OPINION

До останнього солдата? Чи потрібна така війна?

Іван Матейко
19 червня, 2024 середа
20:07

Останній тиждень морально підкосив мене настільки, що це відбилося на фізичному стані. І в час коли ніби мав би відновитися — новини з підрозділу добивають ще більше

Зміст

Цей текст написав після того, як втратив одного зі своїх бійців. Одного з тих, хто був моєю "гвардією", надійним тилом і підтримкою. На кого міг покластися в будь-якій ситуації. І коли доходило до того, що "комбат йде на нуль і, можливо, трошки на зачистку", вони йшли зі мною. Не за мною, а зі мною. Як друзі і як команда. Це був один з тих, хто був моїм особистим командирським резервом хоч і взводі звʼязку, зі всіма скілами: розвідника, звʼязківця, водія, кулеметника, механіка, оператора БПЛА.

Причина, чому він опинився на позиціях: наказ ОТУ перевести людей з підрозділів забезпечення у піхоту. Тобто кухарів, звʼязківців, водіїв поставити на позиції "з метою підвищення ефективності ведення бойових дій".

ОТУ — це така структура, яка за цифрами не бачить людей. За цією логікою — гіпертоніки-дядьки (які в більшості потрапили у втз/вмз після поранень, або через непридатність за станом здоровʼя), або вузькопрофільні спеціалісти (електрики, водії всіх категорій, звʼязківці) - суперефективні піхотинці, і коли їх поставити на позиції наша оборона стане стійкою і міцною, як ніколи!

Але повернуся до початку. Поставлю питання навіть інакше. Чи маємо ми право воювати до останнього бійця в підрозділі?

Це табуйована тема обговорень для широкого кола, але серед військових "нормальність" підрозділу, окрім бренду і репутації командира (бригади/батальйону), визначається ще якомога меншою кількістю "обнулень". Скільки разів ваш батальйон обнулився?

Читайте також: Не буде так, що хтось за вас воює

Для командирської ланки в більшості оцінка дещо інша. В більшості командири авторитетних бригад (з іменем, історією) не паряться зовсім щодо відсутності особового складу. Бо "нових пришлють". А кількість людей в роті на рівні 10-15 осіб і 20-30% в батальйонах швидше привід для гордості: "от бачите, ми ж воюємо".

А "в моїх батальйонах на позиціях бійці взагалі не міняються" - говориться з такою інтонацією, що якщо у вас не так, то ви лохи, воювати не вмієте.

Але в цій ситуації вимушена героїчність і стійкість тих хто місяць сидить в окопі без звʼязку, а воду і провіант отримує скидами з дрона, приписується командиру, а не тим кого поставили в такі обставини.

То коли треба триматися до останнього? Де межа відповідальності бійця, а де межа відповідальності командирів різних рівнів?

Не буду вдаватися до статуту. Кадрові військові хваляться зазубреними нормативами та правилами, але за фактом сучасна війна вносить свої корективи. І до статуту звертаються тільки коли треба когось ви*бати та покарати.

Отже, де межа стійкості бійця на позиціях?

Є в мене друг і боєць з яким ми цю війну почали ще з 10 бригади. Руслан "Стетхем". Хлопці про нього кажуть "справжній мужик". Людина зі сталі.

Під час оборони Нетайлового він тримав оборону у двоповерховому монолітному будинку. За цей час з ним помінялося дві групи, були загиблі, поранені, були хлопці, які не витримали інтенсивності обстрілів і відійшли. Скидами противник спалив все. Подвірʼя перед будинком зрівняли у вертолітний майданчик, з монолітного бетону залишилося півтори стіни. Днів чотири точно противник навіть не намагався просувати в тому напрямку піхоту. І Руслан тримав цю позицію. В один момент сам. З кулемета косив до останнього. Після купи контузій і поранень.

І робив він це все, бо знав, що якщо відійде, то хлопці на сусідній позиції опиняться в оточенні й навряд чи вийдуть.

Якщо впаде одна позиція — посиплеться решта. Відійшов вже коли загроза оточення зникла. Зараз його нагородили орденом "За мужність" і він лікується.

Інший приклад. Двоє бійців терміново знімаються і йдуть займати СП (спостережний пост) на позиціях, звідки втекли суміжники. Займають їх для того, щоб противник не відрізав ще два взводних опорних пункти. Коли на другий день суміжники так і не підійшли, вони самі вийшли на радіостанцію: "Ми залишимось тут, бо тоді нас обійдуть". Останнє що від них почули: "Нас оточують". Позицію вони не здавали до останнього.

Так, були критичні моменти коли довелося виводити кухарів, лазників, заправників на позиції. Але це було контрольовано, бо знали, що через кілька днів проведемо заміну. Поставили їх в другу лінію оборони готувати окопи. Поставили поруч кілька досвідчених сержантів. Тому коли на них випадково вийшла заблукала група противника, вони прийняли бій.

І на третій день з ранковими променями сонця, після зміни, кухарі ще й гордо привели полоненого непальця.

Як думаєте, скільки фізично такі бійці можуть активно воювати? Скільки часу їм потрібно на відновлення? Чи варто їх знов і знов використовувати, щоб затикати дірки в обороні, чи краще зробити сержантами, або поставити вчити нове поповнення?

Читайте також: Три чинники нашої перемоги

Де має бути межа стійкості на рівні рота/батальйон?

Є рубежі які просто треба тримати, інакше противник підтягне артилерію, обійде з флангу сусіда, займе панівну висоту, візьме під вогневий контроль логістику тощо.

І часто в такій обороні ключову роль може грати якась маленька СП, або кілька позицій, втрата яких тягне за собою обвал по всій лінії.

Зазвичай коли ти поясниш це людям — вони роблять все можливе, щоб цю оборону тримати.

А є побудова оборони по точках. Яку люблять трошки вище батальйонів і бригад.

Це коли підрозділ займає оборону на непідготованих позиціях, коли ти мусиш займати саме оцю хату, а якщо її спалили та знищили, а ти відійшов в сусідню — то це вже втрата позиції. А втрата позиції карається.

Це коли ти тримаєш крайню хату в селі тільки тому, що поки ти в хаті — село вважається нашим. І пофіг скільки там людей ляже за ту хату. Бо поки ви втримаєте крайню хату в селі Копиздичі — Копиздичі українське село. І без різниці, що та хата вже в оточенні тиждень, туди не можна довезти БК, провізію, неможливо провести евакуацію поранених і загиблих. Ви тримаєте ту хату, бо якщо "втратимо село — буде розслідування, і когось знімуть з посади". Відновити позиції! Терміново! Хата в Копиздичах і СП в посадці важливо!

І коли ситуація патова, людей не вистачає на оборону, приймаються рішення: "в бій усіх".

Тобто мета покладених життя і здоровʼя людей — це страх втратити посаду, страх бути покараним.

На цьому моменті наступає відповідальність командирів.

І найважливіше в цьому всьому — правда. Правда командира роти сказати, що я виставив позиції не там, бо вважаю інакше, або навіть правда сказати, що людей не стільки як мало б бути.

Читайте також: Мусимо берегти наших захисників, бо таких держава не виростить швидко

Правда командира батальйону/БТГр/полку/бригади сказати, що у нас недостатньо людей. І цими силами і їхньою мужністю ми витримаємо день/два/тиждень. А далі треба приймати рішення комусь вище.

Бо командир батальйону не вміє "наростіть штурмовиків до 16" за два дні коли піхоти всього залишилось 4.

Інакше ми воюємо до останнього бійця.

А людський ресурс у нас не безмежний.

І таких, як Стетхем, більше немає. І його потрібно берегти. А щоб хтось став хоч на краплинку таким — треба роки досвіду, сталеві нерви й найголовніше — мотивація.

***

На нашому напрямку хлопці стримують оборону вже чи не третього батальйону.

І перші два рази це був непотріб. Діди по 60 років, зеки, найманці (в тому числі згадані непальці).

Тому коли хтось гине або отримує поранення через цей шлак — це ще образливіше, бо противник давить мʼясом, коли ми обороняємося цвітом нації.

***

На останок згадаю цитату одного капітана армії США, який проводив колись нам навчання штурмових дій:

"Mission First, People Always”.

Я сподіваюся, що десь у владних кабінетах зрозуміють, що мобілізація сама собою не розв'яже питання оборони.

Людьми треба вміти керувати.

Бо дрони, артилерію, снаряди можна дістати. А мотивованих, навчених патріотів більше немає. І "бабы нарожают" не спрацює.

Джерело

Про автора. Іван Матейко, командир батальйону 78 ОДШП

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів чи колонок.

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.27
  Купівля 41.27
  Продаж 41.82
 • EUR
  Купівля 44.94
  Продаж 45.72
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
23 липня
02:13
Оновлено
Євпаторія, демонтаж Хрестовоздвиженського храму Православної Церкви України
Окупанти демонтують храм ПЦУ в Євпаторії. Реакція України
01:52
На фото прапор ОАЕ
У Великій мечеті шейха Заїда в ОАЕ з'явився український аудіогід
01:25
Держдепартамент США
У Держдепі заявили, що Україна залишається топтемою під час переговорів США з союзниками
01:00
Начальник штабу бригади «Азов» Богдан Кротевич
"Багато комбригів готові свідчити": Кротевич поскаржився суду на бездіяльність ДБР щодо генерала Содоля
00:32
Володимир Зеленський
"У Києві готується новий Майдан проти Зеленського, Єрмака та Кличка": російські фейки за 22 липня
00:03
Саміт ЄС, Жозеп Боррель
"Символічний сигнал": зустріч очільників МЗС ЄС перенесли з Будапешта до Брюсселя після візиту Орбана до Путіна
2024, понедiлок
22 липня
23:28
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулося 133 боєзіткнення. Окупанти активізували штурми на Краматорському напрямку
23:21
напад з ножем
У Польщі чоловік із ножем напав на двох українських підлітків, їх госпіталізували
23:08
Болгарія
Болгарія має боєприпаси, які може надати Україні за умови компенсацій від союзників, - болгарське Міноборони
22:52
Ненсі Пелосі
"Впевнена у перемозі": Пелосі підтримала висування Гарріс кандидаткою в президенти від демократів
22:35
Жозеп Боррель
"Я втратив надію, це сором": Боррель про блокування Угорщиною грошей на зброю для України
22:30
"Дніпро-1", Ліга конференцій
УЄФА офіційно виключив "Дніпро-1" зі списку учасників Ліги конференції
22:09
Жозеп Боррель
Гроші від активів РФ: у ЄС назвали терміни надання Україні перших 1,4 млрд євро
21:53
Ексклюзив
електроенергія
Уникнути відключень: ексміністр енергетики Оржель розповів, як українці переходять на імпортну електрику
21:46
Ракета, втричі швидша за звук: британські інструктори навчають українських військових роботі з ПЗРК Starstreak
21:44
Радослав Сікорський
"Захист дитячих лікарень - не ескалація": Польща підтримала дозвіл Україні бити по аеродромах РФ
21:26
людиноподібний робот
Маск оголосив про початок розробки людиноподібних роботів
20:21
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Атаки українських дронів на РФ та ситуація на Покровському напрямку. Колонка Сергія Згурця
20:09
Ірина Фаріон
"Виклик для всього суспільства": Буданов відреагував на вбивство Фаріон
20:08
OPINION
Геннадій Друзенко
Хворе суспільство
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 880-го дня війни:  новітня зброя відплати, якою знищили російський Су-57, 100 тис. боєприпасів від Чехії
19:55
Оновлено
Росія з ночі обстрілює Херсон та область: є загибла, поранено 4 людей
19:55
фейк
"Провокації США призвели до початку війни в 2014 році": маніпуляції світових ЗМІ за 22 липня
19:54
Володимир Зеленський
Україна готує ще чотири нові безпекові угоди, - Зеленський
19:46
Речниця МЗС Китаю Мао Нін
У Китаї відреагували на погрози США запровадити санкції через підтримку Росії у війні проти України
19:34
Крістен Міхал
В Естонії призначили новий уряд на чолі з Крістеном Міхалом
19:31
Ексклюзив
Вовчанськ
Окупанти не дозволяють евакуюватись цивільним із зони бойових дій на Харківщині, доходить навіть до розстрілів, - волонтер Бєлов
19:21
ВВП України
У Мінфіні розповіли, скільки працівників потрібно Україні для зростання ВВП
19:19
Аналітика
Шмигаль
Зміни в Уряді. Як Трамп сплутав карти Зеленському
19:15
Оновлено
Окупанти обстріляли Нікополь, поранено 5 людей
18:53
школа, урок
Програму шкільного предмета "Захист України" планують оновити: акцент зроблять на практичних заняттях
18:53
Оновлено
Українські діти потрапили у табір в Іспанії без доступу до їжі та води. У МЗС заявили, що власник виправив умови проживання
18:43
Держсекретар Ватикану П'єтро Паролін (по центру)
Держсекретар Ватикану відвідав костел Святого Миколая у Києві
18:08
Огляд
Збірна Аргентини
Збірна Аргентини потрапила у расистський скандал, Англія погнала Саутгейта, а Гемілтон встановив рекорд у Формулі-1. Головні новини світового спорту за тиждень
18:05
OPINION
Юрій Богданов
Про статтю Джонсона і "мирний план"
18:04
Окупанти намагаються інтергувати захоплену частину Запорізької області у транспортну мережу Росії, - голова Бердянської МВА
17:53
електроенергія
Дві й три черги: в Укренерго повідомили, як вимикатимуть світло 23 липня
17:37
Петер Сіярто
Припинення Україною транзиту російської нафти: Сіярто каже, що Угорщина може подати до суду
17:27
зруйнована лікарня в ізюмі
За час повномасштабної війни РФ пошкодила 1642 медичних обʼєктів в Україні, 214 зруйнувала повністю
17:25
Святослав Вакарчук і YAKTAK разом заспівали на Atlas United 2024
Більше новин