23:29
Оновлено
HIMARS з ATACMS
У Білому домі впевнені, що Україна виконуватиме зобов’язання щодо ATACMS
Більше новин