OPINION

До останнього солдата? Чи потрібна така війна?

Іван Матейко
19 червня, 2024 середа
20:07

Останній тиждень морально підкосив мене настільки, що це відбилося на фізичному стані. І в час коли ніби мав би відновитися — новини з підрозділу добивають ще більше

Зміст

Цей текст написав після того, як втратив одного зі своїх бійців. Одного з тих, хто був моєю "гвардією", надійним тилом і підтримкою. На кого міг покластися в будь-якій ситуації. І коли доходило до того, що "комбат йде на нуль і, можливо, трошки на зачистку", вони йшли зі мною. Не за мною, а зі мною. Як друзі і як команда. Це був один з тих, хто був моїм особистим командирським резервом хоч і взводі звʼязку, зі всіма скілами: розвідника, звʼязківця, водія, кулеметника, механіка, оператора БПЛА.

Причина, чому він опинився на позиціях: наказ ОТУ перевести людей з підрозділів забезпечення у піхоту. Тобто кухарів, звʼязківців, водіїв поставити на позиції "з метою підвищення ефективності ведення бойових дій".

ОТУ — це така структура, яка за цифрами не бачить людей. За цією логікою — гіпертоніки-дядьки (які в більшості потрапили у втз/вмз після поранень, або через непридатність за станом здоровʼя), або вузькопрофільні спеціалісти (електрики, водії всіх категорій, звʼязківці) - суперефективні піхотинці, і коли їх поставити на позиції наша оборона стане стійкою і міцною, як ніколи!

Але повернуся до початку. Поставлю питання навіть інакше. Чи маємо ми право воювати до останнього бійця в підрозділі?

Це табуйована тема обговорень для широкого кола, але серед військових "нормальність" підрозділу, окрім бренду і репутації командира (бригади/батальйону), визначається ще якомога меншою кількістю "обнулень". Скільки разів ваш батальйон обнулився?

Читайте також: Не буде так, що хтось за вас воює

Для командирської ланки в більшості оцінка дещо інша. В більшості командири авторитетних бригад (з іменем, історією) не паряться зовсім щодо відсутності особового складу. Бо "нових пришлють". А кількість людей в роті на рівні 10-15 осіб і 20-30% в батальйонах швидше привід для гордості: "от бачите, ми ж воюємо".

А "в моїх батальйонах на позиціях бійці взагалі не міняються" - говориться з такою інтонацією, що якщо у вас не так, то ви лохи, воювати не вмієте.

Але в цій ситуації вимушена героїчність і стійкість тих хто місяць сидить в окопі без звʼязку, а воду і провіант отримує скидами з дрона, приписується командиру, а не тим кого поставили в такі обставини.

То коли треба триматися до останнього? Де межа відповідальності бійця, а де межа відповідальності командирів різних рівнів?

Не буду вдаватися до статуту. Кадрові військові хваляться зазубреними нормативами та правилами, але за фактом сучасна війна вносить свої корективи. І до статуту звертаються тільки коли треба когось ви*бати та покарати.

Отже, де межа стійкості бійця на позиціях?

Є в мене друг і боєць з яким ми цю війну почали ще з 10 бригади. Руслан "Стетхем". Хлопці про нього кажуть "справжній мужик". Людина зі сталі.

Під час оборони Нетайлового він тримав оборону у двоповерховому монолітному будинку. За цей час з ним помінялося дві групи, були загиблі, поранені, були хлопці, які не витримали інтенсивності обстрілів і відійшли. Скидами противник спалив все. Подвірʼя перед будинком зрівняли у вертолітний майданчик, з монолітного бетону залишилося півтори стіни. Днів чотири точно противник навіть не намагався просувати в тому напрямку піхоту. І Руслан тримав цю позицію. В один момент сам. З кулемета косив до останнього. Після купи контузій і поранень.

І робив він це все, бо знав, що якщо відійде, то хлопці на сусідній позиції опиняться в оточенні й навряд чи вийдуть.

Якщо впаде одна позиція — посиплеться решта. Відійшов вже коли загроза оточення зникла. Зараз його нагородили орденом "За мужність" і він лікується.

Інший приклад. Двоє бійців терміново знімаються і йдуть займати СП (спостережний пост) на позиціях, звідки втекли суміжники. Займають їх для того, щоб противник не відрізав ще два взводних опорних пункти. Коли на другий день суміжники так і не підійшли, вони самі вийшли на радіостанцію: "Ми залишимось тут, бо тоді нас обійдуть". Останнє що від них почули: "Нас оточують". Позицію вони не здавали до останнього.

Так, були критичні моменти коли довелося виводити кухарів, лазників, заправників на позиції. Але це було контрольовано, бо знали, що через кілька днів проведемо заміну. Поставили їх в другу лінію оборони готувати окопи. Поставили поруч кілька досвідчених сержантів. Тому коли на них випадково вийшла заблукала група противника, вони прийняли бій.

І на третій день з ранковими променями сонця, після зміни, кухарі ще й гордо привели полоненого непальця.

Як думаєте, скільки фізично такі бійці можуть активно воювати? Скільки часу їм потрібно на відновлення? Чи варто їх знов і знов використовувати, щоб затикати дірки в обороні, чи краще зробити сержантами, або поставити вчити нове поповнення?

Читайте також: Три чинники нашої перемоги

Де має бути межа стійкості на рівні рота/батальйон?

Є рубежі які просто треба тримати, інакше противник підтягне артилерію, обійде з флангу сусіда, займе панівну висоту, візьме під вогневий контроль логістику тощо.

І часто в такій обороні ключову роль може грати якась маленька СП, або кілька позицій, втрата яких тягне за собою обвал по всій лінії.

Зазвичай коли ти поясниш це людям — вони роблять все можливе, щоб цю оборону тримати.

А є побудова оборони по точках. Яку люблять трошки вище батальйонів і бригад.

Це коли підрозділ займає оборону на непідготованих позиціях, коли ти мусиш займати саме оцю хату, а якщо її спалили та знищили, а ти відійшов в сусідню — то це вже втрата позиції. А втрата позиції карається.

Це коли ти тримаєш крайню хату в селі тільки тому, що поки ти в хаті — село вважається нашим. І пофіг скільки там людей ляже за ту хату. Бо поки ви втримаєте крайню хату в селі Копиздичі — Копиздичі українське село. І без різниці, що та хата вже в оточенні тиждень, туди не можна довезти БК, провізію, неможливо провести евакуацію поранених і загиблих. Ви тримаєте ту хату, бо якщо "втратимо село — буде розслідування, і когось знімуть з посади". Відновити позиції! Терміново! Хата в Копиздичах і СП в посадці важливо!

І коли ситуація патова, людей не вистачає на оборону, приймаються рішення: "в бій усіх".

Тобто мета покладених життя і здоровʼя людей — це страх втратити посаду, страх бути покараним.

На цьому моменті наступає відповідальність командирів.

І найважливіше в цьому всьому — правда. Правда командира роти сказати, що я виставив позиції не там, бо вважаю інакше, або навіть правда сказати, що людей не стільки як мало б бути.

Читайте також: Мусимо берегти наших захисників, бо таких держава не виростить швидко

Правда командира батальйону/БТГр/полку/бригади сказати, що у нас недостатньо людей. І цими силами і їхньою мужністю ми витримаємо день/два/тиждень. А далі треба приймати рішення комусь вище.

Бо командир батальйону не вміє "наростіть штурмовиків до 16" за два дні коли піхоти всього залишилось 4.

Інакше ми воюємо до останнього бійця.

А людський ресурс у нас не безмежний.

І таких, як Стетхем, більше немає. І його потрібно берегти. А щоб хтось став хоч на краплинку таким — треба роки досвіду, сталеві нерви й найголовніше — мотивація.

***

На нашому напрямку хлопці стримують оборону вже чи не третього батальйону.

І перші два рази це був непотріб. Діди по 60 років, зеки, найманці (в тому числі згадані непальці).

Тому коли хтось гине або отримує поранення через цей шлак — це ще образливіше, бо противник давить мʼясом, коли ми обороняємося цвітом нації.

***

На останок згадаю цитату одного капітана армії США, який проводив колись нам навчання штурмових дій:

"Mission First, People Always”.

Я сподіваюся, що десь у владних кабінетах зрозуміють, що мобілізація сама собою не розв'яже питання оборони.

Людьми треба вміти керувати.

Бо дрони, артилерію, снаряди можна дістати. А мотивованих, навчених патріотів більше немає. І "бабы нарожают" не спрацює.

Джерело

Про автора. Іван Матейко, командир батальйону 78 ОДШП

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів чи колонок.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, середа
24 червня
23:02
Ексклюзив
Конференція Гданськ
"Постійно звучали історичні питання": нардепка Сірко про міжпарламентські переговори з Польщею у Гданську
22:58
ЗСУ, Сили оборони, Генштаб, фронт
"Ситуацію вдалось переламати": Держдеп США заявив, що Україна зараз виграє війну
22:42
Ексклюзив
Княжицький на Via Carpatia
Україна і Польща мають не розхитувати відносини, а будувати спільний фронт у ЄС, - Княжицький
22:39
Ексклюзив
Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров
Чубаров прогнозує у Криму повний колапс через проблеми з пальним і електроенергією
22:37
fpv-дрон, фпв, ЗСУ, Сили оборони, фронт, Генштаб
Бійці 28-ї бригади вперше знищили пускову машину "шахедів", а на фронті відбулося 148 боїв. Підсумки роботи Сил оборони на вечір 24 червня
22:16
єврейська громада україни
Посольство Ізраїлю заявило про "нацистський салют" на акції "Братства" у Києві і закликало покарати учасників
22:12
Зеленський
Зеленський доручив завдавати ударів на випередження по об'єктах, які РФ використовує для війни
22:06
Ексклюзив
Сергій Лавров в інтерв'ю NBC News (24.08.2025)
"Лавров не впливає на рішення в переговорах, його завдання - напускати туману", - міжнародник Дубовик
21:50
Микола Княжицький Парламентська асамблея України і Польщі у Гданську
Разом Україна та Польща будуть потужніші за Німеччину та Францію: Микола Княжицький про подолання найбільшої кризи стосунків
21:41
пожежа на НПЗ у Сизрані
Замість переробки — на продаж: РФ б'є рекорд експорту сирої нафти через простій НПЗ після ударів українських дронів
21:26
Оновлено
Окупанти вдарили по кінотеатру в центрі Конотопа та по Запоріжжю: є постраждалі та загибла
21:17
фейк
РФ поширює фейк про мільйони втрат української армії. У РНБО спростували
21:13
Оновлено
фахівець з розмінування
На Херсонщині РФ вбила двох фахівців міжнародної гуманітарної організації NPA
20:51
Андрій Сибіга
У МЗС України закликали світ пильнувати "навчання" Білорусі
20:46
Ексклюзив
Олександр Лукашенко
"Рішення Лукашенка повністю синхронізовані з Кремлем": Смолій про роботу ретрансляторів
20:31
Оновлено
ДБР
Розслідування про штурмовий полк "Скеля": ДБР почало розслідування, омбудсмен - перевірку
20:27
Ексклюзив
Наступний крок після мостів: капітан 1 рангу запасу ВМС ЗСУ Риженко пояснив значення удару по підстанції у Севастополі
20:15
Михайло Федоров
"Боремося за кожен долар": Федоров переконав Данію замінити допомогу на 15 000 далекобійних пострілів
20:01
OPINION
Не дозволити Росії перетворити нашу сутнісну силу на нашу слабкість
19:30
Володимир Зеленський
Білорусь відреагувала на ультиматум Зеленського — відключили ретранслятори
19:24
Дональд Туск
"Неприйнятне для Польщі": Туск поінформує лідерів E5 про суперечку із Зеленським через УПА
19:00
безпілотник, дрон, шахед
"Шахедів" з білоруського напрямку поменшало після ультиматуму Зеленського Лукашенку, — ДПСУ
18:20
OPINION
Говоритиму відверто: діалог непростий. Ми стали свідками найглибшої кризи українсько‑польських відносин за останні 30 років
18:15
колаж ШІ
Армія США для підготовки військових на полігонах відтворить умови війни в Україні, - ЗМІ
18:11
Вертоліт Мі-2
У Краснодарському краї РФ впав вертоліт Мі-2, — росЗМІ
18:04
ЄвропейськийСоюз, ЄС, Европарламент
ЄС спробує переконати Угорщину не блокувати відкриття кластерів для України, - ЄП
17:40
Огляд
Руслан Кравченко
"Прийду за кожним особисто": що встиг і чого не зміг Руслан Кравченко за рік на посаді Генерального прокурора
17:30
прапори Україна Польща
Відбудова України вигідна всій Європі, а Польща готова стати мостом до ринку ЄС, — заступниця голови Сейму
17:23
Огляд
АЗС Amic Energy
Розслідування виявило, що співвласник мережі заправок Amic пов'язаний з топменеджментом російського Лукойлу, – "Слідство-інфо"
17:02
Олімпійська збірна РФ
"Війна і допінг більше не будуть бар'єром": МОК розглядає зміни до хартії, які можуть повернути РФ до спорту
17:01
OPINION
Більшість війн програються, коли сиплеться тил
16:29
ФІФА
Один жереб замість двох: ФІФА домагається зміни правил пенальті у плей-оф ЧС-2026
16:10
Володимир Зеленський і Кароль Навроцький
Не лише через УПА: Навроцький мав два приховані мотиви забираючи орден у Зеленського, — польські ЗМІ
15:57
Дальність польоту 150 км: в Україні випробовують новий розвідувальний дрон Sweetheart
15:24
Українські дрони вдруге за тиждень атакували НПЗ у Капотні поблизу Кремля
Московський НПЗ після ударів українських дронів запрацює не раніше 2027 року, — Reuters
15:13
доповідь ГУР Зеленському
РФ змушена знімати ППО з регіонів для прикриття Москви й Керченського моста. Зробимо висновки, – Зеленський
14:56
Вінісіус Жуніор та Ашраф Хакімі (ліворуч), Бразилія - Марокко, ЧС-2026
Бразилія, Шотландія та Марокко б'ються за плейоф: розклад матчів та трансляцій вирішального туру
14:24
Оновлено
Конференція з відбудови України у Римі
Гданська конференція з відбудови України: які результати очікувати
14:22
ЗСУ
"Російські генерали посувають лінію фронту єдиним доступним їм способом –  клавіатурою": в ЗСУ заперечили брехню РФ про захоплення села на Сумщині
14:01
OPINION
Що не так з цінами в Україні? Популярно про інфляцію
Більше новин