
Байден бʼє Трампа. Чому перша поява колишнього президента США задає політичну погоду?
Колишній президент Джозеф Байден уперше зʼявився на людях після інавгурації Трампа. І нарешті оцінив політику наступника, який вішає на нього всі провали — від економічної політики до відповідей, чому ж таки Путін напав на Україну
У 30-хвилинній промові 46-й президент критикував рішення Трампа у соціальній сфері, зокрема у питаннях охорони здоров’я та економічної нерівності. Резюме було чітким.
"Адміністрація Трампа завдала стільки шкоди та руйнувань менш ніж за 100 днів, що дух захоплює", — сказав Байден. Який, до слова, став набагато краще виглядати після виходу на пенсію. Виступ відбувся у Чикаго на зустрічі з захисниками інтересів людей з інвалідністю — і якраз там колишній президент махав шаблею проти опонента, який жодного виступу не може зробити без уколу і бік Байдена.
Ймовірно, колишній президент і один із ключових демократів вирішив нарешті вийти в люди після того, як Трамп заявив, що Байден і Зеленський "дозволили розпочатися" повномасштабній війні РФ проти України. Але Росію та Путіна при цьому не назвали навіть незлим тихим словом.
У своїй промові Байден не торкався теми України — бо акцент було зроблено саме на внутрішній політиці. Друге — Трамп настільки загруз у проблемах міжнародного світу, що дядько Джо точно не буде вляпуватись у те, до чого він немає стосунку. А от оцінити внутрішню політику — уже час, бо і 100 днів Трампа минає, після чого про тефлоновість можна посперечатись. І не забуваймо — що демократи зализують рани та перезбираються, аби з новими силами піти на довибори 2026 року.
Читайте також: Останні заяви Трампа про Україну — констатація безпорадності
Джо Байден звинуватив свого наступника у масштабному руйнуванні державної системи та попередив про загрозу для соціального забезпечення мільйонів американців.
Так, колишній президент вказав на скорочення чисельності федеральних службовців, назвавши це причиною збоїв у роботі сайту Управління соціального забезпечення та неможливості людей увійти до своїх акаунтів.Чому це важливо для американців? Ця контора щорічно виплачує близько 1,4 трильйона доларів мільйонам літніх людей і людей з інвалідністю — це ті люди, які беруть участь у виборах і визначають переможця.
Хоча Трамп під час виборчої кампанії обіцяв не скорочувати виплати, Департамент ефективності уряду (DOGE), очолюваний багатодітним техномільярдером Ілоном Маском, ініціював масштабні реформи. А "реформи" у розумінні Ілона — всіх звільнить і забити вікна деревом. Тому під ніж попало понад сім тисяч співробітників і закрили низку офісів по всій країні.
Також у федеральних судах розглядають справу, чи могли яструби Маска право на необмежений доступ до персональної інформації американців, які отримують соціальні кошти.
Перший вихід в люди Джо Байдена не робить миттєвої погоди для українців, але це посилює розкол і певні тріщини, які вже намітились серед близького оточення Трампа. Будь-який політик світу — опирається на рейтинги власного виборця і підтримку його політики.
Досвід України, та й США, де влада опинилась у руках харизматичного лідера і його часто не дуже досвідченого у політиці оточення, показує, що мати якісну опозицію — це не розкіш, а життєва необхідність.
Читайте також: Розкол у команді Трампа. Колонка Віталія Портникова
Свого часу демократи теж наробили чимало помилок в оцінці, хто такі Росія та Китай і "бомбочкою" пірнули в агресивні лівацькі ідеї. Утім — мати секту одного політика завше погано. Виступ Джо Байдена має на меті оголосити початок відродження демократів. І головне — посіяти сумніви секрет тих, хто ситуативно голосував за Трампа, а тепер опинився без грошей та роботи.
На жаль, український політикум часто випускає той факт, що коли в США хтось іде у відставку — він все одно лишається впливовим голосом і взірцем для партійців. Тому варто бути на звʼязку з демократами, які точно проводять інвентаризацію помилок Дональда Трампа аби повернути більшість після довиборів до Конгресу.
Зазвичай для таких цілей і існує опозиція, яка може наводити мости з тими, з ким не може напряму говорити влада через ревнощі актуальної влади. Утім ми всі бачимо, як Банкова має скажені ревнощі для тих, кому аплодують в США і люблять робити селфі. Саме тому наша опозиція і військові там рідкісні гості — не дай Боже, чужі рейтинги підростуть.
Спеціально для Еспресо
Про авторку: Марина Данилюк-Ярмолаєва, журналістка
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе










